Προς το περιεχόμενο

iPad Pro. To… Surface της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Καθένας το μακρύ του και το κοντό του όπως πάντα.. η συσκευή στοχεύει κυρίως επαγγελματίες, αμα είδατε την Keynote θα το καταλαβαίνατε. Γιαυτό και έκανε παρουσίαση η Adobe το Photoshop, η Microsoft το Office, το AutoCAD σε Full Wireframe 60fps editing και την ιατρική 3D εφαρμογή και όλα σε συνδυασμό με το Multitasking, το Pencil είναι για Annotations και σχέδιο και κοστίζει όσο τα καλά Wacom. Κανείς δεν σας ανάγκασε να το πάρετε οπότε φτάνει με το κράξιμο έχει καταντήσει κουραστικό και εγώ που γουστάρω τα προϊόντα της δεν με ελκύει, γιατί; γιατί στοχεύει επαγγελματική χρήση κάτι που δεν είναι προς το παρόν στα σχέδια μου. Σαν απλός πελάτης και όχι σαν επαγγελματίας έχω το mini 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντωμεταξύ κανείς δεν πρόσεξε την έλειψη GPS, μια έλειψη που υπάρχει και στα surface και που δεν σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις την συσκευή για να αντικαταστήσεις την ταμπλέτα. Και μετά απορείτε που πήγε η μικρομαλακή στο event της Apple! Μοιρασμένη είναι η πίτα παίδες και συμφωνημένα όλα κάτω από το τραπέζι.

Τουλάχιστον στο θέμα Surface,είναι αντικαταστάτες λαπτοπ,όχι ταμπλετών.

Έτσι το GPS δεν είναι στο πακέτο διότι το κοινό τους δεν το είχε(χρειάστηκε) στα λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ κανείς δεν πρόσεξε την έλειψη GPS, μια έλειψη που υπάρχει και στα surface και που δεν σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις την συσκευή για να αντικαταστήσεις την ταμπλέτα. Και μετά απορείτε που πήγε η μικρομαλακή στο event της Apple! Μοιρασμένη είναι η πίτα παίδες και συμφωνημένα όλα κάτω από το τραπέζι.

Η LTE έκδοση του surface 3 εχει GPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LTE έκδοση του surface 3 εχει GPS.

΄Και η LTE έκδοση του iPad Pro έχει GPS μην διαβάζετε ότι θέλετε, και τα δύο έχουν όπως είπε και ο alex παραπάνω στις LTE εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως χρήστης photoshop, lightroom. Gimp, ήλπιζα σε ταμπλέτα με osx κανονικό με στυλό. Το osx έχει μάλιστα και το affinity που είναι επίσης πολύ καλό για φωτογραφίες και δεν υπάρχει στο windows. Απογοήτευσε πολύ κυρίως επειδή με είχαν επηρεάσει τα διάφορα rumors.

Δεν είναι γραφτό μου να πάω σε osx μάλλον και θα πάω σε surface. Ήθελα laptop replacement και βαριέμαι να περιμένω χρόνια μέχρι να βγουν οι εφαρμογές που θέλω στο ipad.

Wacom tablet δεν παίρνω γιατί δεν είμαι επαγγελματίας. Τα έχω δει από κοντά και είναι τέλεια αλλά υπερβολικά. Βέβαια αυτά είναι πραγματικά για επαγγελματική χρήση.

Κρίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως χρήστης photoshop, lightroom. Gimp, ήλπιζα σε ταμπλέτα με osx κανονικό με στυλό. Το osx έχει μάλιστα και το affinity που είναι επίσης πολύ καλό για φωτογραφίες και δεν υπάρχει στο windows. Απογοήτευσε πολύ κυρίως επειδή με είχαν επηρεάσει τα διάφορα rumors.

Δεν είναι γραφτό μου να πάω σε osx μάλλον και θα πάω σε surface. Ήθελα laptop replacement και βαριέμαι να περιμένω χρόνια μέχρι να βγουν οι εφαρμογές που θέλω στο ipad.

