Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, mp123 είπε

μου εχει καθησει και εμενα μπας και παρω ενα ηλεκτρικο με τισ φαρδιες ροδες ετσι για την πλακα

Όσο πιο φαρδιές οι ρόδες, τόσο λιγότερο θα σου κρατάει η μπαταρία 🔋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Όσο πιο φαρδιές οι ρόδες, τόσο λιγότερο θα σου κρατάει η μπαταρία 🔋

εχεις δικιο .  αλλα το θελω ετσι για διασκεδαση. 

Αναμεσα σε αυτα τα δυο ψαχνω να δω πιο ειναι το πιο αξιοπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mp123 είπε

 

μου εχει καθησει και εμενα μπας και παρω ενα ηλεκτρικο με τισ φαρδιες ροδες ετσι για την πλακα. το εχω δει στον δρομο και ειναι ωραια φαση. επειτα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι δυο εταιριες τα εχουν . αυτη https://www.electricmoto.gr/ilektrika-scooter/me-adeia-odigisis-aytokinitou/citycoco-cityfun-2000w/     και αυτη https://www.electricmoto.gr/ilektrika-scooter/me-adeia-odigisis-aytokinitou/citycoco-cityfun-2000w/. πια ειναι η πιο αξιοπιστη. 

 

Απλά να ξέρεις ότι αυτά  θα χρειάζονται άδεια κυκλοφορίας με τον νέο νόμο.

Ψάξτο λίγο δεν μπορώ να στο πω 100% δεν διάβασα την νομοθεσία αλλά θυμάμαι ότι σε πεζόδρομο θα πάνε ίσα είναι μέχρι 6 χιλιόμετρα και μέχρι 25 χιλιόμετρα έχουν άλλες υποχρεώσεις όπως ασφάλιση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2021 στις 12:11 ΠΜ, Lanike71 είπε

Καλησπέρα,

Είμαι στην αναζήτηση ηλ.σκούτερ μέχρι 1500 ευρώ και υποθέτω έχουν ακόμα την επιδότηση του 20%.

Υπάρχει κάτι που να κινείται κοντά στα 40χλμ/ ώρα χωρίς να απαιτείται δίπλωμα;

 

Κάκος θεωρείται όλοι ότι εφόσον είναι ηλεκτρικό δεν θέλει δίπλωμα.

Το κακο είναι ότι κοροϊδεύουν και οι έμποροι αλλά ευτυχώς με τον καινούργιο νόμο θα μπει μια τάξη.

Ακόμα και τώρα όμως και αυτά που είναι με πετάλια εφόσον δεν κινούνται με πετάλι και ταυτόχρονη υποβοήθηση είναι παράνομα και έχουν οδηγηθεί ορισμένοι στο αυτόφωρο και φυσικά παραλάβανε και τις ανάλογες κλήσεις για μη έκδοση άδειας κυκλοφορίας, ασφάλιστρο, κράνος και εφόσον δεν είχαν και δίπλωμα πήγαν αυτόφωρο.

Ο νόμος λέει ξεκάθαρα να υποβοηθεί ο ηλεκτροκινητήρας μέχρι τα 25 χιλ και όταν τα ξεπερνάει να σβήνει.οποιος το πηγαίνει σκέτο χειρογκαζο οδηγεί μοτοποδήλατο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Κάκος θεωρείται όλοι ότι εφόσον είναι ηλεκτρικό δεν θέλει δίπλωμα.

Το κακο είναι ότι κοροϊδεύουν και οι έμποροι αλλά ευτυχώς με τον καινούργιο νόμο θα μπει μια τάξη.

Ακόμα και τώρα όμως και αυτά που είναι με πετάλια εφόσον δεν κινούνται με πετάλι και ταυτόχρονη υποβοήθηση είναι παράνομα και έχουν οδηγηθεί ορισμένοι στο αυτόφωρο και φυσικά παραλάβανε και τις ανάλογες κλήσεις για μη έκδοση άδειας κυκλοφορίας, ασφάλιστρο, κράνος και εφόσον δεν είχαν και δίπλωμα πήγαν αυτόφωρο.

Ο νόμος λέει ξεκάθαρα να υποβοηθεί ο ηλεκτροκινητήρας μέχρι τα 25 χιλ και όταν τα ξεπερνάει να σβήνει.οποιος το πηγαίνει σκέτο χειρογκαζο οδηγεί μοτοποδήλατο.

Ναι διάβασα το νόμο.

Το θετικό είναι ότι μπορεί κάποιος να το οδηγήσει με δίπλωμα αυτοκινήτου πλέον, θεωρείται μοτοποδήλατο ως 50cc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Ναι διάβασα το νόμο.

Το θετικό είναι ότι μπορεί κάποιος να το οδηγήσει με δίπλωμα αυτοκινήτου πλέον, θεωρείται μοτοποδήλατο ως 50cc.

