Προς το περιεχόμενο

iPhone 6s και iPhone 6s Plus με 3D Touch και προηγμένη κάμερα 12MP


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 677
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεί να υπάρξει προϊόν που να ενσωματώνει όλες τις τεχνολογίες, την καλύτερη υποστήριξη, το καλύτερο service, το ωραιότερο design, τα καλύτερα υλικά κλπ.

 

Η κριτική βεβαίως και είναι καλοδεχούμενη αλλά καθε χρήστης είναι άτομο με διαφορετικές προτεραιοτητες. Όταν τα παρουσιάζουμε όλα λες και είναι σκατα δεν βγαίνει νόημα. Και δεν λέω μόνο για την Apple. Απλά αυτό είναι το θέμα που γίνεται πάντα μπουρδέλο.

 

Ειλικρινά τώρα πες μου στα 500+ μηνύματα του θέματος νομίζεις ότι έγινε κάποια εποικοδομητική κριτική;; Περισσότερο για shit storm μου κάνει εμένα.

 

Ποια είναι τα θετικά ενός iPhone κατα τη γνώμη σου; Να ακούσουμε και την άλλη πλευρά των απόψεων σου.

Φυσικα.

Θετικα~

Ποιοτητα κατασκευης.(ελπιζω με το 6s και αντοχης).

Καμερα αναλογως των mp εχει αρκετα καλη ποιοτητα.

Μενου αλλοτε ευκολια αλλοτε λιγες κινησεις παραπανω.(μικρο το κακο αναλογως τα γουστα).

Σαφεστατα στρωτη λειτουργια του λειτουργικου οταν δεν υπαρχουν bugs.

Μπαταρια μετρια προς το καλο.

Επεξεργαστης.

Χρωματα οθονης αρκετα καλα.

Καλο appstore.

Κλειδωμα συσκευης αρκετα καλο αλλα ΑΝ την χασεις who cares;

 

EDIT:Για να ειμαι ακριβοδικαιος και το support στο λειτουργικο και την γρηγορη διαθεση αναβαθμισεων.

 

 

Αρνητικα~

Μνημη σε σχεση παντα οτι λεω με την ΤΙΜΗ κοστους.

Ελλειψη BT και πρωτοκολλων για επικοινωνια με αλλα λειτουργικα.

Αναλυσης Οθονης πολυ χαμηλη.(λογικο βεβαια επειδη η apple ΔΕΝ θελει να επιβαρρυνει την μπαταρια και τα γραφικα κοινως αποδοση.Συνεπως αυτο απο μονο του λεει πολλα σε σχεση με οτι βαζει).

Multitasking.

Itunes.(το χειροτερο απο ολα).

Χαμηλη χωρητικοτητα σε rom σε σχεση τιμη κοστους.(τα 16 GB).

Sar οπωσδηποτε στα αρνητικα ιδιαιτερα για ανθρωπους που κουβαλανε πανω τους το κινητο.

Ανθεκτικτοτητα της οθονης σε γραντζουνιες.(με μια μεβρανη ξεπερνιεται αλλα σε τοση ακριβη συσκευη δεν δικαιολογειται).

sd ιδιαιτερα τωρα με τα 4k βιντεος!

Τουλαχιστον να ΕΠΑΙΡΝΕ OTG!

Ελλειψη hw buttons.(πολυ κουραστικο στα πισω μπρος πανω κατω).Καποιοι ισως μετα απο καιρο να το συνηθιζουν αλλοι λιγο παραπανω δυσκολα.

 

Γενικη παρατηρηση μου ειναι οτι χρησιμοποιει πολυ χαμηλο hw και ας ανταποκρινεται το λειτουργικο ΟΤΑΝ ο αγοραστης δινει μια περιουσια!

Θα μπορουσε με τα παραπανω να ειναι μια συσκευη και για τους πιο απαιτητικους τουλαχιστον 5ετιας!

Αλλα μαλλον κι η apple το ξερει το παιχνιδι ΟΠΩΣ και οι υπολοιποι φυσικα.

Αυτα.

 

 

Έβαλαν επιτέλους επιλογή ανάλυσης στο video?? respect. Δείτε και πόσο πιάνει ένα λεπτό σε 4k

Θετικοτατο.

Αρνητικοτατο τα 375 ΜΒ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ.

Aρα τα 64 και τα 128 ειναι μονοδρομος.

Το 1000αρι χαλαρα κοινως.

Επεξ/σία από voldemort
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα εχετε κανει τσουρεκια με τα χαρακτηριστηκα και multi-tasking.

Ο αλλος λεει οτι ειναι μονο για facebook και viber.

