Προς το περιεχόμενο

Smart αληθειες και ψεμματα


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κ.Γιαννη να σου πω και εγω την δικη μου εμπειρια.

 

Το εχει ο πατερας της κοπελας μου.Γενικα εχουμε γραψει πολλα χιλιομετρα πανω του.Το αμαξι εχει γυρω στις 89,000 χωρις καποιο σοβαρο προβλημα(πχ πεταμα κινητηρα που εχεις ακουσει).Καμια φορα του εκανε κατι μπουκωματα και δεν τραβαγε αλλα το πηγε στον μαστορα και του ειπε λογω κακου καυσιματος ειχε μπουκωσει.Αλλαξε κατι και πλεον φυσαει.Βεβαια στα φυσιολογικα πλαισια για τα κυβικα του.Το εχει σε 700αρι εαν θυμαμαι καλα,πετρελαιο.Για πολη και για βολταδικο το αμαξι ειναι πολυ καλο.Εχει το νευρο του απο χαμηλα(μπορει λογω πετρελαιου) και γενικα τσιμπαει.ΟΚ,εαν ο οδηγος νομιζει οτι παιρνοντας σμαρτ θα παρει καμια 1000αρα μηχανη για να πηγαινει ταπα καπου θα το χασει.Ειναι μικρο,βολευει,ξεκουραστο λογω αυτοματου και δεν ειναι βαρκα γιαλο οπως θα περιμενε κανεις λογο μεγεθου,αντιθετως παταει πολυ καλα.

 

Στο μονο που με χαλασε ειναι το αυτοματο.Ενταξει,εγω δεν το εχω μαθει και ειμαι φανατικος χειροκινητος,αλλα σε παρκαρισματα και γενικα στην χρηση κλπ δεν με βολεψε στην φαση του κανω οτι να ναι.Δεν ξερω αλλα αυτοματα πως συμπεριφερονται οποτε το αφηνω στο οτι γενικα ετσι ειναι τα αυτοματα και δεν φταιει του σμαρτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το 1000αρι 71hp ατμοσφαιρα. Απο service το μικρο παει 35-40ευρω (μιλαμε για συνεργεια που απλα ασχολουνται με smart οχι αντιπροσωπειες εκει σου κοβουν λιγο το πατο.Καταναλωση εχει περισσοτερο απο το 700αρι φτανει και τα 6λιτρα/100χλμ αναλογα ποσο το πατας.Γενικα ανταλλακτικα βρισκεις με το κιλο στο car.gr οποτε και κατι να παθει την βγαζεις φτηνα με μεταχειρισμενο part.

Εγω εχω κανει 96.000χλμ και το μονο που μου εβγαλε ειναι κατι φυσικες φθορες λογο χλμ. δηλαδη βαση μηχανης και κατι φλαντζες στην πολλαπλη (κοστος 25ευρω η βαση και 80ευρω οι φλατζες με την εργασια).

Αξιοπιστο αμαξι και παρα μα παρα πολυ βολικο λογο μεγεθους.

Θα σου ελεγα αν το μπορεις να φτασεις τα 5.000ευρω να παρεις ενα 1000αρι , το μοτερ τους ειναι Mitsubishi και δεν παθαινει τιποτα και τα 700αρια δεν παθαιναν τιποτα αλλα εχεις τις βλακειες της τουρμινας (να περιμενεις στο ρελαντι κανα 2-3 λεπτα πριν το σβησεις και τα σχετικα και καλο ζεσταμα στην αρχη).

Εγω μεσα σε αυτα τα χλμ που εχω κανει το εχω παει και ταξιδι 400χλμ και μια χαρα πηγα και γυρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχε μια φίλη. Κάκιστο κιβώτιο (auto) που δεν κατεβάζει όταν πρέπει θυμάμαι, μέτρια κατανάλωση αλλά ok από αξιοπιστία.

 

Μετά πήρε ένα polo diesel και εκείνο έκαιγε λιγότερο! Τόσο, που το είχε παρατηρήσει και η ίδια που δεν τα παρακολουθούσε στενά. Εγώ προσωπικά τα αντιπαθώ αισθητικά τα smart. Ok παρκάρει όπου θέλει, αλλά από εκεί και πέρα, ούτε φοβερή κατανάλωση πετυχαίνει, ούτε πρακτικό είναι σε χώρους. Θα έπαιρνα κάποιο "κανονικό" mini νομίζω και όχι αυτό το κουβαδάκι, but that's me. Για την παθητική, δεν μπα να βάζουν φαντεζί ονόματα στην καμπίνα. Μην έρθει η ώρα να "φιληθείς" με κανένα έξαλλο Range σε κανένα στενό λέω 'γω, και τότε θα καταλάβεις και από αστεράκια και από tridion...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ.Γιαννη να σου πω και εγω την δικη μου εμπειρια.

