Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το iPhone 6s Plus της Apple (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νο 1 Στην αγορα κινητου για εμενα ειναι η οθονη. Εχω το note 4 που δεν πoiανει μια σε specs με τα αλλα τουμπανα αλλα δεν το αλλαζω γιατι εχει τρομερη οθονη και δεν εχει βγει κατι καλυτο ακομα. Αν βγαλει η apple καλυτερη οθονη σε iphone απο την σαμσουνκ δινω και χιλιαρικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγνώμη που θα το πω πάλι, αλλά όταν βλέπεις την κορυφαία συμφωνα με την dm οθόνη του S6 απο το πλάι, κάθε άλλο παρά κορυφαία τη λες. Κοιτώντας την κάθετα και με προβολή έγχρωμης εικόνας (και όχι ενιαίο χρώμα), προφανώς και είναι τέλεια. Αυτά τα προβλήματα στην "ταπεινή" οθονη του iphone δεν τα βλέπεις υπο γωνία.

 

:)

Μα δεν υπαρχει οθονη με καλυτερες γωνιες θεασης απο μια amoled. Δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν υπαρχει οθονη με καλυτερες γωνιες θεασης απο μια amoled. Δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις...

 

Η αμολεντ σου πεταει rgb χρωματα αμα την κοιτας απο μεγαλη γωνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμολεντ σου πεταει rgb χρωματα αμα την κοιτας απο μεγαλη γωνια.

Εχω μαζι μου τωρα galaxy alpha, tab s 10.5, galaxy A3 και δεν το διακρινω αυτο που αναφερεις. Burn in που αναφερει ο φιλος απο πανω ειχα παθει μονο στο S3 κι ειχα και εχω μπολικες συσκευες με amoled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίω εγώ που εσύ δεν προσέχεις τι ακριβώς γράφω. Αν είχες την ίδια συσκευή ίσως και να μπορούσαμε να το συζητήσουμε. Δεν ντρέπομαι να παραδεχτώ πως το s6 που ο ίδιος διάλεξα, δεν κατάφερε να με εντυπωσιάσει.

εχω το plus βασικα για πες...

Αυτο που λες συμβαινει στα σημεια που ειναι κυρτη η οθονη και λογικκο ειναι ειδικα αν ειναι ασπρο το back round.Βλεπεις κατι πχ αν βαλεις ταινια?δεν μουχει τυχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εχω το plus βασικα για πες...

Αυτο που λες συμβαινει στα σημεια που ειναι κυρτη η οθονη και λογικκο ειναι ειδικα αν ειναι ασπρο το back round.Βλεπεις κατι πχ αν βαλεις ταινια?δεν μουχει τυχει

Βλέπεις που όντως δεν προσέχεις τι γράφω? :) Βάλε κάτι που να έχει λευκό χρώμα για παράδειγμα και κοίτα το υπό γωνία. Δεν είναι κατασκευαστικό ελάττωμα, είναι χαρακτηριστικό των amoled το οποίο και με ενοχλεί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνες της Apple έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα με color uniformity και tinting.

 

Εγώ έχω παρατηρήσει πρόβλημα κυρίως με backlight uniformity, όχι χρώμα. Έχω αλλάξει ένα iphone 6 (για άλλο λόγο) και είχαν και τα δυο το ίδιο πρόβλημα. Επάνω κεντρικά της οθόνης το ένα και επάνω δεξιά το άλλο.

 

Στο 6s παρόλα αυτά δεν έχω παρατηρήσει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Μάλιστα βάζοντας τις οθόνες δίπλα δίπλα, έχει και πολύ καλύτερο λευκό. Δεν ξέρω αν είμαι απλά τυχερός με την παρτίδα ή έχουν βελτιώσει κάτι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις που όντως δεν προσέχεις τι γράφω? :) Βάλε κάτι που να έχει λευκό χρώμα για παράδειγμα και κοίτα το υπό γωνία. Δεν είναι κατασκευαστικό ελάττωμα, είναι χαρακτηριστικό των amoled το οποίο και με ενοχλεί.

