Προς το περιεχόμενο

iPhone 6s και iPhone 6s Plus με 3D Touch και προηγμένη κάμερα 12MP


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως κάτοχος του εξαιρετικού iphone 6 θα σταθώ σε ορισμένα σημεία και δεν θα επαναλάβω τα γνωστά. Για κατόχους iphone 6 η μετάβαση δεν είναι επιτακτική. Ακόμα και το 5S παραμένει πολύ αξιόλογο και το έχω ψηλά στη συνείδηση μου ως μοντέλο.
     Από εκεί και πέρα θα σταθώ στη νέα κάμερα η οποία για άλλους ίσως δεν είναι επαρκής λόγος για μετάβαση,για εμένα όμως ως λάτρη της φωτογραφίας μετά από τόσα χρόνια στα 8mp δεν θα έλεγα όχι σε μία 12άρα με δυνατότητα λήψης 4K.          
    Tο  3D Τοuch αν και ακόμα δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως (πράγμα φυσιολογικό μιας και οι developers τώρα θα ενσωματώσουν δυνατότητες διαφορετικής αλληλεπίδρασης κατά την πίεση) σαν concept είναι αρκετά καλό αλλά παρα-αφιέρωσαν αρκετό χρόνο σε αυτό το χαρακτηριστικό κατά την παρουσίαση και με κούρασαν.Το teaser και μία μικρή παρουσίαση θα ήταν αρκετή..
   Πολύ καλή δυνατότητα είναι επίσης και η λήψη των live photos μόνο που δεν κατάλαβα αν αυτό αποτελεί χαρακτηριστικό της κάμερας του 6S ή χαρακτηριστικό του ios 9.Noμίζω πως το θα ήταν σωστό να υπάρχει τουλάχιστον στα περσυνά 6άρια ως δυνατότητα ,όπως και το retina true tone flash. Θέμα λειτουργικού είναι οι δυνατότητες αυτές άλλωστε.
   Μου άρεσε επίσης η ενσωμάτωση του εξαιρετικού κατά τη γνώμη μου taptic engine , το οποίο ανεβάζει σε άλλο επίπεδο την αλληλεπίδραση σου με τη συσκευή. Ειδικά στο 3d touch(force touch) βοηθάει αρκετά γιατί καταλαβαίνεις αν και τί αναγνωρίζει η συσκευή.Το hardware έχει ανεβεί σε άλλο επίπεδο.Δεν χρειάζονται σχόλια.
  Με απογοήτευσε αρκετά η διατήρηση των 16gb,τα οποία για τα δικά μου δεδομένα θέλουν συχνό backup (ανά μία δύο εβδομάδες) για να μην βρεθείς εξ απροόπτου.Οπότε πάμε για 64άρια από εδώ και πέρα.
  Με χάλασε επίσης που δεν έγινε αναφορά για προσθήκη του multitasking στο iphone 6 plus τουλάχιστον,ειδικά εαν έχει μνήμη στα ίδια επίπεδα με το ipad air 2.
Γενικά, η συσκευή συνεχίζοντας την παράδοση των S αποτελεί μία εξαιρετική βελτίωση του  iphone 6 και για χρήστες που έκαναν υπομονή όταν βγήκε το 6άρι αξίζει η μετάβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 677
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρονια iPhone.αγοραςα το iPhone 3G την πρωτη μερα που κυκλοφόρησε.στη συνέχεια 4, 4s ,5, 5s και6 μεχρι και πριν λίγους μηνες. Τωρα εχω το Galaxy s6 Edge και δεν νομίζω πως θα ξαναπάω σε iPhone. Πιστεύω πως η Apple πέθανε μαζι με τον Jobs.ειναι ακομα εκπληκτικό το ποσό γρήγορα και απροβλημάτιστα κανει κάποια πράγματα αλλα πραγματικά αξίζει μονο αυτο;;;εχει και φοβερό design αλλα τωρα και ποιο δεν εχει; (Βλέπε Galaxy s6).θα συμφωνήσω οτι η Apple εχει ανοίξει τον δρόμο και οτι εχουν προχωρήσει ολοι με βάση τις καινοτομίες της αλλα ρε παιδια πραγματικά τωρα... Ενα GB ram? 1800 mA μπαταρία; Γιατι με το σταγονόμετρο; Μήπως δεν ειναι πολλά τα 800 ευρω που πληρώνω καθε φορά;θελω πλέον να μην πληρώνω μονο το ονομα σε ενα iPhone αλλα αυτα που μου προσφέρει !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια μερικών είναι κουραστικά και γραφικά.

