Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Meizu Pro 5 με 5,7" AMOLED οθόνη και Exynos 7420 SoC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μιλαμε για το γενικο σχεδιο που ολα ειναι πανω κατω ιδια.

Εκει που πραγματικα το εκανε ιδιο με iphone ειναι στο mx5 και μετα. Δειτε το στο utube και θα καταλαβετε. Παρομοιες τρυπουλες στα ιδια ακριβως σημεια κλπ. Εχει βγαλει τοσα μοντελα η meizu που και εγω τα μπερδευω. Α, και το mx5 που ειναι σχεδον ολοιδιο σε ολες τις λεπτομερειες με iphone, κεντρικο κουμπι παρομοιο τρυπουλες, αλλες σχεδιαστικες λεπτομερειες ιδιες κλπ, απο οτι βλεπω στο gsmarena, το εβγαλε ΜΕΤΑ το iphone 6.

Τελος παντων, πολυ το τραβηξαμε ποιος αντεγραψε ποιον.

Η ουσία είναι οτι προκειται για πολυ καλη συσκευη και καλυτερα να γραφτεί κατι πανω σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι το fingerprint της apple ειναι...

Και η οθονη αφης της apple ειναι...

Να μην σου πω και τα ασυρματα δικτυα της apple ειναι...

Οι εγχρωμες οθονες της apple ειναι...

Η αλλαγη theme και γραμματοσειρας της apple ειναι...

Οι κεραιες τα παντα... B)

 

Μη ξεχάσουμε και ότι οθόνες άνω των 5 ιντσών είναι "εφεύρεση" τις Samsung... Για να μη πω για τις οθόνες μεγάλης πυκνότητας... Μπορώ και γω να γράψω άνετα ένα κατεβατό με τις "καινοτομίες" άλλων εταιριών αλλά δεν θα καταλείξουμε πουθενά.

 

 

Πέρα από την πλάκα, μου φένεται απόλυτα λογικό να αντιγράφει κάποιος κάτι επιτυχημένο είτε λέγεται Apple, Samsung ή Meizu. Αρκεί να το κάνει σωστά και γιατί όχι? Ακόμα και καλύτερα.

 

Και ξέρουμε έτσι κι αλλιώς ποια τηλέφωνα είναι επιτυχημένα αυτή τη στιγμή στην αγορά... Μη κάνουμε τα στραβά μάτια... Συνήθως αντιγράφεις κάτι που είναι επιτυχημένο και γνωστό. Όχι το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχάσουμε και ότι οθόνες άνω των 5 ιντσών είναι "εφεύρεση" τις Samsung... Για να μη πω για τις οθόνες μεγάλης πυκνότητας... Μπορώ και γω να γράψω άνετα ένα κατεβατό με τις "καινοτομίες" άλλων εταιριών αλλά δεν θα καταλείξουμε πουθενά.

 

 

Πέρα από την πλάκα, μου φένεται απόλυτα λογικό να αντιγράφει κάποιος κάτι επιτυχημένο είτε λέγεται Apple, Samsung ή Meizu. Αρκεί να το κάνει σωστά και γιατί όχι? Ακόμα και καλύτερα.

 

Και ξέρουμε έτσι κι αλλιώς ποια τηλέφωνα είναι επιτυχημένα αυτή τη στιγμή στην αγορά... Μη κάνουμε τα στραβά μάτια... Συνήθως αντιγράφεις κάτι που είναι επιτυχημένο και γνωστό. Όχι το ανάποδο.

luffy...πιασε το πνευμα του σχολιου μου και οπως ειπες μην ασχολεισαι αδικα...

Η apple αντεγραψε σχεδον την πλειοψηφια των πραγματων και οπως θα κανει και στο μελλον.

Ασχετα αν εσενα τοσα χρονια δεν σου εδινε μεχρι σημερα π.χ αλλαγη γραμματοσειρας και θα στο δωσει αυριο.

Δεν ειναι κακο...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΥΑΟΥ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ.

Με επιασες τωρα ή θα γραψουμε καμια 500 σελιδες για τα αυτονοητα;

Το σχεδιο ΗΤΑΝ της meizu.