 

Μα δε γινεται να ναι χαρακτηριστικο Ολων των amoled και να μη μπορω να το δω. Δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω αλλα μηπως συμβαινει σε καποιες οθονες οπως και το burn in;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις που όντως δεν προσέχεις τι γράφω? :) Βάλε κάτι που να έχει λευκό χρώμα για παράδειγμα και κοίτα το υπό γωνία. Δεν είναι κατασκευαστικό ελάττωμα, είναι χαρακτηριστικό των amoled το οποίο και με ενοχλεί.

Δευτερη φορα μου το λες αυτό :mrgreen: Προσεχω τι γραφεις δασκαλε αυτό δεν σημαινει πως είναι fact αυτό που λες.Το dm οντος εχει βγαλει την οθονη του σ6 μια από τις καλυτερες αν όχι την καλυτερη atm.Μουφες λενε ε?τα παιρνουν μαλλον?Οργανα δεν εχουν απαπα ετσι με το ματι τα μετρανε.Εχεις μαλλον γερακισιο ματι και βλέπεις αλλιως τι να πω η σου κάθονται όλα τα ελαττωματικα :-D  :-D  :-D Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι και ελπιζω να το χαρεις το 6ς αφου δεν σε ψηνει το αντροιντ πια ...αλλα νταξ ρε ξαδερφε σου ξαναλεω μην  το παρουσιάζεις σαν σκουπιδι λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δευτερη φορα μου το λες αυτό :mrgreen: Προσεχω τι γραφεις δασκαλε αυτό δεν σημαινει πως είναι fact αυτό που λες.Το dm οντος εχει βγαλει την οθονη του σ6 μια από τις καλυτερες αν όχι την καλυτερη atm.Μουφες λενε ε?τα παιρνουν μαλλον?Οργανα δεν εχουν απαπα ετσι με το ματι τα μετρανε.Εχεις μαλλον γερακισιο ματι και βλέπεις αλλιως τι να πω η σου κάθονται όλα τα ελαττωματικα :-D  :-D  :-D Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι και ελπιζω να το χαρεις το 6ς αφου δεν σε ψηνει το αντροιντ πια ...αλλα νταξ ρε ξαδερφε σου ξαναλεω μην  το παρουσιάζεις σαν σκουπιδι λολ

 

Δεν είπα πουθενά ότι το s6 είναι σκουπίδι. Δεν θα το έπαιρνα αν ήταν έτσι. Οφείλω όμως να τονίσω όλα όσα με ξενέρωσαν σε αυτό και δεν είναι και λίγα. Δεν με απασχολεί αν οι οθόνες της samsung είναι σαν το ...λαχείο, που δεν ξέρεις κάθε φορά τι θα σου τύχει. Περιγράφω απλά πως υπο προϋποθέσεις οι amoled υπό γωνία φαίνονται χάλια, κάτι που δεν το είδα ποτέ σε iphone. Όσο για το μάτι μου, σαφώς και είναι "γερακίσιο" και έχω αρκετά "κολλήματα" για το πως θέλω να φαίνεται μια οθόνη.

 

Βάζοντας λοιπόν στη σειρά όσα με ενοχλούν στο S6, γράφω απλά πως δεν με ενθουσίασε συνολικά για μια συσκευή με αυτά τα χαρακτηριστικά και αυτό το κόστος. Απλό δεν είναι? Όπως πιστεύω πως αν το S6 κυκλοφορούσε με 100% stock android θα ήταν σχεδόν ένα απο τα καλύτερα τηλέφωνα που κυκλοφορούν.