Άρα ψάχνεις για μοτοποδήλατο.

Μέχρι 1500 που λες υπάρχει το daytona με μπαταρία λιθίου το οποίο είναι αξιόλογο και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Οι συμβουλές που έχω να σου δώσω ως κάτοχος ηλεκτρικού σκούτερ εδώ και 4 χρόνια είναι να πάρεις με μπαταρία λιθίου που να έχει και smart bms και έτσι θα την έχεις για πάρα πολλά χρόνια και φυσικά να υπάρχει σοβαρή αντιπροσωπεία από πίσω έτσι ώστε να βρίσκεις ανταλλακτικά άμεσα αν τυχόν χρειαστείς.

Είναι πολύ σπάνιο να έχεις βλάβη αλλά σε φίλο μου έτυχε να του χαλάσει το μοτέρ το οποίο είναι στην ρόδα και εδώ και 2 μήνες ο έμπορος δεν έχει μοτέρ να του δώσει.

Πάρε άφοβα δεν θα το μετανιώσεις και θα γλυτώσεις αρκετά ευρώ από καύσιμα σέρβις και βλάβες που έχουν τα θερμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα!Υπάρχει κάποιος που να έχει το coolrun της VMoto  και να άλλαξε μπαταρίες?

Εγώ δεν  έκανα πολλά χιλιόμετρα σε 2μιση χρόνια  ούτε το χτησιμοποιούσα τον μισό χρόνο και τα 'παιξε η μεσαία μπαταρία (παρόλο που το φόρτιζα 2 φορές τον μήνα για να μην χαλάσουν οι μπαταρίες(έχει συνολικά 5 μπαταρίες) και είμαι στο ψάξιμο τώρΑ.Πολλοί που πουλάνε μπαταρίες μου λένε ότι αν αλλάξω μόνο την μια σιγά σιγά (πιθανόν μετά από έμα 6μηνο να αρχίσουν να χαλάνε και οι υπόλοιπες. Δοκίμασα να τους βάλω υγρά μήπως και μου βγάλουν έστω και με την μισή αυτονομία άλλο 1 χρόνο αλλά δεν έγινε τίποτα(ενώ με το προηγούμενο ηλεκτρικό που είχα με μπαταρίες μολύβδου είχε γίνει). Υπάρχει κάποιος που να δοκίμασε να βάλει λιθίου?Ξέρω ότι είναι πιο ακριβές και ότι θα χρειαστώ και άλλον φορτιστή αλλά αν είναι διπλάσια η διάρκεια ζωής θα άξιζε, γιατί οι μολύβδου με το ζόρι μου έβγαλαν 2και χρόνια με  πολλή μικρή αυτονομία μετά από τον πρώτο χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lidamu είπε

Καλησπέρα!Υπάρχει κάποιος που να έχει το coolrun της VMoto  και να άλλαξε μπαταρίες?

Εγώ δεν  έκανα πολλά χιλιόμετρα σε 2μιση χρόνια  ούτε το χτησιμοποιούσα τον μισό χρόνο και τα 'παιξε η μεσαία μπαταρία (παρόλο που το φόρτιζα 2 φορές τον μήνα για να μην χαλάσουν οι μπαταρίες(έχει συνολικά 5 μπαταρίες) και είμαι στο ψάξιμο τώρΑ.Πολλοί που πουλάνε μπαταρίες μου λένε ότι αν αλλάξω μόνο την μια σιγά σιγά (πιθανόν μετά από έμα 6μηνο να αρχίσουν να χαλάνε και οι υπόλοιπες. Δοκίμασα να τους βάλω υγρά μήπως και μου βγάλουν έστω και με την μισή αυτονομία άλλο 1 χρόνο αλλά δεν έγινε τίποτα(ενώ με το προηγούμενο ηλεκτρικό που είχα με μπαταρίες μολύβδου είχε γίνει). Υπάρχει κάποιος που να δοκίμασε να βάλει λιθίου?Ξέρω ότι είναι πιο ακριβές και ότι θα χρειαστώ και άλλον φορτιστή αλλά αν είναι διπλάσια η διάρκεια ζωής θα άξιζε, γιατί οι μολύβδου με το ζόρι μου έβγαλαν 2και χρόνια με  πολλή μικρή αυτονομία μετά από τον πρώτο χρόνο...

Μην ξαναβάλεις μολύβδου για κανένα λόγο διότι η ζωή τους εξαρτάται από 1002 παράγοντες και ας μην καθήσω να τους αναλύσω όλους.

Θα βάλεις λιθίου και smart bms οπωσδήποτε και θα ξένοιασεις για πολλά χρόνια. Ούτος η άλλος το κόστος δεν είναι μεγάλο για το δικό σου.

