Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, anergos13 είπε

στα 409€ το απλο Fiido D2 στα 590€ πλεον η Shifting version....

Edit 

Το κατέβασαν στα 527€.....

Το είχα βάλει στο μάτι 2 βδομαδες τώρα , περίμενα να πληρωθώ για να το παραγγείλω και βλέπω σήμερα που πληρώθηκα.....527€ + 25€ που θα ζητήσουν για Ελλάδα επαρχία...........πολύ ατυχία...δεν ξέρω αν θα πρέπει να περιμένω και αν τελικά θα πάει η τιμή πίσω στα 450€. Επίσης μάλλον δεν έχει stock....22 Αυγούστου λέει ότι θα κάνει shipping ακόμα και αν το παρω σε αυτή τη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 785
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το gearbest, επειδή παρακολουθώ και τις 2 εκδόσεις του fiido d2 καιρό, εφαρμόζει αυτήν την τακτική ανά τακτά χρονικά διαστήματα, δηλαδή είτε θα έχει σε λογική τιμή το ποδήλατο, μέσω flash sale ή κουπονιού και μόλις τελειώσει η περίοδος αυτή, το ξαναβάζει σε flash sale με υπέρογκη τιμή. Οπότε, οποίος δεν το βιάζεται ας περιμένει (και γω αυτό κάνω, οπότε θα ενημερώσω όταν ξαναπέσει η τιμή του). Δε θα πάρει καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου ηρθε και εμενα το shfting version σε καλη κατασταση ευτυχως, δεν το βαλα ακομα σε λειτουργια μιας και δουλεια ,αλλα εχω την εξης απορια.

Γραφει και στην εκδοση με τις ταχυτητες για Pedal mode, moped mode, and pure electric mode for choose αλλα στο τιμονι εχει δυο διακοπτες εναν για τις ηλεκτρονικες ταχυτητες ας τις πουμε και ενα για τις 6ταχυτητες μηχανικες.

Mode πως διαλεγουμε που εγραψα παραπανω η μηπως δεν εχει;   

Δεν πιστευω να ειναι το Low Mid High?

bf8f2a8e7116.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikx είπε

Mου ηρθε και εμενα το shfting version σε καλη κατασταση ευτυχως, δεν το βαλα ακομα σε λειτουργια μιας και δουλεια ,αλλα εχω την εξης απορια.

Γραφει και στην εκδοση με τις ταχυτητες για Pedal mode, moped mode, and pure electric mode for choose αλλα στο τιμονι εχει δυο διακοπτες εναν για τις ηλεκτρονικες ταχυτητες ας τις πουμε και ενα για τις 6ταχυτητες μηχανικες.

Mode πως διαλεγουμε που εγραψα παραπανω η μηπως δεν εχει;   

Δεν πιστευω να ειναι το Low Mid High?

bf8f2a8e7116.jpg

Με γειες και καλές βόλτες φίλε...

Η λειτουργία είναι απλή....

Οι χειροκίνητα ταχύτητες λειτουργούν κατά τον γνωστό τρόπο.. 

Η ταχύτητα του μοτέρ για υποβοήθηση ή σκέτη χρήση μοτέρ(ηλεκτροκινηση) ελέγχεται από την επιλογή High/Med/Low...

Άρα ανάλογα την επιλογή ή έχεις μεγαλύτερη ώθηση στην υποβοηθούμενη επιλογή (πεταλ) ή μεγαλύτερη ταχύτητα οταν πατάς το γκάζι....

Άρα σε σχέση με το απλό είναι πιο απλές οι επιλογές....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!

Αρα για να δω αν καταλαβα ,στο Low ειναι μονο πεταλι χωρις καμμια βοηθεια, med πεταλι με υποβηθηση και High μεγαλυτερη ταχυτητα.

Μου λες λιγο τι κανει το low med high αμα σου ειναι ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Καλοτάξιδα και με προσοχή παιδιά, όλο και περισσότεροι γινόμαστε οι και καλά ποδηλάτες! :-D

Όντως θέλει προσοχή γιατί δεν υπάρχει δυστυχως η σχετική υποδομή (ποδηλατοδρομοι) αλλά ούτε η σχετική παιδεία.....

Έβλεπα κάτι video από review στο youtube από εξωτερικό σε άλλες χώρες/πόλεις και με έπιασε μελαγχολία....Άλλο επίπεδο Δυστυχώς!

2 λεπτά πριν, nikx είπε

Ευχαριστω!

Αρα για να δω αν καταλαβα ,στο Low ειναι μονο πεταλι χωρις καμμια βοηθεια, med πεταλι με υποβηθηση και High μεγαλυτερη ταχυτητα.

