Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, fogeo933 είπε

fiido d2 με ταχυτητες πιστευω ειναι τελεια επιλογη

Υπάρχει και χωρίς ταχύτητες δηλαδή; Επίσης, φαντάζομαι αναφέρεσαι αποκλειστικά στην κίνηση με πετάλι έτσι;

Εγγύηση έχει αυτό; Από τελική ταχύτητα πώς πάει;

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Αν έχεις ποδήλατο που κάθετε σκέψου και τη λύση της μετατροπής. 

Δεν έχω, γι' αυτό σκέφτομαι για αγορά απευθείας ηλεκτρικού.

Επίσης αν υποθέσουμε ότι ανεβαίνω λίγο στα χρήματα, παίρνω κάτι αναλογικά καλύτερο ή πάνω κάτω τα ίδια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Υπάρχει και χωρίς ταχύτητες δηλαδή; Επίσης, φαντάζομαι αναφέρεσαι αποκλειστικά στην κίνηση με πετάλι έτσι;

Εγγύηση έχει αυτό; Από τελική ταχύτητα πώς πάει;

Δεν έχω, γι' αυτό σκέφτομαι για αγορά απευθείας ηλεκτρικού.

Επίσης αν υποθέσουμε ότι ανεβαίνω λίγο στα χρήματα, παίρνω κάτι αναλογικά καλύτερο ή πάνω κάτω τα ίδια;

Καλημέρα. Ναι, υπάρχει και χωρίς ταχύτητες. Στα Fiido, υπάρχει και η δυνατότητα να μην κάνεις πετάλι καθόλου, έχουν χειρογκαζο.

Συγκεκριμένα, στο Fiido D2 χωρίς ταχύτητες που έχω, έχει bike mode (ποδήλατο σκέτο,), moped mode (υποβοήθηση όταν κάνεις πετάλι) και electric mode (η λειτουργία με το χειρογκαζο). Προσωπικά το έχω μόνιμα στο electric mode, και κάνω και πετάλι ταυτόχρονα όταν απαιτείται.

Όταν είναι φουλ φορτισμένο , σε ευθεία πάει μέχρι 29-30 σε electric mode, χωρίς να κάνω πετάλι.Οσο πέφτει η μπαταρία, σε ευθεία πάει με μέγιστη ταχύτητα 25 και κατεβαίνει κι άλλο αν πας την μπαταρία κάτω από 50%.

Επίσης,αν και δεν το έχω πολύ καιρό, η αυτονομία του είναι πολύ καλή. Κάνω 18km την ημέρα περίπου και το φορτίζω ανά 3 διαδρομές , δηλαδή 9 που είναι η κάθε μία, το φορτίζω περίπου στα 26-27km.

Η εγγύηση αν θυμάμαι καλά, είναι ένας χρόνος για το ποδήλατο και 3 μήνες για τα περιφερειακά του.

Για τα χρήματα του είναι πολύ καλό. Αν είχε λίγο μεγαλύτερους τροχούς, θα ήταν ακόμα καλύτερο και πιο ασφαλές.

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό, αν ανεβαίνεις σε χρήματα ( αρκετά όμως):

https://www.indiegogo.com/projects/the-one-world-s-lightest-electric-folding-bike?utm_source=UCB Website DE&utm_medium=referral#/

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zio10 είπε

Αν έχεις ποδήλατο που κάθετε σκέψου και τη λύση της μετατροπής. 

Αξίζει η μετατροπή?  Γίνεται σε οποιοδήποτε ποδήλατο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, 30 km/h μου φαίνονται κάπως λίγα. Ανεξάρτητα απ' το αν είναι ασφαλές ή όχι να κινείσαι με μεγαλύτερη ταχύτητα, είναι καλό να υπάρχει η δυνατότητα.

Δεν ξεκλειδώνει με κάποιο τρόπο;

Αν όχι, είναι εφικτή κάποια μετατροπή, π.χ. να αυξηθούν τα Watt;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fogeo933 είπε

Αξίζει η μετατροπή?  Γίνεται σε οποιοδήποτε ποδήλατο? 

Εγώ την έκανα σε απλό mountain. Πιστεύω ότι αξίζει ναι, μου έχει λύσει τα χέρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έκανα test drive κάποια ηλεκτρικά freedom scooters (έτσι τα έλεγαν), που δεν θέλουν δίπλωμα.

Ήταν διασκεδαστικά, αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου για τό τί θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος (παθητική ασφάλεια, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Πρόσφατα έκανα test drive κάποια ηλεκτρικά freedom scooters (έτσι τα έλεγαν), που δεν θέλουν δίπλωμα.

Ήταν διασκεδαστικά, αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου για τό τί θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος (παθητική ασφάλεια, κλπ).

Τι παθητική ασφάλεια μπορεί να έχει οποιοδήποτε δίκυκλο; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με αυτοκίνητο, όχι μεγάλη.

Αλλά κάποια ολοκληρωμένα σύνολα, έχουν κάποια διοχέτευση φορτίου κατά την πρόσκρουση με σκόπο την όσο είναι δυνατόν προστασία του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Σε σχέση με αυτοκίνητο, όχι μεγάλη.