 

Αν πάρω το 6s plus και δω αντίστοιχα κάποιο θέμα στην οθόνη κλπ, να είσαι σίγουρος πως θα το αλλάξω και αυτό.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγούρια έχει. Μπες στα φόρουμς της Apple και στο mc rumors. Η οθόνες της Apple έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα με color uniformity και tinting.Προσωπικα είμαι κάτοχος iPhone 6 plus και iPad Air 2 και άλλαξα 3 συσκευές i6plus και 5 iPad για πετύχω μια οθόνη χωρίς κάποιο μέρος με κιτρινηλα . Η Apple μειώνει τον αριθμό τον backlight LEDs για να πετύχει μικρότερη κατανάλωση , με αποτέλεσμα να δημιουργούνται book spines και uniformity issues. Η HTC έχει πολύ καλύτερες SIPS οθόνες.

Άρα διαφωνείς με το displaymate που ανέδειξε την οθόνη του iPhone 6 ως την κορυφαία lcd και 2η γενικά πίσω από την amoled των s5/note 4.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκτακόσιοι πυρήνες να 'χουν νέα σούπερ-ντούπερ Ανδροειδή, δεν θα φτάσουν ΟΥΔΕΠΟΤΕ το τέλειο σε λειτουργία iOS.

Επιτέλους...γιατί δεν μπορείτε να το χωνέψετε;

 

Είναι σαν να συγκρίνεις τεχνολογία F-18 με... ιπτάμενο δίσκο!

 

Στην δουλειά μου, εταιρεία δημιουργίας παιχνιδιών για τάμπλετς & κινητά, προφανώς έχουμε ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες και άπειρα μοντέλα και Ανδροειδή & iOS. Το ΜΟΝΙΜΟ πρόβλημα των Ανδροειδών-developers είναι ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ - και αφαιρούν ένα σορό features και ΚΥΡΙΩΣ γραφικά και εφέ, γιατί ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΒΑΡΒΑΤΑ Ανδροειδή "αντέχουν" αυτά.
Συν ότι θέλουν ένα σορό παραμέτρους για να τα φτιάξουν.

 

Οι iOS-developers απλά...χαμογελούν πλατιά και εφαρμόζουν τα πάντα που φτιάχνουμε σε χρόνο ντετέ και ΔΙΧΩΣ προβλήματα μνήμης.

 

ΑΥΤΟ είναι ουσιαστικά το μυστικό της Aplle - το άψογο λειτουργικό της.

 

...Παρασκευή βράδυ, πήγα να αποδεσμεύσω (σταματήσω) κάποια services στο Win8.1 PC μου στο σπίτι... Έγινε χαμός. Μετά την επανακίνηση, δεν ξεκινούσαν με τίποτα τα "Παράθυρα". Πάω να κάνω restore σε προηγούμενο point, ΔΕΝ το αναγνώριζε! Πάω να καλέσω ένα System image (backup), πάλι ΔΕΝ το αναγνώρισε! Περνάω σε δεύτερο δίσκο ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ το λειτουργικό απ' την αρχή, πάω να σβήσω το άλλο απ' τον άλλο δίσκο (και να το 'χω ως αποθηκευτικό χώρο)...επί 3 ώρες παιδευόμουν ακόμα και με το command prompt να μπορέσω ΩΣ FULL PRIVILEGE ADMIN να έχω το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ - full access στον δεύτερο δίσκο.
Πράγμα που ΔΕΝ το κατάφερα με ΑΠΕΙΡΟΥΣ τρόπους που διάβασα σε φόρουμ και επίσημα σάιτ...και τελικά...ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ έσβησα τα πάντα (και τα 'χασα όλα απ' τον δεύτερο δίσκο)...και ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ πέρασα τα "Παράθυρα" σε κενούς (2, πλέον) δίσκους...ώστε ΤΕΛΙΚΑ να τρέξουν σωστά!


...Αυτά, ΟΥΔΕΠΟΤΕ τα 'χω αντιμετωπίσει στο Lion ή το Yosemite!

