Προς το περιεχόμενο

Προσφορές σε φακούς (flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • edit: Βρήκα προσφορά τον Olight S30 Baton ~20 € @ gearbest. Η ουσιαστική διαφορά τους είναι ότι αυτός δεν είναι επαναφορτιζόμενος, άρα στην τιμή δεν περιλαμβάνεται φορτιστής-βάση & μπαταρία, ή υπάρχει & κάτι άλλο σημαντικό;

Τον έχω βάλει 2 posts πιό πάνω. Πολύ καλή τιμή. Η διαφορά είναι αυτή που λές. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι πρέπει να υπολογίσεις στη τιμή κάνα 15άρι € ακόμα (τουλάχιστον) για μπαταρία και φορτιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω βάλει 2 posts πιό πάνω. Πολύ καλή τιμή. Η διαφορά είναι αυτή που λές. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι πρέπει να υπολογίσεις στη τιμή κάνα 15άρι € ακόμα (τουλάχιστον) για μπαταρία και φορτιστή.

 

Sorry, το είχα διαβάσει αλλά κάπου χάθηκα ψάχνοντας & το ξαναpostαρα.

Σαν διαφορά πάντως, πέρα από ανάγκη extra φορτιστή/μπαταρία, παρατήρησα ότι ενώ οι τιμές στα Lumen είναι ουσιαστικά ίδιες, στο "Peak Beam Intensity" απέχουν σημαντικά (S30: 6400cd / S30R II: 9600cd / MH20: 12500cd - στο spoiler συγκριτικός πίνακας). Με τέτοιες διαφορές στο PBI, προφανώς θα υπάρχει ορατή διαφορά στην απόσταση που μπορούν να φωτίσουν ικανοποιητικά στο συγκριτικό εμφανίζεται 150-200m / 100-200m / 200-300m αντίστοιχα).

 

 

post-349023-0-11112600-1446284493_thumb.jpg

 

post-349023-0-57219800-1446284520_thumb.jpg

 

 

 

Για 2 μπαταρίες & οικονομικό φορτιστή σκέφτομαι τις ακόλουθες οικονομικές-αξιόπιστες λύσεις που είχα διαβάσει-εντοπίσει στο θέμα:

Άρα χρειάζονται επιπλέον ~11-14 €, συνεπώς με 31-35 € παίρνω ένα πλήρες λειτουργικά πακέτο, με τον Olight S30 Baton των 1000 LM + 2 protected μπαταρίες 18650 2600 mAh + φορτιστή.

Βάζοντας άλλα ~8 € παίρνω απ' το ebay & τον Ultrafire 2200LM CREE XM-L T6 LED 18650/26650/AAA Flashlight Focus Torch Light (για τον οποίο είχαν γραφεί καλά λόγια εδώ, δέχεται δε & 26650 μπαταρία κι είναι ο λόγος που με προβληματίζει ο Nitecore UM10 φορτιστής).

Άρα στο κόστος του Nitecore MH20 χωρίς μπαταρία μπορώ να έχω 2 ικανοποιητικά δυνατούς/ποιοτικούς φακούς με τις μπαταρίες τους & τον απαραίτητο φορτιστή, κάνοντας βέβαια κάποιους τεχνικούς/ποιοτικούς συμβιβασμούς (απόσταση φωτισμού, μέγεθος, πρακτικότητα φόρτισης) χάριν της ποσότητας.

 

 

παιδιά τις 18650 και γενικώς τις λιθίου πως τις φορτίζουμε? Οι συμβατικοι φορτιστές Ni δεν κάνουν φανταζομαι?

 

Δεν κάνουν. Έχει γίνει εκτενής αναφορά για μπαταρίες/φορτιστές σε προηγούμενες σελίδες στο θέμα, αλλά & στο post μου φαίνονται κάποιες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μεσω capital controls , παραγγελνουμε κανονικα απο amazon.com και gearbest (χρειαζεται paypal??) ??

 

Επισης , ειμαι αναμεσα στον Olight S15R του αρχικου ποστ , και αυτον :

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_240234.html

 

τι λετε ??

