Προς το περιεχόμενο

Από τα $330 ξεκινάει η τιμή του νέου Chromebook 2 της Toshiba


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, εκτός από τις περισπούδαστες αναλύσεις το wishful thinking και κυρίως τις αυτοεκπληρούμενες προφητείες "μάγων" της αγοράς όπως η Gartner, ας δούμε λίγο τι πλεονέκτημα έχει ένα chromebook...

 

Γράφεις: είναι γρήγορο και απλό... αν χρησιμοποιείς ένα μηχάνημα για Internet και cloud είναι ιδανικό...

Διαβάζω παραπάνω: έχω πάρει ένα το χρησιμοποιώ για τη δουλειά και είναι καταπληκτικό......

 

Οπότε μου δημιουργούνται μερικές απορίες:

α. Πώς είναι γρήγορο όταν για την λειτουργία του εξαρτάται από την σύνδεση του με το net? Εννοείς ότι τρέχει γρήγορα το λειτουργικό μάλλον... Όμως εκτός του ότι αυτό είναι πλέον δεδομένο σε όλα τα λειτουργικά, δεν αποτελεί και τίποτα πραγματικά ενδιαφέρον. Αν λέμε ότι είναι ελαφρύ, τότε θα πρέπει να αναρωτηθούμε τι εφαρμογές τρέχει και καταφέρνει να είναι γρήγορο... Γιατί αν συζητάμε για τα 10 tabs του Chrome στο net, τότε τι να πώ...

 

β. Γράφουν κάποιοι δεν είναι για να παίζεις παιχνίδια, είναι για να κάνεις δουλειά.... Με τι λογισμικό ρε παίδες, όταν ούτε το office δεν παίζει?? Εκτός και αν νομίζετε ότι η δουλειά με το pc είναι να σερφάρεις στο net. Και άντε και κάνεις και μερικούς συμβιβασμούς και παίζεις με το cloud -βέβαια η σουίτα της google είναι πανάλθλια, αλλά είπαμε συμβιβασμοί...- ο κινούμενος χρήστης πώς θα δουλέψει??? Θα πρέπει να έχει dataplan στο άπειρο και πολύ υπομονή για να ανεβοκατεβάσει αλλά και να επεξεργαστεί αρχεία στο drive.

 

Στην τελική φίλε μου το μόνο πραγματικό του πλεονέκτημα είναι η τιμή. Αν μπορείς να τρέξεις Linux και ξέρεις να το δουλέψεις, τότε η τιμή για το υλικό είναι σχετικά δελεαστική -με την υποσημείωση ότι μπορείς να αλλάξεις αποθηκευτικό μέσο-.

 

Εγώ θα συζήτούσα αποκλειστικά και μόνο αυτή την περίπτωση, διαφορετικά αποτελεί ένα προϊόν άχρηστο αποτέλεσμα μιας πλαστής διαφορετικότητας που επιχείρησε η google... τίποτε περισσότερο!

τι δεν κατάλαβες δλδ? για πολλούς "δουλειά" (πλέον) ειναι να μιλάνε στο fb και να βλέπουν κάνα video!! *(Ελλάδα είμαστε μην το ξεχνάς)

για αυτα τα πραγματα ειναι αψογο, και καλυπτει 80% πλιθισμου της ελλαδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ταχύτητα είναι δεδομένη σε κάθε μηχάνημα με SSD πλέον, δεν είναι αποκλειστικότητα των chromebooks.

 

Το Cloud Storage από πότε είναι στα υπέρ; Χώρια που cloud storage μπορεί να έχει οποιοδήποτε μηχάνημα με οποιοδήποτε λειτουργικό, τα άλλα μηχανήματα έχουν ΚΑΙ μεγάλο τοπικό storage.

 

Και σε μπαταρία δεν προσφέρουν κάτι που ΔΕΝ μπορεί να προσφέρει άλλο μηχάνημα. Υπάρχουν μηχανήματα που μπορούν να προσφέρουν και μεγαλύτερη αυτονομία από τα chromebooks.

 

Το μόνο υπέρ είναι η τιμή τους, ειδικά για FHD οθόνη. Αλλά αν δεν είχε αυτό το πλεονέκτημα, δεν θα τα αγόραζα κανείς.

