Προς το περιεχόμενο

iPhone 6s και iPhone 6s Plus με 3D Touch και προηγμένη κάμερα 12MP


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα το θεμα μου με τις αλλες εταιρειες ειναι οτι αν παω να παρω σημερα μια ναυαρχιδα θα ξενερωσω σε 2-3 μηνες που ι ιδια εταιρεια θα βγαλει κατι καινουργιο και η αξια του παλιου θα πεσει 200 ευρω.πχ οσοι πηρατε s6 edge πριν τρεις μηνες δεν ξενερωσατε με το plus?πηρα τον οκτωμβρη iphone 6 729 euro τωρα το πουλαω 500 ..αν επερνα s5 τοτε; Ή lg g4??

 

Πάλι την ίδια χασούρα έχεις σε απόλυτους αριθμούς, ίσως και περισσότερη...αν εγω για παράδειγμα αγοράσω σήμερα ένα G4 στα 460 ευρώ (τόσο έχει στο skroutz αυτή τη στιγμή), θεωρείς ότι θα δυσκολευτώ να το πουλήσω στα 280-300 ευρώ σε 3 μήνες; Φυσικά και όχι καθώς το τηλέφωνο είναι κορυφαίο VFM και θα κρατήσει μια σχετική αξία. Θα έχω χάσει δηλαδή 160-180 ευρω (maximum). Να υπενθυμίσω ότι ένα LG G2 16αρί (και ένω βρισκόμαστε 2+ χρόνια μετά και έχουν μεσολαβήσει 2 μοντέλα) εξακολουθεί και πωλείται μεταχειρισμένο στα 220-230 ευρώ....και όλα αυτά με τιμή καινούργιου πριν κάτι μηνες τα 240 ευρώ περίπου.

 

Λίγο πολύ αυτό με το iphone είναι ενας μύθος, ανάλογος με αυτόν της μεταπωλητικής αξίας μιας Mercedes. Ποσοστιαία ενδέχεται να χάσεις λιγότερα χρήματα, αλλά σε απόλυτους αριθμούς και αξία μπορεί το χάσιμο που θα έχεις να είναι μεγαλύτερο....και στην πράξη αυτό μετράει...πόσα χρήματα θα φύγουν από το "πορτοφόλι σου" στο τέλος.

Για παράδειγμα αν αγοράσεις μια Mercedes αξίας 100.000 ευρώ και την πουλήσεις σε 2 χρόνια 65.000 ευρώ θα έχεις χάσει 35% της αγοραστικής του αξίας και 35.000 ευρώ.  Στο ίδιο παράδειγμα αν αγοράσεις με 15.000 ευρώ ένα FIAT και το πουλήσεις σε 2 χρονιά στα 9.000 ευρώ θα έχεις χάσει 40% της αγοραστικής του αξίας και 6.000 ευρώ. Η Mercedes θα έχει θεωρητικά καλύτερη μεταπωλητική αξία γιατί θα έχει χάσει το 35% της αγοραστικής της αξίας  (έναντι 40% του FIAT), αλλά στην πράξη ο ένας θα έχει χάσει 6.000 ευρώ και ο άλλος 35.000 ευρώ.

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 677
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

D.Luffy έχεις iphone? και ποιο μοντέλο?

 

iphone 6

 

 

Δεν δινω τοσα χρηματα για facebook,viber και σερφαρισμα βλεπεις(μπορουσα και με συσκευη των 250 ευρω)...ξερω οτι σε σοκαρει αλλα μαλλον καιρος ειναι να πιασεις και εσυ καποιο android διοτι με το παναρχαιο ios ξαφνικα σοκαρεστε οταν ανθρωπος κανει 3-4 δουλειες ταυτοχρονα.

Και ναι μπορω να κανω περισσοτερα αν θελεις.Ολοι δεν εχουμε τις ιδιες ικανοτητες.

Επισης πιασε ενα κινητο με οθονη 2κ και οχι 720p να δεις ποση λεπτομερεια μπορει να διακρινει το ανθρωπινο ματι.

 

Είχαμε κάνει μια άλλη συζήτηση σε άλλο θέμα και σου έχω πει τι έχει περάσει από τα χέρια μου οπότε τα περί "πιάσε στα χέρια σου" αλλού. Ειδικά εφόσον λες ότι αγοράζεις τηλέφωνο κάθε 4-5 χρόνια, σίγουρα έχουν δει περισσότερα τα μάτια μου. Για να μην πω ότι έχεις μείνει λίγο πίσω...