 

Το εχει ο πατερας της κοπελας μου.Γενικα εχουμε γραψει πολλα χιλιομετρα πανω του.Το αμαξι εχει γυρω στις 89,000 χωρις καποιο σοβαρο προβλημα(πχ πεταμα κινητηρα που εχεις ακουσει).Καμια φορα του εκανε κατι μπουκωματα και δεν τραβαγε αλλα το πηγε στον μαστορα και του ειπε λογω κακου καυσιματος ειχε μπουκωσει.Αλλαξε κατι και πλεον φυσαει.Βεβαια στα φυσιολογικα πλαισια για τα κυβικα του.Το εχει σε 700αρι εαν θυμαμαι καλα,πετρελαιο.Για πολη και για βολταδικο το αμαξι ειναι πολυ καλο.Εχει το νευρο του απο χαμηλα(μπορει λογω πετρελαιου) και γενικα τσιμπαει.ΟΚ,εαν ο οδηγος νομιζει οτι παιρνοντας σμαρτ θα παρει καμια 1000αρα μηχανη για να πηγαινει ταπα καπου θα το χασει.Ειναι μικρο,βολευει,ξεκουραστο λογω αυτοματου και δεν ειναι βαρκα γιαλο οπως θα περιμενε κανεις λογο μεγεθου,αντιθετως παταει πολυ καλα.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Στο μονο που με χαλασε ειναι το αυτοματο.Ενταξει,εγω δεν το εχω μαθει και ειμαι φανατικος χειροκινητος,αλλα σε παρκαρισματα και γενικα στην χρηση κλπ δεν με βολεψε στην φαση του κανω οτι να ναι.Δεν ξερω αλλα αυτοματα πως συμπεριφερονται οποτε το αφηνω στο οτι γενικα ετσι ειναι τα αυτοματα και δεν φταιει του σμαρτ.

 

Αυτο μαλλον για μενα ειναι μεγαλη ευκολια μις και 10 χρονια εχω αυτοματα

Εγω εχω το 1000αρι 71hp ατμοσφαιρα. Απο service το μικρο παει 35-40ευρω (μιλαμε για συνεργεια που απλα ασχολουνται με smart οχι αντιπροσωπειες εκει σου κοβουν λιγο το πατο.Καταναλωση εχει περισσοτερο απο το 700αρι φτανει και τα 6λιτρα/100χλμ αναλογα ποσο το πατας.Γενικα ανταλλακτικα βρισκεις με το κιλο στο car.gr οποτε και κατι να παθει την βγαζεις φτηνα με μεταχειρισμενο part.

Εγω εχω κανει 96.000χλμ και το μονο που μου εβγαλε ειναι κατι φυσικες φθορες λογο χλμ. δηλαδη βαση μηχανης και κατι φλαντζες στην πολλαπλη (κοστος 25ευρω η βαση και 80ευρω οι φλατζες με την εργασια).

Αξιοπιστο αμαξι και παρα μα παρα πολυ βολικο λογο μεγεθους.

Θα σου ελεγα αν το μπορεις να φτασεις τα 5.000ευρω να παρεις ενα 1000αρι , το μοτερ τους ειναι Mitsubishi και δεν παθαινει τιποτα και τα 700αρια δεν παθαιναν τιποτα αλλα εχεις τις βλακειες της τουρμινας (να περιμενεις στο ρελαντι κανα 2-3 λεπτα πριν το σβησεις και τα σχετικα και καλο ζεσταμα στην αρχη).

Εγω μεσα σε αυτα τα χλμ που εχω κανει το εχω παει και ταξιδι 400χλμ και μια χαρα πηγα και γυρισα.

 

Ποια εχουν κινητηρα Mitsubishi και ποια mercedes (αν δεν κανω λαθος)??

Το μονο που εχεις να φοβηθεις στην εθνικη τους πλαγιους ανεμους.

 

Αυτο το εχω νοιωσει πολυ καλα πριν πολλα χρονια με ενα Subaru φορτηγακι 600 κυβικα !!!Ευτυχως πηγαινα εργα και δεξια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο μοτερ της μιτσουμπισι φορανε?

 

 

τουμπαρε το σουμπαρου?

 

 

Οχι ευτυχως το κρατησα ...Ενοιωσα να με ακουμπαει το φορτηγο που με προσπερασε.

 

Καπως ετσι ηταν αλλα χωρις πλαϊνα τζαμια ....Καπου το 1980

post-40980-0-73377000-1442007108_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μαλλον για μενα ειναι μεγαλη ευκολια μις και 10 χρονια εχω αυτοματα

 

Ποια εχουν κινητηρα Mitsubishi και ποια mercedes (αν δεν κανω λαθος)??

 

Αυτο το εχω νοιωσει πολυ καλα πριν πολλα χρονια με ενα Subaru φορτηγακι 600 κυβικα !!!Ευτυχως πηγαινα εργα και δεξια.

Κινητηρα mitsubishi εχουν τα 1000αρια και mercedes τα 600 και 700

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ευτυχως το κρατησα ...Ενοιωσα να με ακουμπαει το φορτηγο που με προσπερασε.

 

Καπως ετσι ηταν αλλα χωρις πλαϊνα τζαμια ....Καπου το 1980

Ακόμα κυκλοφορούνε κάτι τέτοια!

 

Η toyota δεν έχει ένα μικρό αμαξάκι αντίστοιχο του smart; Τι λέει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κυκλοφορούνε κάτι τέτοια!

 

Η toyota δεν έχει ένα μικρό αμαξάκι αντίστοιχο του smart; Τι λέει αυτό;

 

 

Το εχω δει το Iq  και εχω ακυσει οτι ειναι πολυ καλο αλλα καινουργιο  εχει πανω απο 12-13 χιλιαρικα νομιζω και σταματησε να κυκλοφορει

 

http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/366699/i-toyota-etoimazetai-na-rixei-tous-titlous-telous-gia-to-iq/

 

https://www.toyota.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολα καλύτερο.

Δεν υπάρχουν όμως φθηνά μεταχειρισμένα.

 

 

Χαζος ειναι να το δωσει οποιος το εχει και το εχει ακριβοπληρωσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...