Προς το περιεχόμενο

Οριστική ματαίωση στα σχέδια για δωρεάν δημόσιο Wi-Fi


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πολλοί γράφουν χωρίς να ξέρουν το παραμικρό να πω εγώ που ξέρω. Είχε βγει διαγωνισμός, ή τεχνικη μελέτη ετοιμάστηκε (δεν ήταν και δύσκολο με τους σύγχρονους WiFi controllers)τόσο για WiFi όσο και για καταγραφή (βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας κρατιούνται στοιχεία (οχι που μπαινει καποιος ) για 2 μήνες). Θα συμμετείχαν οι μεγάλοι isp σε συνεργασία στην υλοποίηση. Δεν ξοδεύτηκαν λεφτά εκτός κυβέρνησης (εκεί δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν ξέρω πως λειτουργούν). Από όσα ξέρω δεν ζητήθηκε πουθενά λάδωμα για την ανάληψη (πραγματικά συχαινομαι το συγκεκριμένο κόμα αλλά προς τιμή τους που έκαναν τα αυτονόητα (φτάσαμε να λέμε και αυτά)). Επίσης δωρεαν WiFi παντού είναι παραπλανητικός τίτλος- προέβλεπε κάλυψη στα σημεία γύρω από τους δήμους και στόχευε σε εξάπλωση πληροφόρησης ( οι αγρότες με ταμπλέτες και τέτοιες φουτουριστικές φάσεις ) .

Και τότε 1,5 χρόνο μέχρι να γίνουν οι προηγούμενες εκλογές, γιατί δεν είχε επιτευχθεί η συμφωνία με τους αναδόχους του έργου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος πρόσφερε το WiFi ο θεός. ? Τραγικό. Στ δήμο κάτω νευροκοπιου να σας πω τι έκαναν....? Βάλανε τους αναμεταδότες τα access point και μαντέψτε δεν μπήκαν πότε σε λειτουργία τα καφτάνια τα φάγανε και εμείς ακόμα περιμένουμε άσε ΡΕ από εδώ τα λαμογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επιδοτήσουν καταστήματα να γίνουν free wifi spots.Εγώ στο μαγαζί μου το έκανα και έχω βιβλιοπωλείο

 

Μπράβο σου,εσύ σωστά τα λες,μακάρι να είχαν αρκετοί το επιχειρειν σου.και να πάω και πιο κάτω ,όσοι πάρουν επιδότηση για κατάστημα wifi spot θα είναι και on-line με taxis.αλλά που μυαλό με τα μπουζούκια της βουλής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζεται στα μέλη να μην προβαίνουν σε πολιτικό σχολιασμό ή σε δημοσίευση πολιτικών μηνυμάτων. 

μα ειναι πολιτικο το θεμα :D

το πολιτικο τιποτα δεν εχει κατι το τεχνολογικο να συζητησουμε   :-(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου,εσύ σωστά τα λες,μακάρι να είχαν αρκετοί το επιχειρειν σου.και να πάω και πιο κάτω ,όσοι πάρουν επιδότηση για κατάστημα wifi spot θα είναι και on-line με taxis.αλλά που μυαλό με τα μπουζούκια της βουλής.

Εχεις την εντύπωση ότι θέλουν να φτιάξουν online σύστημα??ΟΧΙ.Στην Ελλάδα δουλεύει το παρά.Παραοικονομία,παραπαιδεία κλπ.Ετσι θα μειωνόταν η φορολογία για όλους μας και φυσικά να φορολογούνται όλα τα επαγγέλματα και όχι να βάζει στον άνεργο που δούλεψε ένα τρίμηνο 600+ φόρο.

Δυστυχώς είναι πολιτικό και κοινωνικό θέμα και θα πέσουν και τα πολιτικά σχόλια.Μια εξαίρεση νομίζω αξίζει ώστε να πούμε όλοι μας την γνώμη μας χωρίς ακρότητες για κάτι που εξαγγέλθηκε από πολιτικά πρόσωπα και έγινε αβαβά από πολιτικά πρόσωπα και πάλι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Χανιά αρκετά χρονια πρίν είχαν ξεκινήσει το δωρεαν ασύρματο (Συζευξις νομιζω) και μεχρι και πριν λιγο καιρο επαιζε κανονικά.... συγκεκριμένα, οπου υπήρχαν δημόσια κτήρια, εβλεπες πχ APs με ονομα AP_KYDONIA_1 και κατι τετοια...ορισμενα ξεχασμένα ακόμα δουλεύουν!

Σε χωριό εχω πετύχει 2 κεραίες, μια στο παλιό δημαρχείο και μια στο γήπεδο

ολα επαιζαν με cisco εξοπλισμό (ποιος μαγκας θα εχει παρει τωρα τζάμπα ρουτερακια και mikrotik APs, ο θεος ξερει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος πρόσφερε το WiFi ο θεός. ? Τραγικό. Στ δήμο κάτω νευροκοπιου να σας πω τι έκαναν....? Βάλανε τους αναμεταδότες τα access point και μαντέψτε δεν μπήκαν πότε σε λειτουργία τα καφτάνια τα φάγανε και εμείς ακόμα περιμένουμε άσε ΡΕ από εδώ τα λαμογια.

αφού δεν έχουν ιδέα... τα δίνουν σε κατι λαμογια τεχνικούς που έχουν κάνει παντριες με αλα λαμογια πολιτκους που τους τα περνούν στην αρχή και μετά που τον είδατε.. από support 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα τα σχόλια του τύπου "προέχουν άλλα πράγματα κι όχι δωρεάν wifi, καλύτερα τα λεφτά να πάνε αλλού" θα ήθελα απλά να σημειώσω ότι τα λεφτά αυτά δεν είναι ελληνικά αλλά του ΕΣΠΑ στο πλαίσιο του προγράμματος "Ψηφιακή Σύγκλιση". Στα πλαίσια του ίδιου προγράμματος δόθηκαν απίστευτες επιδοτήσεις για τάμπλετ/λάπτοπ και συνδέσεις ιντερνετ στην επαρχία με στόχο η καθυστερημένη τεχνολογικά επαρχία της Ελλάδας να φτάσει το μέσο όρο της χώρας αλλά και η καθυστερημένη Ελλάδα να φτάσει το μέσο όρο της Ευρώπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι στρεβλές επιδοτήσεις έχουν καταστρέψει την Ελλάδα. Παράδειγμα οι αγρότες, που νόμιζαν ότι μια ζωή θα τους τάιζε η ΕΕ, παράδειγμα οι αφελείς που νόμισαν ότι θάχουν τζάμπα WiFi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως κανείς από εμάς τους συμφορουμίτες δεν έχει ανάγκη από δωρεάν wi-fi.

 

..Αν και προσωπικά με ενοχλεί ο τεχνικός αναλφαβητισμός, όπως άλλοι προείπαν, υπήρχαν και υπάρχουν άλλες μεγαλύτερες ανάγκες, θα μου πεις το κονδύλιο ήταν για συγκεκριμένο λόγο μεν αλλά ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΟΝΔΥΛΙΑ. Μέγα λάθος ήταν ότι το ανακοίνωσαν στις ειδήσεις όταν ο κόσμος δεν είχε να φάει.

 

Αυτοί που ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ wi-fi ήδη έχουν τρόπο να βρουν, αυτοί που ΔΕΝ το χρειάζονται δεν τους νοιάζει αν θα ήταν Δωρεάν η όχι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...