Wacom tablet δεν παίρνω γιατί δεν είμαι επαγγελματίας. Τα έχω δει από κοντά και είναι τέλεια αλλά υπερβολικά. Βέβαια αυτά είναι πραγματικά για επαγγελματική χρήση.

Κρίμα.

Γιατί δεν παίρνεις ένα Mac αφού δουλεύεις τέτοια προγράμματα; στην τελική η μεγάλη έκδοση του iPad Pro κοστίζει όσο ένα Mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει mac που να μπορείς να σχεδιάσεις στην οθόνη του με πενάκι στις εφαρμογές που ανέφερε ο dstilio?

Ξεγύρισμα στο photoshop με πενάκι είναι όλα τα λεφτά. Και δεν συζητώ καν για τους σκιτσογράφους/γραφίστες που μόνο με Pen δουλεύουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει mac που να μπορείς να σχεδιάσεις στην οθόνη του με πενάκι στις εφαρμογές που ανέφερε ο dstilio?

Όχι αλλα έχοντας χρησιμοποιήσει και τα δύο. δεν θα έλεγα ότι η πένα του Surface είναι ότι το καλύτερο σε σύγκριση με τις πένες της Wacom για τα Photoshop. Καταρχήν στο θέμα Design πολλοί προτιμούν τα Mac γιατί έχουν σταθερή πλατφόρμα και υποστήριξη σε Design προγράμματα, παραγωγής ήχου ή επεξεργασίας ταινιών. Έχεις χρησιμοποιήσει Photoshop σε Mac? δοκίμασε το στην Retina ακόμα και χωρίς Wacom με το mulitouch to Trackpad και μετά σε Windows και έλα να μου πείς την εμπειρία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Verge... σοβαρή πηγή, επίσης δεν είπε κανείς ότι το εφηύρε η Apple απλά βγάλανε ένα ακόμη προϊόν σε αυτή την κατηγορία όπως οι αντίπαλοι κατασκευαστές, αλλά φυσικά κοιτάνε πολλοί να λένε ανακρίβειες για να νιώσουν καλά επειδή προφανώς θέλουν να το πάρουν και δεν μπορούνε. Αλλά όταν η Microsoft είχε ξεσκιστεί να αντιγράφει το OSX οι ίδιοι φωνάζανε πώ πώ τι εφηύρε ή Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Verge... σοβαρή πηγή, επίσης δεν είπε κανείς ότι το εφηύρε η Apple απλά βγάλανε ένα ακόμη προϊόν σε αυτή την κατηγορία όπως οι αντίπαλοι κατασκευαστές, αλλά φυσικά κοιτάνε πολλοί να λένε ανακρίβειες για να νιώσουν καλά επειδή προφανώς θέλουν να το πάρουν και δεν μπορούνε. Αλλά όταν η Microsoft είχε ξεσκιστεί να αντιγράφει το OSX οι ίδιοι φωνάζανε πώ πώ τι εφηύρε ή Microsoft.

πιστευεις λοιπον οτι  ενας που ειναι επιχειρηματιας θα προτιμησει το ios και τις μελλοντικες super duper εφαρμογες και οχι μια ηδη δοκιμασμενη πλατφορμα x86 που ηδη αρκετες εφαρμογες της εταιριας του ειναι γραμμενες  και δεν θα θελει μητε transcription μητε τπτ ,εδω με ενα ταπεινο x86 ταμπλετ και μπορω να κανω αρκετα που στο  ipad μου θελω τρεις εφαρμογες για να τα κανω ,και φυσικα εχω και το mac mini κλπ αλλα φανατικος με οτι μου σερβιρουν δεν ειμαι αλλα σκεπτικιστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις λοιπον οτι  ενας που ειναι επιχειρηματιας θα προτιμησει το ios και τις μελλοντικες super duper εφαρμογες και οχι μια ηδη δοκιμασμενη πλατφορμα x86 που ηδη αρκετες εφαρμογες της εταιριας του ειναι γραμμενες  και δεν θα θελει μητε transcription μητε τπτ ,εδω με ενα ταπεινο x86 ταμπλετ και μπορω να κανω αρκετα που στο  ipad μου θελω τρεις εφαρμογες για να τα κανω ,και φυσικα εχω και το mac mini κλπ αλλα φανατικος με οτι μου σερβιρουν δεν ειμαι αλλα σκεπτικιστης...

