Προς το περιεχόμενο

iPad mini 4. Με την δύναμη του iPad Air 2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αλλο κολλημενος fanboy apple και αλλο να μιλας με επιχειρηματα.

Αν αυτα δεν σου αρεσουν δεν μπορω να κανω τιποτε.

Για το 1 ram δες το αναλογο thread και μην παραμιλας αδικως...

Θετικοτατο για εμενα τα 2 ram και για το γαμωτο που λενε μολις μου δοθει η δυνατοτητα θα παρω το 6s να το εχω και να σας κανω συγκρισεις και μετρησεις διοτι τα fanboys apple ντρεπονται να βαλουν εναν manager και να μας πουνε ποση μνημη ελευθερη εχει το iphone 6 σε αναλογες περιπτωσεις και καταστασεις.Ντρεπονται να το ζορισουν λιγο μηπως και τους παθει τιποτε το ευαισθητουλι τους...

Τους το απαγορευει η apple φαινεται. :P

Εσύ νομίζεις ότι είμαι φαν της Apple επειδή μιλάω αντικειμενικά....εσύ φαίνεται ότι σ αρέσει να μιλάς με αριθμούς και όχι με την πραγματικότητα .Τι με ενδιαφέρει εμένα αν το κινητό έχει 2 πυρήνες και 1gb ram από τη στιγμή που τρέχει απροβληματιστα?δλδ αν σου πούνε ότι το iphone 6 έχει 8 πυρήνες και 4 gb ram θα ευχαριστηθείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Εσύ νομίζεις ότι είμαι φαν της Apple επειδή μιλάω αντικειμενικά....εσύ φαίνεται ότι σ αρέσει να μιλάς με αριθμούς και όχι με την πραγματικότητα .Τι με ενδιαφέρει εμένα αν το κινητό έχει 2 πυρήνες και 1gb ram από τη στιγμή που τρέχει απροβληματιστα?δλδ αν σου πούνε ότι το iphone 6 έχει 8 πυρήνες και 4 gb ram θα ευχαριστηθείς? 

 

Mακαρι αλλα που;

Το πληρωνει ο αλλος δεν το πληρωνει;

Βαλτο κι ας ειναι αχρειαστο.

 

Μια Mercedes οταν παιρνεις σου λεει ο κατασκευαστης βγαζει 240 τελικη π.χ.

Αν θες το πατας αν οχι No problem.Μπορει να το κανει καποιος αλλος.

Αλλα τα δεκαδες χιλιαδες ευρω που δινω πιανουν τοπο ΑΦΟΥ ειναι TOP HW CAR με οτι σημαινει αυτο! :-D

Εσυ πηγαινε με 120 εγω θελω με 200.

Δεν θα τα χαλασουμε στους "ορους και τροπους λειτουργιας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mακαρι αλλα που;

Το πληρωνει ο αλλος δεν το πληρωνει;

Βαλτο κι ας ειναι αχρειαστο.

 

Μια Mercedes οταν παιρνεις σου λεει ο κατασκευαστης βγαζει 240 τελικη π.χ.

Αν θες το πατας αν οχι No problem.Μπορει να το κανει καποιος αλλος.

Αλλα τα δεκαδες χιλιαδες ευρω που δινω πιανουν τοπο ΑΦΟΥ ειναι TOP HW CAR με οτι σημαινει αυτο! :-D

Εσυ πηγαινε με 120 εγω θελω με 200.

Δεν θα τα χαλασουμε στους "ορους και τροπους λειτουργιας".

