Προς το περιεχόμενο

iPhone 6s και iPhone 6s Plus με 3D Touch και προηγμένη κάμερα 12MP


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δείς τι έχω μέσα στο iPhone παληκάρι μου και ποιά είναι η δουλειά μου και με τι ασχολούμε θα κλαίς...και με μαύρο δάκρυ! Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός με μεταπτυχιακό στα δίκτυα και ασχολούμε πάρα πολλά χρόνια με την τεχνολογία. Έχω στο ενεργητικό μου 50 sites όπου τα έχω φτιάξει και τα έχω συντηρήσει μόνος μου για μεγάλο χρονικό διάστημα ειδικά στα φοιτητικά μου χρόνια και το iphone μου απλά είναι εργαλείο δουλειάς, πραγματικής δουλειάς, το οποίο εμπιστέυομαι για τα πάντα!!!!

 

Και για να δείς ότι δεν είμαι κολλημένος έχω προσπαθήσει να δουλέψω σε galaxy tab 3 , galaxy s4 και lg g3 και απλά τα "πέταξα" και τα 3.....σκουπίδια!!!!Πεταμένα λεφτά!

 

Τέσπα....ο κάθε ένας επιλέγει ότι γουστάρει και έχει διαφορετικά κριτήρια!!!!

 

Δεν χρειάζομαι να δώ βιντεάκια...έχω το καλύτερο επιχείρημα απο όλα....καθημερινή χρήση και εμπειρία! ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κάτσε γιατί θα μας τρελάνεις εσύ..

 

Για πες μας τι παραπάνω κάνει το iphone από το π.Χ G3 και "θεωρείται" εργαλείο δουλείας;;;

Έχω την εντύπωση ότι κάνει λιγότερα

 

Και ΟΧΙ, το 1gb ram δεν φτάνει

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 677
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Όχι, το ένα απλά δεν έχει αρκετή RAM, ενώ το άλλο έχει υπεραρκετή, αλλά το sw του είναι τόσο άχρηστο που δεν μπορεί να το διαχειριστεί σωστά.

 

Το Galaxy S6 δεν μπορεί καν να κάνει ομαλό scrolling στον browser και στο play store ενώ έχει super ram και cpu. Ακριβώς αυτό που λες: κακογραμμένο software! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θέμα RAM εγώ θα κλείσω με το εξής.

 

Samsung Galaxy Note 3, κινητό διετίας, με αληθινότατο multitasking, και μπορώ να κάνω αυτό:

 

2iaudxd.png

 

Και μου μένει σχεδόν ένα iPhone 6 ελεύθερη RAM: 

 

vymc5i.png

Χωρίς να σημαίνει ωστόσο ότι αυτό το κάνω καθημερινά. Όπως βλέπετε ταυτόχρονα ανοιχτά FB, Youtube, Chrome, Play Store, Click Delivery, SMS, και χέσε το bloatware (στην προκειμένη περίπτωση χρήσιμο bloatware όπως οι δυνατότητες του spen και η επιλογή μου να δώσω χώρο στην ram για ατελείωτο multiwindowing). Θα μου πείτε το έχω με custom firmware και μπορώ να ανοίγω τα πάντα, αλλά αν είχα 1GB RAM και την ίδια rom, θα αξιοποιούσα το ίδιο την συσκευή;

 

Μια φορά είχε τύχει να κάνω factory reset, και είχα ταυτόχρονα titanium backup να μου επανεγκαθιστά τις εφαρμογές, sms restore και μου επανέφερε τα περίπου 2000 sms, μηνυματάκια με την κοπέλα (τον λόγο δηλαδή που έχω 2000 sms lol) και ένα youtube ανοιχτό να ακούω κανά κομματάκι.

Φιλε μου με το Note 4 ΑΛΛΑ τοσα εχω ανοιχτα.