Ξεκαθαρα.

 

Το εχω πει ενα σωρο φορες οτι δεν με νοιαζει η αντιγραφη(απο οποιον κι αν γινεται) αρκει να επωφελουμε εγω ως τελικος χρηστης.

Αλλα αυτο με την καινοτομια και το ουαου καποια στιγμη πρεπει να πεθανει.

Απλα.

Κατανοητα.

 

Αν ειναι να αποκτησουμε καμια 200 DjTaurus εδω μεσα καηκαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

luffy...πιασε το πνευμα του σχολιου μου και οπως ειπες μην ασχολεισαι αδικα...

Η apple αντεγραψε σχεδον την πλειοψηφια των πραγματων και οπως θα κανει και στο μελλον.

Ασχετα αν εσενα τοσα χρονια δεν σου εδινε μεχρι σημερα π.χ αλλαγη γραμματοσειρας και θα στο δωσει αυριο.

Δεν ειναι κακο...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΥΑΟΥ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ.

Με επιασες τωρα ή θα γραψουμε καμια 500 σελιδες για τα αυτονοητα;

Το σχεδιο ΗΤΑΝ της meizu.

Ξεκαθαρα.

 

Το εχω πει ενα σωρο φορες οτι δεν με νοιαζει η αντιγραφη(απο οποιον κι αν γινεται) αρκει να επωφελουμε εγω ως τελικος χρηστης.

Αλλα αυτο με την καινοτομια και το ουαου καποια στιγμη πρεπει να πεθανει.

Απλα.

Κατανοητα.

 

Αν ειναι να αποκτησουμε καμια 200 DjTaurus εδω μεσα καηκαμε...

 

Το πνεύμα του σχολίου μου ήταν όπως ακριβως και του δικού σου με χαλαρότητα. Καμία διάθεση για αντιπαράθεση. Φυσικά και η Apple έχει αντιγράψει πράγματα.

 

Και οι μεν έχουν αντιγράψει/καινοτομήσει και οι δε. 

 

 

Επί του θέματος και όσο αναφορά το σχέδιο όμως, κοιτάζοντας ειδικά τις δυο τελευταίες εικόνες του άρθρου εμένα μου έρχεται στο μυαλό το iphone 6 και όχι μία παραλλαγή του προηγούμενου μοντέλου της Meizu. 

 

Εγώ σε ρωτώ ευθαίως πάντως. Όταν είδες την παραπάνω φωτό (και μάλιστα αυτή με το screenlock) τι σου ήρθε πρώτο στο μυαλό? Το Meizu Pro 4 ή το iPhone 6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επί του θέματος και όσο αναφορά το σχέδιο όμως, κοιτάζοντας ειδικά τις δυο τελευταίες εικόνες του άρθρου εμένα μου έρχεται στο μυαλό το iphone 6 και όχι μία παραλλαγή του προηγούμενου μοντέλου της Meizu. 

 

Εγώ σε ρωτώ ευθαίως πάντως. Όταν είδες την παραπάνω φωτό (και μάλιστα αυτή με το screenlock) τι σου ήρθε πρώτο στο μυαλό? Το Meizu Pro 4 ή το iPhone 6?

Τωρα μιλας σοβαρα;

Επειδη το Iphone 6 που αντεγραψε το meizu πουλησε παραπανω σου ερχεται στο μυαλο η apple και την δικαιολογει αυτην αλλα βαραινει την meizu;

Μια χαρα λογικη...οποιος πουλαει παραπανω η αντιγραφη αυτοματως γινεται πατεντα;

Εις ανωτερα...

Θεωρω οτι συζηταω με κοινη λογικη και διαβαζω...ασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μιλας σοβαρα;

Επειδη το Iphone 6 που αντεγραψε το meizu πουλησε παραπανω σου ερχεται στο μυαλο η apple και την δικαιολογει αυτην αλλα βαραινει την meizu;

Μια χαρα λογικη...οποιος πουλαει παραπανω η αντιγραφη αυτοματως γινεται πατεντα.