Κανένα σοκ και δέος ούτε με αναλύσεις ούτε με πόσα κάνεις ταυτόχρονα λοιπόν. Μου αρέσει το τηλέφωνο να είναι απλό στη χρήση του, γρήγορο, smooth, ωραίο και με σωστή υποστήριξη.

 

 

Σου απαντησε.

Οταν σερφαρεις και βλεπεις ταινια ταυτοχρονα το youtube πρεπει να το βλεπεις για να ακους μουσικη;φυσικα και οχι.

Τι σε προβληματιζει λοιπον και αναρωτιεσαι;

 

Βλέπεις ταινία και σερφάρεις ταυτόχρονα... οκ. Το pinnacle της τεχνολογίας.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iphone 6

 

 

 

Είχαμε κάνει μια άλλη συζήτηση σε άλλο θέμα και σου έχω πει τι έχει περάσει από τα χέρια μου οπότε τα περί "πιάσε στα χέρια σου" αλλού. Ειδικά εφόσον λες ότι αγοράζεις τηλέφωνο κάθε 4-5 χρόνια, σίγουρα έχουν δει περισσότερα τα μάτια μου. Για να μην πω ότι έχεις μείνει λίγο πίσω...

Κανένα σοκ και δέος ούτε με αναλύσεις ούτε με πόσα κάνεις ταυτόχρονα λοιπόν. Μου αρέσει το τηλέφωνο να είναι απλό στη χρήση του, γρήγορο, smooth, ωραίο και με σωστή υποστήριξη.

 

 

 

Βλέπεις ταινία και σερφάρεις ταυτόχρονα... οκ. Το pinnacle της τεχνολογίας.  

3-4 μερικες φορες οταν αγοραζω κινητα απο το πρωτο μοντελο nokia εχοντας παραλληλα 2. :DΦετος ειναι η μονη χρονια με 1.Συντομα θα παρω μαλλον για να σας τρεξω λιγακι και το 6s διοτι με τα fanboy apple δεν μπορεις να συννενοηθεις.

Nαι σερφαρω και βλεπω ταινια.Που το παραξενο;

Μπροστα μου ειναι ολα.

Δεν ειναι το ενα στο ταβανι και το αλλο στο πατωμα.

 

Αφου εσυ το θελεις "απλο" γιατι συγκρινεις με το συνθετο;

Γουστα δεν ειναι αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εδώ γούστα περιγράφουμε. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Α και ο Β χρήστης θα πρέπει να θεωρείται κουτός η κορόιδο επειδή τα δικά του δεν συμβαδίζουν με κάποιου άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εδώ γούστα περιγράφουμε. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Α και ο Β χρήστης θα πρέπει να θεωρείται κουτός η κορόιδο επειδή τα δικά του δεν συμβαδίζουν με κάποιου άλλου.

Που ειπα εγω οτι ο ενας ειναι κουτος ή κοροιδο επειδη δεν συμβαδιζουν τα γουστα με καποιου αλλου;

HW analysis κανουμε specs κλπ.

Μαλλον δεν με διαβαζεις προσεκτικα.Το εχω πει παμπολες φορες οτι ο καθενας διαθετει τα χρηματα του οπως γουσταρει.Κανεις δεν μπορει να τον κρινει.

Αλλα σε ενα τεχνολογικο forum η αναλυση συσκευων σε επιπεδο εταρειων,τιμων ειναι παντα καλοδεχουμενες.

Και δεν με νοιαζει αν θιξεις την samsung την LG την sony κλπ...ουτε δουλευω σε αυτες ουτε φαγητο μου δινουν αλλα τους δινω.

Αν κατι κανουν στραβα θα το πω ακομη και αν τους λειπει κατι.

Εσεις(οσοι) οτι σας δωσουν ολα ειναι ΟΥΑΟΥ και δεν σηκωνεται μυγα στο σπαθι σας επειδη θιγουμε την apple λες και ειναι να μην πω ποιος.

Στην ουσια ενα review κανουμε σε καθε αρθρο απλα πιο εμπεριστατομενο. B)

 

Καθε κριτικη εγω προσωπικα λεω καλοδεχουμενη αφου αναγκαζει τις εταιρειες να δωσουν και να γινουν καλυτερες.

Τωρα που θα παρετε 2 ram πειτε ενα ευχαριστω σε εμας τους δηθεν "haters" οπως μας λετε.

Αν εσυ δεν ηθελες 2 ραμ καποιοι και αρκετοι ακομη και σε ξενα forums το περιμενουν οπως οπως.