 

Μην κοιτάς την Ελλάδα με τις τραγικές ταχύτητες. Στο εξωτερικό ολο και περισσότεροι έχουν cloud. Οσο για τα αλλα που λες δεν διαφωνώ (καθώς για μένα δεν μου χρειάζεται το Chromebook). Βρές μου όμως ενα laptop με ssd, 1080p οθόνη, ελάχιστο βάρος, την ταχύτητα του Chrome OS και τιμή στα 180 Ευρώ και θα σου πω έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ ..windows μπορεις να βαλεις ετσι? εννοω δεν υπαρχει καποιος λογος για τον οποιο δε μπορεις να τα κανεις install?

 

οχι δεν μπορείς δεν έχει ακριβός bios αυτό το πράγμα ειναι ενα είδους embedded linux kernell, σε καποια μηχανήματα με δυσκολία μπορείς να βαλεις linux (αν αλλάξεις αποθηκευτικό μέσο) αλλα μεχρι εκει

 

Μην κοιτάς την Ελλάδα με τις τραγικές ταχύτητες. Στο εξωτερικό ολο και περισσότεροι έχουν cloud. Οσο για τα αλλα που λες δεν διαφωνώ (καθώς για μένα δεν μου χρειάζεται το Chromebook). Βρές μου όμως ενα laptop με ssd, 1080p οθόνη, ελάχιστο βάρος, την ταχύτητα του Chrome OS και τιμή στα 180 Ευρώ και θα σου πω έχεις δίκιο.

 

 

αυτό το πραγματάκι δεν ειναι laptop ειναι ένα είδους browser με ανύπαρκτο αποθηκευτικό χώρο (δεν το λες και ssd) α ναι να μην ξεχάσω ενσωματωμένο spyware μαλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτάς την Ελλάδα με τις τραγικές ταχύτητες. Στο εξωτερικό ολο και περισσότεροι έχουν cloud. Οσο για τα αλλα που λες δεν διαφωνώ (καθώς για μένα δεν μου χρειάζεται το Chromebook). Βρές μου όμως ενα laptop με ssd, 1080p οθόνη, ελάχιστο βάρος, την ταχύτητα του Chrome OS και τιμή στα 180 Ευρώ και θα σου πω έχεις δίκιο.

 

Κάνεις πλάκα έτσι, δεν είναι θέμα ταχύτητας. Για browsing & FB μια χαρά είναι οι ταχύτητες στην Ελλάδα. Μιλάς για ένα μηχάνημα δεμένο με wifi. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς σύνδεση... Σε σχέση με την τιμή υλικού specs συμφωνώ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμια πατεντα να μπορουμε να περναμε πανω του Windows ή κανενα σωστο Linux Distro? Γιατι απο οτι διαβαζω υπαρχει προβλημα και ειναι ψιλοδυσκολο τουλαχιστον για το Linux. Για τα Windows δεν υπαρχει τιποτα απο οσο θυμαμαι που ειχα σκυλιασει...κριμα ομως για το hardware του ειναι proper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις πλάκα έτσι, δεν είναι θέμα ταχύτητας. Για browsing & FB μια χαρά είναι οι ταχύτητες στην Ελλάδα. Μιλάς για ένα μηχάνημα δεμένο με wifi. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς σύνδεση... Σε σχέση με την τιμή υλικού specs συμφωνώ...

Αυτό είναι και για μένα το μεγαλύτερο μειονέκτημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μου το αναφέρεις αυτό για ποιον λόγο; Βρες ένα ΔΙΚΟ μου μήνυμα που να λέει κάτι ανάλογο πρώτα, και μετά θα έχει βαρύτητα η απάντησή σου.

 

Πέρα από την εμπάθεια λοιπόν, ούτε για SD ανέφερα κάτι, γιατί τις θεωρώ τη χείριστη λύση όσον αφορά την αποθήκευση μεγάλου όγκου. Σε ένα LAPTOP πρέπει να υπάρχει μεγάλος αποθηκευτικός χώρος. Αυτή είναι η έννοια της φορητότητας. «Μεταφέρω» παντού το PC μου.

Εμπαθεια; χμμ σιγα μη κατσω να ψαξω που εβγαζες αυτη τη καραμελα οπως και ολα τα αλλα φαν γιουζερς.

 

Μου αρεσει που θεωρεις τη χειριστη λυση για την αποθηκευση μεγαλου ογκου ενω το να μεταφερεις ενα ολοκληρο pc ειναι καλυτερο ας πουμε ε;  :-( 

Παλι καλα που που υπαρχει και το android και μπορω να εχω τα 16gb μου και την sd 128gb + otg και τζαμπα google drive διχως την αναγκη για μεταφορα pc  :-)

 

Τωρα με το chrome θα τα εχουμε ολα σε servers διχως αναγκη για μεταφoρα ή να φοβασαι να μπει κανας κλεφτης μεσα ή να σου χαλασει ο δισκος και χασεις τα  δεδομενα.

