Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ξεκίνησε την παραγωγή mobile chips LPDDR4 RAM στα 6GB για φορητές συσκευές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλο και περισσότερα high-end smartphones κυκλοφορούν με 4GB RAM, αλλά “το μέλλον είναι… πιο κοντά από όσο μπορούμε να φανταστούμε” και η Samsung θέλει να είναι προετοιμασμένη. Έτσι, ξεκίνησε να κατασκευάζει τα πρώτα στην βιομηχανία mobile DRAM chips μεγέθους 6GB.

Τα νέα mobile chips κατασκευάζονται σε κλίμακα 20nm, και καταναλώνουν 20% λιγότερη ενέργεια σε σχέση με τους προκατόχους τους των 20nm 8Gb LPDDR4. Επίσης είναι ταχύτερα κατά 30% με ταχύτητες ανάγνωσης που φτάνουν τα 4,2Gbps.

 

Η Κορεάτικη εταιρεία επίσης λέει πως τα νέα mobile modules 12Gb DRAM σε συσκευασία 6GB καταλαμβάνουν ακριβώς τον ίδιο χώρο με τα σημερινά chips 3GB LPDDR4, και αυτό αποτελεί μία ιδιαίτερα θετική εξέλιξη για τους κατασκευαστές smartphones.

 

H Samsung περιμένει και άλλες βιομηχανίες να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες και τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν τα νέα mobile chips της εταιρείας, και έτσι αναμένει την χρήση τους σε ultra-slim PCs, σε συσκευές για αυτοκίνητα κ.ά.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι φήμες βγουν αληθινές και η microsoft βγάλει surface κινητό (x86) με desktop/tablet λειτουργικό οπότε με το continuum θα έχεις 100% desktop λειτουργικό μαζί σου πάντα, τότε είναι καλοδεχούμενες οι μνήμες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την προϋπόθεση ότι όλα θα είναι καλά, θέλω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω σε 10 χρόνια, μόνο και μόνο για να πάθω πλάκα με τις τεχνολογικές εξελίξεις.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι. 

 

Galaxy S8 με 12 γίγα RAM---Και;Αν και 6 πιο λογικο μου φαινεται.

iPhone 7s με 2 γιγα RAM---Xλωμο μετα απο 3 μοντελα.

 

LG G2 Still beats S8 in open/kill app war---Bγηκε κιολας το S8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την προϋπόθεση ότι όλα θα είναι καλά, θέλω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω σε 10 χρόνια, μόνο και μόνο για να πάθω πλάκα με τις τεχνολογικές εξελίξεις.

Αν ξυπνήσεις σε 10 χρόνια από τώρα, σίγουρα θα πάθεις πλάκα.... Θα έχουμε μπεί στο 100ο μνημόνιο , και η μεσαία τάξη θα κυκλοφορεί με τα βρακιά στους δρόμους κρατώντας στο χέρι αντί για κινητό αυτά τα πλαστικά ποτηράκια που τα συνδέαμε με μια καλούμπα και μιλάγαμε...

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξυπνήσεις σε 10 χρόνια από τώρα, σίγουρα θα πάθεις πλάκα.... Θα έχουμε μπεί στο 100ο μνημόνιο , και η μεσαία τάξη θα κυκλοφορεί με τα βρακιά στους δρόμους κρατώντας στο χέρι αντί για κινητό αυτά τα πλαστικά ποτηράκια που τα συνδέαμε με μια καλούμπα και μιλάγαμε...

Αν ειναι ετσι προσωπικα εγω θελω να ξυπνησω μετα απο 5000 χρονια μπας και η ανθρωποτητα τοτε μπορει(καθολου παραξενο)να μην υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η Samsung ετοιμάζεται για chips με 6gb ram και η Microsoft ακόμη να βγάλει συσκευή με 3gb ram?? Παρόλα αυτά για να είμαι δίκαιος δεν βγήκε κανείς να παραπονεθεί για την έλλειψη ram στα Windows phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο offtopic αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, γιατί αυτού του τύπου μνήμες δεν χρησιμοποιούνται για σταθερούς υπολογιστές;

Aυτες δεν ειναι αναβαθμισιμες αλλα κολλημενες επανω στην πλακετα.

Αλλη αρχιτεκτονικη.

Και για να ενσωματωθουνε επανω σε desktop θα πρεπει να αλλαξουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε HW.(επεξεργαστες.μητρικη,sockets κ.α).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...