Προς το περιεχόμενο

H Nvidia φέρνει την GeForce GTX 980 στα notebooks


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και οι καλύτερες και ισχυρότερες mobile GPUs πολλές φορές χαρακτηρίζονται “desktop class”, εντούτοις ο διαχωρισμός είναι δίκαιος, αφού σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν πολλές και σημαντικές διαφορές μεταξύ των mobile GPUs και των desktop GPUs.

Η Nvidia ωστόσο φέρνει την πρώτη, πραγματική “desktop class” GPU στην αγορά των notebooks, προσφέροντας ακριβώς την ίδια απόδοση με την GeForce GTX 980.

 

Η ονομασία της νέας κορυφαίας κάρτας της δημοφιλούς κατασκευάστριας επεξεργαστών γραφικών είναι… Nvidia GeForce GTX 980 και δεν πρέπει να την μπερδεύουμε με την GeForce GTX 980M, την προηγούμενη ναυαρχίδα της εταιρείας για notebooks.

 

Η GeForce GTX 980 κατασκευάζεται με βάση την αρχιτεκτονική Maxwell και διαθέτει 2048 πυρήνες CUDA, συχνότητα λειτουργίας 1,1GHz και 4GB μνήμης GDDR5 (7,0Gbps).

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Σύμφωνα με την εταιρεία, οι χρήστες που θα αποκτήσουν ένα laptop που θα ενσωματώνει την νέα της κορυφαία GPU θα μπορούν να παίξουν τα αγαπημένα τους παιχνίδια με την υψηλότερη δυνατή ποιότητα απεικόνισης και σε περισσότερα από 60fps.

 

Επιπλέον είναι πλήρως συμβατή με Oculus, και επομένως όσοι χρήστες αποκτήσουν ένα notebook με την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών θα μπορούν να απολαύσουν στο έπακρον όλα τα νέα παιχνίδια και τις εφαρμογές εικονικής πραγματικότητας.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Το νέο ASUS GX700 –με το σύστημα υδρόψυξης- ενσωματώνει την νέα Nvidia Geforce GTX 980 ενώ η MSI, με το 18ιντσο GT80 έχει εγκαταστήσει δύο τέτοιες GPUs στο εσωτερικό του.

 

Περιμένουμε και άλλους κατασκευαστές φορητών υπολογιστών να ανακοινώσουν μοντέλα με την νέα κορυφαία GPU της Nvidia, ανάμεσα στους οποίους θα είναι οι Gigabyte, Clevo κ.ά.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλουμε και τον i7 4790k που τον έχουν μερικά laptop και θα έχουμε ένα laptop με desktop επιδόσεις. Όσο πάει η διαφορά laptop με desktop μειώνετε αν συγκρίνουμε το τώρα με πριν μερικά χρόνια. GJ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα παιχνίδια, αλλά τα 89 fps στο gta v μαξαρισμένο με τα πάντα φουλ με gtx 980 σε 1080p μου ακούγονται υπερβολικά πολλά να το πω ; Τι στο καλό γυρνούσαν την κάμερα στον ουρανό για να πάρουν περισσότερα fps και έτσι πήραν το νούμερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 min with battery ? :P

Δεν νομίζω πως η nvidia θα δουλεύει όλη την ώρα. όπως πλέον 9/10 λαπτοπ έχουν και μια δεύτερη κάρτα γραφικών intel/amd που είναι για αυτό το λόγο για χαμηλές επιδόσεις και μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως η nvidia θα δουλεύει όλη την ώρα. όπως πλέον 9/10 λαπτοπ έχουν και μια δεύτερη κάρτα γραφικών intel/amd που είναι για αυτό το λόγο για χαμηλές επιδόσεις και μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας 

 

 

Προφανώς εννοεί διάρκεια παιχνιδιού, προφανώς είναι σαρκαστικά υπερβολικός και προφανώς το νόημα  είναι πως θα έχει σημαντικά μικρότερη φορητότητα, όχι κυριολεκτικά 10 λέπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξω να δω αν μπαίνει στο GT70 που έχω! Ευτυχώς στα gaming laptop της msi η κάρτα γραφικών είναι αποσπόμενη. Αν και από τιμή την βλέπω να πιάνει κάνα 600άρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...