Μου λες λιγο τι κανει το low med high αμα σου ειναι ευκολο.

Στο low η υποβοήθηση είναι μικρή....το γκάζι πχ πάει 15 χλμ (θεωρητικα)

Στο medium η υποβοήθηση εμφανώς γίνεται έντονη....γκάζι πχ 20 χλμ

Στο  High  υποβοήθηση στο full και γκάζι πχ 25 χλμ

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ναι καταλαβα τωρα.

Δεν παιζει ρολο τι ταχυτητα εχεις για να χρησιμοποιησεις το πεταλι ,το χρησιμοποιεις σε ολες και απλα σου δινει μεγαλυτερη ωθηση η ταχυτητα οσο ανεβαινεις κλιμακα.

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Όντως θέλει προσοχή γιατί δεν υπάρχει δυστυχως η σχετική υποδομή (ποδηλατοδρομοι) αλλά ούτε η σχετική παιδεία.....

Έβλεπα κάτι video από review στο youtube από εξωτερικό σε άλλες χώρες/πόλεις και με έπιασε μελαγχολία....Άλλο επίπεδο Δυστυχώς!

Στο low η υποβοήθηση είναι μικρή....το γκάζι πχ πάει 15 χλμ (θεωρητικα)

Στο medium η υποβοήθηση εμφανώς γίνεται έντονη....γκάζι πχ 20 χλμ

Στο  High  υποβοήθηση στο full και γκάζι πχ 25 χλμ

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα...

Οπότε ας τηρούμε εμείς τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας και να μην κατηγορουμε μόνο.

Καλοταξιδα παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikx είπε

Μια χαρα ναι καταλαβα τωρα.

Δεν παιζει ρολο τι ταχυτητα εχεις για να χρησιμοποιησεις το πεταλι ,το χρησιμοποιεις σε ολες και απλα σου δινει μεγαλυτερη ωθηση η ταχυτητα οσο ανεβαινεις κλιμακα.

Thanks!

Ακριβώς απλά στο low σου φαίνεται ότι κάνεις σχεδον κανονικο πεταλ...ενω στις άλλες δύο επιλογές  λόγω έντονης υποβοήθησης το πεταλ είναι πολύ πιο άνετο....

13 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Οπότε ας τηρούμε εμείς τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας και να μην κατηγορουμε μόνο.

Καλοταξιδα παίδες.

Απλά σχεδον πάντα στην εξίσωση ο ποδηλάτης είναι ο αδύναμος....

Και για το  οδικό δικτυο στις περισσότερες πόλεις...ο ποδηλάτης δεν υπάρχει....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ FIIDO D2 KAI D3 ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ (6 SHIMANO).

 

ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΤΗ 1,90 ΥΨΟΣ ΚΑΙ 90  ΚΙΛΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ( ΧΩΡΑΩ ΜΕ ΤΕΝΤΟΜΕΝΑ ΠΟΔΙΑ - ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΝΗΦΟΡΕΣ)?

 

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ( 8 ΧΛΜ ΠΗΓΑΙΝΕ) ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΑΠΟΘΗΚΗ ( ΠΟΛΩΛΙΑ GEARBEST, ΓΕΡΜΑΝΙΑ TOMTOP, ΚΤΛ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ?

 

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ SITES ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ PAYPAL ( ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ)?  ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ PAYPAL? ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΑΠΟΘΗΚΗ, ΣΩΣΤΑ?

 

ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗ, ΣΑΝ ΠΟΔΗΛΑΤΟ, ΑΞΙΖΕΙ?

ΜΕ ΒΡΟΧΗ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝΕ?

ΠΙΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ Ο ΤΑ ΔΥΟ ( D2, D3) H' KAI ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ? 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ,

 

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, NIKOS PETR είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ FIIDO D2 KAI D3 ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ (6 SHIMANO).

ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΤΗ 1,90 ΥΨΟΣ ΚΑΙ 90  ΚΙΛΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ( ΧΩΡΑΩ ΜΕ ΤΕΝΤΟΜΕΝΑ ΠΟΔΙΑ - ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΝΗΦΟΡΕΣ)?

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ( 8 ΧΛΜ ΠΗΓΑΙΝΕ) ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΑΠΟΘΗΚΗ ( ΠΟΛΩΛΙΑ GEARBEST, ΓΕΡΜΑΝΙΑ TOMTOP, ΚΤΛ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ?

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ SITES ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ PAYPAL ( ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ)?  ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ PAYPAL? ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΑΠΟΘΗΚΗ, ΣΩΣΤΑ?

ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗ, ΣΑΝ ΠΟΔΗΛΑΤΟ, ΑΞΙΖΕΙ?

