Προς το περιεχόμενο

13 εκ. πωλήσεις σε 3 ημέρες για τα νέα iPhone 6s και iPhone 6s Plus. Στις 9 Οκτωβρίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειμαι fanboy καμιας εταιριας και λογισμικου, αλλα μπραβο στην apple. Αυτο που πουλαει και πλασαρει δεν ειναι ενα τερας σε χαρακτηριστικα κινητο (δες τα 8 πυρινα android με τα 4gb ram), ειναι το πακετο μιας πολυ καλης συσκευής με smooth software, που θα συνεχίζει να πηγαίνει σφαίρα χωρις rootαρισμα και βλακιες. Αν ειχα τα χρηματα θα το αγοραζα. 

 

Ετσι για την ιστορια, ειμαι windows phone χρηστης

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλληνες ο λαός που δεν κερδίζει τίποτα άλλο απο ενα τεράστιο φουσκωμένο εγωισμό κάθε φορά που η εταιρεία της οποιας είναι κάτοχος κινητου βγάζει κάτι νέο ώστε να δικαιολογηθουν τα χρήματα του.

(Παλαιότερα είχαμε τα αυτοκίνητα τώρα τα smartphones litlle chinese dudes ;) )

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλληνες ο λαός που δεν κερδίζει τίποτα άλλο απο ενα τεράστιο φουσκωμένο εγωισμό κάθε φορά που η εταιρεία της οποιας είναι κάτοχος κινητου βγάζει κάτι νέο ώστε να δικαιολογηθουν τα χρήματα του.

(Παλαιότερα είχαμε τα αυτοκίνητα τώρα τα smartphones litlle chinese dudes ;) )

Οι άλλοι καταναλωτές συμπεριφερονται διαφορετικά? Τι ποσοστό των πωλήσεων της Apple αντιπροσωπευει η χώρα μας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω για σας, αλλά διαβάζω τα σχόλια στο s6 edge plus μου και είπα να γράψω..... ίσως το σκεφτόμουν αν έβγαζε στο plus μοντέλο της η apple 2κ οθόνη. (εννοείται με jailbreak) αλλά μπαααα, δεν υπάρχει σύγκριση τουλάχιστον μεταξύ οθόνης s6 edge plus, και iphone 6 plus...(και πριν πείτε το οτιδήποτε, έχω και του αδερφού μου εδώ και τα συγκρίνω. υπάρχει διαφορά fullhd από 2κ ειδικά στα βίντεο του youtube που έχουν την ανάλυση 2κ διαθέσιμη. αυτή η καραμέλα ότι  το μάτι δεν ξεχωρίζει την ανάλυση είναι απλά μπούρδες. εκτός αν είσαι 45+ με πρεσβυοπία)

 

δεν με πείθουν τα 3dtouch και άλλα gimmicks(γιατί περί gimmick είναι τουλάχιστον προς το παρών) το μόνο που μάρεσε είναι η δύναμη του a9 chip και τίποτα άλλο. (επίσης οι μερικές καλύτερα γραμμένες εφαρμογές)

όμως προτιμώ το design του edge, το πόσο ελαφρύ είναι στο χέρι, την αίσθηση του μετάλλου και γυαλιού.... επίσης το multitasking ειναι ένα κλικ πάνω στο iphone

 

συμφωνώ ότι το οικοσύστημα της apple ειναι πάρα πολύ καλό. σου λείνει τα χέρια. όμως για κάποιον που έχει imac+ipad+iphone. συμφωνώ και ότι με μικρότερα specs έχουν τρελές αποδόσεις.φροντίζει η apple να εκμεταλλεύεται πληρως το hardware με το ios της. Ασχετα αν θα μπορούσε να βγάλει πολύ καλύτερα specs και να διαλίσει τον ανταγωνισμό (φυσικά και δεν το κάνει αφού πάλι κέρδος έχει)

 

και το μεγάλο αστείο: the only thing thats changed is everything..... (seriously apple?) τι σλόγκαν ειναι αυτό όταν δεν ξεχωρίζουν τα iphone 6s από τα 6? να έγραφε the only thing thats changed internally is everything να το καταλάβω.

