Προς το περιεχόμενο

Pipo X7s Mini PC TV Box Review


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κανει 100 εξω υπολογιστε 23% ΦΠΑ, εξοδα εκτελωνιστη και δασμους βαλτε και το εμπορικο κερδος και τα 180ευρω δεν είναι υπερβολικα. Μην τα ισοπεδώνουμε ολα

 Δεν ισοπεδώνουμε τίποτα, απλά επειδή είχα ebay store να σου το πω απλά. Το αγόρασε κάπου στα 70USD, δηλαδή σχεδόν 65 ευρώ. Οπότε και με 23% φπα, αν δε το έφερε από Βουλγαρία, πάλι έιναι υποερβολική η τιμή, λόγω CC!!! Εξυπνάδες ελληναράδων που δηλώνουν επιχειρηματίες, αυτοί έχουν διαλύσει το κύρος του κλάδου πληροφορικής στη χώρα από χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Δεν ισοπεδώνουμε τίποτα, απλά επειδή είχα ebay store να σου το πω απλά. Το αγόρασε κάπου στα 70USD, δηλαδή σχεδόν 65 ευρώ. Οπότε και με 23% φπα, αν δε το έφερε από Βουλγαρία, πάλι έιναι υποερβολική η τιμή, λόγω CC!!! Εξυπνάδες ελληναράδων που δηλώνουν επιχειρηματίες, αυτοί έχουν διαλύσει το κύρος του κλάδου πληροφορικής στη χώρα από χρόνια...

 

 

Σχεδόν. Ξεχνάς ακόμα 29% φόρο επί των κερδών και άλλο τόσο προκαταβολή φόρου. Περίπου ένα 40αρι κερδίζει. Καλά είναι πιστεύω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, αυτό λέω κι εγώ. Το ΦΠΑ το αποδίδει έτσι κι αλλιώς. Στα 100€ "κέρδος", πληρώνει 29€ φόρο και άλλα 29€ προκαταβολή φόρου (πλέον) από 55% που ήταν η προκαταβολή μέχρι πέρσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί όχι κάποιο tablet με HDMI και bay-trail???

Όποτε θες το συνδέεις με την tv και το αφήνεις για όσο θες και όταν φτάσει η ώρα να το χρειαστείς on the go εχεις και το tablet σου...

 

Μόνο εγω βρίσκω ανούσιο να πάρεις το hardware απο ενα tablet να βγάλεις την οθόνη-μπαταρία να το βάλεις σε κουτί media player και να το πουλάς περίπου όσο το tablet...

 

Και αυτά τα λέω μετά απο 2 αποτυχημένα android boxes που εχω πάρει...

Και γιατί όχι ένα chromecast Και δύο δωρεάν εφαρμογές (kodi & localcast) στο κινητό;;;;

 

Σύνολο 35€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, αυτό λέω κι εγώ. Το ΦΠΑ το αποδίδει έτσι κι αλλιώς. Στα 100€ "κέρδος", πληρώνει 29€ φόρο και άλλα 29€ προκαταβολή φόρου (πλέον) από 55% που ήταν η προκαταβολή μέχρι πέρσι.

Τα 29 ευρώ δεν είναι που προκαταβάλει? Γιατί υπολογίζεις άλλα 29?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τυχη να στριμαρεις bd 1080p με chromecast

Μια χαρά στριμαρω 1080p απροβλημάτιστα

 

Γιατί το pipo τι κάνει;

Στριμαρει και στέλνει εικόνα με hdmi στην tv

Το chromecast τι κάνει;

Του λέω-δείχνω μέσω kodi και localcast την πηγή να στριμαρει και συνδέεται απευθείας στο router(ελευθερώνοντας παράλληλα το κινητό) και στέλνει εικόνα μέσω hdmi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει τέτοιο μαραφέτι που δεν παίρνει παραπάνω μνήμη, μπορεί να μου απαντήσει τι συμπεριφορά έχει σε τυπική χρήση;Δε θέλω να δω νούμερα σε benches, μια αίσθηση χρήσης που σου αφήνει προσπαθώντας να κάνεις καθημερινά πράγματα ούτε στριμαρίσματα σε hd ούτε τίποτα.Θα λαγκάρει το σύμπαν με 2gb μνήμης για παράδειγμα ανοίγοντας τον chrome με 3 tabs ή όχι;Μήπως δεν αξ'ίζει να τσιγκουνευτείς ένα 50ρικο παραπάνω για να πας σε ένα intel nuc πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφαίρα πάει το ui. Τα 2gb είναι υπερακετά για ταινίες, σερφάρισμα, emails, store apps και store games. Μην περιμένεις να παίξεις καλά store games (asphalt8) αν δεν του βάλεις ανεμιστηράκι. Ζεσταίνεται και ρίχνει συνέχεια την cpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά στριμαρω 1080p απροβλημάτιστα

 

Γιατί το pipo τι κάνει;

Στριμαρει και στέλνει εικόνα με hdmi στην tv

Το chromecast τι κάνει;

Του λέω-δείχνω μέσω kodi και localcast την πηγή να στριμαρει και συνδέεται απευθείας στο router(ελευθερώνοντας παράλληλα το κινητό) και στέλνει εικόνα μέσω hdmi

Μάλλον πρέπει να κάνεις μερικά μαθήματα για το streaming :P

 

Όσο για το 1080 streaming, άλλο 1080, άλλο BD 1080 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήρα ένα raspbery pi 2 με 45 ευρώ+9 ευρώ μια θήκη+11 ευρώ μια 16gb κάρτα μνήμης και βάζοντας του kodi έκανα την δουλειά μου με 65 ευρώ σύνολο.Τούτο δω το pipo φαίνεται ενδιαφέρον,με 100 ευρώ θα το έπαιρνα αν δεν υπάρχαν τα cc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε οτι η αδεια Office 365 που περιλαμβανει κοστιζει περι τα 79€ και μπορει ο καθενας να την πουλησει γυρω στα 30€ στο ebay, οποτε το πραγματικο κόστος αν πουλησεις την αδεια που περιλαμβανεται ειναι 100-30=70€ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...