Συγνωμη ρε αγορι, τι αλλο κανεις με ενα κινητο δηλαδη;

Ισως κανω λαθος, ακους τραγουδια στο spotify, βλεπεις βιντεο στο youtube, ταινια και σερφαρεις ταυτοχρονα. 

Α ξεχασα, γραφετε και εργασιες για τη σχολη.

Μηπως να παρεις ενα σταθερο υπολογιστη η λαπτοπ;

 

Στην τελικη γιατι τοσο μενος. Αφηστε εμας να δινουμε 800 ευρω για ενα κινητο που κραταμε 3 χρονια το λιγοτερο και δωστε εσεις 300 ευρω το χρονο για καινουριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Αφου δεν σας αρεσουν τα ι phone γιατι σχολιαζεται και λετε και λετε..... βαρεθηκα να σας διαβαζω

 

 

Να μην διαβαζεις τοτε.

Απλο ειναι. B)

Στην τελικη γιατι τοσο μενος. Αφηστε εμας να δινουμε 800 ευρω για ενα κινητο που κραταμε 3 χρονια το λιγοτερο και δωστε εσεις 300 ευρω το χρονο για καινουριο.

Κι εμεις τοσο το κραταμε.

Εχουμε και σπιτι ξερεις εκτος απο τις κατασκευαστικες εταιρειες.

Τελος μαλλον εχεις ξεχασει οτι μπαινεις σε τεχνολογικο forum και οχι στην αυλη του σπιτιου σου.

Οποτε μιλα καλυτερα και αν εχεις επιχειρηματα και αποψη εξεφρασε τα.

Αν οχι...παραδιπλα,παραμπρος,παραπισω...κοινως στα σχολια που δεν σε ενοχλουνε.

Κανεις δεν σε υποχρεωσε.

Ενα κλικ ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα.

Θετικα~

Ποιοτητα κατασκευης.(ελπιζω με το 6s και αντοχης).

Καμερα αναλογως των mp εχει αρκετα καλυ ποιοτητα.

Μενου αλλοτε ευκολια αλλοτε λιγες κινησεις παραπανω.(μικρο το κακο αναλογως τα γουστα).

Σαφεστατα στρωτη λειτουργια του λειτουργικου οταν δεν υπαρχουν bugs.

Μπαταρια μετρια προς το καλο.

Επεξεργαστης.

Χρωματα οθονης αρκετα καλα.

Καλο appstore.

Κλειδωμα συσκευης αρκετα καλο αλλα ΑΝ την χασεις who cares;

 

 

Αρνητικα~

Μνημη σε σχεση παντα οτι λεω με την ΤΙΜΗ κοστους.

Ελλειψη BT και πρωτοκολλων για επικοινωνια με αλλα λειτουργικα.

Αναλυσης Οθονης πολυ χαμηλη.(λογικο βεβαια επειδη η apple ΔΕΝ θελει να επιβαρρυνει την μπαταρια και τα γραφικα κοινως αποδοση.Συνεπως αυτο απο μονο του λεει πολλα σε σχεση με οτι βαζει).

Multitasking.

Itunes.(το χειροτερο απο ολα).

Χαμηλη χωρητικοτητα σε rom σε σχεση τιμη κοστους.(τα 16 GB).

Sar οπωσδηποτε στα αρνητικα ιδιαιτερα για ανθρωπους που κουβαλανε πανω τους το κινητο.

Ανθεκτικτοτητα της οθονης σε γραντζουνιες.(με μια μεβρανη ξεπερνιεται αλλα σε τοση ακριβη συσκευη δεν δικαιολογειται).

sd ιδιαιτερα τωρα με τα 4k βιντεος!

Τουλαχιστον να ΕΠΑΙΡΝΕ OTG!

Ελλειψη hw buttons.(πολυ κουραστικο στα πισω μπρος πανω κατω).Καποιοι ισως μετα απο καιρο να το συνηθιζουν αλλοι λιγο παραπανω δυσκολα.

 

Γενικη παρατηρηση μου ειναι οτι χρησιμοποιει πολυ χαμηλο hw και ας ανταποκρινεται το λειτουργικο ΟΤΑΝ ο αγοραστης δινει μια περιουσια!

Θα μπορουσε με τα παραπανω να ειναι μια συσκευη και για τους πιο απαιτητικους τουλαχιστον 5ετιας!

Αλλα μαλλον κι η apple το ξερει το παιχνιδι ΟΠΩΣ και οι υπολοιποι φυσικα.

Αυτα.

 

Κάτι τέτοιο θα ήθελα να δω στην πρώτη σελίδα μπας και υπάρξει μια πολιτισμένη συζήτηση για ανταλλαγή απόψεων και όχι τον οχετό των 500 σχολίων.