Καλά καμία σχέση το ένα με το άλλο.....για να μην τα πολυλογούμε θα σε ρωτήσω κάτι παρόμοιο που σε ρώτησα και πριν αλλά δεν απάντησες....ο αδερφός μου έχει το ipad mini εγώ έχω το galaxy s4,ανοίγω ταυτόχρονα και στα δύο το candy crush,το ipad mini μπαίνει στο παιχνίδι και το s4 μπαίνει μετά από 5 δευτερόλεπτα...πως γίνεται μια συσκευή με διπύρηνο επεξεργαστή 1ghz και 512mb ram να είναι γρηγορότερη από μια άλλη συσκευή με τετραπύρηνο επεξεργαστή 1.9ghz και 2gb ram? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι θυσιες φιλτατε? με τις περικοπες στο λειτουργικο κλπ ναι τρεχει ,οπως αλλωστε τρεχει και σε ενα s2 η τελευταια εκδοση του lolipop .

υπαρχει μια στενη γραμμη μεταξυ του τρεχει πολυ καλα και του οτι απλα τρεχει,και ως πρωην κατοχος του 2 απο την 8 και πανω η συσκευη και ποιο αργη ειχε γινει και ετρωγε και μπαταρια....

Τι εννοεις με τι θυσιες; Καμια θυσια, τουλαχιστον για δικη μου χρηση.

Spotify, youtube, clash of clans, skype, messenger, safari, office, teamviewer, nova go, ote tv go, net analyzer... Αυτη ειναι η χρηση που κανω.

Η 8.4.1 ειναι πιο γρηγορη απο την 8.

Οσο για την μπαταρια, ναι κραταει λιγοτερο, κι αυτο οχι λογω λογισμικου αλλα γιατι την εχω 4 χρονια απο μανα του και εχει πεσει η αποδοση της. Οπως συμβαινει σε ολες τις μπαταριες.

 

S2 και lollipop δεν υπαρχει. Ναι ξερω, θα μου πεις custom ROM αλλα αναφερομαι σε επισημη υποστηριξη. Και μιλαμε για υποστηριξη 4 ετων τουλαχιστον. Εδω το s5 mini που εχω η Samsung το εχει γραψει στα μυδια της για το lollipop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τσαντίζει απίστευτα το ποσό χαζος έχει γίνει ο κόσμος, το ότι οι περισσότεροι χρήστες iOS είναι πρόβατα δεκτό.

 

Αλλα το να βγάζουν την Apple πάντα την καλύτερη και αηδίες του στυλ δεν μας χρειάζεται περισσότερη ram καταντάει ηλιθιο, ναι αν έχεις μόνο το κινητό για fb και selfies θα σαι κομπλέ, αυτο όμως δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται περισσότερη ram.

 

Μου την σπάει που αν από hearthstone γυρίσω σε Safari επιτόπου τρώω dc από hearthstone και refresh στον Safari, και το τραγικότερο iPhone 5s με μόλις 1gb ram και δεν βγάζει ούτε μέρα με normal χρήση. (Το iPad δεν λέω σε θέμα μπαταρίας άψογο).

 

Να αγοράζετε ότι θέλετε απλά να μην το παίζετε έξυπνοι χωρίς επιχειρήματα. Τσάμπα posts.

 

Υ.Σ χρήστης iPhone 5s , iPad mini 2

Υ.Σ Αν δεν υπήρχε jailbreak εγω προσωπικά θα τα πούλαγα την ίδια μέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τσαντίζει απίστευτα το ποσό χαζος έχει γίνει ο κόσμος, το ότι οι περισσότεροι χρήστες iOS είναι πρόβατα δεκτό.

 

Αλλα το να βγάζουν την Apple πάντα την καλύτερη και αηδίες του στυλ δεν μας χρειάζεται περισσότερη ram καταντάει ηλιθιο, ναι αν έχεις μόνο το κινητό για fb και selfies θα σαι κομπλέ, αυτο όμως δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται περισσότερη ram.

 

Μου την σπάει που αν από hearthstone γυρίσω σε Safari επιτόπου τρώω dc από hearthstone και refresh στον Safari, και το τραγικότερο iPhone 5s με μόλις 1gb ram και δεν βγάζει ούτε μέρα με normal χρήση. (Το iPad δεν λέω σε θέμα μπαταρίας άψογο).

