Προς το περιεχόμενο

Νέο Apple TV με tvOS. Το μέλλον της τηλεόρασης για την Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη το εχω ...μεγαλη ελλειψη....οπως ολα τα προιοντα android

Έχεις εφαρμογές Streaming, Shopping, Αναζήτηση σε όλα τα Stream Services Netflix κλπ; Να υποθέσω χρησιμιοποιείς μονάχα Kodi,Plex με σπασμένες ταινίες. Ο Σκοπός του Apple TV είναι το Streaming και το Live Streaming σε Full HD Νόμιμο μέσω πολλών εφαρμογών, τα παιχνίδια, η έξυπνη αναζήτηση ακόμα και άλλου τύπου εφαρμογές για ψώνια, βίντεο πχ Periscope κλπ. Πάρε για παράδειγμα το Apple Watch πόσο καιρό υπάρχει στην αγορά; Πόσες εφαρμογες έχει; 10.000. Του Android πόσες έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος θέλει kodi και popcorn αγοράζει ένα raspberry pi 2 με 45 ευρω, 10 ευρώ μια θήκη και 10 ευρώ μια κάρτα micro sd και με 65 ευρώ έχει εναν media player που βγάζει μάτια.

 

Η διαφορά είναι ότι αν δεν θες να βαζεις/ βγάζεις USB sticks και θες να παίζεις μεσω δικτύου θες κι αλλα. Θες δηλαδή ενα wifi doggle της προκοπής ή powerlines για να εχεις ethernet δίπλα στο raspberry.

 

Προσωπικά μεσω wifi δεν εχω καταφέρει να παίζω ούτε HD ταινια πανω από 720p χωρίς κολληματα. Μεσω powerlines παει καλύτερα αλλα ούτε λόγος για 3D.

 

Όλα αυτά με open Elec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις εφαρμογές Streaming, Shopping, Αναζήτηση σε όλα τα Stream Services Netflix κλπ; Να υποθέσω χρησιμιοποιείς μονάχα Kodi,Plex με σπασμένες ταινίες. Ο Σκοπός του Apple TV είναι το Streaming και το Live Streaming σε Full HD Νόμιμο μέσω πολλών εφαρμογών, τα παιχνίδια, η έξυπνη αναζήτηση ακόμα και άλλου τύπου εφαρμογές για ψώνια, βίντεο πχ Periscope κλπ. Πάρε για παράδειγμα το Apple Watch πόσο καιρό υπάρχει στην αγορά; Πόσες εφαρμογες έχει; 10.000. Του Android πόσες έχει;

γιατι το netflix  θα ερθει στην ελλαδα;το hulu ;

για εφαρμογες το βλεπουμε...μπαινεις και online και κανεις την δουλεια σου..

παιχνιδια,ψωνια κτλ...υπαρχουν

παμε δηλαδη στο ποσες εφαρμογες εχει το iwatch ή το ποσες απο αυτες χρησιμοποιουνται;γιατι αντιστοιχως στο store της google υπαρχουν περισσοτερες απο της apple

υγ. να παρω το apple tv και να περιμενω για jailbrake εστω και για kodi μια χαρα...μακαρι να πεσω εξω γιατι τοτε αλλαζει το πραγμα...ελλαδα ειμαστε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το netflix  θα ερθει στην ελλαδα;το hulu ;

για εφαρμογες το βλεπουμε...μπαινεις και online και κανεις την δουλεια σου..

