Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το iPhone 6s Plus της Apple (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα διαφωνείς με το displaymate που ανέδειξε την οθόνη του iPhone 6 ως την κορυφαία lcd και 2η γενικά πίσω από την amoled των s5/note 4.

1ον, Δεν είπα οτι όλα έχουν πρόβλημα. To dispalay mate έλαβε ενα review unit "uber binded" απλά άψογο. 2ον ,το ίδιο Displaymate που αναφέρεις στο review της SAMOLED του S6 

http://www.displaymate.com/Galaxy_S6_ShootOut_1.htm 

αναφέρει οτι έχει παντού τέλεια ομοιομορφία κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει σε SAMOLED οθόνες με τίποτα λόγω τρόπου κατασκευής, όπως και το να μην έχεις burn in σε συνθήκες μακροχρόνιας χρήσης.  

Φυσικά όμως το DisplayMate δεν τεστάρει το luminance uniformity across area, αλλά το color gammut και uniformity που πάντα είναι τέλειο τόσο σε οθόνες τύπου  SIPS :ihone6 & 6s όσο και στα τύπου AMOLED των Galaxy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oκτακόσιοι πυρήνες να 'χουν νέα σούπερ-ντούπερ Ανδροειδή, δεν θα φτάσουν ΟΥΔΕΠΟΤΕ το τέλειο σε λειτουργία iOS.

Επιτέλους...γιατί δεν μπορείτε να το χωνέψετε;

 

Είναι σαν να συγκρίνεις τεχνολογία F-18 με... ιπτάμενο δίσκο!

 

Στην δουλειά μου, εταιρεία δημιουργίας παιχνιδιών για τάμπλετς & κινητά, προφανώς έχουμε ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες και άπειρα μοντέλα και Ανδροειδή & iOS. Το ΜΟΝΙΜΟ πρόβλημα των Ανδροειδών-developers είναι ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ - και αφαιρούν ένα σορό features και ΚΥΡΙΩΣ γραφικά και εφέ, γιατί ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΒΑΡΒΑΤΑ Ανδροειδή "αντέχουν" αυτά.

Συν ότι θέλουν ένα σορό παραμέτρους για να τα φτιάξουν.

 

Οι iOS-developers απλά...χαμογελούν πλατιά και εφαρμόζουν τα πάντα που φτιάχνουμε σε χρόνο ντετέ και ΔΙΧΩΣ προβλήματα μνήμης.

 

ΑΥΤΟ είναι ουσιαστικά το μυστικό της Aplle - το άψογο λειτουργικό της.

 

...Παρασκευή βράδυ, πήγα να αποδεσμεύσω (σταματήσω) κάποια services στο Win8.1 PC μου στο σπίτι... Έγινε χαμός. Μετά την επανακίνηση, δεν ξεκινούσαν με τίποτα τα "Παράθυρα". Πάω να κάνω restore σε προηγούμενο point, ΔΕΝ το αναγνώριζε! Πάω να καλέσω ένα System image (backup), πάλι ΔΕΝ το αναγνώρισε! Περνάω σε δεύτερο δίσκο ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ το λειτουργικό απ' την αρχή, πάω να σβήσω το άλλο απ' τον άλλο δίσκο (και να το 'χω ως αποθηκευτικό χώρο)...επί 3 ώρες παιδευόμουν ακόμα και με το command prompt να μπορέσω ΩΣ FULL PRIVILEGE ADMIN να έχω το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ - full access στον δεύτερο δίσκο.

Πράγμα που ΔΕΝ το κατάφερα με ΑΠΕΙΡΟΥΣ τρόπους που διάβασα σε φόρουμ και επίσημα σάιτ...και τελικά...ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ έσβησα τα πάντα (και τα 'χασα όλα απ' τον δεύτερο δίσκο)...και ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ πέρασα τα "Παράθυρα" σε κενούς (2, πλέον) δίσκους...ώστε ΤΕΛΙΚΑ να τρέξουν σωστά!

 

 

...Αυτά, ΟΥΔΕΠΟΤΕ τα 'χω αντιμετωπίσει στο Lion ή το Yosemite!

 

Για να πάρετε μια γεύση ΤΙ ΕΣΤΙ "Μηλοσυσκευές"...και τί "ολίγον από γιουβέτσι" είναι οι λοιπές!

 

Ως μηχανήματα τα άλλα είναι ΣΟΥΠΕΡ, με μακράν ΠΙΟ ΣΟΥΠΕΡ χαρακτηριστικά απ' τα "μηλόφωνα". Όμως τα "μηλόφωνα", απλά ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ισχυρά χαρακτηριστικά, κάνουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ δουλειά με τα βαρβάτα Ανδροειδή...με ΜΙΣΑ επιδόσεων χαρακτηριστικά!