 

Και μάλιστα συμφωνώ σε όλα αυτά που αναφέρεις.

 

 

 

Να προσθέσω κάτι και για τα updates.

Πολύ καλή υποστήριξη σε παλαιότερα μοντέλα, με την επιλογή να κάνεις update ή όχι, ενώ σου δείνεται πλέον και η δυνατότητα να δοκιμάσεις τις beta εκδόσεις εύκολα, με την επιλογή να κάνεις roll back αν διαπυστώσεις ότι δεν τρέχει καλα. 

Αρνητικό το ότι οι Apple εφαρμογές είναι κλειδωμένες στην έκδοση ολόκληρου του λειτουργικού αντί για το πολύ καλό σύστημα της Google που αναβαθμίζονται ξεχωριστά μέσω play store.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο θα ήθελα να δω στην πρώτη σελίδα μπας και υπάρξει μια πολιτισμένη συζήτηση για ανταλλαγή απόψεων και όχι τον οχετό των 500 σχολίων.

 

Και μάλιστα συμφωνώ σε όλα αυτά που αναφέρεις.

 

 

 

Να προσθέσω κάτι και για τα updates.

Πολύ καλή υποστήριξη σε παλαιότερα μοντέλα, με την επιλογή να κάνεις update ή όχι, ενώ σου δείνεται πλέον και η δυνατότητα να δοκιμάσεις τις beta εκδόσεις εύκολα, με την επιλογή να κάνεις roll back αν διαπυστώσεις ότι δεν τρέχει καλα. 

Αρνητικό το ότι οι Apple εφαρμογές είναι κλειδωμένες στην έκδοση ολόκληρου του λειτουργικού αντί για το πολύ καλό σύστημα της Google που αναβαθμίζονται ξεχωριστά μέσω play store.

Οταν θετει καποιος σωστες ερωτησεις και ηρεμα παιρνει και τις αναλογες απαντησεις ομορφα και τακτοποιημενα.

Το αν συμφωνησει ή διαφωνησει καποιος ειναι αλλο θεμα στην αναλυση των επιμερους ζητηματων.

 

Σε αυτο που που αναφερθηκες με τις εφαρμογες εχεις απολυτο δικιο.

Να ρωτησω λιγο αυτο που ειπες...

Roll back μεχρι ποτε και με ποιον τροπο γινεται σε ενα iphone;

Για πες κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 video κάνεις copy paste παντού. WoW split screen..

 

Να πάρε https://www.youtube.com/watch?v=B0kYqKjXdgM

Εγώ τρέχω 7 και;

 

PS: Aww μου αγόραζαν apple.. How cute!

 

 

Ρε φιλε τι δεν καταλαβαινεις?Με 400 ευρω εχεις 10 φορες καλυτερη εμπειρια χρησης απο κινητο των 900 ευρω.Τι μου δειχνεις τωρα.Λογικα εχεις πιασει κινητα android μεχρι 50 ευρω για να γραφεις τετοιες αρλουμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα εχετε κανει τσουρεκια με τα χαρακτηριστηκα και multi-tasking.

Ο αλλος λεει οτι ειναι μονο για facebook και viber.

Συγνωμη ρε αγορι, τι αλλο κανεις με ενα κινητο δηλαδη;

Ισως κανω λαθος, ακους τραγουδια στο spotify, βλεπεις βιντεο στο youtube, ταινια και σερφαρεις ταυτοχρονα. 

Α ξεχασα, γραφετε και εργασιες για τη σχολη.

Μηπως να παρεις ενα σταθερο υπολογιστη η λαπτοπ;

 

Στην τελικη γιατι τοσο μενος. Αφηστε εμας να δινουμε 800 ευρω για ενα κινητο που κραταμε 3 χρονια το λιγοτερο και δωστε εσεις 300 ευρω το χρονο για καινουριο.

 

Καταλαβαίνεις ότι το ποστ σου είναι επιεικώς αστείο; Μιλάμε για value for money.

 

Αν λοιπόν εσύ κάνεις μόνο αυτά με ένα κινητό, ακόμα και τα 300€ που ενδεχομένως να δώσεις για ένα κινητό ίδιων ή καλύτερων επιδόσεων με ένα iPhone, είναι πεταμένα λεφτά. Δεν μιλάμε για 800-1000 που κοστίζει το iPhone, για να μην γελάσουν και οι πέτρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θετει καποιος σωστες ερωτησεις και ηρεμα παιρνει και τις αναλογες απαντησεις ομορφα και τακτοποιημενα.

Το αν συμφωνησει ή διαφωνησει καποιος ειναι αλλο θεμα στην αναλυση των επιμερους ζητηματων.