Αλήθεια; βλέπε Cisco, IBM και Ιατρικά ινστιτούτα,πανεπιστήμια και πες τα τότε σε αυτούς όχι σε εμένα. Το iPad σαν Tablet έχει την μεγαλύτερη γκάμα εφαρμογών, το Pro? δεν αντιλέγω δεν με ενθουσίασε ούτε εμένα αλλά μην συγκρίσεις το iPad με ένα Windows Tablet, η μέρα με την νύχτα, τώρα άλλη περίπτωση αν μου συγκρίνεις ένα Laptop με Windows με το iPad, καμία σχέση δύο διαφορετικές κατηγορίες. Εννοείτε πως το λάπτοπ κάνει πιο πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλα έχοντας χρησιμοποιήσει και τα δύο. δεν θα έλεγα ότι η πένα του Surface είναι ότι το καλύτερο σε σύγκριση με τις πένες της Wacom για τα Photoshop. Καταρχήν στο θέμα Design πολλοί προτιμούν τα Mac γιατί έχουν σταθερή πλατφόρμα και υποστήριξη σε Design προγράμματα, παραγωγής ήχου ή επεξεργασίας ταινιών. Έχεις χρησιμοποιήσει Photoshop σε Mac? δοκίμασε το στην Retina ακόμα και χωρίς Wacom με το mulitouch to Trackpad και μετά σε Windows και έλα να μου πείς την εμπειρία σου.

 

Κοίταξε έχω παίξει με Wacom γνωστού μου επαγγελματία και είχε τρομερή εμπειρία χρήσης. Όμως εγώ ως ερασιτέχνης δεν δικαιολογώ το κόστος, και ψάχνω κάτι να συνδυάσω με κάποιους συμβιβασμούς προφανώς αυτή την εμπειρία χρήσης (που προφανώς μου άρεσε) με ένα κανονικό laptop replacement περίπου στα ίδια χρήματα. Είναι ο καιρός να αγοράσω καινούργιο έτσι κι αλλιώς (το παλιό είναι έτοιμο να καεί).

Και επειδή ήθελα να περάσω σε OSX για κάποιες εφαρμογές και είχα ακούσει και φήμες για το ipda pro με κανονικό λειτουργικό, ψιλο-απογοητεύτηκα τώρα.

Οπότε η μόνη άλλη επιλογή που έχω είναι το surface.

Πάντως στο laptop τώρα έχω μία wacom tablet (παλιότερο Intuos) και η εμπειρία χρήσης δεν είναι το ίδιο με της Wacom Cintiq που είναι ταμπλέτα.

Τι να πω θα περιμένω και άλλο να δω τι θα βγάλει η MS. Βγήκε πρόσφατα και το MII700 Lenovo, σαν το surface που βοηθάει τον ανταγωνισμό. Αν βγουν και άλλα τέτοια μπορεί να πάρω κάποιο από αυτά (εφόσον έχουν αξιοπρεπές πενάκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια; βλέπε Cisco, IBM και Ιατρικά ινστιτούτα,πανεπιστήμια και πες τα τότε σε αυτούς όχι σε εμένα. Το iPad σαν Tablet έχει την μεγαλύτερη γκάμα εφαρμογών, το Pro? δεν αντιλέγω δεν με ενθουσίασε ούτε εμένα αλλά μην συγκρίσεις το iPad με ένα Windows Tablet, η μέρα με την νύχτα, τώρα άλλη περίπτωση αν μου συγκρίνεις ένα Laptop με Windows με το iPad, καμία σχέση δύο διαφορετικές κατηγορίες. Εννοείτε πως το λάπτοπ κάνει πιο πολλά.

με τα τελευταια επιχειρηματα δεν εχω να σχολιασω τπτ αλλο...

αντι να σκεφτομαστε την οπτικη μας παμε να δικαιολογησουμε το οτι αντι να βγαλει mac os ταμπλετα επελεξε το ios...

αντε καλη αγορα για μενα δεν αξιζει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...