Γιαυτο αγαπαμε google ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ λες μπούρδες, εμ συνεχίζεις και επιμένεις. Βρες πρώτα ένα ΔΙΚΟ μου μήνυμα που να λέει κάτι ανάλογο πρώτα, και μετά θα έχει βαρύτητα η απάντησή σου.

 

Το θέμα αφορά ένα LAPTOP κι εσύ αναφέρεις κινητό και android. Μάλλον επιβεβαιώνεις το nickname σου, sepsekasan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπαθεια; χμμ σιγα μη κατσω να ψαξω που εβγαζες αυτη τη καραμελα οπως και ολα τα αλλα φαν γιουζερς.

 

Μου αρεσει που θεωρεις τη χειριστη λυση για την αποθηκευση μεγαλου ογκου ενω το να μεταφερεις ενα ολοκληρο pc ειναι καλυτερο ας πουμε ε;  :-( 

Παλι καλα που που υπαρχει και το android και μπορω να εχω τα 16gb μου και την sd 128gb + otg και τζαμπα google drive διχως την αναγκη για μεταφορα pc  :-)

 

Τωρα με το chrome θα τα εχουμε ολα σε servers διχως αναγκη για μεταφoρα ή να φοβασαι να μπει κανας κλεφτης μεσα ή να σου χαλασει ο δισκος και χασεις τα  δεδομενα.

Γιαυτο αγαπαμε google ;)

 

Ποιά θα έχεις σε servers βρε κακομοίρη...? Το profil σου του Facebook ας πούμε? γιατί για να επεξεργαστείς αρχείο με την άθλια σουίτα της google που ούτε σωστή εκτύπωση από pdf δεν κάνει ούτε λόγος... Για να μην συζητήσουμε για την αυτοματοποίηση του google drive...

 

αϊντε, έχουμε γεμίσει fanboys (μάλλον funboys) που το μυαλό τους είναι στο marketing και όχι στην καθημερινότητα και την πρακτικότητας της πληροφορικής... Αίντε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο φίλος κάνει πλάκα στο μήνυμά του περί apple και 1965... :)

 

Προφανώς και κάνει πλάκα. Αφού όλοι ξέρουν ότι η apple τον πρώτο φορητό υπολογιστή τον έβγαλε το 1963 (sic), έτσι δεν είναι; :P

 

Γιαυτο αγαπαμε google ;)

 

H google να ξερες πόσο σας αγαπάει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που οι περισσότεροι έχουν γνώμη σε ένα προϊόν που δεν ξέρουν καν...

Ποιος σας είπε ότι δεν έχει office suite? Και επίσης ότι δουλεύει μόνο online ή σουιτα της Google;απλα πατας ενα κουμπακι που λεει available for offline use... μην μπερδευεστε με τον chromeκαι τα apps όταν τον έχετε σαν υπολογιστή.. Επίσης έχει πλέον και onlineκαι άλλες σουίτες όπως της Microsoft...

Ανύπαρκτος σκληρός...μάλιστα.λοιπόν ναι όλα δουλεύουν με το cloud αλλά μπορείς για παράδειγμα να δεις τις φώτο και βίντεο που έχεις κατεβάσει...επίσης εγώ που έχω ένα USB 16αρι βλεπω το περιεχόμενο του κανονικά....

Και κάτι τελευταίο....ΔΕΝ είναι υπολογιστής ούτε tablet .. Αν μπορειται να το φανταστείτε είναι κάτι το ενδιάμεσο..

Επίσης και μια ερώτηση..ένας υπολογιστής χωρίς Internetνοειται στις μέρες μας;;;εκτός αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια ή δουλευεις με κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα....

Καλό θα ήταν αυτοί που γράφουν να έχουν άποψη εφόσον έχουν δουλέψει με ένα προϊόν ...δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν...

Είναι για συγκεκριμένη εργασία και δουλειά ...(ναι και facebook,instagram )και πιστεύω για ενα ν αρχάριο και μέσο χρήστη θα μείνει ευχαριστημένος...

Μην ξεχνατε οτι βγηκες σαν μια entry level εισαγωγη καποιου στον κοσμο του ιντερνετ

απο εκει και πέρα υπάρχει και ή λύση εγκατάστασης μιας Linux distribution ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που οι περισσότεροι έχουν γνώμη σε ένα προϊόν που δεν ξέρουν καν...