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Μην ξαναβάλεις μολύβδου για κανένα λόγο διότι η ζωή τους εξαρτάται από 1002 παράγοντες και ας μην καθήσω να τους αναλύσω όλους.

Θα βάλεις λιθίου και smart bms οπωσδήποτε και θα ξένοιασεις για πολλά χρόνια. Ούτος η άλλος το κόστος δεν είναι μεγάλο για το δικό σου.

Ναι αυτό ισχύει για τις μπαταρίες ότι δεν αξίζει να αλλάξεις την μία γιατί σε ένα εύλογο διάστημα θα χαλάσει άλλη η οποία θα σου ξαναχαλασει και τις υπόλοιπες και ας είναι και καινούργια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! Κάποιο site έμπιστο που να πουλάει τέτοιες μπαταρίες και κάποια καλή μάρκα?Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα πχ αυτές:https://www.e-gadgets.gr/scooters/antallaktika-kai-axesouar/lithium-battery-bms-10s-36v-25a-for-ebikes-and-scooters.html. Βέβαια εμένα είχε 5, 12volt, 20ah σύνολο 60volt  οπότε θέλει λίγο ψάξιμο..Επίσης, θα μπορέσω να τις βάλω εγώ ή θα χρειαστεί να πάω σε ηλεκτρολογείο?Σίγουρα θα χρειαστεί να μετρήσω δαστάσεις και θα χρειαστεί και καινούριος φορτιστής, σωστά?..Έχεις το ίδιο ηλεκτρικό?Έχεις βάλει μπαταρίες λιθίου? Πόσα χρόνια σου κράτησαν αν επιτρέπεται? Το ξέρω ότι παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο αλλά για να έχω μια εικόνα στο περίπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, lidamu είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! Κάποιο site έμπιστο που να πουλάει τέτοιες μπαταρίες και κάποια καλή μάρκα?Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα πχ αυτές:https://www.e-gadgets.gr/scooters/antallaktika-kai-axesouar/lithium-battery-bms-10s-36v-25a-for-ebikes-and-scooters.html. Βέβαια εμένα είχε 5, 12volt, 20ah σύνολο 60volt  οπότε θέλει λίγο ψάξιμο..Επίσης, θα μπορέσω να τις βάλω εγώ ή θα χρειαστεί να πάω σε ηλεκτρολογείο?Σίγουρα θα χρειαστεί να μετρήσω δαστάσεις και θα χρειαστεί και καινούριος φορτιστής, σωστά?..Έχεις το ίδιο ηλεκτρικό?Έχεις βάλει μπαταρίες λιθίου? Πόσα χρόνια σου κράτησαν αν επιτρέπεται? Το ξέρω ότι παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο αλλά για να έχω μια εικόνα στο περίπου..

Στα 2 χρόνια μου χαλάσανε γιατί δεν πρόσεχα σε όλα αυτά που θέλανε αλλά ούτος η άλλος πάνω από 4 χρόνια δεν βγάζουν. Έβαλα λιθίου εννοείται πως άλλαξα και φορτιστή αναγκαστικά αλλά ησύχασε το κεφάλι μου από το να ξαναεβαζα μολύβδου και να σκέφτομαι αν θα χαλάσουν στα 2 χρόνια. Vmoto έχω αλλά σκούτερ όχι ποδήλατο όπως εσύ,τώρα έχω 2 χρόνια με λιθίου.

Δεν είναι κάτι να τις βάλεις αλλά καλύτερα να πας σε ένα συνεργείο,αυτές που έχεις τώρα είναι 30 κιλά η λιθίου θα είναι περίπου 10 κιλά.

Εγώ πήρα από έναν στην Αθήνα θα τον βρεις στο φβ ηλεκτρικά σκούτερ οχήματα αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί. 

12 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Στα 2 χρόνια μου χαλάσανε γιατί δεν πρόσεχα σε όλα αυτά που θέλανε αλλά ούτος η άλλος πάνω από 4 χρόνια δεν βγάζουν. Έβαλα λιθίου εννοείται πως άλλαξα και φορτιστή αναγκαστικά αλλά ησύχασε το κεφάλι μου από το να ξαναεβαζα μολύβδου και να σκέφτομαι αν θα χαλάσουν στα 2 χρόνια. Vmoto έχω αλλά σκούτερ όχι ποδήλατο όπως εσύ,τώρα έχω 2 χρόνια με λιθίου.

Δεν είναι κάτι να τις βάλεις αλλά καλύτερα να πας σε ένα συνεργείο,αυτές που έχεις τώρα είναι 30 κιλά η λιθίου θα είναι περίπου 10 κιλά.

Εγώ πήρα από έναν στην Αθήνα θα τον βρεις στο φβ ηλεκτρικά σκούτερ οχήματα αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί. 

