Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Αυτή είναι η αλήθεια για τα Windows 10 και την ιδιωτικότητα σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι γιατι νομίζεις στα αλλα λειτουργικά δεν συμβαίνει αυτο :)

Μεγάλε, αυτό συμφωνών γίνεται σε όλα τα λειτουργικά.

Υπάρχει μία διαφορά, μικρή ίσως.

 

Όλες τις πληροφορίες που έχουν συλλέξει για εμάς, χωρίς τη ξεκάθαρη συγκατάθεσή μας, όπως γίνεται στα Windows 10, δεν μπορούν να τις αξιοποιήσουν επίσημα και να μας "μπουν ταμπέλες" παγκομίως, αν πχ τις κλέψει κάποιος από τους server τους, ή αν τις πουλήσουν σε διαφημιστικές εταιρείες νόμιμα, ή ..., ή ..., ή ..., ... .

Πχ αν έχει κάποιες ασυνήθηστες προτιμήσεις σε κάτι, που δεν ακολουθούν τα συνήθη στερεότυπα, θα βγείς Offside από κάποιες δουλειές έτσι για πλάκα.

Εϊναι απλό :

 

ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΙ, ΩΣΤΕ ΑΝ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, ΑΥΤΟ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ, ΠΑΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΘΑΥΜΑΣΟΥΝ.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν όλοι αυτοφακελώνονται οικειοθελώς με το facebook και εκθέτουν την προσωπική τους ζωή μέσα από instagram κτλπ είναι γελοίο να μιλάμε για "παραβίαση προσωπικής ζωής"...Για τουαλέτα πάει ο άλλος και νοιώθει την ανάγκη να το μοιραστεί μέσα απ το twitter...Βγαίνουν και γράφουν στα προφίλ τους για τις πολιτικές τους πεποιθήσεις,για την ερωτική τους ζωή...οι κοπέλες ξεφτυλίζονται με το να μας δείχνουν μισόγυμνες φωτογραφίες...Ο απόλυτος εξευτελισμός...είναι τουλάχιστον χαζό όταν όλα αυτά τα κάνουμε μόνοι μας να πιστεύετε πως χρειάζεται η windows να σας υποκλέπτει προσωπικές πληροφορίες...δεν χρειάζεται καν να κουραστεί κάνοντας κάτι τέτοιο...αρκεί να ρίξει μια ματιά στο προφίλ του facebook του μέσου ανθρώπου και απευθείας θα ξέρει ποιος είστε,που πήγατε τελευταία,ποια είναι η κοπέλα σας,την ιδεολογία σας κτλπ κτλπ κτλπ που μόνοι σας γράψατε...Τα γραπτά μένουν...

Και για να προλάβω μερικούς "έξυπνους" που θα τρέξουν να πούνε -"Μα εσύ που τα λες, δεν κάνεις τα ίδια" -Όχι δεν κάνω τα ίδια,δεν μου χρειάζεται ούτε facebook ,ούτε twitter.ούτε καμιά άλλη βλακεία για να νιώσω όμορφα...Οι φίλοι μου και όσοι χρειάζεται έχουν το κινητό μου,αν θελήσουν να επικοινωνήσουν μαζί μου ας μου κάνουν μια κλήση...

Συμφωνώ απολύτως! Κάποτε ή στα φασιστικά ή στα κομμουνιστικά καθεστώτα υπήρχε όντως ο φάκελος για τον καθένα, με τη φωτογραφία του, και κάθε πληροφορία για αυτόν συλλεγόταν με μυστικότητα και δύσκολα, αφού κάποιοι πληρονόντουσαν για να το κάνουν αυτό.

 

Σήμερα τα κάνουμε όλα "εμείς" για αυτούς.

Και εγώ φυσικά δεν έχω facebook, Twitter, και οποιαδήποτε βλακεία, που δεν βρήσκω καν νόημα ύπαρξής της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κρύψει τίποτα είπε δεν σου ζήτησε να συγκατοικήσετε 

Ο άνθρωπος δεν είπε να συγκατοικήσουνε.

 

Ζήτησε τα κλειδιά να μπει μέσα, να ρίξει ένα καλό ψάξιμο μήπως βρει κάτι "ύποπτο" (όλες οι ιδεολογίες έχουν "ύποπτα", αλλά δεν ξέρεις ποιας ιδεολογίας θα είναι αυτός που θα μπει στο σπίτι...), και θα φύγει.

Υπόσχεται να τα αφήσει όλα όπως ήταν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα Peerblock με ενεργοποιημένο το "http block" λέτε να μη βοηθάει καθόλου σ' αυτό;

 

Και στα 7άρια φαίνεται να μπλοκάρει επικοινωνίες, κυρίως στο ξεκίνημα/φόρτωμα του λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο να συμβαινει, που δε συμβαινει, εμενα με ρωτησανε αν θελω να αποστελλω το παραμικρο?

 

Δε γουσταρω λεμε ρε καθυστερημενοι εκει στη microsoft.

