Προς το περιεχόμενο

Τρίποδο για Nikon D5100 με 18-55 φακό


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα φτηνό τρίποδο που απλά να στέκεται καλά η nikon D5100 χωρίς φόβο να πέσει και επίσης θέλω το τρίποδο να μπορεί να έχει όσο δυνατόν μεγαλύτερο ύψος.

 

Το KN-TRIPOD 40 PROFESSIONAL PHOTO/VIDEO TRIPOD KONIG θα κάνει για τη μηχανή μου? 

 

άλλες προτάσεις έως 30 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πιστευω να βρεις αυτο που ζητας με 30 ευρω.

Οσο για τα konig,προσωπικα εχω εμπειρια με 2.Ενα πολυ μικρο τσεπης ~10cm που εφυγε ξαφνικα η κεφαλη εντελως.Το δευτερο εκτεινοτανε στα ~1.20,μετα το πρωτο σφιξιμο της κεφαλης φαγωθηκαν τα πασα(πλαστικα) και απο τοτε δεν "ξανακλειδωνει".

Εν ολιγης...Για να παρεις σωστο all around τριποδο για ελαφρια dslr πρεπει να κοιτας στα 100+ ευρω.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα,μην τα παραλεμε.εχω ενα τριποδακι των 10 ευρω,της πλακας,στο 1,20 με 1,30,του κοτσαρα μια προεκταση πατεντα 1 μετρου,και μια χαρα κραταει.δεν σηκωνει τον 80-200/2.8,αλλα οσες κιτ μηχανες εβαλα,μια χαρα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πω..Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια απο τα konig.

Επιπλεων εχω παρει αλλα 2 που ουτε και απο αυτα ειμαι ευχαριστημενος προφανως ακριβοτερα.Οποτε συνολικα πες εχω δωσει ~170 ευρω για τριποδα + τωρα προσφατα ~40ευρω σε κεφαλη/ανταπτορα(κραταω μια επιφυλλαξη γιατι δεν την εχω μονταρει ακομα) και τριποδο της προκοπης δεν εχω..

 

Και να φανταστεις πως τις παραπανω αγορες δεν τις εκανα τυχαια(περα απο τα konig),εριξα απιστευτο διαβασμα σε fora/reviews πριν τα παρω.

 

Τελος εαν δεν αστειευεσαι για το τριποδακι του 10ευρου δωσε λινκ.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εύκαμπτο τρίποδο gorilla δεν κάνει για dsrl σε αυτή τη τιμή κοίτα για παραπάνω και δεν θα το μετανιώσεις αν το χρησιμοποιείς

https://www.youtube.com/watch?v=Kn27_xTmIBw

https://www.youtube.com/watch?v=aGALkcWPIhg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα αυτό hama tripod star 61 γιατί ήθελα να το χρησιμοποιήσω το σκ για λήψη βίντεο και δε διέθετα παραπάνω χρήματα. Μόλις παραλάβω θα σας πω αν έκανε δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εισαι σε εσωτερικο χωρο και με σταθερο καδρο λογικα δεν θα εχεις μεγαλο προβλημα,εαν φιλοδοξεις να κανεις pan/tilt χειροκινητο ζουμ/εστιαση μαλλων θα απογοητευτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα αυτό hama tripod star 61 γιατί ήθελα να το χρησιμοποιήσω το σκ για λήψη βίντεο και δε διέθετα παραπάνω χρήματα. Μόλις παραλάβω θα σας πω αν έκανε δουλειά.

εχω το ιδιο νομιζω, η το 62/63

ειναι μια χαρα

αλλα μια φορα ειχα βαλει την 5100 με grip Πανω και ξεκουμπωσε και επεσε κατω απο 2μιση μετρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρια μου με ενα konig των 29 ευρω ηταν κι εμενα απογοητευτικη.. Φθηνιαρικη κατασκευη, κακοι μηχανισμοι... μεχρι που μου χαλασε τελειως πριν κανα 2μηνο (εφυγε το ενα ποδι) και αγορασα τελικα ενα benro http://www.skroutz.gr/products/show/11227619απο το οποιο μεχρι στιγμης, βλεπωντας και τις διαφορες με το προηγουμενο ειμαι ικανοποιημενος!

(Πηρα αυτο γιατι ηθελα να το κουβαλαω ευκολα μαζι μου, υπαρχει το ιδιο μοντελο με max height στα 85 και ενα φθηνοτερο της benro με 120cm max height που σηκωνει 3kg στα 45ε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στις κλικες των φωτογραφων επικρατεί το εξής...

 

Τρίποδο παίρνεις ένα φθηνό των 15-20€ να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να μάθεις, και μετά πας σε κάτι της τάξης των 100+ με τα απαραίτητα συνεργα.

 

Και αυτό των 10€,αλλα και αυτό των 40-50-60€, είναι κάτι τι οποίο θα αλαχθει ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν το πιάνω, με ποιο κριτήριο δεν είναι καλό ένα απλό τρίποδο, για απλές συνθήκες; (πχ. κάμερα/φακός ΟΧΙ γκουμούτσα, εσωτερικός χώρος, δεν φυσάει κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιάνω, με ποιο κριτήριο δεν είναι καλό ένα απλό τρίποδο, για απλές συνθήκες; (πχ. κάμερα/φακός ΟΧΙ γκουμούτσα, εσωτερικός χώρος, δεν φυσάει κλπ.)

Σε εσωτερικό χώρο όλα καλά είναι... Πήγαινε όμως παραλία με ένα πενταρακι μποφόρ, έλα να δεις τι φώτο θα πάρεις, αν δεν βρεις τη κάμερα σου στο πάτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εσωτερικό χώρο όλα καλά είναι... Πήγαινε όμως παραλία με ένα πενταρακι μποφόρ, έλα να δεις τι φώτο θα πάρεις, αν δεν βρεις τη κάμερα σου στο πάτωμα.

ασε

το παθα στα χανια

ειχα στησει το τριποδο σε βραχο 1μιση μετρο και ξεκουμπωσε το quickrelease Και εφυγε η μηχανη μαζι με φακο και grip και σκαει σε βραχο με το φακο

ευτυχως εσπασε μονο το Hood και αποροφησε ολη την δυναμη της πτωσης, και η μηχανη και ο φακος τη γλιτωσανε με ελαφρες γρατζουνιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...