παιχνιδια,ψωνια κτλ...υπαρχουν

παμε δηλαδη στο ποσες εφαρμογες εχει το iwatch ή το ποσες απο αυτες χρησιμοποιουνται;γιατι αντιστοιχως στο store της google υπαρχουν περισσοτερες απο της apple

υγ. να παρω το apple tv και να περιμενω για jailbrake εστω και για kodi μια χαρα...μακαρι να πεσω εξω γιατι τοτε αλλαζει το πραγμα...ελλαδα ειμαστε  

Έχει περισσότερες εφαρμογές, ναι τις είδαμε οι περισσότερες είναι απλά σκουπίδια, έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ το AppStore; Προφανώς όχι, αυτο ακριβώς εννοώ εσύ μιλάς για Kodi εγώ για Netflix εταιρίες, η συσκευές αυτές δεν είναι απλά για ελλάδα εγώ που δεν κατοικώ στην ελλάδα και τις χρησιμοποιώ, καταλαβαίνω τον σκοπό τους, Α! και ονομάζεται Apple Watch όχι iWatch, δοκίμασε πρώτα ένα iPhone 5-6 και μετά έλα να μιλήσουμε για ποιότητα στις εφαρμογές, για νόμιμες, που δουλεύουν για αυτό που φτιάχτηκαν, ασφαλές. Το αντίθετο ακριβώς απο το LagDroid.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περισσότερες εφαρμογές, ναι τις είδαμε οι περισσότερες είναι απλά σκουπίδια, έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ το AppStore; Προφανώς όχι, αυτο ακριβώς εννοώ εσύ μιλάς για Kodi εγώ για Netflix εταιρίες, η συσκευές αυτές δεν είναι απλά για ελλάδα εγώ που δεν κατοικώ στην ελλάδα και τις χρησιμοποιώ, καταλαβαίνω τον σκοπό τους, Α! και ονομάζεται Apple Watch όχι iWatch, δοκίμασε πρώτα ένα iPhone 5-6 και μετά έλα να μιλήσουμε για ποιότητα στις εφαρμογές, για νόμιμες, που δουλεύουν για αυτό που φτιάχτηκαν, ασφαλές. Το αντίθετο ακριβώς απο το LagDroid.

αν εξαιρεσεις οτι εχω παρει απο το original iphone και ολη τη σειρα μεχρι το 6 ,,αστο δεν εχω καμια ιδεα...το οτι το πιο σταθερο ios ever ηταν και ειναι το ios 6 ειναι αναμφισβητητο...το 6αρι περα οτι μου λαγκαρε ηταν το μονο κινητο που μου εβγαλε μεχρικαι μπλε οθονη(ψαξτο και στο νετ)το plus οτι κανει ακομα και τωρα τα σκρατσακια του το ξερουν ολοι...

μακαρι στο 6σ και με το ios 9 να βελτιωθει η κατασταση αν και βλεπω οτι η κατασταση διορθωνεται στο ipad air 2 που εχω και εχω την beta εδω και 3 μηνες κοντα και παει σφαιρα....

οσο για τα σκουπιδιαπου λες εξαρταται τι ψαχνεις καιτι χρησιμοποιεις(isouvlaki και τετοια νομιζω οτι υπηρχαν στο app store)..και στο play store μια χαρα ειναι οι εφαρμογες και ασφαλεις...τωρα απεξω φανταζομαι ειναι κατι το αντιστοιχο με τις jailbrake εφαρμογες...μαρεσει που με διορθωνεις με το iwatch sorry apple watch λες και εσυ το ανακαλυψες...οσο αναφορα το lagdroid χαχαχχααχ απλα γελαω ...ειχες ποτε σου καθαρο android?nexus ?

μαλλον οχι ,δοκιμασε πρωτα και μετα ελα να μιλησουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπότε, ανακεφαλαιώνουμε: Τα Android TV box που έχουν κανονικό Android TV είναι δυο: Μια συσκευή που έχει γίνει restricted launch σε μερικές χώρες (και όχι στην Ελλάδα, μόνο απο ebay), και μια niche microconsole στην φιλική τιμή των... 289 ευρώ.

 

Ενώ με το Apple TV, θα φτάσει στο κατάστημα μέχρι τέλος του μήνα, θα κάνει κάνα 150-180Ε, και το παίρνεις και λύνεις το θέμα streaming στην TV και απο PC, χωρίς να μπλέκεις με σύνδεσεις laptop και mouse interface κλπ, και έχεις και τα παιχνίδια με το motion sensor ως την "κοιτάξτε και ζηλέψτε" λειτουργία.