 

δεν ειμαι apple hater, αλλά δεν ειμαι και apple sheep . να βγάζω iphone 6s 16gb για να ξεζουμίσω τον κόσμο ενώ όλοι οι άλλοι βγάζουν 32gb σαν basic model. πόσο μάλλον τώρα που τραβάει και 4κ.... αλλά ειπαμε. η apple θέλει να ξεχωρίζει.... πως και δεν έβγαλε κανένα stylus στο plus μοντέλο της, όπως στο ipad pro? αλλά να είναι στο ίδιο μέγεθος και στην ανάλογη τιμή.... να το κρατάς και για πινακίδα σε συναυλίες.....

 

να θυσιάσω fast charging+wireless charging+super amoled 2k οθονη+ποιότητα κατασκευής(κατ εμέ) του s6 edge+ για να πάω σε iphone μονο και μόνο για την αξια μεταπώλησης, και το ότι υποστηρίζει η apple 5 χρόνια τα μοντέλα της, μπααα. δεν κρατάω τόσο χρόνο τα κινητά μου.... δυστυχώς για τη samsung το κόστος κατασκευής ήταν αρκετά υψηλό, και συνεπώς το κέρδος μικρότερο. όχι όμως ότι δεν έχει πουλήσει τρελά το s6/s6 edge/s6 edge+.

για μένα φέτος θα έπρεπε να είναι η χρονιά της samsung.

που πας βρε samsung ομως με τέτοια τιμολόγιση? τι νόμιζες ότι είσαι apple? το μαρκετιγκ έχει ολόκληρη επιστήμη πίσω του

 

το μόνο που φοβάμαι είναι ότι θα γεμίσουν τα τραπεζάκια στις καφετέριες με ροζ iphone 6s ..... γιατί μόνο αυτό θα ξεχωρίζει στους <<επιδειξίες>> που θέλουν να δείξουν ότι έχουν το 6s και όχι το <<παλιό>> 6..... να φοράτε όμως και το ανάλογο πουκάμισο ασορτί.

 

Τα ειπες ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην Apple που αυξάνει συνεχώς την κερδοφορία της. Προσωπικά πάντως δεν θα γίνω ποτε πελάτης της. Πολύ overpriced προϊόντα για τα γούστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κινητο που δεν χανε την αξια του ΠΟΤΕ!! (μεταπωληση)

 

Αυτό δείχνει και το μέγεθος των ηλιθίων που υπάρχουν... να αγοράζουν δηλαδή μεταχειρισμένη τεχνολογία κοντά στην αρχική της αξία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τυπάκια εδώ μέσα έχουν πολύ γέλιο.

 

Καμαρώνουν και "κερνάνε" επειδή μια εταιρεία αύξησε το κέρδος της. Wtf is wrong with you people?

 

Αν δεν είναι μέτοχοι της εταιρείας, το ΜΟΝΑΔΙΚΟ κέρδος που έχουν από όλο αυτό είναι η ενδυνάμωση του ανταγωνισμού. Έτσι βλέποντας η ανταγωνίστρια εταιρεία (είτε είναι μεγαλύτερη είτε μικρότερη) τα φουσκωμένα κέρδη της άλλης θα προσπαθήσει να "μαζέψει" (αν ακολουθεί) ή να διευρύνει (αν είναι μπροστά) την διαφορά αναπτύσσοντας αντίστοιχο ανταγωνιστικό προϊόν.

 

Ξυπνήστε fanboys!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι βρίσκω υπερβολικό το χαρακτηρισμό σου, αλλά τουλάχιστον επιχειρηματολόγησες.

 

Λοιπόν, η ανάλυση της οθόνης που λες, είναι κάτι που μπορείς να διακρίνεις τη διαφορά εμφανώς ή έστω με πολύ προσοχή; Δηλαδή βλέποντας ένα iPhone και ένα κινητό με μεγαλύτερη ανάλυση θα καταλάβεις διαφορά; Στην ανάλυση αναφέρομαι και μόνο.

 

Επίσης από τη στιγμή που χαρακτηρίζεις "παιχνιδάκια" το iPhone και iPad (ή αλλιώς τα smartphone και tablet γενικότερα) τότε αγνοείς τό πόσο πολύ βοηθάνε συμπληρωματικά στη παραγωγικότητα και στην διευκόλυνση. Ως εκ τούτου θεωρώ άστοχο να θεωρείς κάτω του μετρίου ένα κινητό επειδή έχει 12ΜΒ κάμερα χωρίς ois. Πάρε μία φωτογραφική να κάνεις σοβαρή δουλειά τότε! Τι το θες το παιχνιδάκι και χαλιέσαι για τις φωτογραφικές του ιδιότητες; 

 

Για τη βασική έκδοση 16GB συμφωνώ ότι είναι λίγο, αυτό δε το κάνει κάτω του μετρίου όμως σαν κινητό γενικότερα.