Το θεμα που μαλλον δεν καταλαβες ειναι οτι οι εφαρμογες ολες αυτες ΔΕΝ τρεχουν realtime στο κινητο διοτι ειναι σχεδον αδυνατον εσυ να ανοιγεις συνεχεια και το κινητο να συμπιεζει δεδομενα στην μνημη επ'αοριστον.

Καποιες εφαρμογες θα τις νεκρωνει στην μνημη διοτι πανω απο τα 2,2-2,5 δεν θα μπορει να παει το συστημα διοτι εχεις τοση μνημη.Αυτο συμβαινει ΚΑΙ στο ios γι'αυτο και τα βιντεο που εδειξε ο haha...

Αυτα που δειχνεις ειναι τα proccess.

To εργαλειο ELM agent κανει διαχειριση στο android απο μονο του.

Πολλα απο αυτα οντως μπορει να τρεχουν καποια ομως θα τα νεκρωνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θέμα RAM εγώ θα κλείσω με το εξής.

 

Samsung Galaxy Note 3, κινητό διετίας, με αληθινότατο multitasking, και μπορώ να κάνω αυτό:

 

2iaudxd.png

 

Και μου μένει σχεδόν ένα iPhone 6 ελεύθερη RAM: 

 

vymc5i.png

Χωρίς να σημαίνει ωστόσο ότι αυτό το κάνω καθημερινά. Όπως βλέπετε ταυτόχρονα ανοιχτά FB, Youtube, Chrome, Play Store, Click Delivery, SMS, και χέσε το bloatware (στην προκειμένη περίπτωση χρήσιμο bloatware όπως οι δυνατότητες του spen και η επιλογή μου να δώσω χώρο στην ram για ατελείωτο multiwindowing). Θα μου πείτε το έχω με custom firmware και μπορώ να ανοίγω τα πάντα, αλλά αν είχα 1GB RAM και την ίδια rom, θα αξιοποιούσα το ίδιο την συσκευή;

 

Μια φορά είχε τύχει να κάνω factory reset, και είχα ταυτόχρονα titanium backup να μου επανεγκαθιστά τις εφαρμογές, sms restore και μου επανέφερε τα περίπου 2000 sms, μηνυματάκια με την κοπέλα (τον λόγο δηλαδή που έχω 2000 sms lol) και ένα youtube ανοιχτό να ακούω κανά κομματάκι.

Βλέπεις λοιπόν ποιά είναι η βασική διαφορά των χρηστών android με τους χρήστες iphone?

 

Πολύ απλά όλα αυτά που περιέγραψες δεν τα κάνουμε γιατί δεν χρειάζεται, είναι δύσχρηστό σε τόσο μικρή οθόνη τέτοιου είδους multitasking και πολύ απλά δεν κουραζόμαστε γιατί απλά δουλεύουν τα πάντα.

 

Το ξαναλέω κάθε ένας επιλέγει αυτό που του ταιριάζει.

 

Μαγκιά σου εσύ να θές να κάνεις όλα αυτά όταν στην ουσία δεν τα κάνεις απο ανάγκη αλλά απλά και μόνο για να τερματίσεις την ιδέα ότι μπορείςνα τα κάνεις!!!! Και μπράβο σου αλλά εγώ επιλέγω αλλιώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή αναβάθμιση για ενδιάμεσα μοντέλα, όπως είναι τα s. 3d touch, νέο αλουμινένιο κέλυφος και οθόνη οι σημαντικότερες αλλαγές. Στα αρνητικά η μη κατάργηση του μοντέλου των 16GB και η μπαταρία που παραμένει η ίδια. Τα λοιπά που αναφέρονται παραπάνω για 2 ram και sd card γράφονται μάλλον από άσχετους που δεν έχουν ιδέα για την αρχιτεκτονική του ios και των iphone. Aς περιμένουν 2-3 δεκαετίες μέχρι να βγουν οι προφητείες τους για iphone που θα πατώσει κλπ.

