Προς το περιεχόμενο

OnePlus 2 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και ποιο ειναι το προβλημα?Να μαθουμε και εμεις δλδ.

Το κυριο ειναι αυτο που ειναι και σχεδον στα πιο πολλα android,η υποστηριξη λογισμικου και συσκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και ποιο ειναι το προβλημα?Να μαθουμε και εμεις δλδ.

Το κυριο ειναι αυτο που ειναι και σχεδον στα πιο πολλα android,η υποστηριξη λογισμικου και συσκευης.

 

Ασχετο με το παρον, και η Oneplus πουλαει επισημα Ελλαδα.

Οποτε μην το λες 'Κινεζικο', εκτος αν λες και τα iphone 'Ταιβανεζικα'

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1+ one είναι ένα αξιοπρεπές κινητό άνω του μέσου όρου.

Βασικός λόγος απόκτησης ήταν η εγγενής υποστήριξη Cyanogen, με "ειδική" μάλιστα έκδοση για το κινητό, που το διαφοροποιούσε και το έκανε σούπερ αγορά τη στιγμή της κυκλοφορίας του.

Το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά, με πρώτο πλέον το δίκαρτο Samsung S5 LTE (μόνο και μόνο επειδή είναι δίκαρτο και έχω λόγους να το χρειάζομαι).

Εκτός από την amoled οθόνη του Samsung που υπερτερεί, χωρίς του 1+ να απογοητεύει, θα έλεγα ότι το 1+ είναι καλύτερο τηλέφωνο (έχουν το ίδιο hardware εκτός μνήμης, που το 1+ έχει 3 αντί για 2 ραμ και ενσωματωμένη 64GB αντί για τα 16GB+κάρτα του Samsung)

Κάτι μου λέει επίσης πως βαρβάτο hardware του 1+one θα συνεχίσει να υποστηρίζεται άψογα για τα επόμενα χρόνια από τηv εξαιρετική Cyanogen, ενώ η απλώς αποδεκτή rom του S5 με το αδιώρθωτο drain και τη μισή σχεδόν αυτονομία μάλλον ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που αναβαθμίστηκε σε lollipop.

Η μόνη ένσταση που θα είχα είναι πως το πραγματικά flagship killer 1+one με "καλή" τιμή αγοράς τότε (περίπου 330 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά από Γερμανία), δεν δικαιολογεί πλέον ικανοποιητικά το κόστος του, γιατί υπάρχουν κι άλλα αξιόλογα κινέζικα αλλά και οι τιμές των "επώνυμων" με snapdragon 801 & 2-3GB RAM έχουν πέσει αρκετά.

Πάντως η αγορά 1+2 βλέπω ότι ξεκάθαρα δεν αξίζει, ενώ θα προτιμούσα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό, π.χ. τα Asus με 4GB RAM και intel ή κάpoio καλό xiaomi με MIUI...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ΑΥΤΟ είναι πιο "1+1" από ότι μας έδειξε η εταιρεία φέτος:

 

http://www.minideal.net/lenovo-zuk-z1-snapdragon-801-5-5-fhd-1920-1080-4g-lte-android-5-1-3gb-64gb-13-0mp-camera-4100mah-smartphone.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλα θεματα κλαιγομαστε για την μπαταρια.

Αυτο που εχει μεγαλη, ειναι βαρυ.

Oh well....

200mah παραπάνω μπαταρία= 13 γραμμάρια παραπάνω βάρος; oh well

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1+ one είναι ένα αξιοπρεπές κινητό άνω του μέσου όρου.

Βασικός λόγος απόκτησης ήταν η εγγενής υποστήριξη Cyanogen, με "ειδική" μάλιστα έκδοση για το κινητό, που το διαφοροποιούσε και το έκανε σούπερ αγορά τη στιγμή της κυκλοφορίας του.

Το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά, με πρώτο πλέον το δίκαρτο Samsung S5 LTE (μόνο και μόνο επειδή είναι δίκαρτο και έχω λόγους να το χρειάζομαι).