Την μπαταρία την φτιάχνεις όπως θες με όση χωριτηκοτητα χρειαστεί. Η δικιά μου ήταν 40ah την έκανα 60ah και από τα 72 volt την ανέβασε σε 83.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lidamu είπε

Επίσης, θα μπορέσω να τις βάλω εγώ ή θα χρειαστεί να πάω σε ηλεκτρολογείο?

Μην το προσπαθήσεις, παρά μόνο αν ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις.

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μην το προσπαθήσεις, παρά μόνο αν ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Δεν εννοώ να κατασκευάσει εξολοκλήρου την μπαταρία. Την στέλνει έτοιμη ο τεχνικός και απλά μένουν 2 καλώδια έξω για το + και -. Αλλά και αυτό εννοείται να πάει σε συνεργείο να το συνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2021 στις 4:56 ΜΜ, lidamu είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! Κάποιο site έμπιστο που να πουλάει τέτοιες μπαταρίες και κάποια καλή μάρκα?Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα πχ αυτές:https://www.e-gadgets.gr/scooters/antallaktika-kai-axesouar/lithium-battery-bms-10s-36v-25a-for-ebikes-and-scooters.html. Βέβαια εμένα είχε 5, 12volt, 20ah σύνολο 60volt  οπότε θέλει λίγο ψάξιμο..Επίσης, θα μπορέσω να τις βάλω εγώ ή θα χρειαστεί να πάω σε ηλεκτρολογείο?Σίγουρα θα χρειαστεί να μετρήσω δαστάσεις και θα χρειαστεί και καινούριος φορτιστής, σωστά?..Έχεις το ίδιο ηλεκτρικό?Έχεις βάλει μπαταρίες λιθίου? Πόσα χρόνια σου κράτησαν αν επιτρέπεται? Το ξέρω ότι παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο αλλά για να έχω μια εικόνα στο περίπου..

Βρήκες μπαταρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/9/2020 στις 9:14 ΜΜ, malmsteen1984 είπε

Ειχα το cux αλλα το έδωσα γιατι ηθελα δυνατότερο και πήρα το ecooter e2. Πολυ ευχαριστημενος. Με μια πλήρη φορτιση 3kw βγαζει 70χλμ στο γρηγορο. Ζυγιζω και 92 κιλα

 

Ένα χρόνο μετά, έχει αλλάξει κάτι?

Υπάρχει κάτι πιο αξιόπιστο στην αγορά?

Μας ενδιαφέρει για τους delivery 1 σκούτερ (για αρχή), με τελική τα 90-100 χλμ, αλλά η αυτονομία είναι πολύ σημαντική. Σίγουρα πάνω από 120 χλμ την ημέρα.

Το ψάξιμό μου φωτογραφίζει τα ecooter e2 και e2 max, καθώς επίσης και το Super Soco cpx.

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι σημαντική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tzimmys είπε

 

Ένα χρόνο μετά, έχει αλλάξει κάτι?

Υπάρχει κάτι πιο αξιόπιστο στην αγορά?

Μας ενδιαφέρει για τους delivery 1 σκούτερ (για αρχή), με τελική τα 90-100 χλμ, αλλά η αυτονομία είναι πολύ σημαντική. Σίγουρα πάνω από 120 χλμ την ημέρα.

Το ψάξιμό μου φωτογραφίζει τα ecooter e2 και e2 max, καθώς επίσης και το Super Soco cpx.

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι σημαντική.

 

Εφόσον το θες για deliveri  πάρε από την εταιρεία wheelnwater technology το pusa το οποίο έχει τελική 110 και αυτονομία επιλέγεις από 140 έως 200 αυτονομία.

Μια άλλη λύση είναι παίρνεις ένα το οποίο έχει 80 χιλιόμετρα αυτονομία και αγοράζεις δεύτερη μπαταρία έτσι ώστε όταν αδειάζει η πρώτη να αλλάζεις μπαταρία και φορτίζεις την έτερη.

 

3 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Εφόσον το θες για deliveri  πάρε από την εταιρεία wheelnwater technology το pusa το οποίο έχει τελική 110 και αυτονομία επιλέγεις από 140 έως 200 αυτονομία.

Μια άλλη λύση είναι παίρνεις ένα το οποίο έχει 80 χιλιόμετρα αυτονομία και αγοράζεις δεύτερη μπαταρία έτσι ώστε όταν αδειάζει η πρώτη να αλλάζεις μπαταρία και φορτίζεις την έτερη.

 

Αυτά που λες είναι πολύ καλά επίσης αξίζει και τις daytona για να έχεις και μια μεγάλη αντιπροσωπεία για να έχεις άμεσα ανταλλακτικά εάν χρειαστείς.

Πάρε άφοβα και θα γλυτώσεις πάρα πολλά λεφτά από τα καύσιμα εφόσον είναι για deliveri. Το θέμα είναι αν θα στα προσέχουν οι σιδεροφαγοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...