 

Γιατί να πρέπει να 'σαι...σαν... HALO στρατιώτης με σούπερ-τεχνολογία, όταν με ένα ΑΚ-47 που ΠΟΤΕ δεν κολλάει, ΠΟΤΕ δεν παθαίνει αφλογιστία κτλ...σκοτώνεις μια χαρά τον αντίπαλο;

 

Αυτά από μένα...

Αγόρι μου το τεράστιο fail με το wifi στα yosemite το κατάπιες; Μέχρι και σήμερα, 1 έτος μετά το official release, με πετάει έξω τουλάχιστον 3 φορές σε κάθε work session μου, χωρίς λόγο και αιτία. Και μιλάμε για μηχάνημα 1500ε, χωρίς θύρα ethernet, εν έτη 2015, με πόσα updates, και τη μαμα apple απλά να γράφει the worlds most advanced operating system (minus the wifi).

Απλά τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άρα διαφωνείς με το displaymate που ανέδειξε την οθόνη του iPhone 6 ως την κορυφαία lcd και 2η γενικά πίσω από την amoled των s5/note 4.

Το review του είχε συσκευή της αγοράς ή συσκευή που του είχαν στείλει για review?

 

Edit: Ah δεν είδα το παραπάνω post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το review του είχε συσκευή της αγοράς ή συσκευή που του είχαν στείλει για review?

 

Edit: Ah δεν είδα το παραπάνω post...

Εγώ δεν είδα την πηγή του παραπάνω ισχυρισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ δεν είδα την πηγή του παραπάνω ισχυρισμού.

Θες αποδείξεις για το κρυφό καμάρι των cherry picked reviews? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple προσθεσε 2-3 παραπανω χαρακτηριστικα στο 6s και ο διπυρινος της τα χει παιξει απ την υπερθερμανση, εχεις δει τι γινεται;;;

 

Αν η apple εβαζε qhd screen και το βαρυνε με ολα τα features που εχουν οι συγχρονες android ναυαρχιδες θα κολλουσε τοσο οσο κι ενα android των 50€, παρτε το χαμπαρι επιτελους.

 

Τι εννοείς "τι γίνεται"? Έχουν απλώς αναφερθεί μερικά περιστατικά. Δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα επίσημα.

 

Έλεγα και γω, δεν ακούγεται τίποτα και ανησύχησα. Heat-gate. 

 

 

Όσο αναφορά για το δεύτερο σκέλος και τα android των 50 ευρώ, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι τα ιδια...

 

ο επεξεργαστης του 6 plus κανει 9 χιλιαδες στο 3dmark physics .. το νοτε 4 kanei sxedon 18 !! TΑ ΔΙΠΛΑ ! .. ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΝΤΟΥΤΟΥ KAI ta ypoloipa linear code benchmark ειναι μονο για να ψηνουν ημιμαθη fanboyz .. και σιγουρα δε κανουν για να συγκρινουν διαφορετικες πλατφορμες !! ΜΟΝΟ 3dmark physics μονο αυτο προσομειωνει πραγματικες συνθηκες ..καταλαβετε το δεν μπορω αλλο να το λεω μην ειστε προβατα !!

 

κατα ταλλα πολυ ωραιο το iphone 6 το ειχαμε ξερουμε απο πρωτο χερι τι κανει καλο ειναι , αυτο το καινουργιο δε λυγιζει κιολας αρα μια χαρα ! 

 

επισης σταματηστε να λετε βλακειες για τις θεικες amoled δεν μπορω καν να τα βλεπω ..δε συγκρινονται καν 

 

ισχυει οτι το ios και το  macos ειναι πολυ problem free και ΠΑΡΑ πολυ γρηγορα σε καποιες καταστασεις .. core duo macpro εκανε στο photoshop οργια σε ταχυτητα μεγαλυτερη απο οτι εχω δει τελευταια ..ανοιγε φωτο 77 φορες πιο γρηγορα απο i5 λαπτοπ και αλλα .. τες πα αυτο το ξερουμε αλλα ..οχι οτι το διπυρηνο παει τα ιδια με το snapdragon ειναι αστειο εχει τη μιση αποδοση ουσιαστικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παλι τα ιδια...

 

ο επεξεργαστης του 6 plus κανει 9 χιλιαδες στο 3dmark physics .. το νοτε 4 kanei sxedon 18 !! TΑ ΔΙΠΛΑ ! .. ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΝΤΟΥΤΟΥ KAI ta ypoloipa linear code benchmark ειναι μονο για να ψηνουν ημιμαθη fanboyz .. και σιγουρα δε κανουν για να συγκρινουν διαφορετικες πλατφορμες !! ΜΟΝΟ 3dmark physics μονο αυτο προσομειωνει πραγματικες συνθηκες ..καταλαβετε το δεν μπορω αλλο να το λεω μην ειστε προβατα !!

Βρήκες το 1 (υπο)benchmark που σε εξυπηρετεί, συγκεκριμένα το 3dmark physics που μετράει complex physics simulations σε 3d games χρησιμοποιώντας τη Bullet Physics Library, και μας έχεις ταράξει στο τρολάρισμα.