 

Επιτέλους κάποιος με επιχειρήματα. Πετάει 1-2 ψαγμένες λέξεις ["αρχιτεκτονική" WOW] και καθαρίσαμε. Άξιοι μοίρας κάποιοι από εσάς.

 

Βλέπεις λοιπόν ποιά είναι η βασική διαφορά των χρηστών android με τους χρήστες iphone?

 

Πολύ απλά όλα αυτά που περιέγραψες δεν τα κάνουμε γιατί δεν χρειάζεται, είναι δύσχρηστό σε τόσο μικρή οθόνη τέτοιου είδους multitasking και πολύ απλά δεν κουραζόμαστε γιατί απλά δουλεύουν τα πάντα.

 

Το ξαναλέω κάθε ένας επιλέγει αυτό που του ταιριάζει.

 

Μαγκιά σου εσύ να θές να κάνεις όλα αυτά όταν στην ουσία δεν τα κάνεις απο ανάγκη αλλά απλά και μόνο για να τερματίσεις την ιδέα ότι μπορείςνα τα κάνεις!!!! Και μπράβο σου αλλά εγώ επιλέγω αλλιώς!

 

Δηλαδή προτιμάς να κατευθύνει εσένα το λειτουργικό και όχι να κατευθύνεις εσύ αυτό. Αυτό μου θυμίζει το ιστορικό "Just avoid holding it in that way" του αείμνηστου Jobs.

 

Άξιοι μοίρας ^2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί θα μας τρελάνεις εσύ..

 

Για πες μας τι παραπάνω κάνει το iphone από το π.Χ G3 και "θεωρείται" εργαλείο δουλείας;;;

Έχω την εντύπωση ότι κάνει λιγότερα

 

Και ΟΧΙ, το 1gb ram δεν φτάνει

Ναι έχεις δίκιο κάνει λιγότερα, δεν φτιάχνει φραπέ ας πού ενώ το g3 φτιάχνει...

 

Φιλαράκο τι να σου πώ...όταν μου λε΄ς ότι "κάνει λιγότερα" ένα iphone απο ένα g3 τότε αυτοακυρώνεσαι. Kανένα τηλέφωνο δεν κάνει λιγότερα η περισσότερα όλα κάνουν τα ίδια με ελάχιστες διαφορές.

 

Για πές μου λοιπόν εσύ τι λογότερο κάνει το iphone γιατί θα τρελαθούμε τελείως εδώ μέσα σήμερα. Δεν στέλνει μηνύματα? Δεν παίρνει τηλέφωνο, δεν έχει multitasking, δεν τραβάει φωτογραφίες και βίντεο, δεν ηχογραφεί, δεν έχει πληθώρα εφαρμογών, δεν έχει φακό, δεν έχει touchid, δεν έχει φοβερή οθόνη, δεν έχει λειτουργία πτήσης, δεν έχει κουμπί σίγασης?

 

Μα είμαστε σοβαροί????? Αν είναι ποτέ δυνατόν ρε παιδιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιο συστημα και να χρησιμοποιησει καποιος ΘΕΛΕΙ ΜΝΗΜΗ για να τρεχει οτι ανοιγει.

Το android εχει πολυ καλυτερο και σαφεστατα ξεκαθαρο Multitasking κατι που ΔΕΝ εχει το ios αλλα και το ios θελει και αυτο μνημη.Εαν π.χ βαζανε 4 ραμ στο ios θα μπορουσε καποιος να ανοιξει 50 tabs κατι που σαφεστατα τωρα δεν μπορει να κανει κρατωντας τα ενεργα στην μνημη.

 

Στο δε android που εχει multitasking δυνατοτητες μπορουνε να τρεξουν σαφεστατα περισσοτερες εφαρμογες ΑΛΛΑ και αυτο μεχρι εως ενα οριου.Εξαρταται παντα ΤΙ ειναι αυτο που τρεχεις και ποσο βαρυ.

