Προς το περιεχόμενο

Προσφορές σε φακούς (flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι ειναι αυτα που διαβάζω  παίδες,εχω κανει αρκετές αγορες απο τα γνωστά μαγαζια (banggood-DX-GB-Fasttech) και ποτε δεν ειχα κάποιο πρόβλημα μαζι τους....(άλλο εαν έχουν αργήσει μερικές φορές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τις 18650 και γενικώς τις λιθίου πως τις φορτίζουμε? Οι συμβατικοι φορτιστές Ni δεν κάνουν φανταζομαι?

 

 

 

Αν θυμάμαι καλά, κάπου έχει γραφεί πως για τους φακούς δεν χρειάζεται να είναι protected. Δεν νομίζω όμως & να βλάπτει!

 

 

 

Σαν ν' άρχισα να καταλαβαίνω λίγο καλύτερα! :)

Για να είμαι όμως σίγουρος, ας ζητήσω επιβεβαίωση:

  • Αν επιλέξω την ίδια μπαταρία ICR18650 - 26FM σε unprotected,
  • την οποία όμως θα φορτίζω εκτός του φακού (αναγκαστικά λόγω των φακών που έγραψα ότι σκέφτομαι να πάρω) μ' ένα επώνυμο φορτιστή σαν αυτούς που συζητάμε
    • ή κάποιον άλλο που είδα & μ' άρεσαν τα specs του (π.χ. Nitecore i2 ή D2 - φορτίζουν περισσότερους τύπους μπαταριών Li αλλά & Ni), 
  • τότε είναι προτιμότερο να πάρω αυτές τις unprotected,
  • γιατί θα δίνουν περισσότερο ρεύμα & δεν θα έχουν αγνώστου ποιότητας κύκλωμα προστασίας;

 

 

 

 

Απο την στιγμή που η μπαταρία βγαίνει απο τον φακό θεωρητικά οτιδήποτε μπορεί να συμβεί. Και άλλον να συμβεί κάτι με μιά μπαταρία λιθίου όταν είναι μέσα στον φακό, άλλο όταν είναι έξω. Επίσης υπάρχει και το θέμα που αναφέρει ο @mcret, αν ο φακός σου δεν φροντίζει να σβήνει κάτω απο κάποια τάση.

 

Αργότερα, αν συνεχίσεις να ασχολείσαι θα έχεις και protected και unprotected μπαταρίες και θα τις χρησιμοποιείς κατα περίπτωση.

 

(Για να μην τρομάξουμε κανένα να πούμε ότι μιλάμε για την 1 περίπτωση στο εκατομμύριο. Απλά για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο)

 

 

Είχα πει σε παλιότερο post για τους οδηγούς για τις μπαταρίες που έχει φτιάξει ο kospap.

 

Εδώ είναι ο πρώτος οδηγός, εδώ μια αναβάθμιση του οδηγού και εδώ άλλος ένας οδηγός για μπαταρίες.

 

 

 

Μια απο τα ιδια 8 μερες πριν εκανα παραγγελια εναν  nitecore i2 και 2  μπαταριες 18650 και μετα απο επικοινωνια με το support τους ενω τους ζητησα refund γιατι ελεγαν 1-3 ημερες για να γινει αποστολη και αυτοι με ενημερωσαν οτι θα πρεπει να περιμενω 5 ακομα εργασιμες ,σημερα μου εστειλαν φωτο οτι και καλα εστειλα μονο τον φορτιστη και τις μπαταριες θα τις στειλουν οταν θα εχουν αποθεμα.Το claim στο paypal δεν το γλιτωνουν

 

 

αν απλα σου στειλανε φωτο πακέτου και δεν βλεπεις κάτι στο τρακινγκ, τοτε το πακέτο σου δεν εχει φυγει καν... απλά σε καθυστερουν. Εμένα 2 φακουδάκια cree led Q5, 3 βδομάδες τους πήρε για να τα στείλουν (και παλι δεν παιρνω στοιχημα για το αν εχει κατι το πακετο μεσα) και απο οτι βλέπω θα περιμενω κανα μηνα μεχρι να κουνηθουν τα ταχυδρομεια.

 

Έναν φακό που παρήγγειλα από το συγκεκριμένο site τον περέλαβα μέσα σε ένα μήνα από την ημερομηνία της παραγγελίας του, χωρίς κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιοι οι οδηγοι @enterhere !! Εχω ενα φορτιστη που φορτιζει σε ζευγαρι , αλλα και μονη της την καθε μπαταρία (18650 στην περιπτωση μου). Ειναι καλος ή θα μου "χαλαει" τις μπαταριες ? Να τις φορτιζω μαζι και τις 2 ή μια μια ?

 

Ο φορτιστης (οχι οι μπαταριες) ειναι αυτος :

http://www.dx.com/p/us-plug-ultrafire-18650-battery-charger-w-2-x-3-7v-4000-mah-18650-batteries-black-169948#.VjVaI3NBuv0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Από ότι βλέπω δεν φορτίζει ανεξάρτητα την κάθε μία μπαταρία, (αν βάλεις και τις δύο μπαταρίες μαζί), οπότε καλό θα ήταν να φορτίζεις μόνη της την κάθε μπαταρία.

Επίσης να προσέχεις να μην υπερφορτίζονται, δηλαδή να μην περνάνε κατά την φόρτιση τα 4,2V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , ευχαριστω. Ετσι το κανω τις περισσοτερες φορες.

Εχω παραγγειλει και εγω τις Pair of ICR18650 - 26FM 3.7V 18650 2600mAh Protected Rechargeable Li - ion Battery για τον Ultrafire WF-501B που εχω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέναν καλό φορτιστή για 18650 ξέρετε ; είχα βρει τον xtar mc2 σε ελληνικό κατάστημα στα 10 ευρώ αλλά εξαντλήθηκε και τώρα άντε να φέρει άλλους .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέναν καλό φορτιστή για 18650 ξέρετε ; είχα βρει τον xtar mc2 σε ελληνικό κατάστημα στα 10 ευρώ αλλά εξαντλήθηκε και τώρα άντε να φέρει άλλους .. 

 

Στις προηγούμενες σελ. υπάρχουν σχετικά post. Ενδεικτικά στη σελ. 11 ο Xtar MC1 @ 3,4 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλά ενδιαφέρομαι για κάποιον αξιόπιστο από ελληνικό κατάστημα μιας και τον χρειάζομαι άμεσα..

http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/category&path=63_73

8€        o Xtar MC1

11,90€ ο Xtar MC2 (εκτός αποθέματος)

21€      ο Xtar VC2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν συγκρίνεται με τον mc2 μάλλον θα την βγάλω με τον φορτιστή τ γείτονα και θα παραγγείλω από εξωτερικό ..ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...