Προς το περιεχόμενο

OnePlus 2 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλο πλήγμα που τα "σπάσαν" με την ομάδα της Cyanodenmod αν είχε κάτι να μας δείξει το One plus one ήταν το αλαγκάριστο Interface και η ομαλή εμπειρία χρήσης εφάμιλλης του iOS, πράγμα που λείπει από τις συσκευές Android διστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεγάλο πλήγμα που τα "σπάσαν" με την ομάδα της Cyanodenmod αν είχε κάτι να μας δείξει το One plus one ήταν το αλαγκάριστο Interface και η ομαλή εμπειρία χρήσης εφάμιλλης του iOS, πράγμα που λείπει από τις συσκευές Android διστυχώς

 

Το Oxygen OS είναι ποιο smooth από την Cyanogenmod, στο Oneplus Two είμαι σίγουρος ότι θα πάει όπως λέει και το review "σφαίρα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε θα ασχοληθώ με τα oneplus μόνο και μόνο λόγω του συστήματος με τα invite. Σιγά μη μας κάνουν και face control. Δε θέλετε τα λεφτά μου; no problem υπάρχουν άλλοι που τα θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στην reserve list απο την πρωτη στιγμη και δεν εχω παρει ακομα invite. Δεν υπαρχει πλεον περιπτωση ακομα και να μου ερθει να το αγορασω. Θεωρω την πολιτικη τους προσβλητικη προς τον καταναλωτη. Αν ειναι δυνατο να περιμενουμε μηνες στην ουσια για να δωσουμε τα λεφτα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ποιο ειναι το προβλημα?Να μαθουμε και εμεις δλδ.

 

Εκτός από υπερθερμάνσεις, μπαταρίες, sar, ανύπαρκτη υποστήριξη και κατασκευαστικές αστοχίες; Τίποτα, όλα καλά.

Και δεν σνομπάρω τα "κινέζικα". Ψάχνω μανιωδώς ένα με μεγάλη μπαταρία, μεγάλη οθόνη και αξιοπρεπείς επιδόσεις σε χαμηλή τιμή, αλλά, δυστυχώς, όλα έχουν κουσούρια και μάλιστα σοβαρά.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από υπερθερμάνσεις, μπαταρίες, sar, ανύπαρκτη υποστήριξη και κατασκευαστικές αστοχίες; Τίποτα, όλα καλά.

Και δεν σνομπάρω τα "κινέζικα". Ψάχνω μανιωδώς ένα με μεγάλη μπαταρία, μεγάλη οθόνη και αξιοπρεπείς επιδόσεις σε χαμηλή τιμή, αλλά, δυστυχώς, όλα έχουν κουσούρια και μάλιστα σοβαρά.

 

Τα Oneplus τα πάνε καλύτερα από τα iphone στο θέμα sar. Η υποστήριξη επίσης και για τα δύο τηλέφωνα της Oneplus είναι καλή αν εξαιρέσουμε το περιστατικό με την Cyanogen inc η οποία όμως έχει ξεκαθαρίσει πλέων ότι συνεχίζει την υποστήριξη. Το θέμα μπαταρίας το Oneplus One τα πάει πάρα πολύ καλά, μένει να δούμε το Two αν θα βελτιωθεί με το χθεσινό update. To One ποτέ δεν είχε θέματα με θερμοκρασία, το two δεν ζεσταίνετε περισσότερο από άλλα κινητά, μι κινέζικα.

 

Oneplus Two

sar: 0.43 W/kg (head)     0.20 W/kg (body)

 

iPhone 6

sar: 0.98 W/kg (head)     0.97 W/kg (body)

 

edit: περί υποστίριξης

αυτά είναι τα επίσημα update που πήρε το Oneplus One μέχρι στιγμής από την Cyanogen

 

 

cm-12.1-YOG4PAS1N0

cm-12.0-YNG1TAS2XK

cm-12.0-YNG1TAS2I3

cm-12.0-YNG1TAS17L

cm-12.0-YNG1TAS0YL

cm-11.0-XNPH05Q

cm-11.0-XNPH44S

cm-11.0-XNPH38R

cm-11.0-XNPH33R

cm-11.0-XNPH30O

cm-11.0-XNPH25R

cm-11.0-XNPH22R

cm-11.0-XNPH22Q

 

cm-11 σημαίνει KitKat

cm-12 σημαίνει Lollipop

 

14 μήνες από την κυκλοφορία - 12 update

 

 

 

Edit 2

Αν ενδιαφέρεσαι για καλό κινέζικο ζήτα από τον alexzzz να σου δώσει πρόσκληση για το oneplus two (θα του στείλουν ακόμη καμιά ξεκάρφωτη).

Επεξ/σία από nickelodeon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σαν τα club που ενώ είναι άδειο το μαγαζί σε βάζουν να περιμένεις απ' έξω για να φαίνεται ότι έχει τρελό κόσμο... :(

 

Είναι σαν το club που είναι γεμάτο αλλά χωράει μόνο 200 άτομα και το ΣΚ θέλουν όλοι να πάνε ντε και καλά με αποτέλεσμα να κάθονται και να περιμένουν απ' έξω.

