Προς το περιεχόμενο

iPhone 6s και iPhone 6s Plus με 3D Touch και προηγμένη κάμερα 12MP


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση: οσοι δεν ειναι "φτασμενοι" μηχανικοι με χιλιαδες projects στο ενεργητικο τους μπορουν να παρουν αιφον ή πρεπει αναγκαστικα να μεινουν με την "πλεμπα" τα αντροιντ; Επισης εχουν δικαιωμα να εχουν αποψη ή οι αποψεις τους ειναι αυτοματα λαθος;

Αυτόματα λάθος δεν είναι καμία άποψη. λάθος είναι η άποψη που ακόμα και αν είναι σωστή ακυρώνεται λόγω εσφαλμένων επιχειρημάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 677
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή έχω βαρεθεί να διαβάζω παπάρες κυριολεκτικά θα το εξηγήσω απλά γιατί μερικοί συγκρίνουν εντελώς διαφορετικά λειτουργικά συστήματα.

 

iPhone 6s: Γιατί μετράει; Κάμερα και 3D Touch για ποιόν είναι; Όχι για αυτόν που έχει το 6.

 

iPad Pro: Έχει μεγάλο μέγεθος, πένα καθαρά για annotation και σχεδιασμό και όχι για λειτουργίες που κάνεις με το δάκτυλο (ας βλέπατε την Keynote), πληκτρολόγιο για Productivity και έχει ίδιο κόστος με αυτό του Surface για αυτούς που λένε το μακρύ τους και το κοντό τους. Για ποιόν είναι; για τον επαγγελματία 64bit Desktop Class απόδοση με AutoCAD στα 60FPS με full wireframe.

 

AppleTV: Καλύτερο interface, επιτέλους AppStore κάτι που η Apple ξέρει να διαχειρίζεται πολύ καλά και motion controller/mobile connectivity για wii style gaming και multiplayer. Για ποιόν είναι; για δυτική ευρώπη και αμερική που έχουν Streaming Services τύπου Netflix.

 

Apple Watch: Ρολόι με υψηλή ποιότητα κατασκευής που προσφέρει πολλές επιλογές να το συνδιάσεις και λειτουργεί άψογα. Για ποιόν είναι; για τον χρήστη iPhone που θέλει να πάρει ακριβό ρολόι στα 400€ και προτιμάει smartwatch για το κινητό του.

 

Συμπέρασμα; Κάθε εταιρία βγάζει διάφορες συσκευές σε διάφορες τιμές και η μία ανταγωνίζεται την άλλη προσφέροντας σου επιλογές, κανείς δεν σας ανάγκασε να τα αγοράσετε οπότε μην πρίζετε .... σε κάθε άρθρο της Apple επειδή δεν θέλετε να τα αγοράσετε. Δεκτό και σεβαστό το ότι κάποιος δεν θέλει να το αγοράσει αλλα μην καταντάει γελοίο το όλο θέμα, τα ίδια και τα ίδια σχόλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θέμα RAM εγώ θα κλείσω με το εξής.

 

Samsung Galaxy Note 3, κινητό διετίας, με αληθινότατο multitasking, και μπορώ να κάνω αυτό:

 

2iaudxd.png

 

Και μου μένει σχεδόν ένα iPhone 6 ελεύθερη RAM: 

 

vymc5i.png

Χωρίς να σημαίνει ωστόσο ότι αυτό το κάνω καθημερινά. Όπως βλέπετε ταυτόχρονα ανοιχτά FB, Youtube, Chrome, Play Store, Click Delivery, SMS, και χέσε το bloatware (στην προκειμένη περίπτωση χρήσιμο bloatware όπως οι δυνατότητες του spen και η επιλογή μου να δώσω χώρο στην ram για ατελείωτο multiwindowing). Θα μου πείτε το έχω με custom firmware και μπορώ να ανοίγω τα πάντα, αλλά αν είχα 1GB RAM και την ίδια rom, θα αξιοποιούσα το ίδιο την συσκευή;

 

Μια φορά είχε τύχει να κάνω factory reset, και είχα ταυτόχρονα titanium backup να μου επανεγκαθιστά τις εφαρμογές, sms restore και μου επανέφερε τα περίπου 2000 sms, μηνυματάκια με την κοπέλα (τον λόγο δηλαδή που έχω 2000 sms lol) και ένα youtube ανοιχτό να ακούω κανά κομματάκι.

καλη φαση. εμενα το αυτι μου παντως ζεματαει ακομα και εχει αφησει και ενα εγκαυμα απο οταν το ειχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με τέτοια πράγματα που γράφονται εδώ μέσα βλέπω την Apple να δίνει τα 2GB μνήμης στο iPhone 9.

 

Το κερασάκι στην τούρτα ήταν που λέει ο άλλος "δεν ξέρεις την αρχιτεκτονική του iOS". Χέσε μας βραδυάτικα ρε αρχιτέκτονα :)

 

Sent from my HM 1SW using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple ήταν και παραμένει τραγική σε ενα πράγμα, στο θέμα μνήμης, και το κάνει εν γνώση της..

 

Δεν φτάνει ενα giga που να χτυπιέστε όσο καλή διαχείρηση και αν κάνει το iOS.

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετα καλη η συσκευη,σαν χρηστης του 6 δε βλεπω το λογο να παει καποιος στο 6ς.

 

μεγαλο μειον η ραμ.ειλικρινα apple,βαλε ενα gb ακομα,enough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόματα λάθος δεν είναι καμία άποψη. λάθος είναι η άποψη που ακόμα και αν είναι σωστή ακυρώνεται λόγω εσφαλμένων επιχειρημάτων...