 

Σε αυτο που που αναφερθηκες με τις εφαρμογες εχεις απολυτο δικιο.

Να ρωτησω λιγο αυτο που ειπες...

Roll back μεχρι ποτε και με ποιον τροπο γινεται σε ενα iphone;

Για πες κατι...

 

Πρέπει να κάνεις enroll τη συσκευή σου στο site της Apple για Developers. Μετά από αυτό μπορείς να λαμβάνεις beta OTA updates.

Αν δεις ότι θες να γυρίσεις πίσω, χρησιμοποιείς το backup που έχεις κάνει στο itunes. Μπορείς να γυρίσεις πίσω στην τελευταία επίσημη έκδοση άσχετα με το πόσες beta έχεις περάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το θεμα μου με τις αλλες εταιρειες ειναι οτι αν παω να παρω σημερα μια ναυαρχιδα θα ξενερωσω σε 2-3 μηνες που ι ιδια εταιρεια θα βγαλει κατι καινουργιο και η αξια του παλιου θα πεσει 200 ευρω.πχ οσοι πηρατε s6 edge πριν τρεις μηνες δεν ξενερωσατε με το plus?πηρα τον οκτωμβρη iphone 6 729 euro τωρα το πουλαω 500 ..αν επερνα s5 τοτε; Ή lg g4??

Η μεταπωλητικη αξια σε καθε κινητο ειναι ιδια.Αυτοι που χανουν ειναι τα ατομα που περνουν τον πρωτο μηνα android κινητο.Σε λιγους μηνες αν παρεις κατι το πουλας μετα απο χρονο με ελαχιστη μειωση στην τιμη οπως και στο iphone.Και τελευταια δεν ειδα να πεφτει κανενα κινητο.S6 edge note edge ειδικα οι τιμες ειναι ιδιες ακριβως με οταν πρωτοβγηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνεις enroll τη συσκευή σου στο site της Apple για Developers. Μετά από αυτό μπορείς να λαμβάνεις beta OTA updates.

Αν δεις ότι θες να γυρίσεις πίσω, χρησιμοποιείς το backup που έχεις κάνει στο itunes. Μπορείς να γυρίσεις πίσω στην τελευταία επίσημη έκδοση άσχετα με το πόσες beta έχεις περάσει.

Eυχαριστω.

Οταν το εχω καποια στιγμη στην διαθεση μου θα το εχω υποψιν μου και το κρατω ως σημειωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αφού έχεις τελευταίο μοντέλο ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο και δώσε μας και εσύ ένα παράδειγμα πώς χειρίζεται το 6 το συγκεκριμένο παιχνίδι το οποίο δεν είναι και πολύ βαρύ.

 

https://youtu.be/neIqu1fOMjU

 

 

Αν προσέξεις δίνω μια εντολή στο παιχνίδι, το ελαχιστοποιώ, σβήνω την οθόνη και όταν ξανά γυρίζω στο παιχνίδι συνεχίζει να εκτελεί την εντολή που του έδωσα. Κάτι τέτοιο θα γίνει σε περίπτωση που με καλέσεις κάποιος την ώρα που παίζω και θα συνεχίσω από εκεί που σταμάτησα μετά το τηλεφώνημα.

 

Αλλά σε παρακαλώ ειλικρινά ενδιαφέρομαι να δω πώς το χειρίζεται το iPhone 6 λογικά πρέπει να κάνει κάτι ανάλογο.

 

Γνωρίζουμε ότι το galaxy τα κάνει μαντάρα.

 

Ετσι ακριβως ουτε reload ουτε τιποτα.4 παιχνιδια να εχω ανοιχτα στο note και αλλες 10 εφαρμογες reload δεν προκειται να δω σε καμια.Η μνημη θα εχει 200mb ελευθερα απο τα 3gb αλλα τουλαχιστον θα εχω πραγματικο multitasking οχι με καθυστερησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω.

Οταν το εχω καποια στιγμη στην διαθεση μου θα το εχω υποψιν μου και το κρατω ως σημειωση.

 

Απλώς θα πρέπει να θυμάσαι ότι μπορείς να κάνεις roll back μόνο από beta και όχι από κανονική.

 

Αν πχ έχεις ios 8 και περάσεις μια beta του ios 9, μπορείς να γυρίσεις πίσω.

Αν όμως περάσεις από ios 8 σε επίσημη ios 9, δεν μπορείς να γυρίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο icon pack είναι αυτό;

 

 

 

Χρήσιμη πληροφορία για υποψήφιους αγοραστές.

 

Did you know: 4K vs 1080p, chroma sub-sampling and why you should record in 4K even if your TV does not support it yet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...