 

Για το El Capitan, new MacBooks ποτε θα ακουσουμε?

Mάλλον οκτώβριο μαζί με ενδεχόμενη παρουσίαση του επόμενου ipad air3.Για σήμερα το άφησαν μάλλον γιατί μαζεύτηκαν πολλά και στο τέλος χάνονται οι ενδιαφερόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Huawei πάντως με το Mate S πρόλαβε την Αpple και έβγαλε πρώτη force touch τεχνολογία.

 

Κατά τα άλλα κλασική έκδοση S από την Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον οκτώβριο μαζί με ενδεχόμενη παρουσίαση του επόμενου ipad air3.Για σήμερα το άφησαν μάλλον γιατί μαζεύτηκαν πολλά και στο τέλος χάνονται οι ενδιαφερόμενοι.

Φίλε ramarg, το El Capitan ανακοινώθηκε επίσημα ότι κυκλοφορεί στις 30 Σεπτεμβρίου, οι developers ήδη σήμερα έχουν στα χέρια τους την GM του El Capitan. Επίσης είναι παραπάνω από σίγουρο από όσο διάβασα, ότι φέτος δεν θα υπάρξει event Οκτωβρίου. Το iPad Air 3, αναμένεται μέσα στο 2016, λογικό, αφού το 2 είναι πρώτον πολύ δυνατό και αντέχει ακόμα στο χρόνο για πολύ καιρό και δεύτερον σίγουρα η Apple θέλει να μεγαλώσει το διάστημα ανανέωσης των iPad καθώς κατάλαβε ότι οι χρήστες δεν αλλάζουν κάθε χρόνο ταμπλετ όπως κάνουν με το κινητό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Huawei πάντως με το Mate S πρόλαβε την Αpple και έβγαλε πρώτη force touch τεχνολογία.

 

Κατά τα άλλα κλασική έκδοση S από την Apple.

Τοσα ξερεις τοσα λες. Καταρχας μαντεψε ποιος ονομασε την τεχνολογια force touch.. H Apple! Οταν την εβαλε στο νεο Macbook και στο Apple Watch. Χρησιμοποιω την τεχνολογια που λες απο τον Ιουνιο στο Macbook pro μου, 2 μηνες πριν την "προλαβει" η Huawei.

 

Αλλά δεν ειναι αυτο που εχει σημασια. Σημασια εχει η υλοποιηση της νεας τεχνολογιας.

 

H Huawei το χρησιμοποιησε ως εξης: απλα πιεση στις γωνιες της αρχικης οθονης για συντομευσεις εφαρμογων και zoom in σε φωτογραφιες. Καμια αλλη ενσωματωση στο λειτουργικο της συσκευης. Η Apple απο την αλλη προτεινει ενα καινουργιο UI και το ενσωματωσε πληρως στο λειτουργικο της. Νομιζω εχει μεγαλη διαφορα υλοποιηση απο υλοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα διαβασα μεχρι τωρα ολα τα posts και μιλαμε κλαιω με τα επιχειρηματα καποιων.

Ειδικα για τη διατηρηση του 1GB ραμ που η Apple ξερει καλυτερα(τοτε γιατι εβαλε στο ipad air 2gb οεο?, μηπως για να δωσει 2gb στο iphone 7 λεω εγω τωρα) και για το οτι για επαγγελματικο web development θες iphone(γελανε και οι πετρες).

Ειναι απλο οπως καθε χρονια, αναβαθμισεις με το τσιγκελι ειδικα στις s εκδοσεις που ειναι incremental. Γιατι αλλιως τι θα σου δωσει στο επομενο μοντελο και στην επομενη εκδοση ios??Το ποστ που ανεβασε το παιδι με τα tabs στον σαφαρι το ειδατε η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ξεφυγει σε θεμα hardware η apple, η cpu που βαζει στα iPhone ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με qualcomm κλπ.

 

Εδω και 2 χρονια η qualcomm με το ζορι εχει δωσει συνολικα 50% αυξηση σε cpu tasks σε σχεση με τον snapdragon 800 του 2013 κ η apple ξεφευγει ακομα περισσοτερο με τον A9(που θα εχει σημαντικη αυξηση σε σχεση με τον A8).