 

Να αγοράζετε ότι θέλετε απλά να μην το παίζετε έξυπνοι χωρίς επιχειρήματα. Τσάμπα posts.

 

Υ.Σ χρήστης iPhone 5s , iPad mini 2

Υ.Σ Αν δεν υπήρχε jailbreak εγω προσωπικά θα τα πούλαγα την ίδια μέρα.

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

 

Το Android ειναι resource hungry λειτουργικο. Πως να το κανουμε, ενα λειτουργικο πρεπει να ειναι αποδοτικο, οχι γιατι ξεμειναμε απο RAM αλλα για να ειναι περισσοτερο ευελικτο.

Τετοια λειτουργικα ειναι το iOS και τα Windows 8.1/10.

Το Lumia 640, παρολο που εχει 1GB RAM, παει σφαιρα, ειναι 4G και το βρισκεις 160€ παρακαλω. Γιατι; Γιατι ειναι λιτο στα specs, αλλα δεν χανει σε αξιοπιστια.

 

Ειναι σα να σου λεω, μη βαλεις ενεργειακο κλιματιστικο, μην αναβαθμισεις ενεργειακα το σπιτι σου γιατι η ΔΕΗ παραγει αυθονο ρευμα απο λιγνιτη. Καταλαβαινεις ποια ειναι η διαφορα;

 

Και απο προγραμματιστικη σκοπια, ειναι ηλιθιο το Android για να τρεχει σωστα να απαιτει τουλαχιστον 2GB RAM. 4GB εχω στο Desktop και πεταει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η απαξιωση να μην το παρουσιασουν καν...απο εμενα παρτε τα π@π@ρι@ μου apple!οφειλεται να το παρουσιασετε οπως ολα τα προιοντα ζωα!!

οχι ενταξει και ipad mini 4 με α σωθικα του air 2!!!!α ναι;;;;;;;;;και γιατι μ@λ@κες δεν το κανατε μαζι με το air 2???ξεφτιλες!!!!

μην ψαχνεις λογικη φιλε, ολοι χαζεψαν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πολοι λενε γνώμη δίχως καν να γνωρίζουν ποια ειναι η λειτουργία της, και στη χειρότερη νομίζουν πως ειναι και σκληρός δισκος, καλα κανουν βεβαια γιατι σε 1 χρονο η Intel-Micron Θα το κανει πράξη αυτο .. Radom Access Memory, οσο περισσότερη τοσο το καλύτερο. το λειτουργικό μπορει να την εκμεταλλευτεί στο έπακρο πχ οταν εχουμε πολλες εφαρμογες μαζι δεν χρησιμοποιεί για επέκταση την Flash 1-2Giga η οσο χρειάζεται, γρηγορότερη απόκριση αεράτο multitasking κινητό. Όπως ειπε η Apple το 6s-6s plus μπορει να κανει άνετα κ επεξεργασια 4Κ video πραγμα που τα περισσότερα μηχανήματα δεν μπορουν καν να κανουν αναπαραγωγή χωρίς σπασίματα σε αυτη την αναλυση.. μιλαμε για (8mpixel*30fps)240 εκατομμύρια πιξελ το δευτερόλεπτο!!! Δώστε γιγα στο ΛΑΟ.

 

3D touch 2015, (3D memory , 3d Cpu. 2016+ στα κινητά)

3D τεχνολογία για κατακόρυφη αύξηση των επιδόσεων σε όλους τους τομείς.

 

http://newsroom.intel.com/community/intel_newsroom/blog/2015/07/28/intel-and-micron-produce-breakthrough-memory-technology

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε...το 1 gb ειναι υπεραρκετο για το Ios.

Συνεπως τα 2 και τα 4 την επομενη χρονια η apple πρεπει να τα κανει 1 και να ριξει τις τιμες(καρτερα κι ερχεται...)και τα 2 gb ΔΕΝ πρεπει να τα ζηταει κανεις.

