Προς το περιεχόμενο

Νέο Xiaomi Mi 4c με Snapdragon 808 και USB Type-C


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει τεραστια κοινοτητα υποστηριξης των miui συσκευων με ηγετιδα τη xiaomi...Το καλυτερο βεβαια ειναι πως υπαρχει ελληνικη κοινοτητα υποστηριξης,και καθε εβδομαδα σου ερχεται αναβαθμιση!

 

Μια φορα που θα παρεις καποιο απ τη σειρα Mi4 και μια που δυσκολα θα ξαναλλαξεις,και δεν αναφερομαι μονο στη ποιοτητα του κινητου και τις δυνατοτητες του,αλλα σαφως και στη τιμη του,που ειναι πολυ δελεαστικη!

 

Δεν έχω αγοράσει ποτέ xiaomi κινητο και ενδιαφέρομαι να αγορασώ απλά έχω κάποιες απορίες.

 

Όταν λες οτι στα xiaomi περνεις updates? Τι εννοείς? Updates πανω το MIUI ή στην έκδοση του android? Τα updates ειναι official?

 

Οταν βγει καινούργια εκδοση android, update θα παρεις?

Υποστήριξη ελληνικών και google play υπάρχει ή πρέπει να flashareis το κινητό?

 

Επίσης όλοι εσείς απο πού αγοράσατε xiaomi? (Επειδή στο skroutz, είναι όλα ακριβά...)

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοχλει κανεναν οτι η Xiaomi οπως και οι αλλες κινεζικες εταιριες κλεβουν πατεντες για να ριξουν το κοστος r&d ενω δεν εχουν πιστοποιησεις για οικολογικη παραγωγη των προιοντων τους συμφωνα με την ευρωπαικη ή την αμερικανικη νομοθεσια και τελος φοροδιαφευγουν  αν δεν πληρωσουν δασμους ή φπα ?

 

 

Ποιές πατέντες κλέβουν; Οι πατέντες πληρώνονται στην τιμή που αγοράζει το hardware. Όσο για το R&D, κάνει R&D στο software. Δεν φοροδιαφεύγει η Xiaomi, εσύ που αγοράζεις το κινητό online φοροδιαφεύγεις, η Xiaomi δεν πουλάει επίσημα τις συσκευές της στην Ευρώπη. Μόνο η Wind έχει φέρει μια συσκευή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φίλο για το MIUI

Update κάνει το Miui συνεχώς, ειτε για θέματα βελτιωσεων συσκευών και λειτουργιων είτε για να ενσωματώσει καινούριες εκδόσεις του Android.

Υπάρχει και ελληνική κοινότητα που το εξελληνίζει πλήρως.

Update κάνεις ειτε over the air ειτε κατεβάζοντας το zip αρχείο και τρέχοντας το από το recovery menu.

Είναι αξιόλογο το miui ενα από τα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλο σε σπεκς κινητο και με τιμη που νομιζω θα κυμανθει σε λογικα πλαισια απο τους κινεζοεμπορους.

 

Το θεμα ειναι αν μπορείς να ξηλώσεις την Μιαου Μιαου rom και τις εμμονες των κινέζων για αθλια iphone look alike menu και να βάλεις καμια σταθερη AOSP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυνατό σημείο των Xiaomi είναι το software, τι να το κάνεις άμα βάλεις AOSP. Υπάρχουν και πιο φτηνές συσκευές με ανάλογα specs οι οποίες δέχονται πιο εύκολα custom ROM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυνατό σημείο των Xiaomi είναι το software, τι να το κάνεις άμα βάλεις AOSP. Υπάρχουν και πιο φτηνές συσκευές με ανάλογα specs οι οποίες δέχονται πιο εύκολα custom ROM.

 

Κοιτα, εγω πάντα ημουν οπαδός των specs, αλλά θέλω να τα κατασκευάζει κάποια αξιοπιστή εταιρια... μην τα πάρω στο χέρι σε ενα μήνα. Η Xiaomi οπως και η Meizu (που έχω τώρα) έχουν ψιλοαποδειχτεί πλέον.

 

Στο κομμάτι του SW, οσο ποιο μεγαλες η παρεμβάσεις απο το original android, τοσο ποιο τραγικα τα πράγματα. Δεν αποτελει κανόνα, αλλα συνηθως έτσι ειναι. Στους δε κινέζους, αυτο που με συφιλιάζει ειναι το ξήλωμα του app drawer. Αμα ηθελα iphone, θα περνα iphone. Περνω android για να χω κάτι πρακτικότερο... και οχι εναν αχταρμα απο εικονίδια αραδιασμένα στην start screen. Στο Meizu το αντιμετώπισα με Nova Launcher... αυτο που δεν αντιμετώπισα ειναι τις ποιο βαθιες παρεμβάσεις στο λειτουργικο, στα μενου, στο τρόπο που λειτουργούν καποια πράγματα. 

Πχ... θεωρητικα στην 5.1.1 οταν το android πεφτει σε νεκρο wifi, κανει αυτόματα switch σε data.... εεε αυτό πολλοι κατασκευαστές το σκότωσαν ενώ ειναι feature του android.

 

Οι παρεμβάσεις σε λειτουργικά πράγματα με χαλάνε, γι αυτο και θέλω την δυνατότητα να του αλλάξω τα φώτα και να βάλω μια αλλη rom (στο meizu δεν μπορω λογο locked bootloader)

 

Ελπίζω να κατάλαβες γιατι δεν πολυσυμπαθω πάντα τoν βιασμό του android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που έλεγα βρήκα με τι θα αλλάξω την κόφα το moto g2, βλέπω δεν έχει επεκτάσιμη μνήμη.Μα καλά, είναι δυνατόν;Γιατί έχουν τέτοιες αυτοκτονικές τάσεις ρε φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...