Προς το περιεχόμενο

Νέα... transformers από την ASUS, Transformer Book T100HA και Transformer Book Flip TP200SA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ζητάτε την αυτονομία και την ευκολία που προσφέρει το πληκτρολόγιο ενός φορητού υπολογιστή, με την ευελιξία και την άνεση που προσφέρει ένα tablet, τότε ενδεχομένως οι δύο νέες προτάσεις της ASUS, Transformer Book T100HA και Transformer Book Flip TP200SA να αποτελούν την ιδανική λύση για εσάς.

Το Transformer Book T100HA αποτελείται από δύο τμήματα, και πιο συγκεκριμένα από ένα tablet και ένα αποσπώμενο πληκτρολόγιο. Το tablet διαθέτει οθόνη 10,1 ιντσών ανάλυσης 1280 x 800 pixels και βασίζεται στον επεξεργαστή Intel Atom x5-Z8500 που προσφέρει συχνότητα λειτουργίας έως και 2,24GHz.

 

Ο χρήστης μπορεί να το επιλέξει με 2GB ή 4GB RAM και με αποθηκευτικό χώρο 32GB, 64GB ή 128GB. Από άποψη συνδεσιμότητας και δικτύωσης προσφέρονται WiFi, Bluetooth, USB Type-C, USB 2.0, microUSB 2.0, micro HDMI καθώς και υποδοχή 3,5 χιλιοστών για ακουστικά.

 

Το πληκτρολόγιο συνδέεται στο tablet με την χρήση μαγνητών και η συσκευή συνολικά έχει βάρος περίπου ένα κιλό (το tablet έχει βάρος 580 γραμμάρια). Σύμφωνα με την ASUS, η μπαταρία των 30WHr επαρκεί για αυτονομία 12 ωρών. Είναι κατασκευασμένο από ανοδιωμένο αλουμίνιο και θα κυκλοφορήσει με φινίρισμα Tin Grey, Aqua Blue ή Rouge Pink. Από άποψη λογισμικού, βασίζεται στα Windows 10 (Home ή Pro) της Microsoft.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Το Transformer Book Flip TP200SA ακολουθεί διαφορετική φιλοσοφία στην σχεδίαση, και έτσι είναι στην ουσία ένας φορητός υπολογιστής, που χάρη στο ειδικό σύστημα μεντεσέδων μπορεί και μετατρέπεται σε tablet, έχοντας το πληκτρολόγιο διπλωμένο.

 

Η οθόνη του έχει διαγώνιο 11,6 ιντσών και υποστηρίζει ανάλυση 1366 x 768 pixels και ο χρήστης μπορεί να το επιλέξει είτε με τετραπύρηνο επεξεργαστή Intel Pentium N3700 είτε με διπύρηνο Intel Celeron N3050 και με έως 4GB RAM. Υπάρχει επίσης δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε μοντέλα με 32GB ή 64GB μνήμης τύπου eMMC ή με SSD χωρητικότητας 128GB.

 

Από άποψη συνδεσιμότητας προσφέρει USB 2.0, USB 3.0, USB Type-C και micro HDMI ενώ η μπαταρία του σύμφωνα με την ASUS του προσφέρει αυτονομία 8 ωρών (38WHr). Το βάρος του είναι περίπου 1,2 κιλά και τρέχει Windows 10 (Home ή Pro).

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Οι τιμές για το 2-in-1 ASUS Transformer Book T100HA ξεκινούν από τα $299 (2GB RAM/ 32GB storage) και του Transformer Book Flip TP200SA από τα $349.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν τι μπορώ να πάρω για αντικαταστάτη του t100 απλά να είναι λίγο πιο δυνατό! To t100ha με τα 4gb ram φαίνεται πολύ καλή περίπτωση και με νορμάλ τιμή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια ειχα παρα πολλα προβληματα με το προηγουμενο μοντελο asus T100A.

 

με το παραμικρο εσπαγε το ντιτζιταισερ της οθονης

 

τα πλητρα του πληκτρολογιου τα περισσοτερα off 

 

γενικως κακη και ψευτικη κατασκευη 

 

αυτο που μου αρεσε μονο ηταν η αυτονομια της μπαταριας και πολυ γρηγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια ειχα παρα πολλα προβληματα με το προηγουμενο μοντελο asus T100A.

 

με το παραμικρο εσπαγε το ντιτζιταισερ της οθονης

 

τα πλητρα του πληκτρολογιου τα περισσοτερα off 

 

γενικως κακη και ψευτικη κατασκευη 

 

αυτο που μου αρεσε μονο ηταν η αυτονομια της μπαταριας και πολυ γρηγορο

 

Αγορινα τι εκανες για το digitizer? Το αλλαξες? Ειναι ευκολο? Γιατι και εγω θελω να το κανω κατι μιας και μου εσπασε η οθονη :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια ειχα παρα πολλα προβληματα με το προηγουμενο μοντελο asus T100A.

 

με το παραμικρο εσπαγε το ντιτζιταισερ της οθονης

 

τα πλητρα του πληκτρολογιου τα περισσοτερα off 

 

γενικως κακη και ψευτικη κατασκευη 

 

αυτο που μου αρεσε μονο ηταν η αυτονομια της μπαταριας και πολυ γρηγορο

το ιδιο σε μένα όσο αφορά το digi (πλήκτρα δεν έπαθαν τπτ σκυλιά και τα κακομεταχυρισομουν) αλλα digi ναι...

