Προς το περιεχόμενο

iPad Pro. To… Surface της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι αλλα έχοντας χρησιμοποιήσει και τα δύο. δεν θα έλεγα ότι η πένα του Surface είναι ότι το καλύτερο σε σύγκριση με τις πένες της Wacom για τα Photoshop. Καταρχήν στο θέμα Design πολλοί προτιμούν τα Mac γιατί έχουν σταθερή πλατφόρμα και υποστήριξη σε Design προγράμματα, παραγωγής ήχου ή επεξεργασίας ταινιών. Έχεις χρησιμοποιήσει Photoshop σε Mac? δοκίμασε το στην Retina ακόμα και χωρίς Wacom με το mulitouch to Trackpad και μετά σε Windows και έλα να μου πείς την εμπειρία σου.

Για ποιο πενάκι λές; Του 1/2 ή του 3? Γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά. Για τα 1/2 όντως είναι πολύ κατώτερα από μια γραφίδα σε ταμπλέτα της Wacom. Έχω Bamboo και είναι πολύ καλό.

Αλλά του 3 είναι αξιόλογο πλέον. Πάλι δεν φτάνει τα tablets της wacom αλλά κάνεις δουλειά.

Το Photoshop σε mac είναι καλύτερο και γενικά όλα καλύτερα μοιάζουν, αλλά τώρα λέγαμε για τους χρήστες που έχουνε ανάγκη την γραφίδα. Και όταν λέω γραφίδα δεν εννοώ αυτές που έχεις ξεχωριστή επιφάνεια στην οποία γράφεις πάνω με το πενάκι, αλλά για γραφίδες που γράφεις κατ'ευθείαν πάνω στο γυαλί. Δεν είναι το ίδιο.

Και μιας και έχω δουλεψει mac δεν έχει σχέση το οποιοδήποτε mouse/trackpad/touchpad με το να γράφεις με γραφίδα ακριβώς πάνω σε αυτό που βλέπεις πάνω στην οθόνη.

Απλά η Apple δεν το έχει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος είχε ipad και ήθελε μεγαλυτερη οθόνη,πίστεψε με θα το πάρει. Για τους υπόλοιπους είναι αδιάφορο. Οσο για το soc, αγγίζει επιδοσεις i3 του 2011(μπορεί και παραπάνω)...

Είμαι 90% σίγουρος ότι δεν μπορείς να κάνεις photoshop σε i3,ειδικά αν είναι του 2011.Το i3 μοντέλο του surface pro 3 δεν είναι αρκετά δυνατό για να τρέξει κανονικό photoshop.

Αλλά τώρα πέρα από την πλάκα,αφού το ipad pro λες ότι εχει επιδόσεις i3 γιατί δεν έβαλαν κανονικό OS αντί για Mobile OS?Είναι κάπως άκυρο αυτό.Εκτός κι αν ετοιμάζουν κάποια ενοποίηση των δύο λειτουργικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για pc μια χαρά είναι το library του x86. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για pc. Oυτε είμαστε στην παρουσίαση του ipad 1, που έγινε κάποια χρόνια πριν. Θυμάμαι αντιστοιχες συζητήσεις και τότε και σε ποιο έντονο επίπεδο  μπορεί απο τα ίδια ατομα που γράφουν και τώρα...

Βέβαια οι προβλέψεις και οι απόψεις τους (όπως και τωρα) ήταν λάθος, αλλά δεν πειράζει.

Όταν θα δουν και το windows 10 ή 11 να τρεχει σε arm επεξεργαστη το ίδο καλα με τον x86 , θα γυρίσουν να ξαναπούν για την ανωτερώτητα του pc και άλλα τέτοια .... ξεχνόντας αυτά που λέγανε. Εδώ εφτασε ο άλλος να λέει για ASIC , ξεχνώντας οτι η ΙBM που συνεργαζεται με την Apple , εφτιαχνε ASIC παλαιότερα.Αλλά εντάξει αυτοι δεν ξερουν και ξέρουμε εμείς ......οκ.

Αν θέλετε μπορεί να συνεχίσετε και του χρόνου με τα ίδια επιχειρήματα . Αν υπάρχουν....

Εδώ τσιμπησε ολοκληρη Microsoft  από οταν βγήκε το πρώτο iPad. 

Οι υπόλοιποι ειναι το αστείο?