Για να πάρετε μια γεύση ΤΙ ΕΣΤΙ "Μηλοσυσκευές"...και τί "ολίγον από γιουβέτσι" είναι οι λοιπές!

Ως μηχανήματα τα άλλα είναι ΣΟΥΠΕΡ, με μακράν ΠΙΟ ΣΟΥΠΕΡ χαρακτηριστικά απ' τα "μηλόφωνα". Όμως τα "μηλόφωνα", απλά ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ισχυρά χαρακτηριστικά, κάνουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ δουλειά με τα βαρβάτα Ανδροειδή...με ΜΙΣΑ επιδόσεων χαρακτηριστικά!

Γιατί να πρέπει να 'σαι...σαν... HALO στρατιώτης με σούπερ-τεχνολογία, όταν με ένα ΑΚ-47 που ΠΟΤΕ δεν κολλάει, ΠΟΤΕ δεν παθαίνει αφλογιστία κτλ...σκοτώνεις μια χαρά τον αντίπαλο;

 

Αυτά από μένα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που θα το πω πάλι, αλλά όταν βλέπεις την κορυφαία συμφωνα με την dm οθόνη του S6 απο το πλάι, κάθε άλλο παρά κορυφαία τη λες. Κοιτώντας την κάθετα και με προβολή έγχρωμης εικόνας (και όχι ενιαίο χρώμα), προφανώς και είναι τέλεια. Αυτά τα προβλήματα στην "ταπεινή" οθονη του iphone δεν τα βλέπεις υπο γωνία.

 

:)

Κοιτώντας το iphone υπό 30 μοίρες γωνία η φαινόμενη φωτεινότητα μειώνεται κατά 45% με 50%.

Η αντίστοιχη μείωση με την ίδια κλήση στην οθόνη του s6, note 4 είναι 27%. Μήπως λοιπόν δεν βλέπεις την αντίστοιχη χρωματική αλλοίωση στο iphone λόγω μειωμένης φωτεινότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκτακόσιοι πυρήνες να 'χουν νέα σούπερ-ντούπερ Ανδροειδή, δεν θα φτάσουν ΟΥΔΕΠΟΤΕ το τέλειο σε λειτουργία iOS.

Επιτέλους...γιατί δεν μπορείτε να το χωνέψετε;

 

Είναι σαν να συγκρίνεις τεχνολογία F-18 με... ιπτάμενο δίσκο!

 

Στην δουλειά μου, εταιρεία δημιουργίας παιχνιδιών για τάμπλετς & κινητά, προφανώς έχουμε ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες και άπειρα μοντέλα και Ανδροειδή & iOS. Το ΜΟΝΙΜΟ πρόβλημα των Ανδροειδών-developers είναι ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ - και αφαιρούν ένα σορό features και ΚΥΡΙΩΣ γραφικά και εφέ, γιατί ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΒΑΡΒΑΤΑ Ανδροειδή "αντέχουν" αυτά.

Συν ότι θέλουν ένα σορό παραμέτρους για να τα φτιάξουν.

 

Οι iOS-developers απλά...χαμογελούν πλατιά και εφαρμόζουν τα πάντα που φτιάχνουμε σε χρόνο ντετέ και ΔΙΧΩΣ προβλήματα μνήμης.

 

ΑΥΤΟ είναι ουσιαστικά το μυστικό της Aplle - το άψογο λειτουργικό της.

 

...Παρασκευή βράδυ, πήγα να αποδεσμεύσω (σταματήσω) κάποια services στο Win8.1 PC μου στο σπίτι... Έγινε χαμός. Μετά την επανακίνηση, δεν ξεκινούσαν με τίποτα τα "Παράθυρα". Πάω να κάνω restore σε προηγούμενο point, ΔΕΝ το αναγνώριζε! Πάω να καλέσω ένα System image (backup), πάλι ΔΕΝ το αναγνώρισε! Περνάω σε δεύτερο δίσκο ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ το λειτουργικό απ' την αρχή, πάω να σβήσω το άλλο απ' τον άλλο δίσκο (και να το 'χω ως αποθηκευτικό χώρο)...επί 3 ώρες παιδευόμουν ακόμα και με το command prompt να μπορέσω ΩΣ FULL PRIVILEGE ADMIN να έχω το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ - full access στον δεύτερο δίσκο.