Εγω προτεινω μαλιστα να βαλουμε και την cpu του 4s μπας και δουμε ΑΚΟΜΗ "καλυτερες" τιμες αφου και εκει το ios δεν χρειαζεται ουτε καινουρια cpu.

Τα κανει ολα μονο του και με την δυναμη του μαγνητικου πεδιου της γης...γατακια... B)

Αμα δεν την χρειάζεται λοιπόν (και δεν το λέω ειρωνικά το λέω διερευνητικά και μόνο) γιατί το multitasking το παίρνει μόνο το ipad air 2? και όχι το air? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν την χρειάζεται λοιπόν (και δεν το λέω ειρωνικά το λέω διερευνητικά και μόνο) γιατί το multitasking το παίρνει μόνο το ipad air 2? και όχι το air?

 

Μαριλινα εγω το ξερω...στους ios χρηστες απευθυνσου διοτι εχω τρολλαρω:)

Βαλε εναν memory manager σε 4s 5s 6 ipads κλπ και δειτε πως συμπεριφερεται το ios με την μνημη ποση ελευθερη αφηνει με μια νορμαλ και μονο χρηση και θα σου λυθουνε οι αποριες.

ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ειναι memory hungry αναλογως τι λειτουργιες ενσωματωνει.

Απλα με το ios η aplle εφτιαξε εναν ψιλομυθο ωστε να πουλαει παμφθηνες hw συσκευες στο μεγιστο κοστος.Ο νοων νοειτω...

Φαντασου το air να ειχε 2 ή 3 ραμ.Ποσο θα κοστιζε οταν πλεον ειναι παμφθηνες και τι θα γλυτωνανε αλλα και θα κερδιζανε οι χρηστες του.

Σκεψη θελει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο κολλημενος fanboy apple και αλλο να μιλας με επιχειρηματα.

Αν αυτα δεν σου αρεσουν δεν μπορω να κανω τιποτε.

Για το 1 ram δες το αναλογο thread και μην παραμιλας αδικως...

Θετικοτατο για εμενα τα 2 ram και για το γαμωτο που λενε μολις μου δοθει η δυνατοτητα θα παρω το 6s να το εχω και να σας κανω συγκρισεις και μετρησεις διοτι τα fanboys apple ντρεπονται να βαλουν εναν manager και να μας πουνε ποση μνημη ελευθερη εχει το iphone 6 σε αναλογες περιπτωσεις και καταστασεις.Ντρεπονται να το ζορισουν λιγο μηπως και τους παθει τιποτε το ευαισθητουλι τους...

Τους το απαγορευει η apple φαινεται. :P

Για το 6 δε μπορώ να σου πω αλλά για το 5άρι μου jailbroken που είχα και είχα ένα memory tweak μπορώ να σου πω ότι κάποιες φορές πήγαινε προς τερματισμό η ραμ και όχι με πάρα πολλές εφαρμογές ανοιχτές, σε γενικές γραμμές είχε 200-300 ελεύθερα στην καλύτερη, άντε 350 μετά από καθάρισμα ραμ. 

Μαριλινα εγω το ξερω...στους ios χρηστες απευθυνσου διοτι εχω τρολλαρω :)