 

Δε καταλαβαίνω τι σε χαλάει στην οθόνη του iPhone που βρίσκεις στις οθονάρες των άλλων κινητών (δε λέω ότι έχει τη καλύτερη δε μπορώ να κρίνω) σε βαθμό να έχει τέτοια απαξίωση από σένα. Έχει πάντως και μία νέα τεχνολογία πάνω που αλλάζει το τρόπο χειρισμού τελείως (3d touch) που αν το είχε πχ το S6 θα το χτύπαγες σαν επιχείρημα είμαι σίγουρος.

 

Όταν βλέπω τόσο ισοπεδωτικά σχόλια δυσκολεύομαι να παίρνω στα σοβαρά αυτόν που τα κάνει. Άλλο να μου πεις το S6 είναι καλύτερο για το χ, ψ λόγο και άλλο το κάτω του μετρίου.... 

Ίσως δεν διαβάζεις συχνά σχόλια Apple haters σε σχετικά θέματα για iPhone, iPad κλπ. Ρίξε μια ματιά και θα δεις ότι το φαινόμενο είναι συνηθισμένο. Πλέον, όταν το Insomnia ποστάρει κάτι από Apple κάθομαι αναπαυτικά και περιμένω να αρχίσουν οι μάχες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τυπάκια εδώ μέσα έχουν πολύ γέλιο.

 

Καμαρώνουν και "κερνάνε" επειδή μια εταιρεία αύξησε το κέρδος της. Wtf is wrong with you people?

 

 

Αυτό...

Επίσης εκπλήσσομαι που στην ελλάντα εν μέσω cc - αλλά και πρωτύτερα - ο κόσμος διαθέτει χρήματα για iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη ξεχνάμε ότι το 6S έκανε πρεμιέρα ΚΑΙ στην Κίνα. 
Αντίθετα με το 6αρι που άργησε ένα μήνα σχεδόν.

 

Το 6άρι έκανε 10 εκατομμύρια ΧΩΡΙΣ την Κίνα.

Στην Κίνα οι προπαραγγελίες είχαν φτάσει 20 εκατομμύρια.

 

Άρα, τι σημαίνει; Πως οι πωλήσεις έπεσαν και στον κόσμο ολόκληρο αλλά και στην Κίνα. Δε πα να χτυπιέται η ΑΠΛ ότι έπιασε ρεκόρ, το θέμα είναι οτι πουλήσανε τις μισές συσκευές από οτι περίμεναν και γι'αυτό έρχεται και ΕΛλάδα γρήγορα γρήγορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό...

Επίσης εκπλήσσομαι που στην ελλάντα εν μέσω cc - αλλά και πρωτύτερα - ο κόσμος διαθέτει χρήματα για iphone.

Δεν εχω δωσει πολλα χρηματα για κινητο αλλα με τη λογικη αυτη ολοι επρεπε να ειχαμε κινητο κατω απο 150 €. Αλλος τα δινει για i phone αλλος για ταξιδι αλλιως τα πινει σε ποτα αλλος τα κραταει. Μην τρελενεσαι με το οτι καποιοι δινου τοσα λεφτα για i phone. Και για pc να δωσεις 1000 αυτη την στιγμη λογικη δεν εχει αλλα δινουν.(δεν συγρκινω το κινητο με υπολογιστη προφανως απλα το οτι που χαλαει τα χρηματα ο καθενας ειναι διαφορετικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το Internet έχει πλέον αναλύσεις για ΌΛΑ τα γούστα. Προσαρμοσμένα αποτελέσματα σε ο,τι γουστάρεις. :)

 

Επίσης τόσο καιρό και δεν είδα πουθενά γύρω μου κάποιο edge edge+! Ποιος τα αγοράζει? Η Samsung από μόνη της? (Ξέρω ξέρω, οι χρήστες της είναι ψαγμενοι και δεν τα δείχνουν δημόσια, τα έχουν κρυμμένα )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...