Ποιος σας είπε ότι δεν έχει office suite? Και επίσης ότι δουλεύει μόνο online ή σουιτα της Google;απλα πατας ενα κουμπακι που λεει available for offline use... μην μπερδευεστε με τον chromeκαι τα apps όταν τον έχετε σαν υπολογιστή.. Επίσης έχει πλέον και onlineκαι άλλες σουίτες όπως της Microsoft...

Ανύπαρκτος σκληρός...μάλιστα.λοιπόν ναι όλα δουλεύουν με το cloud αλλά μπορείς για παράδειγμα να δεις τις φώτο και βίντεο που έχεις κατεβάσει...επίσης εγώ που έχω ένα USB 16αρι βλεπω το περιεχόμενο του κανονικά....

Και κάτι τελευταίο....ΔΕΝ είναι υπολογιστής ούτε tablet .. Αν μπορειται να το φανταστείτε είναι κάτι το ενδιάμεσο..

Επίσης και μια ερώτηση..ένας υπολογιστής χωρίς Internetνοειται στις μέρες μας;;;εκτός αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια ή δουλευεις με κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα....

Καλό θα ήταν αυτοί που γράφουν να έχουν άποψη εφόσον έχουν δουλέψει με ένα προϊόν ...δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν...

Είναι για συγκεκριμένη εργασία και δουλειά ...(ναι και facebook,instagram )και πιστεύω για ενα ν αρχάριο και μέσο χρήστη θα μείνει ευχαριστημένος...

Μην ξεχνατε οτι βγηκες σαν μια entry level εισαγωγη καποιου στον κοσμο του ιντερνετ

απο εκει και πέρα υπάρχει και ή λύση εγκατάστασης μιας Linux distribution ...

 

Ok, δεν έχω δουλέψει ChromeOS -αλλά ποιός έχει άλλωστε...- όμως δουλεύω εταιρικό λογαριασμό google apps με μερικές δεκάδες χρήστες και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αθλιότερη σουίτα από της google δεν υπάρχει με βασικότερο πρόβλημα την συμβατότητα, τον απλοϊκό της χαρακτήρα και φυσικά το ότι τα δεδομένα είναι έρμαια της google... Εμείς γενικά χρησιμοποιούμε κλασικό office σε συνδυασμό με gmail & calendar. Όμως ακόμα και αυτά είναι προβληματικά ειδικά αν έχεις κάποιου είδους cross platform υλοποίηση -και αυτό είναι εξαιρετικά συχνό φαινόμενο-. Βέβαια δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω το off line mode, αλλά ακόμα και έτσι η μη δυνατότητα χρήσης άλλης σουίτας είναι πρόβλημα. 

 

Τώρα που γνωριστήκαμε λοιπόν, ας πάμε να δούμε το Chromebook που συζητάμε. Γράφεις ότι είναι για εργασία και δουλειά... εννοώντας προφανώς social media και ολίγη από word, γιατί όπως και εσύ λες αν χρειάζεσαι κάτι εξειδικευμένο δεν... Βέβαια στην κατηγορία του εξειδικευμένου εμπίπτει και το excel μιας και το 99% των φύλλων δεν παίζει σωστά στη σουίτα της google, αλλά λέμε τώρα... 

 

Επίσης όταν συζητάμε για Laptop μιλάμε για κινούμενους χρήστες οπότε ΔΕΝ έχεις wifi... Περίπου το ίδιο συμβαίνει με τις ταμπλέτες χωρίς LTE, όμως εκεί το κόστος είναι πολύ χαμηλότερο, το λογισμικό android ή Win και δεν προσπάθούν να αντικαταστήσουν το laptop σου -εξαίρεση τα win tablets <10'' αλλά εκεί η κατηγορία είναι διαφορετική-. 

 

Κλείνοντας, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί να πάρω ένα τέτοιο προϊόν, αν δεν είμαι entry level user. Όσο και αν προσπαθώ δεν θα βρω κανένα... ή μάλλον υπάρχει ένας: η τιμή, για κάποιον που ξέρει ώστε να πάει σε linux και να παίζει από εκεί... Και πάλι όμως αφορά αποκλειστικά την κοινότητα του Linux και όχι έναν έστω μέσο χρήστη... Ίσως θα μπορούσα να δω μία δυνατότητα σε εταιρικά περιβάλλοντα, με εταιρικό google apps και λογισμικό που να τρέχει cross platform web ώστε να έχεις πρόσβαση από chrome. Όμως αν βρεις μία εταιρία που να εμπιστεύεται τα δεδομένα της στη google έλα να μου σφυρίξεις!!

 

Φιλικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...