 

Edit : Φορτιστη για 18650 εχω , οποτε και φακος χωρις φορτιστη δεν με πειραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για 2 μπαταρίες & οικονομικό φορτιστή σκέφτομαι τις ακόλουθες οικονομικές-αξιόπιστες λύσεις που είχα διαβάσει-εντοπίσει στο θέμα:

Για τον Xtar MC1 ίσχύει ακόμα το κουπόνι που έχω αναφέρει σε προηγούμενο post: "XMC1GB", με το οποίο βγαίνει κάπου 3,4€

(Πάντως και εγώ θα προτιμούσα τον Nitecore UM10).

 

Την ICR18650-26FM την έχω και σε protected και unprotected. Η χωρητικότητα που λένε είναι πραγματική και πιστεύω ότι το cell είναι πράγματι της Samsung. Βέβαια δεν ξέρουμε για την πλακέτα προστασίας ποιος την βάζει και τι ποιότητας είναι. Σίγουρα σε αυτή την τιμή είναι VFM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Xtar MC1 ίσχύει ακόμα το κουπόνι που έχω αναφέρει σε προηγούμενο post: "XMC1GB", με το οποίο βγαίνει κάπου 3,4€

(Πάντως και εγώ θα προτιμούσα τον Nitecore UM10).

 

Thanks για την υπενθύμιση του κουπονιού (το είχα σημειώσει & το είχα ξεχάσει στο μεταξύ).

Μήπως όμως η σκέψη μου να τον προτιμήσω επειδή είναι συμβατός & με άλλες (κυρίως την 26650) είναι λανθασμένη; Θέλω να πω, μήπως στην πράξη δεν θα χρειαστεί να πάρω ποτέ 26650; Έτσι κι αλλιώς με 18650 σκέφτομαι να ξεκινήσω.

 

 

Την ICR18650-26FM την έχω και σε protected και unprotected. Η χωρητικότητα που λένε είναι πραγματική και πιστεύω ότι το cell είναι πράγματι της Samsung. Βέβαια δεν ξέρουμε για την πλακέτα προστασίας ποιος την βάζει και τι ποιότητας είναι. Σίγουρα σε αυτή την τιμή είναι VFM.

Ακριβώς επειδή θυμόμουν πως είχε γραφεί ότι είναι vfm την επέλεξα. Αν θυμάμαι καλά, κάπου έχει γραφεί πως για τους φακούς δεν χρειάζεται να είναι protected. Δεν νομίζω όμως & να βλάπτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Thanks για την υπενθύμιση του κουπονιού (το είχα σημειώσει & το είχα ξεχάσει στο μεταξύ).

Μήπως όμως η σκέψη μου να τον προτιμήσω επειδή είναι συμβατός & με άλλες (κυρίως την 26650) είναι λανθασμένη; Θέλω να πω, μήπως στην πράξη δεν θα χρειαστεί να πάρω ποτέ 26650; Έτσι κι αλλιώς με 18650 σκέφτομαι να ξεκινήσω.

 

 

Ακριβώς επειδή θυμόμουν πως είχε γραφεί ότι είναι vfm την επέλεξα. Αν θυμάμαι καλά, κάπου έχει γραφεί πως για τους φακούς δεν χρειάζεται να είναι protected. Δεν νομίζω όμως & να βλάπτει!

Το protected δεν είναι μόνο για την φόρτιση αλλά και για την εκφόρτιση. Αν αδειάσει τελείως η λιθίου θα έχει πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αν θυμάμαι καλά, κάπου έχει γραφεί πως για τους φακούς δεν χρειάζεται να είναι protected. Δεν νομίζω όμως & να βλάπτει!

Δεν είναι έτσι. Αν αναφέρεσαι σε ένα δικό μου post, είχα γράψει ότι σε φακούς όπως πχ ο nitecore MH20 που :

-παίρνει μόνο μία μπαταρία,

-την οποία την έχεις και την φορτίζεις μέσα στο φακό (άρα την φροντίζουν τα ακριβά κυκλώματα του φακού)

 

είναι προτιμότερο να βάλεις unprotected παρά μία protected με αγνώστου ποιότητας κύκλωμα προστασίας.

 

Ακόμα και ένα καλό κύκλωμα προστασίας, αυξάνει την συνολική εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας. Ενα φτηνό την αυξάνει ακόμα παραπάνω και μπορεί να μην αφήνει την μπαταρία να δώσει το ρεύμα που απαιτεί ο φακός στα high modes.