Κατα την ταπεινη μου αποψη, αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι ο καθε καταναλωτης ευχαριστημενος. Θελει να εχει 300gb ram ας εχει. Θελει να αγορασει 6s και να μπαινει στο φβ μονο; με γεια του με χαρα του και καλα θα κανει. Θελει να παρει galaxy note 5 και να μη χρησιμοποιησει ποτε το πενακι; παλι με γεια του με χαρα του γιατι απλα θα κανει αυτο που θα τον ευχαριστησει. Ειναι τελειως υποκειμενικο πλεον το θεμα γιατι πανω κατω ολα τα κινητα κανουν σχεδον τα ιδια.

Ας μην μηδενιζουμε ομως τους αλλους και τις αλλες αποψεις. Με ολο το σεβασμο, ηταν καπως ο συσχετισμος που εκανες μεταξυ χρηστων και επαγγελματος γιαυτο και αντεδρασα ετσι. Εξαλλου τα γκατζετ ειναι για μας εξυπηρετουν και οχι να μας διαχωριζουν..

:)

 

(Anyway αν ειμαι οφτοπικ σβηστε με)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H RAM είναι 2GB ... iphone 6s και iphone 6s plus ΞΥΠΝΑΤΕ!

Πες τα ρε φίλε, ακόμα δεν κυκλοφόρησε η συσκευή, ούτε καν στα χέρια τους την έπιασαν μερικοί και ξέρουν τι RAM έχει. Ελλάς το μεγαλείο σου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθε λειτουργικο εχει τα καλα του και τα κακα του..

 

Εγω προσωπικα βγαζω το καπελο στην apple γτ πραγματικα πρεπει να εισαι πολυ μαγκας για να βγαζεις απροβληματιστη συσκευη με αυτα τα specs εν ετη 2015 και ταυτοχρονα να ανταγωνιζεσαι στα ισια αλλες ναυαρχιδες.

 

Το ios ειναι η μαγεια λοιπον και η δουλεια που εχει πεσει σε αυτο.. 

Αυτο πουλαει η apple ξεκαθαρα. 

 

Ενα μπραβο και απο εμενα.

 

Παρολα αυτα δε μετανιωνω στιγμη που κατεληξα πριν λιγες μερες στο s6 edge plus.

 

Απλα το android ειναι πιο ικανο αλλα και ταυτοχρονα πιο προβληματικο. Γι αυτο και γω χρειαζομαι 4gb ddr4 και οχταπυρηνο επεξεργαστη..

 

Οποιο και να παρει παντως καποιος δε γινεται να βγει χαμενος..

Μονο στη τσεπη!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοση κουβεντα για τη ραμ... Απορω απο ολους αυτους που γραφουν ποσοι χρειαζονται πραγματικα να την εξαντλησουν;; Ποιος θελει να χει 30 tabs ανοιγμενα στο safari/chrome?! Αν καποιος θελει , τι να πω επιλογη του .

 

Εμενα παντως τα πολλα μ εκνευριζουν και τα σβηνω. Στο 5s μου σπανια κλεινω εφαρμογες. Βασικα τις κλεινω μια στο τοσο. Εχω συνηθως να δουλευουν: safari, μηνυματα, καμερα, facebook, messenger, viber, whatsapp. Αυτα ειναι τα συνηθισμενα. Πολλες φορες επισης ανοιγω κανα app ραδιοφωνικου σταθμου, καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας... Ολα αυτα μαζι ανοιγμενα και το κινητο παει σφαιρα.

 

Επισης μπορω ν ανεβασω βιντεο απο το ipad 3 μου με ενεργο τον ιδιο αριθμο εφαρμογων, να δουμε πως συμπεριφερεται.

 

Καθε εταιρεια δινει χ πραγματα στους καταναλωτες κι αυτοι επιλεγουν με βαση τις αναγκες τους!

 

Αφηστε πια τον καθενα να ναι ευχαριστημενος μ αυτο που διαλεγει χωρις να προσπαθειτε να επιβαλετε τη γνωμη σας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος από αυτούς που γκρινιάζουν για την μνήμη να μου πει για ποιο λόγο θέλουν παραπάνω μνήμη?
 
Σε αντίθεση με όλα τα προηγούμενα S η αναβαθμίσεις που έχουν γίνει είναι σημαντικές και πάνω από όλα βελτιώνουν τις βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου - σε τόσο μικρές οθόνες το αν έχει η συσκευή 4Κ/8Κ/nΚ ανάλυση εμένα δεν με απασχολεί καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple Watch: Ρολόι με υψηλή ποιότητα κατασκευής που προσφέρει πολλές επιλογές να το συνδιάσεις και λειτουργεί άψογα. Για ποιόν είναι; για τον χρήστη iPhone που θέλει να πάρει ακριβό ρολόι στα 400€ και προτιμάει smartwatch για το κινητό του.

 

 

Συμφωνω σε ολα οσα ειπες εκτος απ το οτι ειναι ακριβο.

Ακριβα ρολογια ειναι τα omega, rolex, panerai, grand seiko και δε συμαζευεται..

400 ευρω για ρολοι ειναι νορμαλ προς φθηνο..

Το ιδιο ισχυει και για το apple watch που ειναι ισως το καλυτερο smartwatch.

 

Εγω βεβαια δε θα το επαιρνα... Θα προτιμουσα να μαζεψω κ αλλα και να επενδυσω σε ενα κανονικο μηχανικο ρολοι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...