Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ξεκίνησε την παραγωγή mobile chips LPDDR4 RAM στα 6GB για φορητές συσκευές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήταν  όμως τέλειο να μπορούμε να να αναβαθμίσουμε μία φορητή συσκευή σε ραμ και επεξεργαστή . βέβαια αυτό δεν θα άρεσε στις εταιρείες που θέλουν συνεχώς να πωλούν νέες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξυπνήσεις σε 10 χρόνια από τώρα, σίγουρα θα πάθεις πλάκα.... Θα έχουμε μπεί στο 100ο μνημόνιο , και η μεσαία τάξη θα κυκλοφορεί με τα βρακιά στους δρόμους κρατώντας στο χέρι αντί για κινητό αυτά τα πλαστικά ποτηράκια που τα συνδέαμε με μια καλούμπα και μιλάγαμε...

Ήμουν 1000% σίγουρος ο πούστης ότι θα έπεφτε σχόλιο σχετικό με την πολιτική και για αυτό τελευταία στιγμή πρόσθεσα το "Με την προϋπόθεση ότι όλα θα είναι καλά"

Είμαι λίγο offtopic αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, γιατί αυτού του τύπου μνήμες δεν χρησιμοποιούνται για σταθερούς υπολογιστές;

 

Θα τις δεις σε barebones πολύ σύντομα ;)

 

 

 

41da07117f768b439213f33591b70d7e.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο offtopic αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, γιατί αυτού του τύπου μνήμες δεν χρησιμοποιούνται για σταθερούς υπολογιστές;

 

Γιατί να βάλεις LPDDR μνήμη σε σταθερό? LP= Low Power, δεν τραβάνε ενεργειακά όση ενέργεια τραβάνε οι DDR σαν αρχιτεκτονική, με αποτέλεσμα να μην έχουν και την ίδια απόδοση, είναι σχεδιασμένες καθαρά για υπολογιστικά συστήματα με περιορισμένη ενεργειακή απορρόφηση μιας και δεν είναι 24/7 σε μια πρίζα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτες δεν ειναι αναβαθμισιμες αλλα κολλημενες επανω στην πλακετα.

Αλλη αρχιτεκτονικη.

Και για να ενσωματωθουνε επανω σε desktop θα πρεπει να αλλαξουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε HW.(επεξεργαστες.μητρικη,sockets κ.α).

 

Μόνο η μητρική θα χρειαζόταν να αλλάξει, τπτ άλλο, ο επεξεργαστής και όλα τα άλλα που κολλάνε? Η υποστήριξη του λειτουργικού και του bios θα ερχόταν σαν ένα απλό patch/update...

Κάποτε υπήρχαν μητρικές με soldered πράγματα πάνω του, σε λαπτοπ ακόμη υπάρχουν...

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, απλά δεν υπάρχει λόγος μιας και είναι κατώτερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Τελεια, σε λιγο θα βαλουν κ καμια gpu titan, ξερωγω. Αππ υπερβολη αλλο τιποτα. Ολες πο εταιριες. Αντι να κοιταξουν να ριξουν λιγο τιμες, που σε λιγο θα τα παιρνουν μονοι τους....</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 6s φοράει samsung ram, όλοι είσαστε πελάτες της samsung :P

Αυτή (πρέπει να) είναι η δουλειά της Samsung. Να κατασκευάζει hardware parts που θα χρησιμοποιούν άλλοι στις συσκευές τους. Τί θέλει τώρα και μπλέκεται με τη σχεδίαση και την κατασκευή ολοκληρωμένων συστημάτων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...