Του χρονου μπορει να παρετε και 3.Τα πληρωνεις που τα πληρωνεις παρτα και ας μην τα χρειαζεσαι με το σερφαρισμα και το facebook.

Καλο κανει κακο δεν κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να υπάρξει προϊόν που να ενσωματώνει όλες τις τεχνολογίες, την καλύτερη υποστήριξη, το καλύτερο service, το ωραιότερο design, τα καλύτερα υλικά κλπ.

 

Η κριτική βεβαίως και είναι καλοδεχούμενη αλλά καθε χρήστης είναι άτομο με διαφορετικές προτεραιοτητες. Όταν τα παρουσιάζουμε όλα λες και είναι σκατα δεν βγαίνει νόημα. Και δεν λέω μόνο για την Apple. Απλά αυτό είναι το θέμα που γίνεται πάντα μπουρδέλο.

 

Ειλικρινά τώρα πες μου στα 500+ μηνύματα του θέματος νομίζεις ότι έγινε κάποια εποικοδομητική κριτική;; Περισσότερο για shit storm μου κάνει εμένα.

 

Ποια είναι τα θετικά ενός iPhone κατα τη γνώμη σου; Να ακούσουμε και την άλλη πλευρά των απόψεων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iphone 6

 

 

Ωραία αφού έχεις τελευταίο μοντέλο ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο και δώσε μας και εσύ ένα παράδειγμα πώς χειρίζεται το 6 το συγκεκριμένο παιχνίδι το οποίο δεν είναι και πολύ βαρύ.

 

https://youtu.be/neIqu1fOMjU

 

 

Αν προσέξεις δίνω μια εντολή στο παιχνίδι, το ελαχιστοποιώ, σβήνω την οθόνη και όταν ξανά γυρίζω στο παιχνίδι συνεχίζει να εκτελεί την εντολή που του έδωσα. Κάτι τέτοιο θα γίνει σε περίπτωση που με καλέσεις κάποιος την ώρα που παίζω και θα συνεχίσω από εκεί που σταμάτησα μετά το τηλεφώνημα.

 

Αλλά σε παρακαλώ ειλικρινά ενδιαφέρομαι να δω πώς το χειρίζεται το iPhone 6 λογικά πρέπει να κάνει κάτι ανάλογο.

 

Γνωρίζουμε ότι το galaxy τα κάνει μαντάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι την ίδια χασούρα έχεις σε απόλυτους αριθμούς, ίσως και περισσότερη...αν εγω για παράδειγμα αγοράσω σήμερα ένα G4 στα 460 ευρώ (τόσο έχει στο skroutz αυτή τη στιγμή), θεωρείς ότι θα δυσκολευτώ να το πουλήσω στα 280-300 ευρώ σε 3 μήνες; Φυσικά και όχι καθώς το τηλέφωνο είναι κορυφαίο VFM και θα κρατήσει μια σχετική αξία. Θα έχω χάσει δηλαδή 160-180 ευρω (maximum). Να υπενθυμίσω ότι ένα LG G2 16αρί (και ένω βρισκόμαστε 2+ χρόνια μετά και έχουν μεσολαβήσει 2 μοντέλα) εξακολουθεί και πωλείται μεταχειρισμένο στα 220-230 ευρώ....και όλα αυτά με τιμή καινούργιου πριν κάτι μηνες τα 240 ευρώ περίπου.

 

Λίγο πολύ αυτό με το iphone είναι ενας μύθος, ανάλογος με αυτόν της μεταπωλητικής αξίας μιας Mercedes. Ποσοστιαία ενδέχεται να χάσεις λιγότερα χρήματα, αλλά σε απόλυτους αριθμούς και αξία μπορεί το χάσιμο που θα έχεις να είναι μεγαλύτερο....και στην πράξη αυτό μετράει...πόσα χρήματα θα φύγουν από το "πορτοφόλι σου" στο τέλος.

Για παράδειγμα αν αγοράσεις μια Mercedes αξίας 100.000 ευρώ και την πουλήσεις σε 2 χρόνια 65.000 ευρώ θα έχεις χάσει 35% της αγοραστικής του αξίας και 35.000 ευρώ.  Στο ίδιο παράδειγμα αν αγοράσεις με 15.000 ευρώ ένα FIAT και το πουλήσεις σε 2 χρονιά στα 9.000 ευρώ θα έχεις χάσει 40% της αγοραστικής του αξίας και 6.000 ευρώ. Η Mercedes θα έχει θεωρητικά καλύτερη μεταπωλητική αξία γιατί θα έχει χάσει το 35% της αγοραστικής της αξίας  (έναντι 40% του FIAT), αλλά στην πράξη ο ένας θα έχει χάσει 6.000 ευρώ και ο άλλος 35.000 ευρώ.