Αλλά κάποια ολοκληρωμένα σύνολα, έχουν κάποια διοχέτευση φορτίου κατά την πρόσκρουση με σκόπο την όσο είναι δυνατόν προστασία του οδηγού.

Όπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, kostasgr78 said:

Πρόσφατα έκανα test drive κάποια ηλεκτρικά freedom scooters (έτσι τα έλεγαν), που δεν θέλουν δίπλωμα.

Ήταν διασκεδαστικά, αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου για τό τί θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος (παθητική ασφάλεια, κλπ).

Είσαι σίγουρος για τη μη υποχρεωτική έκδοση διπλώματος, γιατί είδα ότι ξεκινάνε από τα 1000W τα μοτέρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Πρόσφατα έκανα test drive κάποια ηλεκτρικά freedom scooters (έτσι τα έλεγαν), που δεν θέλουν δίπλωμα.

Ήταν διασκεδαστικά, αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου για τό τί θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος (παθητική ασφάλεια, κλπ).

Σε περίπτωση ατυχήματος όλα τα ποδήλατα αντιμετωπίζονται ως δίτροχα.

Δλδ ότι ισχύει για ένα δίκυκλο σκούτερ ισχύει και για το ποδήλατο με κάποιες διαφορές στα προστιματα.

Γι'αυτό όλοι αναγράφουν ότι είναι προαιρετική η ασφάλεια στα ποδήλατα αλλά καλό είναι να βγάζει ο κάθε κάτοχος.

Γνωστός μου έπεσε με το ποδήλατο μεθυσμένος σε αυτοκίνητο σταθμευμένο του έγινε αλκοτεστ και οδηγήθηκε στο αυτόφωρο.

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Σε περίπτωση ατυχήματος όλα τα ποδήλατα αντιμετωπίζονται ως δίτροχα.

Δλδ ότι ισχύει για ένα δίκυκλο σκούτερ ισχύει και για το ποδήλατο με κάποιες διαφορές στα προστιματα.

Γι'αυτό όλοι αναγράφουν ότι είναι προαιρετική η ασφάλεια στα ποδήλατα αλλά καλό είναι να βγάζει ο κάθε κάτοχος.

Γνωστός μου έπεσε με το ποδήλατο μεθυσμένος σε αυτοκίνητο σταθμευμένο του έγινε αλκοτεστ και οδηγήθηκε στο αυτόφωρο.

Όσο για την ασφάλεια που λες όπως οδηγεί κάποιος μοτοποδηλατο-μοτοσυκλετα μια φοράει κράνος έτσι πρέπει να φοράς και με το ποδήλατο.

Ποια η διαφορά δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kyanokranos είπε

Είσαι σίγουρος για τη μη υποχρεωτική έκδοση διπλώματος, γιατί είδα ότι ξεκινάνε από τα 1000W τα μοτέρ;

Ναι, μέχρι κάποια ισχύ ηλεκτρικού κινητήρα λογίζονται ως ποδήλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Ναι, μέχρι κάποια ισχύ ηλεκτρικού κινητήρα λογίζονται ως ποδήλατα.

Έως 250 watt και τελική υποχρεωτικά μέχρι 25 χιλιόμετρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το Fiido D3 λέει τίποτα; 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το D2 εξακολουθεί να προτείνεται περισσότερο.

Και ρωτάω ξανά, ξεκλειδώνουν για να πάνε πιο γρήγορα;

Τέλος, μπήκα Gearbest και Banggood και ψιλοχάθηκα, υπάρχουν πολλά διαφορετικά Fiido και δεν ξέρω ποιο είναι το πιο οικονομικό, ούτε τι παίζει με μεταφορικά, τελωνεία κ.λπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Παιδιά το Fiido D3 λέει τίποτα; 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το D2 εξακολουθεί να προτείνεται περισσότερο.

Και ρωτάω ξανά, ξεκλειδώνουν για να πάνε πιο γρήγορα;

Τέλος, μπήκα Gearbest και Banggood και ψιλοχάθηκα, υπάρχουν πολλά διαφορετικά Fiido και δεν ξέρω ποιο είναι το πιο οικονομικό, ούτε τι παίζει με μεταφορικά, τελωνεία κ.λπ..

το D2 ειναι πιο compact αφου σπαει στην μεση και μπορεις να το βαλεις ποιο ανετα σε πορτμπαγκαζ....

αυτα που πρεπει να  κοιτας ειναι βασικα απο Gearbest οτι ερχεται απο την Πολωνικη αποθηκη και δεν εχει κανενα θεμα με τελωνειο....

Fiido D2 Shifting 

Fiido D2 απλο

απο ταχύτητα μπορει να παει μεχρι 30km/h  αλλα  αυτο εχει επιπτωση στην διαρκεια της μπαταριας φυσικα...

εχουν αναφερθει καποιοι τροποι που μπορει να γινει...

https://electricbikereview.com/forum/threads/how-to-remove-speed-limit-from-chinese-electric-bikes-top-speed-unlock-easy-guide-samebike-lo26-fiido-d1.28567/

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...