Προς το περιεχόμενο

Η AVG θα ξεκινήσει να πουλάει ανώνυμα δεδομένα των χρηστών της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δημοφιλής εταιρεία ασφαλείας AVG έχει αρκετούς χρήστες να χρησιμοποιούν το προϊόν antivirus της, εξαιτίας της δωρεάν έκδοσης του.

Παρόλα αυτά, χρειάζονται λεφτά για να διατηρηθείς στην κορυφή, ακόμα και στην αγορά antivirus, και για να βγάλει λεφτά αποφάσισε να κάνει την παρακάτω κίνηση –μάλιστα ανανέωσε την πολιτική απορρήτου (πολιτική προστασίας προσωπικών δεδομένων) πρόσφατα.

 

Η AVG λοιπόν αποφάσισε ότι θα ξεκινήσει να πουλάει σε τρίτους (διαφημιστικές εταιρείες κ.ά) ανώνυμες πληροφορίες και δεδομένα που θα συλλέγει από τους χρήστες που χρησιμοποιούν το προϊόν της. Τα μη-προσωπικά δεδομένα συμπεριλαμβάνουν δεδομένα πλοήγησης στο Internet, το ιστορικό αναζητήσεων μαζί με meta data, η ονομασία του ISP ή του παρόχου κινητής τηλεφωνίας που χρησιμοποιούν οι χρήστες για να συνδέονται με τα προϊόντα της AVG, οι εγκατεστημένες εφαρμογές και ο τρόπος που χρησιμοποιούνται κ.ά.

 

Η εταιρεία λέει πάντως πως δεν πρόκειται να πουλήσει δεδομένα που μπορούν να αποκαλύψουν την ταυτότητα των χρηστών της. Η νέα πολιτική απορρήτου θα ισχύσει από τις 15 Οκτωβρίου.

 

Link.png Site: Engadget
Link.png Site: NextPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αν δεν το κάνουν θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες εταιρείες. Πάντως από τη στιγμή που είσαι συνδεδεμένος στο internet πρέπει να θεωρείς δεδομένο ότι καταγράφεσαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τα αντιβαιρους ειναι για να μας προστατευουν απο κακοβουλα προγραμματα που μαζευουν τα στοιχεια μας και τα αποστελουν σε τριτους και καθαριζουν απο ανεπιθυμιτα περιττα προγραμματα  που καθυστερουν τον υπολογιστη . 

 

τι δουλεια θα κανει το AVG λοιπον ; 

τον Mega VIRUS  που θα διωχνει ολους τους αλλους ιους ? 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μια ψυχραιμη ματια, δεν τρέχει κάστανο οσο δεν ταυτοποιουνται χρήστες. Το να πουλήσει στατιστικους δείκτες σε διαφημιστικές δεν ειναι τιποτα το πρωτογνωρο. Οι περισσότερες εταιρίες το κάνουνε ειδικά οταν η υπηρεσια ειναι δωρεαν. Δεν θα βγούνε κλέφτες στα βουνά... καπως πρεπει να πληρώσουν μισθους και αυτοι.

 

Αν δεν θέλει κάποιος, μπορεί πάντα να πάρει συνδρομή. Ειδικά τα antivirus χώμα είναι... Εγώ παίρνω ESET με 10 ευρώ ετήσια....

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ο απλός χρήστης που πχ αγόρασα το antivirus, μου εγγυάται ότι δεν θα πουλάει και τα δικά μου δεδομένα;;; 

 

Επίσης τα δεδομένα πλοήγησης μου έχουν και την ip μου μέσα;; ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαυρο λοιπον σε εταιριες που αντι να μειωσουν τις τιμες τους για να αυξησουν τα κερδη τους με περισοτερους πελατες προτιμουν να χρησιμοποιησουν τους δωρεαν χρηστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσα προγραμματα virtualization και ακομη καποιοι χρησιμοποιουνε antivirus... :P

Παπαλα και η AVG...αντε με το καλο και η ms. B)

Oποιος δεν θα σεβεται τα προσωπικα δεδομενα πορτα και στον καδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...