 

Είναι μ@κ*** οι προσκλήσεις αλλά εμένα και για τα δύο τηλέφωνα μου στείλανε, για το πρώτο μετά δύο μήνες και συνέχισαν να μου στέλνουν σε τακτά χρονικά διαστήματα και για το δεύτερο πριν δέκα μέρες αλλά η πρόσκληση ήταν προσωπική και καρφωμένη στο email μου και δεν μπορούσα να την προωθήσω σε κάποιο άλλο. Απλά είμαι μέσα στους πρώτους 10.000 που έκανα λογαριασμό στο forum τους.

 

Το κάνουν για να φουσκώσουν το hype στο θεό και να δημιουργήσουν μια τεχνητή και μόνιμη έλλειψη διαθεσιμότητας/σπανιότητα αλλά και με τόσα μικρά περιθώρια κέρδους προσπαθούν να αποφύγουν το στοκάρισμα συσκευών.

 

Όποιος έχει μικρή εμπειρία με εμπόριο γνωρίζει ότι αν έχεις καλό όνομα μπορείς να πετύχεις πίστωση 30 ημερών χωρίς προκαταβολή. Έχοντας την μαμά OPPO από πίσω προμηθεύονται τα διάφορα εξαρτήματα της συσκευής χωρίς προκαταβολή, σε σύντομο διάστημα συναρμολογούν το κινητό, το πουλάν αμέσως και πληρώνουν τον προμηθευτή με τα λεφτά από την πώληση χωρίς να βάζουν τίποτα από την τσέπη τους. Τους μένει ένα μικρό κέρδος αλλά το κέρδος από το ντόρο που γίνετε γύρο από το τηλέφωνο είναι "αξία ανεκτίμητη". Απλά αν το τραβήξουν για πολύ με το Oneplus Two θα γυρίσει μπούμερανγκ.

 

 

Επίσης με τις προσκλήσεις αν εγώ που έχω το πρώτο πείσω τον γείτονα να πάρει το δεύτερο θα τον βοηθήσω να το ρουτάρει ή σε περίπτωση που δεν του κάτσει ένα update θα απευθυνθεί σε μένα πρώτα αντί να τους ζαλίζει, έχουν όφελος και από εκεί.

Επεξ/σία από nickelodeon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ενδιαφέρεσαι για καλό κινέζικο ζήτα από τον alexzzz να σου δώσει πρόσκληση για το oneplus two (θα του στείλουν ακόμη καμιά ξεκάρφωτη).

Στα 400+ ευρώ δεν ενδιαφέρομαι. Κάθε ρίσκο έχει και ένα όριο, αν προκειμένω, δε προτίθεμαι να δώσω παραπάνω από 250, βαριά-βαριά 300 (πχ Elephone Vowney).

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλα θεματα κλαιγομαστε για την μπαταρια.

Αυτο που εχει μεγαλη, ειναι βαρυ.

Oh well....

 

Eπισης το review ειναι καπως βεβιασμενο, αποκλειεται το κινητο να κανει 4.30 ωρες να φορτισει.

 

Ειχα το 1+1, το εδωσα και θα παρω σιγουρα καποια στιγμη το 2. 

 

Eιναι σιγουρα μεσα στα 3-4 πιο γρηγορα κινητα της αγορας (μαζι με καποια moto + Nexus) και dual sim που μου χρειαζεται.

Εχει και σοβαρη καμερα; Win win situation.

 

Tα οποια software bugs σιγουρα θα λυθουν, σε λιγο ερχεται και η Marshmallow με στανταρ καλυτερη διαχειρηση μπαταριας  (το βλεπω απο τωρα στο Ν6 με την preview)

 

Aν δεν ειχα το Nexus6, θα το ειχα ηδη τσιμπησει, βρειτε μου καλυτερο τηλεφωνο στα 400€

Η μπαταρία δεν ειναι μεγάλη ,με 2700 mah ειναι κανονική ,υπάρχουν πάρα πολλές μεγαλύτερες ,οπότε το βάρος ειναι αδικαιολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία δεν ειναι μεγάλη ,με 2700 mah ειναι κανονική ,υπάρχουν πάρα πολλές μεγαλύτερες ,οπότε το βάρος ειναι αδικαιολόγητο.

 

 

3300 είναι, όχι 2700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε τώρα; Γιατί ρε 1+ τέτοιο πράγμα; Ευχαριστώ δεν θα πάρω... Ευχαριστημένος κάτοχος Elephone P7000 Pioneer και θα περιμένω 3 μήνες μετά την κυκλοφορία του Elephone Vowney για stable rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή είναι η ιστορία με όλα τα "κινέζικα"... hardware τούμπανο και ρομ "αν σου κάτσει", λαχείο δηλαδή...

το πρώτο 1+ έγραψε ιστορία απλά λόγω τέλειας ρομ που συνόδευε ίδιο και καλύτερο hardware με τα "flagships" της εποχής, σε καλύτερη τιμή... πλέον όλα τα πλεονεκτήματα του έχουν μετριαστεί και η τιμή ξέφυγε, δεν έχει νόημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειλικρινά, δεν είχε έμπνευση η OnePlus, ουσιαστικά βλέπουμε πάλι ένα oneplus one με μικροδιαφορές σε σημεία που δεν συγκινούν τον χρήστη. Το home button κακοφτιαγμένο, άβολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...