Μαλλον δεν εχεις ιδεα τι ειναι το FULL OS και λες οτι να ναι. Κι εγω εχω το ipad air 2 ΑΛΛΑ εχω και το Microsoft Surface Pro 3. Και επειδη τα εχω και τα 2 και ΑΡΑ μπορω να εχω αποψη ΣΑΝ χρηστης και οχι ΣΑΝ youtube χρηστης (να πεταξουμε και σποντες) ΑΡΑ ξερω τι ειναι να εχεις ενα μηχανημα που μπορεις να εγκαταστησεις οτι θες παρα ενα μηχανημα που απλα κανεις λιγα πραματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 90% σίγουρος ότι δεν μπορείς να κάνεις photoshop σε i3,ειδικά αν είναι του 2011.Το i3 μοντέλο του surface pro 3 δεν είναι αρκετά δυνατό για να τρέξει κανονικό photoshop.

Αλλά τώρα πέρα από την πλάκα,αφού το ipad pro λες ότι εχει επιδόσεις i3 γιατί δεν έβαλαν κανονικό OS αντί για Mobile OS?Είναι κάπως άκυρο αυτό.Εκτός κι αν ετοιμάζουν κάποια ενοποίηση των δύο λειτουργικών;

Εμένα κάτι μου λέει ότι του χρόνου που θα βγεί το iOS 10 θα ονομαστεί iOSX γιατί μην ξεχνάς ότι το iOS ουσιαστικά ήταν το OSX Mobile στο πρώτο iPhone που σημαίνει οτί μπορεί να φτιάξουν Hybrid OS για το Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματίες που κουτσοδελευανε τοσο καιρό με ipad με το ipad pro η δουλεία τους μπορεί να απογειωθεί... Μιλάω για μουσικούς παραγωγούς και σχεδιαστές που με ένα απλό ipad κάνουν παπάδες και όχι για αυτούς που το πήραν για μούρη...

Μουσικός παραγωγός και σχεδιαστής που δουλεύει με ipad το.έχει πάρει αποκλειστικά για μούρη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μουσικός παραγωγός και σχεδιαστής που δουλεύει με ipad το.έχει πάρει αποκλειστικά για μούρη.

 

Για μούρη... ολόκληρη συναυλία μπορείς να κάνεις με την υποστήριξη που έχουν οι επαγγελματικές εφαρμογές για μουσική. Οι περισσότεροι πιστεύετε ότι τα iPad είναι όπως τα android ταμπλετ να παίζεις μονάχα Candy Crash..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 90% σίγουρος ότι δεν μπορείς να κάνεις photoshop σε i3,ειδικά αν είναι του 2011.Το i3 μοντέλο του surface pro 3 δεν είναι αρκετά δυνατό για να τρέξει κανονικό photoshop.

Αλλά τώρα πέρα από την πλάκα,αφού το ipad pro λες ότι εχει επιδόσεις i3 γιατί δεν έβαλαν κανονικό OS αντί για Mobile OS?Είναι κάπως άκυρο αυτό.Εκτός κι αν ετοιμάζουν κάποια ενοποίηση των δύο λειτουργικών;

ΓΙΑΤΙ ειναι απλο. ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ αφου αφηνουν το iOS απο το να βαζανε το mac osX. Δεν τους νοιαζει οτι το mac osX ειναι καλυτερο αλλα τους νοιαζει πόσο περισσοτερο περιοριζουν τον χρηστη και πόσα περισσοτερα λεφτα θα βγαλουν. Και ολα τα μπεεεε τσιμπανε. Δεν λεω, καλο για καποιον να αγορασει ενα ipad (αν δεν ειχε ποτε) αν θελει ΑΛΛΑ εκει στην αμερικη ειναι καθαρα σαν αβουλα ατομα που απλα ακολουθουνε χωρις σκεψη. Σε καθε event η apple λεει οτι καινοτομησε και εβγαλε κατι νεο και ολες ειναι κλεμμενες εφαρμογες που υπαρχουν ηδη ειτε σε windows ειτε android. 

ΑΡΑ μην μπερδευεται την apple steve jobs εποχη με αυτο που εχει γινει τωρα. Καμμια σχεση ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ενοποίηση δεν νομίζω ότι τη σκέφτονται τώρα κοντά γιατί μίλησε και για το framework για εφαρμογές στο ipad.

Αν το σκέφτονταν ίσως και να είχαν κάνει μία νύξη.

 

Θεωρώ πως αν η apple είχε τον Ινδό που έχει η Microsoft τώρα, θα συνέχιζε να είχε την πρωτοτυπία που εμφανίζει η τελευταία αυτή την περίοδο.

Το μόνο καλό με την apple είναι ότι έχει την εμπιστοσύνη των developer και άρα είναι πολύ πιθανό να δούμε πολύ σύντομα μεταφορά αξιόλογων εφαρμογών στο νέο ipad.