 

Πληρωνεστε αδρα για να βρισκετε τα προβλημα με αλλους τροπους γ@μ% το σπιτι που σας γεννησε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, υπάρχει πρόβλημα με το απόρρητο.Η λύση ποιά είναι όμως;Πέραν της επιστροφής στη σπηλιά.Αν πρέπει να χρησιμοποιήσω windows δηλαδή τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεμετρία είναι εξαιρετικό εργαλείο για τον προγραμματιστή, μπορεί να τον γλιτώσει από πολλές ώρες δοκιμών και τον βοηθάει να διορθώσει εκατοντάδες μικροbugs που παλιότερα δεν διορθώνονταν ή καθυστερούσαν γιατί δεν ήταν άμεσης προτεραιότητας -λόγω του χρόνου που χρειαζόταν για να εντοπιστούν.

 

Δυστυχώς ούτε οι εταιρίες ούτε οι χρήστες δείχνουν την απαραίτητη σοβαρότητα, οι μεν εταιρίες θεωρούν οτι η καταγραφή των πάντων είναι απαραίτητη και οι χρήστες πως τα πάντα ανήκουν στα "προσωπικά δεδομένα" τους.

 

Ετσι δεν πάμε πουθενά... -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεμετρία είναι εξαιρετικό εργαλείο σε κλειστα συστηματα αυτοματισμων. Σε παγκοσμιο επιπεδο απλα λεγεται κατασκοπεια με πιο χαριτωμενο ονομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συλλογή, διαχείρηση και αξιοποιήση του Big Data, είναι business με ΠΟΛΛΑ λεφτά. Από την άλλη, η σωστή αξιοποίηση του Big Data, μπορεί να βοηθήσει σε πάρα πολλά , κυρίως στην ασφάλεια της καθημερινότητας μας. Όπως, προήπε κάποιος η εποχή του απόλυτου privacy , έχει περάσει ανεπιστρεπτί...εκτώς αν ζεις στην κορυφή του Everest, αποκομμένος απο την κοινωνία, χωρίς πιστωτικές και κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ειμαι καθαρος οποτε δεν με ενδιαφερει-

καθαρος συμφωνα με ποια και κυριως ποιανου κριτηρια?

δηλαδη αν διαφωνησω αν εχω αλλη αποψη αν ρε αδερφε δεν γουσταρω ετσι αοριστα και ανευ λογου η΄αλλαξω γνωμη  τοτε τι γινεται?τα στοιχεια μου τα χρηματα μου (τα ψηφιακα)πως θα χρησιμοποιηθουν απο τους κατεχοντες αυτα?

ο μιθριδατισμος που εντεχνα περνα απο δηθεν αθωες τοποθετησεις ταυτιζονται με την επισημη ρουφιανια των τραπεζιτων που καθε τσιρακι τους Microsoft καλλιεργουν στο πληθος 

Και οποιος δεν μας κανει τα κεφια απλα παταμε delete ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΡΟΦΗΤΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ που δεν τεκμηριωνονται γιατι το θεμα  ειναι απλα θεμα ΕΞΟΥΣΙΑΣ απο καποιους .......και  τπτ αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεμετρία είναι εξαιρετικό εργαλείο σε κλειστα συστηματα αυτοματισμων. Σε παγκοσμιο επιπεδο απλα λεγεται κατασκοπεια με πιο χαριτωμενο ονομα.

 

Δεν φταίει το μέσο, ο σκοπός φταίει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανάποδο, το πρόβλημα εδώ το έχει ο σκοπός και ψάχνει "άγιασμα" από το μέσο.

 

Κι εμεις τα βάζουμε γενικά με την τηλεμετρία γιατί δεν μας αρέσει μια πιθανώς άκριτη συλλογή δεδομένων -που έτσι κι αλλιώς γινόταν με διάφορους τρόπους.

 

Σαν αυτό που λένε κάτι παπούδια, από τότε που βγήκε το ιντερνετ γεμίσαμε τσόντες. Νοτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει το μέσο, ο σκοπός φταίει. ;)

 

Και ποιος γνωριζει σιγουρα ποιος ειναι ο σκοπος? Στην αμερικη μπορει να παιζει το οτιδηποτε να ξερεις και παιζει εδω και δεκαετιες οσων αφορα την κατασκοπεια των πολιτων.

 

Μη ξεχνατε οτι αυτα τα καλουδια που ονομαζουμε τηλεμετριες, μεχρι πριν ενα χρονο τα λεγαμε keyloggers και trojans.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο τα keyloggers/trojan/malware κι εντελώς άλλο η τηλεμετρία.

 

Η τηλεμετρία είναι επιστημονικό εργαλείο και έχει συγκεκριμένες και πολύ χρήσιμες εφαρμογές, όμως ο σκοπός που την χρησιμοποιεί κάποιος είναι κάτι το εντελώς θεωρητικό: Ο Α είναι τίμιος και χρησιμοποιεί την τηλεμετρια για debugging κι ο Β είναι πονηρούλης και μαζεύει ιδιωτικές πληροφορίες χρηστών. Οτι ακριβώς συμβαίνει με το μαχαίρι, η νοικοκυρά κόβει λάχανο κι ο δολοφόνος κόβει λαιμούς. Το μαχαίρι φταίει ή ο σκοπός που χρησιμοποιήθηκε;

 

Δεν αντιλέγω οτι ενδεχομένως η κάθε microsoft να χρησιμοποιεί την τηλεμετρία για να συλλέξει προφίλ χρηστών για εμπορικούς/διαφημιστικούς λόγους. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...