Εις ανωτερα...

 

Ποιο Meizu ακριβώς αντέγραψε το iphone 6?

Αν μιλάμε για το MX4, κυκλοφόρησε Σεπτέμβρη 2014. Ίδια ακριβώς περίοδο με το iphone 6. 

Εν τω μεταξύ και τα παλαιώτερα μοντέλα της εν λόγω εταιρίας μάντεψε με τι μοιάζουν!

Θες να μου πεις δηλαδή ότι η Apple ζήλεψε και μπούκαρε στο εργοστάσιο της... Meizu επειδή τους στέρεψαν οι ιδέες? Να μου έλεγες για καμιά HTC τουλάχιστον να το συζητήσουμε σοβαρά. 

 

 

Παιδιά μιλάμε για Κίνα... Την χώρα που είναι παγκοσμίως γνωστή για knock-offs όλων των Δυτικών και μη επώνυμων προιόντων. Από polystation μέχρι και απομιμήσεις τροφίμων!

Σήμερα έγιναν ξαφνικά πρωτοπόροι στο design?

 

Σήμερα όλα εκεί κατασκευάζονται. Χέστε την Apple.

Το βρίσκετε δηλαδή παράλογο να υπάρχουν leaks με σχέδια σχετικά με προιόντα πριν κυκλοφορήσουν και απολύτως λογικό γνωστές εταιρίες να κλέβουν... design από αυτούς??

 

Κατά τ'αλλα η συνομοσιολογία κατά της κακιάς Apple είναι πάντα λογικότατη και επίκαιρη. Εκεί μερικοί αποκλείεται να διαφωνίσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο Meizu ακριβώς αντέγραψε το iphone 6?

Αν μιλάμε για το MX4, κυκλοφόρησε Σεπτέμβρη 2014. Ίδια ακριβώς περίοδο με το iphone 6. 

Εν τω μεταξύ και τα παλαιώτερα μοντέλα της εν λόγω εταιρίας μάντεψε με τι μοιάζουν!

Θες να μου πεις δηλαδή ότι η Apple ζήλεψε και μπούκαρε στο εργοστάσιο της... Meizu επειδή τους στέρεψαν οι ιδέες? Να μου έλεγες για καμιά HTC τουλάχιστον να το συζητήσουμε σοβαρά. 

 

 

Παιδιά μιλάμε για Κίνα... Την χώρα που είναι παγκοσμίως γνωστή για knock-offs όλων των Δυτικών και μη επώνυμων προιόντων. Από polystation μέχρι και απομιμήσεις τροφίμων!

Σήμερα έγιναν ξαφνικά πρωτοπόροι στο design?

 

Σήμερα όλα εκεί κατασκευάζονται. Χέστε την Apple.

Το βρίσκετε δηλαδή παράλογο να υπάρχουν leaks με σχέδια σχετικά με προιόντα πριν κυκλοφορήσουν και απολύτως λογικό γνωστές εταιρίες να κλέβουν... design από αυτούς??

 

Κατά τ'αλλα η συνομοσιολογία κατά της κακιάς Apple είναι πάντα λογικότατη και επίκαιρη. Εκεί μερικοί αποκλείεται να διαφωνίσετε.

 

 

http://www.gsmarena.com/meizu_mx2-5142.php

 

Available. Released 2012, December

 

 

Oχι απλα τα πιστευουν...αλλα θελουν να κανουν και σοβαρη συζητηση κιολας. :P

Τα meizu εχουν το ιδιο σχεδον design με βελτιωσεις απο το mx2.

Διαβασε λιγο την συζητηση και μετα ξαναρωτα.

Οποτε και τα περι leaks ειναι τουλαχιστον αστεια.