Συνεπως και αυτο με την σειρα του θα ηθελε 4-6 ραμ για 15 εφαρμογες και σωστα ενεργες στην μνημη.

 

Συνεπως και οι 2 πλευρες θελουν κατι παραπανω αναλογως τις δυνατοτητες του λειτουργικου και τις απαιτησεις.

Αυτος που θελει να ακουει μουσικη,να γραφει,να κανει μετατροπες και αντε ακομη κατι αλλο θα παει σε android.

Αυτος που θελει τα βασικα θα παει σε ios.

 

Μιλαμε για 2 λειτουργικα με αλλη φιλοσοφια.

Και τα 2 ομως ΘΕΛΟΥΝ μνημη ΑΝ θελουν να κανουν αυτο που κανουν σωστα και σε ποσοτητα.

Ειναι μυθος οτι το ios μπορει να ανοιγει συνεχεια tabs χωρις να νεκρωνει τις ιστοσελιδες πανω απο καποιον αριθμο.

Π.χ το iphone 6 θα ανοιξει ενεργα 10 tabs.

Το iphone 6s με 2 ραμ θα μπορει να ανοιξει 20 tabs.
 

Τι δεν καταλαβαινουν οι χρηστες του ios πραγματικα;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ενδεικτικά λοιπόν αναφέρω; navigon Europe, η υλοποίηση για android πραγματικά για κλάματα... Amplifi επαγγελματικό προγράμμα που δουλεύει με τους ενισχυτές της line6, στο android απλά απαράδεκτη, garage band στο android δεν υπάρχει καν κάτι που να πλησιάζει τη προγραμματαρα αυτή.... Τωρα εσείς απλά καθήστε να ανοίγετε tabs στον chrome....</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, βλέποντας τις αγγελίες που είναι αναρτημένες μέσα στο insomnia , έχουμε σχεδόν 3000 για τα διάφορα iphone και 2400 περίπου για τα Samsung...

Και αν αναλογιστούμε οτι τα συνολικά μοντέλα που έχει βγάλει η Samsung είναι αρκετά περισσότερα από τα αντίστοιχα iphone , τότε η ψαλίδα ανοίγει πολύ και τα iphone τα δίνουν σε πολύ μεγαλύτερο ρυθμό απότι τα αντίστοιχα της Samsung.Αυτό και μόνο λέει πολλά.

BTW στην παρουσίαση μου άρεσε πολύ η τεχνολογία πίσω από το 3D touch , καθώς και η γραφίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το ότι υπερασπίζεστε την τσιγκουνιά της apple στην μνήμη σε τέτοιο βαθμό είναι απορίας άξιον. Να τυφλώνεΣε τόσο πολύ ώστε να μην ρίξεις έςτω και ένα γαμώτο ως καταναλωτής, που 5 χρόνια σε αφήνει με ίδια ποσότητα μνήμης.

Ξεχάσατε ήδη τι περιορισμούς επέφερε στο multitasking του iPad Air η εμμονή αυτή.

Και ναι οκ, ίσως αυτή τη στιγμή το 6s να αποτελεί την best all around επιλογή.( camera,App Store,soc,quality)

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους κάποιος με επιχειρήματα. Πετάει 1-2 ψαγμένες λέξεις ["αρχιτεκτονική" WOW] και καθαρίσαμε. Άξιοι μοίρας κάποιοι από εσάς.

 

 

Δηλαδή προτιμάς να κατευθύνει εσένα το λειτουργικό και όχι να κατευθύνεις εσύ αυτό. Αυτό μου θυμίζει το ιστορικό "Just avoid holding it in that way" του αείμνηστου Jobs.