Πράγμα που ΔΕΝ το κατάφερα με ΑΠΕΙΡΟΥΣ τρόπους που διάβασα σε φόρουμ και επίσημα σάιτ...και τελικά...ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ έσβησα τα πάντα (και τα 'χασα όλα απ' τον δεύτερο δίσκο)...και ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ πέρασα τα "Παράθυρα" σε κενούς (2, πλέον) δίσκους...ώστε ΤΕΛΙΚΑ να τρέξουν σωστά!

...Αυτά, ΟΥΔΕΠΟΤΕ τα 'χω αντιμετωπίσει στο Lion ή το Yosemite!

Για να πάρετε μια γεύση ΤΙ ΕΣΤΙ "Μηλοσυσκευές"...και τί "ολίγον από γιουβέτσι" είναι οι λοιπές!

Ως μηχανήματα τα άλλα είναι ΣΟΥΠΕΡ, με μακράν ΠΙΟ ΣΟΥΠΕΡ χαρακτηριστικά απ' τα "μηλόφωνα". Όμως τα "μηλόφωνα", απλά ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ισχυρά χαρακτηριστικά, κάνουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ δουλειά με τα βαρβάτα Ανδροειδή...με ΜΙΣΑ επιδόσεων χαρακτηριστικά!

Γιατί να πρέπει να 'σαι...σαν... HALO στρατιώτης με σούπερ-τεχνολογία, όταν με ένα ΑΚ-47 που ΠΟΤΕ δεν κολλάει, ΠΟΤΕ δεν παθαίνει αφλογιστία κτλ...σκοτώνεις μια χαρά τον αντίπαλο;

 

Αυτά από μένα...

Λογικο δεν ειναι οταν στο android υπαρχουν απειρες συσκευες απο 50€ εως 1000€ να απαιτειται μεγαλυτερη δουλεια για ενα παιχνιδι απ οτι στο ios που ειναι ολες κι ολες 5 οι συσκευες;;;

 

Η apple προσθεσε 2-3 παραπανω χαρακτηριστικα στο 6s και ο διπυρινος της τα χει παιξει απ την υπερθερμανση, εχεις δει τι γινεται;;;

 

Αν η apple εβαζε qhd screen και το βαρυνε με ολα τα features που εχουν οι συγχρονες android ναυαρχιδες θα κολλουσε τοσο οσο κι ενα android των 50€, παρτε το χαμπαρι επιτελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κοιτώντας το iphone υπό 30 μοίρες γωνία η φαινόμενη φωτεινότητα μειώνεται κατά 45% με 50%.

Η αντίστοιχη μείωση με την ίδια κλήση στην οθόνη του s6, note 4 είναι 27%. Μήπως λοιπόν δεν βλέπεις την αντίστοιχη χρωματική αλλοίωση στο iphone λόγω μειωμένης φωτεινότητας. 

 

Στο s6 αν έχεις ενιαίο χρώμα σε μεγάλα ποσοστά (λευκό ας πούμε), δεν χάνεις μόνο σε φωτεινότητα αλλά αλλοιώνεται και το ίδιο το χρώμα και η οθόνη απο το πλάι φαίνεται σα να είναι ...τσαλακωμένη. Όπως είπα, σε κανονικές φωτό ή video κλπ είναι μια χαρά. Αν ανεβάσω τη φωτεινότητα στο S6 στο full είναι ακόμη καλύτερα αλλά μετά η αυτονομία γίνεται ακόμη πιο τραγική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...