δε πατε καλα .. πραγματικα.. οι επεξεργαστες της απλ τα πανε καλα σε linear code optimised για τους Α benchmark του κ@λου .. στο 3δ μαρκ physics φαινεται ποσο δυνατοι ειναι και εκει φυσικα πατωνουν σε σχεση με τα dragon .. to λεει ξεκαθαρα και η furmark .. ποσο φανμπουζ ειστε πια 

 

ασχετα μαυτο ωραιο το iphone 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για κατι τυπους που λενε "αυτος που λεει οτι ενα γιγα ειναι λιγο..δεν εχει δουλεψει αιφων" 

 

οταν ειχα δωσει χιλιαρικακι για το πρωτο απο αμερικη και το εβγαζα εξω κρυβοσασταν γιατι νομιζατε οτι κραταγα φωτοσπαθο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για κατι τυπους που λενε "αυτος που λεει οτι ενα γιγα ειναι λιγο..δεν εχει δουλεψει αιφων" 

 

οταν ειχα δωσει χιλιαρικακι για το πρωτο απο αμερικη και το εβγαζα εξω κρυβοσασταν γιατι νομιζατε οτι κραταγα φωτοσπαθο 

τότε είχε πολύ υψηλό sar και αν κρίνω από τα γραφόμενα σου μάλλον σε επηρέασε ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πατε καλα .. πραγματικα.. οι επεξεργαστες της απλ τα πανε καλα σε linear code optimised για τους Α benchmark του κ@λου .. στο 3δ μαρκ physics φαινεται ποσο δυνατοι ειναι και εκει φυσικα πατωνουν σε σχεση με τα dragon .. to λεει ξεκαθαρα και η furmark .. ποσο φανμπουζ ειστε πια 

 

ασχετα μαυτο ωραιο το iphone 

νομίζω με αυτα τα test της futuremark συγκρίνονται  κυρίως gpu....

YΓ. Λογικά ο Α9 θα είναι καλυτερος από τον Α8Χ  του ipad air 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω με αυτα τα test της futuremark συγκρίνονται  κυρίως gpu....

YΓ. Λογικά ο Α9 θα είναι καλυτερος από τον Α8Χ  του ipad air 2.

αδελφε η λεξη κλειδι ειναι "νομιζω" το physics test ειναι πως συμπεριφερεται το τηλ σε πραγματικες συνθηκες και ειναι cpu dependent .. εχω και iphone και φυσικα και το 6 που πηρα στη δικια μου .. το δωσαμε γιατι της επεσε και μπηκε μεσα ολο το πλαινο ουτε απο χαρτι να ηταν .. τες πα μη μιλατε οταν δε ξερετε κατι .. γραφεις για κατι που ... νομιζεις? ουτε καν το google δε χρησιμοποιειτε ..

 

nikos1965 to sar προφανως εχει πειραξει εσενα για να το παιζεις γνωστης και να παιρνεις τηλ με 720π 1 γιγα και 2 πυρηνες με 800 ευρω το 2015 .. (για ανιδεο και κοπελα ομως μια χαρα ειναι) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδελφε η λεξη κλειδι ειναι "νομιζω" το physics test ειναι πως συμπεριφερεται το τηλ σε πραγματικες συνθηκες και ειναι cpu dependent .. εχω και iphone και φυσικα και το 6 που πηρα στη δικια μου .. το δωσαμε γιατι της επεσε και μπηκε μεσα ολο το πλαινο ουτε απο χαρτι να ηταν .. τες πα μη μιλατε οταν δε ξερετε κατι .. γραφεις για κατι που ... νομιζεις? ουτε καν το google δε χρησιμοποιειτε ..

 

nikos1965 to sar προφανως εχει πειραξει εσενα για να το παιζεις γνωστης και να παιρνεις τηλ με 720π 1 γιγα και 2 πυρηνες με 800 ευρω το 2015 .. (για ανιδεο και κοπελα ομως μια χαρα ειναι) 

Επειδη το χρησιμοποιησα το google δεν μπορω να καταλάβω πως ο ιδιος επεξεργστής σε άλλα τηλέφωνα παέι καλύτερα και σε άλλα χειροτερα.

Γιατί σε κάποια είναι υποχρονισμένος για να μην καεί και σε άλλα δουλεύει νορμαλ αλλα για λιγο.

Mηπως μπορείς να δώσεις κάποιο link , γιατί για τον συγκεκριμένο όλο προβληματα διαβάζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...