Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απλη ερωτηση γιατι δεν γνωριζω απο οικονομικα... Την αποφαση για τα cc ποιος την παιρνει? Ο αλεξης, ο τσακας, οι τραπεζες, η εκτ, ο ομπαμα, ο χριστος?? Χαχα οχι περα απο την πλακα ποιος εχει το πανω χερι σε αυτην την υποθεση? Αα και πχ αμα καποιος μου στειλει λεφτα απο εξωτερικο στο ppal αυτα μπορω να τα χρησιμοποιησω για να αγορασω οτιδηποτε απο εξωτερικο σωστα? thanks! :)  (Και μια ειδηση που διαβασα προχτες : Θ. Φέσσας: Σεπτέμβριο - Οκτώβριο η πλήρης άρση των capital controls)

Επεξ/σία από dioskouros88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε και αυτό...

 

http://www.moneysafecard.com/el/

 

Την αγοράζεις από Ελλάδα, δυστυχώς την έχουν μόνο λίγα καταστήματα στην Ελλάδα, αλλά αν δεν τις έχουν εξαφανίσει λογικά βρίσκονται ευκολα. Γεμίζει με voucher τύπου paysafe που πουλάνε σχεδόν παντού, σύμφωνα με τον χάρτη τους δηλαδή. Ενδιαφέρον φαίνεται, ίσως από βδομάδα τη δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 
Έχει δοκιμάσει κανείς αυτήν την κάρτα?

Eίδα ότι έχει κάποιου είδους συνδρομή και τέλη απενεργοποίησης της κάρτα για αυτό θέλω να σιγουρευτώ πρώτα πριν την βγάλω. Επισεις όταν την χρησιμοποιείς με το paypal έχει κάποιο άλλο fee (δηλαδή μετράει το fee για την αλλαγή νομίσματος, μιας από ότι ξέρω την αλλαγή νομίσματος την κανονίζει το paypal)?

Και κάτι τελευταίο σε AliExpress την έχει δοκιμάσει κανένας και αν ναι ποια είναι περίπου τα fees?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτήν την κάρτα?

Eίδα ότι έχει κάποιου είδους συνδρομή και τέλη απενεργοποίησης της κάρτα για αυτό θέλω να σιγουρευτώ πρώτα πριν την βγάλω. Επισεις όταν την χρησιμοποιείς με το paypal έχει κάποιο άλλο fee (δηλαδή μετράει το fee για την αλλαγή νομίσματος, μιας από ότι ξέρω την αλλαγή νομίσματος την κανονίζει το paypal)?

Και κάτι τελευταίο σε AliExpress την έχει δοκιμάσει κανένας και αν ναι ποια είναι περίπου τα fees?

Εκεί δεν παίζει paypal η κατι τέτοιο βάζεις αμέσως τη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησε με κάποιο από τα καταστήματα εδώ (επέλεξε Card and Voucher πάνω από τη λίστα το «») και ρώτησε τους αν μπορούν να στη στείλουν σπίτι, αντικαταβολή or anything. Βασικά δεν ξέρω καν αν είναι φυσική κάρτα ή αν απλά σου στέλνουν pin κωδικό κ.λπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγραφή απο την σελίδα της MoneySafe (αναμεσα σε δεκάδες αλλες χρεώσεις για το τίποτα)

 

MoneySafevoucher (άμεση επιλογή φόρτωσης) 4.00% <--- πρώτο τσεκούρι για να βάλεις χρήματα

Μηνιαίο τέλος της κάρτας €1.50 <--- καθε μήνα χαράτσι, θες δε θες

Μετατροπή συναλλάγματος (για όλα τα νομίσματα πλην του Ευρώ) 3.50% <-- κι αλλο καπέλο για αγορές σε δολάρια που ειναι το συνηθες

Κλείσιμο λογαριασμού €10.00 <-- λογικά αυτά τα 10 θα μένουν δεσμευμένα πάντα, καθώς δεν υπάρχει σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό ή αλλη κάρτα για να στα κρατήσουν

 

ΡΕ ΟΥΣΤ

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να αγοράσεις κάτι από εξωτερικό, δεν έχεις και τις πολλές επιλογές ....

 

Το σκέφτομαι σοβαρά για την αγορά της, απλά με ξενερώνουν πέρα από τις χρεώσεις και η αναμονή των 30 ημερών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Αντιγραφή απο την σελίδα της MoneySafe (αναμεσα σε δεκάδες αλλες χρεώσεις για το τίποτα)<br />

 <br />

MoneySafevoucher (άμεση επιλογή φόρτωσης) 4.00% 
<br />

Μηνιαίο τέλος της κάρτας €1.50 
<br />

Μετατροπή συναλλάγματος (για όλα τα νομίσματα πλην του Ευρώ) 3.50% 
<br />

Κλείσιμο λογαριασμού €10.00 
<br />

 <br />

ΡΕ ΟΥΣΤ<br />

<br />

Και 10€ για την αποκτηση</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μια απλη ερωτηση γιατι δεν γνωριζω απο οικονομικα... Την αποφαση για τα cc ποιος την παιρνει? Ο αλεξης, ο τσακας, οι τραπεζες, η εκτ, ο ομπαμα, ο χριστος?? Χαχα οχι περα απο την πλακα ποιος εχει το πανω χερι σε αυτην την υποθεση? Αα και πχ αμα καποιος μου στειλει λεφτα απο εξωτερικο στο ppal αυτα μπορω να τα χρησιμοποιησω για να αγορασω οτιδηποτε απο εξωτερικο σωστα? thanks! :)  (Και μια ειδηση που διαβασα προχτες : Θ. Φέσσας: Σεπτέμβριο - Οκτώβριο η πλήρης άρση των capital controls)

 

Την απόφαση την παίρνει η  κυβέρνηση. Και ναι, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...