Εκτός από την amoled οθόνη του Samsung που υπερτερεί, χωρίς του 1+ να απογοητεύει, θα έλεγα ότι το 1+ είναι καλύτερο τηλέφωνο (έχουν το ίδιο hardware εκτός μνήμης, που το 1+ έχει 3 αντί για 2 ραμ και ενσωματωμένη 64GB αντί για τα 16GB+κάρτα του Samsung)

Κάτι μου λέει επίσης πως βαρβάτο hardware του 1+one θα συνεχίσει να υποστηρίζεται άψογα για τα επόμενα χρόνια από τηv εξαιρετική Cyanogen, ενώ η απλώς αποδεκτή rom του S5 με το αδιώρθωτο drain και τη μισή σχεδόν αυτονομία μάλλον ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που αναβαθμίστηκε σε lollipop.

Η μόνη ένσταση που θα είχα είναι πως το πραγματικά flagship killer 1+one με "καλή" τιμή αγοράς τότε (περίπου 330 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά από Γερμανία), δεν δικαιολογεί πλέον ικανοποιητικά το κόστος του, γιατί υπάρχουν κι άλλα αξιόλογα κινέζικα αλλά και οι τιμές των "επώνυμων" με snapdragon 801 & 2-3GB RAM έχουν πέσει αρκετά.

Πάντως η αγορά 1+2 βλέπω ότι ξεκάθαρα δεν αξίζει, ενώ θα προτιμούσα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό, π.χ. τα Asus με 4GB RAM και intel ή κάpoio καλό xiaomi με MIUI...

 

 

 

 

καλημέρα και εγώ θεωρώ ότι το asus zenphone 2 Με 64 gb και τον 3580 φοβερη επιλογή που με μια πτωση τιμής θα είναι bvfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε μέτριο είναι, ούτε τα κινέζικα είναι καλύτερα, ούτε η φωτογραφική του είναι χάλια. Απλά το one είχε βάλει ψηλά τον πήχη ενώ το two δεν κάλυψε το "wow effect" και ανέβασε τιμή. 

 

Κατ'εμε οι συγκρίσεις μπορούν να γίνουν πάντα μόνο με το one και όχι με άλλα κινητά λόγο των ιδιαιτερωτήτων  (πως σκατά γράφεται αυτή η λέξη) της συγκεκριμένης σειράς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το One έχει κάτι που δεν το έχουν πολλά κινητά, είναι developers phone, έχει από πίσω την κοινότητα της cyanogenmod και το xda, με fastboot κάνεις παπάδες, δεν μπρικάρει με τίποτα, το σκοτώνεις το ανασταίνεις, μου έχει μάθει πάρα πολλά πράγματα που δεν θα τολμούσα να τα κάνω με άλλη συσκευή.

 

Το Two έχει από πίσω την αφρόκρεμα του Paranoidandroid, μέχρι στιγμής έχουν δείξει πολύ καλά δείγματα με γρήγορα update και bug fixes, είναι ακόμη σε πρώιμο στάδιο και έχουν δρόμο μπροστά τους, δίνουν την εντύπωση ότι έχουν ομάδα με πολλές προοπτικές αλλά cyanogenmod δεν είναι.

 

Μου στείλανε πρόσκληση και μένα πολύ σύντομα χωρίς να κάνω καμία προσπάθεια να την αποκτήσω, πιστεύω ότι κριτήριο είναι ότι είχα προωθήσει τις προσκλήσεις που είχα λάβει για το One, και είχα λάβει κάμποσες.

 

Το Two για μένα δεν είναι ελκυστική συσκευή, όχι ότι δεν είναι καλό απλά έχω κολλήσει στην Cyanogenmod με τα καλά και τα στραβά της.

 

Ελπίζω στο review να γίνει ένα μικρό edit και να δοθούν κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το νέο update που έσκασε χθες ταυτόχρονα με την δημοσίευση του άρθρου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το review και μετά τα σχόλια. Για το ίδιο κινητό λέμε; :P Για μένα παραμένει από τις κορυφαίες επιλογές, σε αυτά τα χρήματα τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1+1 το ειχα δει απο εναν φιλο μου και ουαου...... Το ειχαν και τα 3 αδερφια. Οταν βρηκα λεφτα να το αγορασω, 20 Ιουλιου, ανακοινωθηκε το 1+2. Διαβασα χαρακτηριστικα, ειδα και review στο UT απο preproduction model, και η αποφαση ηταν πια σιγουρη. Πηρα το 1+1, παιδια δεν συγκρινεται το cyanogen, με τιποτα.

Να σημειωσω οτι ειναι το πρωτο μου smart-phone, και θα το κρατησω για 10 χρονια, δεν μπορω να αγοραζω καθε χρονο καινουριο τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...