 

To Ice Storm overall score μας κάνει; Το T-Rex onscreen αλλά και offscreen (για να αφαιρέσουμε εντελώς τον παράγοντα "ανάλυση οθόνης", αν και είναι πρόβλημα του εκάστοτε κατασκευαστή που βάζει υπερυψηλές αναλύσεις χωρίς να μπορεί να τις υποστηρίξει, με αποτέλεσμα τα χαμηλά framerates) μας κάνουν, στα οποία έχουμε frames/sec; Είναι αρκετά κοντά στις "πραγματικές συνθήκες" για εσένα; Τα 2d benchmarks μας κάνουν ή ούτε αυτά;

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να συμβιβαστείς με την πραγματικότητα και να πας παρακάτω.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρέπει να πόνεσε. Άντε του χρόνου με 8gb ram να χαρεί η master race με τα πολυεργαλεια παραγωγικότητας. :P

https://youtube.com/watch?v=Mx6XaV2K8Go&feature=youtu.be

Αν εχεις κοτσια απαντησε ειλικρινα. Ειναι αυτο τεστ πραγματικης χρησης;;; Ειλικρινα ομως

 

ξερεις ποσο κοστιζει για μενα ενα iphone;;; Οσο ενα γεμισμα της πισινας μου. Μηδαμινο ποσο αλλα δεν το χαλαλιζω για σκαρτες συσκευες.

 

Προσπαθειτε να πεισετε τον εαυτο σας οτι αξιζει το iphone.

 

Ειναι συσκευη ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ

 

Σε προσκαλω επισης να ρθεις στη μεζονετα μου στην Κρητη να το βουτηξεις στην πισινα αφου καποια τεστ λενε πως ειναι και αδιαβροχο. Σε περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν εχεις κοτσια απαντησε ειλικρινα. Ειναι αυτο τεστ πραγματικης χρησης;;; Ειλικρινα ομως

 

ξερεις ποσο κοστιζει για μενα ενα iphone;;; Οσο ενα γεμισμα της πισινας μου. Μηδαμινο ποσο αλλα δεν το χαλαλιζω για σκαρτες συσκευες.

 

Προσπαθειτε να πεισετε τον εαυτο σας οτι αξιζει το iphone.

 

Ειναι συσκευη ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ

 

Σε προσκαλω επισης να ρθεις στη μεζονετα μου στην Κρητη να το βουτηξεις στην πισινα αφου καποια τεστ λενε πως ειναι και αδιαβροχο. Σε περιμενω

LOL ρε πρωί πρωί... Μου βγήκε ο καφές από τα αυτιά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρέπει να πόνεσε. Άντε του χρόνου με 8gb ram να χαρεί η master race με τα πολυεργαλεια παραγωγικότητας. :P 

 

Multitasking το Note 5, όχι αστεία. Και 4GB RAM για να μη χρειάζεται να ξαναφορτώνει τις εφαρμογές.... Oh, wait!

 

 

Αν εχεις κοτσια απαντησε ειλικρινα. Ειναι αυτο τεστ πραγματικης χρησης;;; Ειλικρινα ομως

 

ξερεις ποσο κοστιζει για μενα ενα iphone;;; Οσο ενα γεμισμα της πισινας μου. Μηδαμινο ποσο αλλα δεν το χαλαλιζω για σκαρτες συσκευες.

 

Προσπαθειτε να πεισετε τον εαυτο σας οτι αξιζει το iphone.

 

Ειναι συσκευη ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ

 

Σε προσκαλω επισης να ρθεις στη μεζονετα μου στην Κρητη να το βουτηξεις στην πισινα αφου καποια τεστ λενε πως ειναι και αδιαβροχο. Σε περιμενω

Την αλλαγή χρήσης στο υπόγειο την τακτοποίησες; Τα προστεγάσματα, το bbq; Την περίφραξη; Αν όχι, στείλε pm, λίγοι μήνες έμειναν. Τιμαί λογικαί!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Multitasking το Note 5, όχι αστεία. Και 4GB RAM για να μη χρειάζεται να ξαναφορτώνει τις εφαρμογές.... Oh, wait!

 

 

 

Την αλλαγή χρήσης στο υπόγειο την τακτοποίησες; Τα προστεγάσματα, το bbq; Την περίφραξη; Αν όχι, στείλε pm, λίγοι μήνες έμειναν. Τιμαί λογικαί!

 

 

Αν θελετε σοβαρευτειτε, αυτο δεν ειναι multitasking και το γνωριζετε. Κανεις δεν δουλευει στη καθημερινοτητα του ανοιγοντας 20 εφαρμογες την μια πισω απ την αλλη.

 

Υπαρχουν απειρα βιντεο στο youtube. Ψαξτο και θα δεις οτι δεν ειναι ετσι οπως το περιγραφετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...