 

Άξιοι μοίρας ^2

Αυτό που σου λέει ο φίλος προφανώς αδυνατείς να το κατανοήσεις διότι έχεις ελλιπείς γνώσεις στην αρχιτεκτονική του ios και της apple γενικότερα. Δεν σε ειρωνεύομαι μιλάω πολύ σοβαρά...Πραγματικά θα μου πάρει πάρα πολύ ώρα να κάτσω και να σου γράψω για ποιούς λόγους δεν μπαίνει sd card  και γιατί αυτό το μοτίβο θα το ιοθετήσουν σιγά σιγά όλοι οι κατασκευαστές....

 

Όσο αναφορά το Just avoid holding it in that way φυσικά και ήταν μια παπαριά και μισή αλλά όπως και να το κάνουμε ακόμα και εκεί ο Jobs έκλεψε τις εντυπώσεις έστω και αρνητικά.

 

Αλλά προσπάθησε να δείς τα πράγματα λίγο διαφορετικά και θα καταλάβεις για ποιό λόγο η apple βγάζει ναυαρχίδα και οι άλλες εταιρειούλες ναυαρχίδ?α....

 

Και πάλι όμως ο κάθε ένας επιλέγει με διαφορετικά κριτήρια και η κάθε επιλογή είναι σεβαστή....απλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε εμάς τους apple fan boys ότι είμαστε λάθος γιατί πολύ απλά βρίσκεστε σε topic που αφορά το iphone και πολύ απλά κανείς δεν σας κάλεσε να κράξετε όπως και εγώ δεν μπαίνω σε topic άλλων εταιρειών....πολύ απλά δεν με απασχολεί!

 

Εσάς όμως τι μύγα σας τσιμπάει κάθε φορά που βλέπετε apple και οργιάζετε?????? τελικά ζηλεύετε...είστε ζηλιάρηδες δεν εξηγείται διαφορετικά....δεν μπορείτε χωρίς εμάς...

 

σας έχω ικανούς αν πέσει έξω ποτέ η apple (xaxaxaxxaaxaxxa) να σταματήσετε να αγοράζετε smartphones απο αντίδραση......χαχαχαχαχαχααχχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση: οσοι δεν ειναι "φτασμενοι" μηχανικοι με χιλιαδες projects στο ενεργητικο τους μπορουν να παρουν αιφον ή πρεπει αναγκαστικα να μεινουν με την "πλεμπα" τα αντροιντ; Επισης εχουν δικαιωμα να εχουν αποψη ή οι αποψεις τους ειναι αυτοματα λαθος;

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το ότι υπερασπίζεστε την τσιγκουνιά της apple στην μνήμη σε τέτοιο βαθμό είναι απορίας άξιον. Να τυφλώνεΣε τόσο πολύ ώστε να μην ρίξεις έςτω και ένα γαμώτο ως καταναλωτής, που 5 χρόνια σε αφήνει με ίδια ποσότητα μνήμης. Ξεχάσατε ήδη τι περιορισμούς επέφερε στο SplitView του iPad Air η εμμονή αυτή. Και ναι οκ, ίσως αυτή τη στιγμή το 6s να αποτελεί την best all around επιλογή.( camera,App Store,soc,quality)

Kαι ναι εχεις δικιο.

Το να βαλει ακομη και 3 ραμ οταν κατασκευαστικα ειναι παμφθηνη πλεον στα χρηματα που δινουν ΚΑΘΩΣ και 32GB ειναι αστειο.

Εαν ομως αυτοι θελουν να μεινουν 5 χρονια πισω...εγω προσωπικα σηκωνω τα χερια ψηλα κυριολεκτικα και αλλαζω thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση: οσοι δεν ειναι "φτασμενοι" μηχανικοι με χιλιαδες projects στο ενεργητικο τους μπορουν να παρουν αιφον ή πρεπει αναγκαστικα να μεινουν με την "πλεμπα" τα αντροιντ; Επισης εχουν δικαιωμα να εχουν αποψη ή οι αποψεις τους ειναι αυτοματα λαθος;

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...