 

P.X. Το πρόγραμμα Affinity που υπάρχει μόνο στο OSX, είναι πάμφθηνος και άξιος αντικαταστάτης του Photoshop. Αν μεταφερθεί σύντομα σε ipad pro θα δώσει μεγάλη αξία και θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί από φωτογράφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ενοποίηση δεν νομίζω ότι τη σκέφτονται τώρα κοντά γιατί μίλησε και για το framework για εφαρμογές στο ipad.

Αν το σκέφτονταν ίσως και να είχαν κάνει μία νύξη.

 

Θεωρώ πως αν η apple είχε τον Ινδό που έχει η Microsoft τώρα, θα συνέχιζε να είχε την πρωτοτυπία που εμφανίζει η τελευταία αυτή την περίοδο.

Το μόνο καλό με την apple είναι ότι έχει την εμπιστοσύνη των developer και άρα είναι πολύ πιθανό να δούμε πολύ σύντομα μεταφορά αξιόλογων εφαρμογών στο νέο ipad.

 

P.X. Το πρόγραμμα Affinity που υπάρχει μόνο στο OSX, είναι πάμφθηνος και άξιος αντικαταστάτης του Photoshop. Αν μεταφερθεί σύντομα σε ipad pro θα δώσει μεγάλη αξία και θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί από φωτογράφους.

http://www.pixelmator.com/ipad/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κανεις αυτοματισμους στη μουσικη να ελεγχεις wireless τις πιο ακριβες συναυλιακες κονσολες τα καλυτερα software για υπολογιστη,οτι μπορεις να βαλεις στο ipad καρτες ηχου επιπεδου rme και να ηχογραφεις πολυκαναλο να δουλευεις με plugins τυπου fabfilter και daw οπως το cubasis(cubase) akai mpc και korg gadget ειναι μεγαλο λαθος λες;

 

 

Αυτό δλδ δεν γίνεται σε android ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μουσικός παραγωγός και σχεδιαστής που δουλεύει με ipad το.έχει πάρει αποκλειστικά για μούρη.

 

ρε φιλε εισαι μουσικος παραγωγος?

γιατι εισαι τοσο απολυτος?

αν εισαι μουσικος παραγωγος μαλλον δεν θα το κανεις καλα.

εχεις δει τα controllers που υπαρχουν?

τι δυνατοτητες εχεις?

να εχεις το λαπτοπ στη σκηνη με το ableton 

και να κανεις μιξη απ'εξω την ωρα του soundcheck?

δηλαδη επειδη γουσταρω στο soundcheck να μην τρεχω σαν ηλιθιος πανω κατω και να κανω την δουλεια μου στο μπαμ πουλαω μουρη?

ειπε κανεις οτι θα το παρει και θα κανει μουσικη μονο με αυτο?

εχει αντικαταστησει αρκετα hardware μηχανηματα που αν τα αγοραζες ολα μαζι θα επαιρνες 10 ipad οχι ενα

τα synth οπως το animoog που δεν υπαρχει πουθενα παρα μονο στο ipad? 

on the road ιδεες export στο dropbox και import απευθειας στο ableton?

ειναι ενα απο τα καλυτερα εργαλεια που εχει βγαλει η τεχνολογια στις μερες μας και τωρα με το pro η εφαρμογες εχουν να δωσουν πολλα

εχω γυρισει ολη την ελλαδα κι οποιος ηταν σοβαρος επαγγελματιας ειχε και ενα ipad διπλα στην κονσολα του

για να κανει την δουλεια του

κανεις δεν ειπε οτι θα αντικαταστησει τους υπολογιστες αυτα τα λεει η microsoft για το surface

ipad & macbook ειναι συνδυασμος που σκοτωνει

το ενα συμπληρωνει το αλλο και το καθενα ξεχωριστα εχει τα καλα του και τα ασχημα του

οι εφαρμογες που υπαρχουν στο appstore και δεν υπαρχουν πουθενα αλλου δεν σου λενε κατι?

το να αντιδρας σε κατι που ειναι "pop" εχει και αυτο την γοητεια του και ευκολα μπορεις να πουλησεις μουρη σαν ενναλακτικος τυπος ψαγμενος ε? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό δεν είναι να μαζεύει "haters" ένα τέτοιο thread? 