 

Εντάξει, δεν θα το πάρει όλος ο κόσμος όπως έτρεξαν να πάρουν όλοι smartphone, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι η Apple έχει έναν νικητή. Και δεν τον έκανε paper launch και μετά restricted launch σκοτώνοντας τις πωλήσεις όπως κάποια άλλη εταιρία...

 

ΥΓ: Να χε και DVB-T ρε γμτ, εδώ βάλανε στο xbox one. Αλλά μάλλον θα παίξει apps απο τους σταθμούς όπως αυτά για τα smartphones και tablets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ανακεφαλαιωνεις με αυτό που σε συμφέρει...
Καταρχήν το nexus player ναι το παίρνεις από eBay μεγαλο προβλημα μιας και κανεις μας δεν αγοραζει, αλλά υπάρχει και φθηνότερο shield (αυτό που έγραψες νομίζω ότι έχει και 500gb σκληρό...)δες ομως και λιγο τα specs...
Μια χαρά τιμουλα βέβαια τα 150-180 ευρώ που εννοείται ότι θα παίζει δεν θα παίζει στην Ελλάδα... Αλλά λυνεις το θέμα streaming to TV κτλ και μετά θα βγουν οι Android TV ,που έχουν βγει ήδη,και θα έχουν κλέψει πάλι από την apple και καθόλου από το wii..βεβαι το ενα εχει χειστηριο σαν το wii και το αλλο san ps or xbox...αλλα μαλλον καλυτερη εμπειρια ειναι του wii ,του apple tv ηθελα να πω γιατι τωρα το εχει η apple...αλλά ή επιτυχία είναι ήδη σίγουρη μιας και ήδη στην Αμερική έπεσε το προηγούμενο apple TV στην τέταρτη θέση πίσω ακόμα και από το ταπεινό Chromecast (2η θέση)
Και μια ερώτηση ...είμαι για παράδειγμα σε μια τάξη και θέλω να κάνω μια παρουσίαση σε projector χωρίς καλώδια...πρέπει να κουβαλάω και το apple TV μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το streaming, με το Apple TV οποιοσδήποτε Apple Η/Υ μπορεί να χρησιμοποιήσει την οθόνη που δείχνει το Apple TV ως 2η οθόνη (χωρίς να κάνει τίποτα απολύτως! μόνο να είναι στο ίδιο δίκτυο), το iTunes μπορεί να αναπαράγει μουσική ή/και ταινίες μόνο στον Η/Υ, μόνο στο Apple TV ή ΚΑΙ στα δύο (χωρίς ο χρήστης να κάνει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ) και ως screen saver μπορεί να έχει το photo stream κάνοντας έτσι την τηλεόραση μία ηλεκτρονική κορνίζα όταν δεν δείχνει κάτι άλλο!

 

Και όλα αυτά, χωρίς ο χρήστης να κάνει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Μόνο να έχει τα μηχανήματά του στο ίδιο δίκτυο και να χρησιμοποιεί το ίδιο apple ID ή να πει στο Apple TV να βλέπει και άλλα Apple IDs πέρα από το δικό του (2 κλικς υπόθεση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Υποστηρίζει δηλαδή AirPlay το Apple TV? μπορώ δηλαδή να στείλω μια ταινία vlc απο το iMac κατευθείαν στην τηλεόραση μέσω Apple TV (άρα κατεβάζω ότι θέλω στον υπολογιστή και το βλέπω στην τηλεόραση μέσω Apple TV?)</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεμονωμενο το βιντεο απ το vlc δεν νομιζω. Αλλα αν κανεις mirror την οθονη σου ναι το παιζει. Βεβαια εχει καθυστερηση λογω wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρεσεις οτι εχω παρει απο το original iphone και ολη τη σειρα μεχρι το 6 ,,αστο δεν εχω καμια ιδεα...το οτι το πιο σταθερο ios ever ηταν και ειναι το ios 6 ειναι αναμφισβητητο...το 6αρι περα οτι μου λαγκαρε ηταν το μονο κινητο που μου εβγαλε μεχρικαι μπλε οθονη(ψαξτο και στο νετ)το plus οτι κανει ακομα και τωρα τα σκρατσακια του το ξερουν ολοι...