ΜΕ ΒΡΟΧΗ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝΕ?

ΠΙΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ Ο ΤΑ ΔΥΟ ( D2, D3) H' KAI ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ? 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ,


https://www.youtube.com/watch?v=uOrIaYRUj9w

ΝΙΚΟΣ

Λοιπον σε απαντηση των ερωτηματων σου.....

για την συμπεριφορα του ποδηλατου με βαση το υψος και τα κιλα σου ...μπορεις να δεις αυτο το review

ειναι  για το D1 που εχει 14 ιντσες τροχους  ....και ο reviewer ειναι κοντα στο σωματοτυπο σου....

με τις 16 ιντσες του D2 θεωρω οτι μπορει να ειναι και λιγο πιο ανετα τα πραγματα.....

λογικες περιστασιακες ανηφορες ανεβαινει (εως 30 μοιρες λενε )  (θεωρω οχι συνεχομενες ...πχ αναβαση ...αλλα δεν εχω κανει δοκιμη) και σιγουρα συνδυαστικα με υποβοηθηση.

απο την ευρωπαικη αποθηκη εχεις εγγυηση κανονικα και μαλλον 2 χρονια (απο αναφορα σε review του gearbest) ......τελωνειο δεν παιζει 100%

  μπορεις να προσθεσεις οποιαδηποτε καρτα στο Paypal και να κανεις ολες σου τις αγορες με την αφαλεια που σου προσφερει...και να ξεμπερδευεις ...

αν επιλεξεις το shifting τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα για χρηση ως κλασσικο ποδηλατο θεωρω...

ως απλο δεν το εχω λειτουργησει αλλα στο Low με χαμηλη υποβοηθηση ειναι κοντα στην αισθηση του κανονικου ποδηλατου

επισης αν επιλεξεις χειροκιμητα τις ταχυτητες θα το φερεις στα μετρα σου.....

με βροχη δεν μπορω να σου απαντησω .....για το Fiido....

παντως video απο αλλα ebike στην βροχη μπορεις να βρεις....

αλλα τα Fiido πανε στο χιονι.....😂

 

Αναμεσα σε Fiido D2 & D3 η διαφορα ειναι οτι το D3 δεν ειναι σπαστο στον κορμο και εχει 300W μοτερ ενω το D2 250W .....αρα δυσκολοτερη μεταφορα αποθηκευση... ..πιο δυνατο (ροπη?)...αλλα  με μικροτερη αυτονομια αφου εχουν ιδια μπαταρια.. 7.8Ah ....

αλλα ισως λιγο πιο compact κατασκευη

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω στις πληροφορίες που παρέθεσε ο @anergos13, τα εξής:

  • Να προτιμάς ΠΑΝΤΑ το PayPal, έναντι απευθείας πληρωμής με χρεωστική/πιστωτική/προπληρωμένη κάρτα. Η διαδικασία εγγραφής είναι πολύ απλή.
  • Εχω δει βίντεο (δυστυχώς δεν το βρίσκω) για το Fiido D1, όπου ο αναβάτης που ήταν κοντά στο όριο κιλών (πρέπει να έφτανε ή να ξεπερνούσε τα 120kg, που θεωρητικά αντέχει). Όσο για το ύψος, δες τις max διαστάσεις που φθάνει το τιμόνι + σέλα από βίντεο/sites και σύγκρινε το με κάποιο ποδήλατο που έχεις πρόσβαση. Λογικά, δε θα έχεις κανένα απολύτως θέμα.
  • *Το Fiido D3, εξοπλίζεται με μοτέρ 300W και αυτομάτως παύει να θεωρείται ποδήλατο και απαιτεί δίπλωμα, άδεια κλπ.

Τέλος, για να σου προτείνει κάποιος κάτι, θα βοηθούσε, να μας πεις το budget σου.

*

Quote

image.png.fedf41e28186753fcd6492c579260c17.png

Ολόκληρος ο ΚΟΚ.

 

 

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα οταν φορτιζει το D2 πρεπει να το χεις αναμενο το ποδηλατο για να φορτισει λογικα οχι μιας και πεφτει σε sleep μετα απο 10 λεπτα.

Πως καταλαβαινεις οτι φορτιζει αναβοσβηνει κανα λαμπακι; το βαλα για πρωτη φορτιση μετα απο πρωτη κανονικη βολτα και δεν βλεπω να αναβει τιποτα με τον φορτιστη στην πριζα. 

 

Edit:Ο φορτιστης στο τουβλο πανω εχει ενα αναμενο φωτακι ,μηπως αυτο σβηνει οταν φορτισει η μπαταρια;

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...