Ο ενας για 2 χρονια οδηγουσε Μερσεντες και ο αλλος βολευοταν με το Φιατακι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που επιβεβαιωθηκε πως εχει 2 τζιμπι ραμ γιατι δεν κραζετε?δεν λεγατε πως δεν τα χρειαζετε?δεν γινεται να σας ψυχολογησει κανεις τελικα πφφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας για 2 χρονια οδηγουσε Μερσεντες και ο αλλος βολευοταν με το Φιατακι

Λιγο ασχετο-άστοχο το επιχείρημα σου οικονομοτεχνικά καθώς εξετάζουμε μόνο την μεταπωλητικη αξία & το χάσιμο χρημάτων και όχι ποιο προϊόν είναι καλύτερο ή οχι. Στο ενδεικτικό και ισως ακραίο παράδειγμα που έδωσα αυτό είναι -ανυποφορα- αυτονοητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

779€ ή 789€ λετε θα ειναι η τιμη για το απλο 16GB iPhone 6s ?

 

Το θεμα ειναι οτι με την 12mpixel καμερα και το feature των live photos ειναι παρα πολυ περιοριστικη η εκδοση των 16GB, οποτε ο κοσμος θα πηγαινει σχεδον υποχρεωτικα στην εκδοση των 64GB που θα κανει πιστευω 909€ για το iPhone 6s 64GB και 1029€ για το iPhone 6s Plus 64GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που επιβεβαιωθηκε πως εχει 2 τζιμπι ραμ γιατι δεν κραζετε?δεν λεγατε πως δεν τα χρειαζετε?δεν γινεται να σας ψυχολογησει κανεις τελικα πφφφφ

Μα τι να κανουμε αφου μεχρι την αναβαθμιση του ios σε 8.1.4 δεν χρειαζεται. Ουτε κολληματα ουτε τιποτα.Γρηγορο και smooth το 5s.

Aν τα 2 gb ram  χρειαστουν  με το ios 9 οκ καλα κανανε. Μη τρελενεστε ειναι αλλο πραγμα android αλλο ios. Δεν ξερω πιο ειναι καλυτερο, Ξερω οτι και στα 2 χανεις και κερδιζεις καπου απλο...

 

Υ.Γ. Αφου δεν σας αρεσουν τα ι phone γιατι σχολιαζεται και λετε και λετε..... βαρεθηκα να σας διαβαζω

769€ ή 779€ λετε θα ειναι η τιμη για το απλο 16GB iPhone 6s ?

 

Το θεμα ειναι οτι με την 12mpixel καμερα και το feature live photos ειναι παρα πολυ περιοριστικη η εκδοση των 16GB, οποτε ο κοσμος θα πηγαινει σχεδον υποχρεωτικα στην εκδοση των 64GB που θα κανει πιστευω 909€ για το iPhone 6s 64GB και 1029€ για το iPhone 6s Plus 64GB.

νομιζω το 16gb θα βγει στα 789.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που επιβεβαιωθηκε πως εχει 2 τζιμπι ραμ γιατι δεν κραζετε?δεν λεγατε πως δεν τα χρειαζετε?δεν γινεται να σας ψυχολογησει κανεις τελικα πφφφφ

1ο άκυρο: Όποιος έλεγε ό,τι έλεγε, το έλεγε με βάση το iOS 8. Το iOS 9 που θα φοράνε τα 6s, δεν το έχουμε δει ακόμα για να ξέρουμε αν του αρκεί το 1GB ή όχι.

2ο άκυρο: Είπε κανείς ότι 1>2 (ή έστω 1=2);Το είδες πουθενά γραμμένο; Είδες πουθενά κανέναν να γράφει ότι ο διπλασιασμός της RAM δε θα βοηθούσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

779€ ή 789€ λετε θα ειναι η τιμη για το απλο 16GB iPhone 6s ?

 

Το θεμα ειναι οτι με την 12mpixel καμερα και το feature των live photos ειναι παρα πολυ περιοριστικη η εκδοση των 16GB, οποτε ο κοσμος θα πηγαινει σχεδον υποχρεωτικα στην εκδοση των 64GB που θα κανει πιστευω 909€ για το iPhone 6s 64GB και 1029€ για το iPhone 6s Plus 64GB.

Μας μάμησες με το 64άρι.. Και θέλω να το κάνω και δώρο -.-"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...