το ξέρω καμάρι μου. Και εγώ είμαι iOS χρήστης , και ipad / macbook χρήστης, αλλά το iphone το έκανα "απεταξάμην" προς χάριν ενός ΝΟΤΕ 3 πριν 1.5 χρόνο γιατί ήθελα να δοκιμάσω το android και όσο αγαπώ την apple, βρήκα την υγειά μου όσον αφορά μια συσκευή με την οποία είμαι στο χέρι όλη μέρα και θέλω να κάνω ότι θέλω κι όπως το θέλω. Και κανείς μα ΚΑΝΕΙΣ δε μπορεί να μου πει το παραμικρό γιατί έχω φάει το σύμπαν να διαβάζω και να τεστάρω και να έχω προσωπική εμπειρία για σύγκριση των δυο λειτουργικών και όχι απλά να λέω αερολογίες. Ούτε το 4αρι ουτε το 4ς ούτε το 5άρι μου κόλλησαν ποτέ, ακόμη και το 3gs και το ορίτζιναλ 2G που είχα μια χαρά δουλευαν. Αλλά οι περιορισμοί σπάνε νεύρα. Και αυτό που μου σπάει τα νεύρα επίσης είναι το δώσιμο νέων features στο software με το σταγονόμετρο κάθε χρόνο με κάθε iOS (και το να κάνουν όλοι γουάου με κάτι που υπήρχε στη cydia από αρχής χρόνου ας πούμε). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαριλινα...στο 4s η μνημη του φιλου μου εχει 80-100MB αλλες φορες λιγοτερο.Το κινητο σερνεται μεχρι να ανοιξει το μενου και δεν εχει πανω απο 5-6 εφαρμογες επανω.Για βασικες λειτουργιες ειναι οκ αλλα μεχρι εκει.Με το ios 6 7 το κινητο πετουσε.

Θα το σκεφτει εως δεν θα περασει καθολου το ios 9 διοτι η apple εχει αχρηστευσει το κινητο με την καραμελλα της αναβαθμισης.

Εαν βαλει την 9 αγορα συσκευης μετα δεν την γλιτωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαριλινα...στο 4s η μνημη του φιλου μου εχει 80-100MB αλλες φορες λιγοτερο.Το κινητο σερνεται μεχρι να ανοιξει το μενου και δεν εχει πανω απο 5-6 εφαρμογες επανω.Για βασικες λειτουργιες ειναι οκ αλλα μεχρι εκει.Με το ios 6 7 το κινητο πετουσε.

Θα το σκεφτει εως δεν θα περασει καθολου το ios 9 διοτι η apple εχει αχρηστευσει το κινητο με την καραμελλα της αναβαθμισης.

Εαν βαλει την 9 αγορα συσκευης μετα δεν την γλιτωνει...

Πάντως το iPad mini (το πρώτο) που πήρα του μικρού για να παίζει και να αφήσει το δικό μου ήσυχο γιατί το χρησιμοποιώ για δουλειά είχε μέσα ios 7 και σερνόταν (σφραγισμένο το πήρα πριν κάτι μήνες) και μόλις το πήγα στο 8 πήγε σφαίρα. Το 4ς του συζύγου το πήγα από την 7 κάτι στην 8 τόσο (νομίζω 8.4) και jailbroken βεβαια και δεν μου έχει ρεπορτάρει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. (να ρωτήσω το ίσως χαζό αλλά βασικό) έκανε αναβάθμιση σκετη? Μήπως θα ήταν καλύτερα ένα restore/setup as new? Δε μπορεί να αποφασίσει για την 9 πάντως ακόμη γιατί πρέπει να δούμε στην πραξη, δεν το ξέρεις μπορεί να στρώσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το iPad mini (το πρώτο) που πήρα του μικρού για να παίζει και να αφήσει το δικό μου ήσυχο γιατί το χρησιμοποιώ για δουλειά είχε μέσα ios 7 και σερνόταν (σφραγισμένο το πήρα πριν κάτι μήνες) και μόλις το πήγα στο 8 πήγε σφαίρα. Το 4ς του συζύγου το πήγα από την 7 κάτι στην 8 τόσο (νομίζω 8.4) και jailbroken βεβαια και δεν μου έχει ρεπορτάρει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. (να ρωτήσω το ίσως χαζό αλλά βασικό) έκανε αναβάθμιση σκετη? Μήπως θα ήταν καλύτερα ένα restore/setup as new? Δε μπορεί να αποφασίσει για την 9 πάντως ακόμη γιατί πρέπει να δούμε στην πραξη, δεν το ξέρεις μπορεί να στρώσει

 

Setup as new φορματ εννοεις.

Απο τοτε που εβαλε την 8 εχει παρει 5 6 αναβαθμισεις.Πριν την τελευταια αναβαθμιση τωρα το ειχε κανει setup as new να το κανει παλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...