 

Σήμερα είπα θα βάλω το stream της apple όλος χαρά και εφοδιασμένος με αντικειμενικότητα και μπύρες, είπα "Έλα όλο και κάτι καινοτόμο θα βγάλει η Apple, θα σπρώξει και τους άλλους vendors να ακολουθήσουν"(λέγοντας ότι το περυσινό event ήταν μια ατυχής στιγμή), μετά από αρκετή ώρα και ενώ κοντεύει να με πάρει ο ύπνος με το Apple watch και τα health gimmics βγαίνει ένας τυπάς και λέει "Today's iPad news are the biggest news since the iPad", λέω όπα εδώ είμαστε, μετά άρχισε να σπαμμάρει για το πόσο innovation έπεσε στο νέο iPad *hype intensifies meanwhile*, βλέπω το trailer και παρατηρώ τα 3 dots στο base λέω magnetic keyboard μάλιστα... όκ νωρίς είναι κάτι παραπάνω θα δείξει, έπειτα δείχνει το βαφτισμένο stylus apple pen κάπου εκεί με έχασε τελείως, τα ίδια και στο Apple TV, "We bring apps to TV! That's the innovation and our vision!" REALLY?! Πως τα λέει και δεν γελάει, ειλικρινά πιστεύω ότι πίσω από τον Cook βρίσκεται το evil group από το "Austin Powers" και γελάνε με το πιστό target group και το lineup τους.

 

Βγάζω καθαρό hate για αυτή την εταιρεία πλέον, όταν σταματήσει να πλασάρει τεχνολογίες ως grand innovation που άλλοι vendors έχουν βγάλει στο market χρόνια πριν ίσως την πάρω στα σοβαρά, όχι ότι έχει σημασία η άποψη μου....θα πουλήσει εκατομμύρια έτσι και αλλιώς.

 

Πλέον το μόνο αξιόλογο apple product είναι τα macbook retina 13-12 δεν ξέρω σε τι ίντσες παίζουν, I guess 1-2 ίντσες πάνω κάτω από το mainstream για να είναι innovative.

το θεμα ειναι πως οτι κανει το κανει καλα 

κι εγω βλεπω την υπερβολη του μαρκετινγκ αλλα οταν κλεισουν τα φωτα και εχεις το μηχανημα στα χερια σου και το δουλεψεις χωρις να διαβασεις κριτικες και specs στο internet θα καταλαβεις οτι η "καινοτομια" που λενε ειναι μεταφορα..

ουτε το τηλεφωνο ανακαλυψαν αλλα απο τοτε που το εβγαλαν αλλαξε ολη η βιομηχανια..

αν δεν ειχαν βγαλει αυτα τα φοβερα trackpad στα λαπτοπ ακομα θα ριχναμε μπινελικια για την σαβουρα που εβαζαν οι αλλες εταιριες στα λαπτοπ τους και στο τελος θα καταληγαμε με ποντικι...

ας μην πλατιασω αλλο με παραδειγματα νομιζω το επιασες το νοημα υπαρχουν παρα πολλα που μπορω να πω

χαιρομαι που βγηκε το pro και θα περιμενω την αναπτυξη του

σαν αγορα θα περιμενω το επομενο μοντελο γιατι ακομα τα apps δεν ειναι ετοιμα αρα δεν υπαρχει και λογος για βιασυνη..ipad 4 εχω και κραταει ακομα μια χαρα...

Αυτό δλδ δεν γίνεται σε android ε;

εχεις να μου πεις για καποιο σοβαρο app?

να "ακουει"το touch τοσο καλα τοσο ωστε να μπορεσω να το αντικαταστησω

hardware controller?

οι εταιριες που υπαρχουν στο appstore και εχουν τα καλυτερα software για pc/mac

υπαρχουν στο android? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ακατανοητο που κανει η ms οσον αφορα τα surface ειναι η τιμη.Τουμπανα τα surface αλλα χτυπανε τιμες καλων λαπτοπ.

 

Καλά σοβαρά τώρα? Οι τιμές της Microsoft σε πείραξαν? Ο ένας σου δίνει ultrabook με intel i5, 128 SSD, 4 GB RAM + full OS μαζί στα 1200 (μαζί με πενάκι και πληκτρολόγιο) και ο άλλος στην ίδια τιμή σου δίνει mobile OS με ARM επεξεργαστή... Αλλά σου φαίνονται ψηλές οι τιμές του πρώτου? Οκ... Μάλλον εσύ προσθέτεις και την αξία του μήλου (γύρω στα 600 ευρώ θα ναι πιστεύω)

 

 

Ακομα το surface να αποκτήσει αντίπαλο δλδ.

 

Όντως ακόμα παραμένει το καλύτερο στην κατηγορία του αλλά Lenovo Asus Toshiba κτλ έχουν βγάλει αξιόλογες προτάσεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...