μακαρι στο 6σ και με το ios 9 να βελτιωθει η κατασταση αν και βλεπω οτι η κατασταση διορθωνεται στο ipad air 2 που εχω και εχω την beta εδω και 3 μηνες κοντα και παει σφαιρα....

οσο για τα σκουπιδιαπου λες εξαρταται τι ψαχνεις καιτι χρησιμοποιεις(isouvlaki και τετοια νομιζω οτι υπηρχαν στο app store)..και στο play store μια χαρα ειναι οι εφαρμογες και ασφαλεις...τωρα απεξω φανταζομαι ειναι κατι το αντιστοιχο με τις jailbrake εφαρμογες...μαρεσει που με διορθωνεις με το iwatch sorry apple watch λες και εσυ το ανακαλυψες...οσο αναφορα το lagdroid χαχαχχααχ απλα γελαω ...ειχες ποτε σου καθαρο android?nexus ?

μαλλον οχι ,δοκιμασε πρωτα και μετα ελα να μιλησουμε...

Μια χαρά τα λες. (αν και στο ios8 στο ipad air 2 δεν έχω δει θέμα ποτέ μέχρι στιγμής, 9 δεν έχω βάλει γιατί δεν είμαι φαν της beta). Για τo android θα συμφωνήσω, απροβλημάτιστο και σε μένα μετά από ψάξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ανακεφαλαιωνεις με αυτό που σε συμφέρει...

Για να δούμε:

 

Καταρχήν το nexus player ναι το παίρνεις από eBay μεγαλο προβλημα μιας και κανεις μας δεν αγοραζει, αλλά υπάρχει και φθηνότερο shield (αυτό που έγραψες νομίζω ότι έχει και 500gb σκληρό...)δες ομως και λιγο τα specs...

 

Όπως γράφεις, το Nexus Player πρέπει να το φέρεις απο το ebay απο τον τάδε third-party, ενώ το Apple TV θα φτάσει εδώ στα καταστήματα και το παίρνεις "κύριος". Και κοστίζει περίπου το ίδιο...

 

Το shield τώρα... για το Link.png Site: ίδιο μηχάνημα μιλάμε ετσι; Και στο ebay τα πράγματα Link.png Site: παρόμοια είναι αν βγάλεις έξω τα used. Συμπέρασμα, πολύ ακριβό σε σχέση με το Apple TV.

 

 

.αλλά ή επιτυχία είναι ήδη σίγουρη μιας και ήδη στην Αμερική έπεσε το προηγούμενο apple TV στην τέταρτη θέση πίσω ακόμα και από το ταπεινό Chromecast (2η θέση).

 

To Android TV (όχι Chromecast που είναι άλλη κατηγορία συσκευής) σε ποιά θέση είναι; Αυτό που προσπαθώ να κάνω δεν είναι να σε πείσω να πάρεις Apple TV, απλά να σου πω ότι ο συνδυασμός διαθεσιμότητα σε όλες τις χώρες, χωνέψιμη τιμή (σε αντίθεση με το Shield) και το killer feature ότι έρχεται με controller αλλά συγχρόνως κοστίζει όσο το nexus player που δεν έχει, συγκροτούν ένα δυνατό πακέτο στον τομέα value for money (ναι ξέρω, κάποιος να βάλει θερμόμετρο στον CEO της Apple, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα τι να κάνουμε).

 

Το value for money προσελκύει πελάτες, που θα προσελκύσουν game devs, που θα προσελκύσουν πάλι πελάτες.

 

Βλέπουμε δηλαδή μια αναστροφή αυτού που έγινε στα smartphones και τα tablets, όπου το value for money το είχε η Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...