 

Αν θέλεις να είσαι σίγουρος δίνεις παραπάνω και παίρνεις μιά επώνυμη σαν αυτές:

http://www.gearbest.com/chargers-batteries/pp_123458.html (έχει μέσα το ICR18650-26FM cell της Samsung που λέμε παραπάνω)

http://www.gearbest.com/batteries/pp_203942.html

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσοχή με gearbest, οι τύποι κυριολεκτικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται. 

Ακύρωσα εχθές παραγγελία ένα ταμπλετ γιατί μου ζήτησαν καπέλο 25 ευρώ για το 3g η να ακυρωθεί η παραγγελια.

 Ότι να ναι. Περιμένω ακόμη refund στο PayPal για κάτι που είναι δική τους μαλακια.

Banggood είναι 2/3 ευρώ πιο ακριβό αλλά πολύ πιο αξιοπιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι. Αν αναφέρεσαι σε ένα δικό μου post, είχα γράψει ότι σε φακούς όπως πχ ο nitecore MH20 που :

-παίρνει μόνο μία μπαταρία,

-την οποία την έχεις και την φορτίζεις μέσα στο φακό (άρα την φροντίζουν τα ακριβά κυκλώματα του φακού)

 

είναι προτιμότερο να βάλεις unprotected παρά μία protected με αγνώστου ποιότητας κύκλωμα προστασίας.

 

Ακόμα και ένα καλό κύκλωμα προστασίας, αυξάνει την συνολική εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας. Ενα φτηνό την αυξάνει ακόμα παραπάνω και μπορεί να μην αφήνει την μπαταρία να δώσει το ρεύμα που απαιτεί ο φακός στα high modes.

 

Αν θέλεις να είσαι σίγουρος δίνεις παραπάνω και παίρνεις μιά επώνυμη σαν αυτές:

http://www.gearbest.com/chargers-batteries/pp_123458.html (έχει μέσα το ICR18650-26FM cell της Samsung που λέμε παραπάνω)

http://www.gearbest.com/batteries/pp_203942.html

 

Σαν ν' άρχισα να καταλαβαίνω λίγο καλύτερα! :)

Για να είμαι όμως σίγουρος, ας ζητήσω επιβεβαίωση:

  • Αν επιλέξω την ίδια μπαταρία ICR18650 - 26FM σε unprotected,
  • την οποία όμως θα φορτίζω εκτός του φακού (αναγκαστικά λόγω των φακών που έγραψα ότι σκέφτομαι να πάρω) μ' ένα επώνυμο φορτιστή σαν αυτούς που συζητάμε
    • ή κάποιον άλλο που είδα & μ' άρεσαν τα specs του (π.χ. Nitecore i2 ή D2 - φορτίζουν περισσότερους τύπους μπαταριών Li αλλά & Ni), 
  • τότε είναι προτιμότερο να πάρω αυτές τις unprotected,
  • γιατί θα δίνουν περισσότερο ρεύμα & δεν θα έχουν αγνώστου ποιότητας κύκλωμα προστασίας;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαν ν' άρχισα να καταλαβαίνω λίγο καλύτερα! :)

Για να είμαι όμως σίγουρος, ας ζητήσω επιβεβαίωση:

  • Αν επιλέξω την ίδια μπαταρία ICR18650 - 26FM σε unprotected,
  • την οποία όμως θα φορτίζω εκτός του φακού (αναγκαστικά λόγω των φακών που έγραψα ότι σκέφτομαι να πάρω) μ' ένα επώνυμο φορτιστή σαν αυτούς που συζητάμε
    • ή κάποιον άλλο που είδα & μ' άρεσαν τα specs του (π.χ. Nitecore i2 ή D2 - φορτίζουν περισσότερους τύπους μπαταριών Li αλλά & Ni), 
  • τότε είναι προτιμότερο να πάρω αυτές τις unprotected,
  • γιατί θα δίνουν περισσότερο ρεύμα & δεν θα έχουν αγνώστου ποιότητας κύκλωμα προστασίας;

 

 

Σε αυτή τη περίπτωση το πρόβλημα είναι ότι μπορεί η μπαταρία να αποφορτιστεί κάτω από κάποιο όριο (γιατί είναι unprotected) και δεν θα μπορέσεις να την ξαναφορτίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσοχή με gearbest, οι τύποι κυριολεκτικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται. 