 

Eκτος κι αν εννοεις οτι το 2012...

http://www.gsmarena.com/apple_iphone_5-4910.php

 

Η apple ειχε leaks για το 2014.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι κινηταρα ενα s6 edge plus σε specs αλλα με την μιση τιμη του.το μοντελο δεν θα λεγεται meizu mx5 pro και οχι meizu pro 5 που ειναι στον τιτλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι κινηταρα ενα s6 edge plus σε specs αλλα με την μιση τιμη του.το μοντελο δεν θα λεγεται meizu mx5 pro και οχι meizu pro 5 που ειναι στον τιτλο?

pro 5 θα λεγεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,απλα περιμενω να μ ερθει το "αρδερφακι" του , Meizu mx5!!!Οποιος θελει ας μ πει για αντιγραφη...!Σε λιγο θα μας πειτε οτι αντεγραψε και το ονομα της απο το mazda mx-5!!Δειτε ποσο ομορφο ειναι,τι λειτουργειες εχει και ποσο γρηγορο ειναι σε ολα!!!Ααα...και ποσο οικονομικο ειναι!!!Οι κινεζοι εχουν ξεφυγει!!Και για να μην παρεξηγηθω,ειχα και iphone  και samsung.Ειναι τουμπανο και ας λετε οτι θελετε!!!Φιλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι,μοιάζει με αυτό http://www.gsmarena.com/meizu_mx2-5142.phpόπως και όλα τα meizu,πρόσεξε το έτος κυκλοφορίας 

 

Ουτε καν κοντα... (μονο από μπροστα)

 

 

 

Δηλαδή εσύ όταν είδες αυτές τις φωτό σκέφτηκες ότι σου θυμίζει το One m8 ε;

 

 

το πίσω μέρος απολτυτα (πριν την έλευση του ipone 6 ολοι θα λέγαμε οτι μοιαζει με το one αλλα επειδή το iphone 6 ειναι ποιο δημοφιλές σε όλους έρχεται στο μυαλό πρώτο (simple psychology)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλε και γω iphone 6plus έχω αλλά στην προκειμένη περίπτωση οσον αφορά το design η Meizu το παρουσίασε πρώτη το 2012.   

 

Ούτε καν το 2012, έχω music player της Meizu που μου το έφερε ο ξάδερφος μου σχεδόν μια οκταετία πριν σε πολύ compact μέγεθος και το σχέδιο είναι σχεδόν το ίδιο. Η εταιρία από ότι δείχνει κρατάει το ίδιο design language σε όλες τις συσκευές της εδώ και πολλά χρόνια.

 

Κατά τα άλλα η συσκευή σκοτώνει και είναι εξαιρετική η επιλογή τους να βάλουν πάνω 1080p οθόνη. Τουλάχιστον θα κερδίσουμε αρκετές ώρες οθόνη+ σε αντίθεση του να διάλεγαν μια 2Κ οθόνη που δεν θα έβγαζε το τρίωρο. Με χαλάει το USB type-C αλλά είναι σημεία των καιρών. Προσωπικά το Type-C είναι deal breaker για εμένα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μόνοι τους έβαλαν στα λεγόμενα τους την Apple ,λένε δεν πειράζει που την έχουν αντιγράψει, λέγεται και βελτίωση!!!! Και μετά καμαρώνουν για τον Κινέζο!

Στο τέλος λένε ότι ο Κινέζος αντέγραψε την Apple, κάπου μπαίνει και στην συζήτηση και η Samsung αλλά όλοι είναι ευχαριστημένοι που δεν έδωσαν 500€ στην Apple ή την Samsung αλλά 400 στον Κινέζο που τόσο τους αγαπάει και αγαπάνε.

 

Και ύστερα έζησαν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να εχει το κινητο αυτο θα εχει αξιοπιστη ρομ (αποδεδειγμενα απο τις προηγουμενες ρομ), 8 ωρες SOT  και ειναι ο βασιλιας στο antutu με διαφορα απο το δευτερο και με μιση τιμη απο το s6.

Οποιος πιστευει πως η κινα δεν θα εχει το πανω χερι καποια στιγμη και  ο κοσμος δεν αλλαζει και θα ειναι παντα ο ιδιος νομιζω πρεπει σιγα σιγα να αλλαξει την κοσμοθεωρια του

Στην τελικη ας στησει την σκηνη του και ας  κανει κατασκηνωση εξω απο το καταστημα να παρει το κινητο του.. μπεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...