είχα πάρει 4 digi απο ebay.... τα τρία τα χρησιμοποίησα ήδη χαχαχα μετα το χαρυσα... αλλο θεμα δεν ειδα.. μονο digi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο t100 ρε παιδιά;! Μου έχει πέσει κάτω κάμποσες φορές δεν έχει καταλάβει τίποτα! Μια φορά ξεκούμπωσε η οθόνη αλλά για σπάσιμο ή ράγισμα ούτε λόγος! Ούτε με το πληκτρολόγιο κανένα θέμα και είναι το βασικό μου μηχάνημα κοντά 2 χρόνια τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πλέον είναι θέμα χρόνου τα windows tablets να αποκτήσουν το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά των tablets.

Το περίεργο είναι που δεν το έχουν κάνει ακόμα για μένα!

 

Μιλάμε για πραγματικό μηχάνημα - εργαλείο vs παιχνίδι - μεγάλο κινητό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τ100 αποτελεί ένα εξαιρετικό εργαλείο - τάμπλετ. Αλλά η χαμηλή τιμή έχει τις θυσίες της... Ειδικά στην ποιότητα κατασκευής, που απλά είναι αστεία. Ελπίζω να είναι βελτιωμένη στο νέο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τ100 αποτελεί ένα εξαιρετικό εργαλείο - τάμπλετ. Αλλά η χαμηλή τιμή έχει τις θυσίες της... Ειδικά στην ποιότητα κατασκευής, που απλά είναι αστεία. Ελπίζω να είναι βελτιωμένη στο νέο μοντέλο.

Τι να πω, δεν είχα κάποιο παράπονο μέχρι τώρα! Μάλλον ήμουν από τους τυχερούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τελευταίο και από εμένα. Πότε αρχίζουν να κυκλοφορούν παγκοσμίως και Ελλάδα αν υπάρχει κάποια φήμη πότε θα κυκλοφορήσουν. Κατά τα Χριστούγεννα θέλω να αγοράσω. Τώρα έχω το Vivotab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια ειχα παρα πολλα προβληματα με το προηγουμενο μοντελο asus T100A.

 

με το παραμικρο εσπαγε το ντιτζιταισερ της οθονης

 

τα πλητρα του πληκτρολογιου τα περισσοτερα off 

 

γενικως κακη και ψευτικη κατασκευη 

 

αυτο που μου αρεσε μονο ηταν η αυτονομια της μπαταριας και πολυ γρηγορο

 

πως στο καλο το καταφερες αυτο? εμενα δεν εχει παθει τιποτα, αλλα δεν το πεταω κατω. Το πληκτρολογιο αριστο, απο κατασκευη γενικως θα μπορουσε να ειναι καλυτερο αλαλ για 350€ μην επριμενεις να εχει το μεταλο της apple. Ειναι η καλυτερη αγορα που εκανα ποτε. Γλυκοκοιταζω το καινουριο με τα 4gb και τον 128 σκληρο. Αν ειναι μεχρι 450$ το χτυπαω ανετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πλέον είναι θέμα χρόνου τα windows tablets να αποκτήσουν το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά των tablets.

 

Δεν θα γινουν ποτέ, οσο δεν τα κανει κανεις χρηση ως tablet και οσο ειναι αναπηρα απο αισθητηρες και εφαρμογες.

 

Για την ωρα ουτε καν κοντα δεν ειναι... 

 

 

In other news, ωραια netbooks με touchscreen. Ελπίζω στην επομενη γενια να προσπαθησουν λιγο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γινουν ποτέ, οσο δεν τα κανει κανεις χρηση ως tablet και οσο ειναι αναπηρα απο αισθητηρες και εφαρμογες.

 

Για την ωρα ουτε καν κοντα δεν ειναι...

 

 

In other news, ωραια netbooks με touchscreen. Ελπίζω στην επομενη γενια να προσπαθησουν λιγο παραπανω.

Σε διαψεύδει η αγορά οικτρά.

Τα Windows tablet 2 in 1 ειναι το πιο δυναμικό segment του PC industry σήμερα και τα επόμενα χρόνια.

Και ας μην τα κάνει ως tablet χρήση.

Μονο που έχουν full Windows αρκεί και περισσεύει για το 90% των χρηστών να τα προτιμήσει έναντι android.

Οι εφαρμογές ειναι απλά επιθυμητό να υπάρχουν όχι κριτήριο αγοράς η απόρριψης τους.

 

Το εφαρμογοκεντρικο σύστημα δεν εχει καμία τύχη με ενα περιοριστικό λειψό λειτουργικο που ουτε καν της προκοπής multitasking εχει με ενα full OS.

 

Όλα τα αλλα να χαμε να λέμε απλά για να πούμε ενα τίποτα.

Αυτό το τελευταίο και από εμένα. Πότε αρχίζουν να κυκλοφορούν παγκοσμίως και Ελλάδα αν υπάρχει κάποια φήμη πότε θα κυκλοφορήσουν. Κατά τα Χριστούγεννα θέλω να αγοράσω. Τώρα έχω το Vivotab.

Λογικα πολυ πριν τα Χριστούγεννα θα ειναι στα ράφια των καταστημάτων.

Ήδη Γερμανία,Γαλλία,Αγγλία ειναι προ των πυλών κυκλοφοριας τους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...