Ακύρωσα εχθές παραγγελία ένα ταμπλετ γιατί μου ζήτησαν καπέλο 25 ευρώ για το 3g η να ακυρωθεί η παραγγελια.

 Ότι να ναι. Περιμένω ακόμη refund στο PayPal για κάτι που είναι δική τους μαλακια.

Banggood είναι 2/3 ευρώ πιο ακριβό αλλά πολύ πιο αξιοπιστο

Μια απο τα ιδια 8 μερες πριν εκανα παραγγελια εναν  nitecore i2 και 2  μπαταριες 18650 και μετα απο επικοινωνια με το support τους ενω τους ζητησα refund γιατι ελεγαν 1-3 ημερες για να γινει αποστολη και αυτοι με ενημερωσαν οτι θα πρεπει να περιμενω 5 ακομα εργασιμες ,σημερα μου εστειλαν φωτο οτι και καλα εστειλα μονο τον φορτιστη και τις μπαταριες θα τις στειλουν οταν θα εχουν αποθεμα.Το claim στο paypal δεν το γλιτωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια 8 μερες πριν εκανα παραγγελια εναν  nitecore i2 και 2  μπαταριες 18650 και μετα απο επικοινωνια με το support τους ενω τους ζητησα refund γιατι ελεγαν 1-3 ημερες για να γινει αποστολη και αυτοι με ενημερωσαν οτι θα πρεπει να περιμενω 5 ακομα εργασιμες ,σημερα μου εστειλαν φωτο οτι και καλα εστειλα μονο τον φορτιστη και τις μπαταριες θα τις στειλουν οταν θα εχουν αποθεμα.Το claim στο paypal δεν το γλιτωνουν

 

αν απλα σου στειλανε φωτο πακέτου και δεν βλεπεις κάτι στο τρακινγκ, τοτε το πακέτο σου δεν εχει φυγει καν... απλά σε καθυστερουν. Εμένα 2 φακουδάκια cree led Q5, 3 βδομάδες τους πήρε για να τα στείλουν (και παλι δεν παιρνω στοιχημα για το αν εχει κατι το πακετο μεσα) και απο οτι βλέπω θα περιμενω κανα μηνα μεχρι να κουνηθουν τα ταχυδρομεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • τότε είναι προτιμότερο να πάρω αυτές τις unprotected,
  • γιατί θα δίνουν περισσότερο ρεύμα & δεν θα έχουν αγνώστου ποιότητας κύκλωμα προστασίας;

 

 

Σε αυτή τη περίπτωση το πρόβλημα είναι ότι μπορεί η μπαταρία να αποφορτιστεί κάτω από κάποιο όριο (γιατί είναι unprotected) και δεν θα μπορέσεις να την ξαναφορτίσεις.

 

Το πραγματικά προτιμότερο, αφού ούτως ή άλλως μιλάμε για αγορά της πρώτης σου 18650, η οποία μάλιστα θα βγαίνει απο τον φακό, είναι να δώσεις 5,5€ αντί για 3€ και να πάρεις πχ αυτήν που έχω παραπάνω:

http://www.gearbest.com/chargers-batteries/pp_123458.html (Edit: με το κουπόνι "LED2015GB" 5€)

Το cell θα είναι ακριβώς ίδιο με αυτό των 3€ (Samsung) και μπορεί στην τελική να είναι και το κύκλωμα προστασίας το ίδιο. Ε, και τι έγινε; Έχασες 2-3€ αλλά ξέρεις ποιός βάζει το κύκλωμα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Απο την στιγμή που η μπαταρία βγαίνει απο τον φακό θεωρητικά οτιδήποτε μπορεί να συμβεί. Και άλλον να συμβεί κάτι με μιά μπαταρία λιθίου όταν είναι μέσα στον φακό, άλλο όταν είναι έξω. Επίσης υπάρχει και το θέμα που αναφέρει ο @mcret, αν ο φακός σου δεν φροντίζει να σβήνει κάτω απο κάποια τάση.

 

Αργότερα, αν συνεχίσεις να ασχολείσαι θα έχεις και protected και unprotected μπαταρίες και θα τις χρησιμοποιείς κατα περίπτωση.

 

(Για να μην τρομάξουμε κανένα να πούμε ότι μιλάμε για την 1 περίπτωση στο εκατομμύριο. Απλά για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...