Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντιγραφή απο την σελίδα της MoneySafe (αναμεσα σε δεκάδες αλλες χρεώσεις για το τίποτα)

 

MoneySafevoucher (άμεση επιλογή φόρτωσης) 4.00% <--- πρώτο τσεκούρι για να βάλεις χρήματα

Μηνιαίο τέλος της κάρτας €1.50 <--- καθε μήνα χαράτσι, θες δε θες

Μετατροπή συναλλάγματος (για όλα τα νομίσματα πλην του Ευρώ) 3.50% <-- κι αλλο καπέλο για αγορές σε δολάρια που ειναι το συνηθες

Κλείσιμο λογαριασμού €10.00 <-- λογικά αυτά τα 10 θα μένουν δεσμευμένα πάντα, καθώς δεν υπάρχει σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό ή αλλη κάρτα για να στα κρατήσουν

 

ΡΕ ΟΥΣΤ

 

Κοίτα όταν θες να πάρεις ένα προϊόν  που στο AliExpress το βρίσκεις με 11 € ενώ στην Ελλάδα με 65 € τότε θα πληρώσεις όλες αυτές της χρεώσεις και ας είναι για το τίποτα (συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό) γιατί βγαίνεις και πάλι κερδισμένος.

 

Απλά κανε τις πράξεις:

 

11.00 € (προϊόν) +

10.00 € (ενεργοποίηση κάρτας) +

00.44 € (χρέωση φόρτωσης κάρτας) +

00.39 € (χρέωση αλλαγής νομίσματος) +

10.40 € (Προαιρετικό άλλα ας το βάλουμε για την απενεργοποίηση της κάρτας) =

32,23 € 

 

Δηλαδή ακόμα και με όλες αυτές τις χρεώσεις έχω κέρδος 50%. Και αυτό υπολογίζοντας πως θα ενεργοποιούσα την κάρτα μόνο για αυτό το προϊόν. Οπότε από το να είμαστε τελείως αποκομμένοι από το εξωτερικό θα πρέπει να δεχθούμε όλες αυτές τις χρεώσεις εκτός αν πούνε ότι Ξέρετε κάτι οι συναλλαγές ανοίγουν τότε και άμα μπορούμε να περιμένουμε θα περιμένουμε. Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη θα ήθελα να ακούσω και άλλες. Απλα αν κάποιος την έχει χρησιμοποιήσει να μας επιβεβαιώσει ότι μπορούμε να την φορτώσουμε.

Επεξ/σία από mariosgx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντιγραφή απο την σελίδα της MoneySafe (αναμεσα σε δεκάδες αλλες χρεώσεις για το τίποτα)

 

MoneySafevoucher (άμεση επιλογή φόρτωσης) 4.00% <--- πρώτο τσεκούρι για να βάλεις χρήματα

Μηνιαίο τέλος της κάρτας €1.50 <--- καθε μήνα χαράτσι, θες δε θες

Μετατροπή συναλλάγματος (για όλα τα νομίσματα πλην του Ευρώ) 3.50% <-- κι αλλο καπέλο για αγορές σε δολάρια που ειναι το συνηθες

Κλείσιμο λογαριασμού €10.00 <-- λογικά αυτά τα 10 θα μένουν δεσμευμένα πάντα, καθώς δεν υπάρχει σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό ή αλλη κάρτα για να στα κρατήσουν

 

ΡΕ ΟΥΣΤ

 

Ανεκαθεν  σε  κατοχη  υπηρχαν  μαυραγοριτες  αυτο  το   ξεραμε  αλλα  δεν  βοηθανε  και  τα  δικα  μας  καταστηματα  για  να  κανουμε  αγορες... το  λενοβο  κ3  νοτε  τα  σκρουντζομαγαζα  το  πουλανε  250  ευρω οποτε   θα  πληρωσω   να  το  παρω  απο κινα  στα  135  συν  καμια  10αρια  ευρω  στην μονευ  σειφ

Ανεκαθεν  σε  κατοχη  υπηρχαν  μαυραγοριτες  αυτο  το   ξεραμε  αλλα  δεν  βοηθανε  και  τα  δικα  μας  καταστηματα  για  να  κανουμε  αγορες... το  λενοβο  κ3  νοτε  τα  σκρουντζομαγαζα  το  πουλανε  250  ευρω οποτε   θα  πληρωσω   να  το  παρω  απο κινα  στα  135  συν  καμια  10αρια  ευρω  στην μονευ  σειφ

παντως  το  10αρικο  για απενεργοποίηση της κάρτας μην  το  υπολογιζεις / αν  περασουν  4  μηνες  κλεινει  μονη της  η  καρτα  αν  δεν  την  εχεις   χρησιμοποιηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεκαθεν  σε  κατοχη  υπηρχαν  μαυραγοριτες  αυτο  το   ξεραμε  αλλα  δεν  βοηθανε  και  τα  δικα  μας  καταστηματα  για  να  κανουμε  αγορες... το  λενοβο  κ3  νοτε  τα  σκρουντζομαγαζα  το  πουλανε  250  ευρω οποτε   θα  πληρωσω   να  το  παρω  απο κινα  στα  135  συν  καμια  10αρια  ευρω  στην μονευ  σειφ

παντως  το  10αρικο  για απενεργοποίηση της κάρτας μην  το  υπολογιζεις / αν  περασουν  4  μηνες  κλεινει  μονη της  η  καρτα  αν  δεν  την  εχεις   χρησιμοποιηση

 

Μπορείς σε παρακαλώ φίλε μου να αναρτήσεις το link οπού αναγράφετε αυτή η πληροφορία.

Επίσης μετά από 4 μήνες αφού έχεις πληρώσει την μηνιαία συνδρομή και δεν την έχεις χρησιμοποιήσει

ή μετά από 4 μήνες ενώ δεν την έχεις χρησιμοποιήσει την κάρτα και δεν έχεις πληρώσει την μηνιαία συνδρομή?

 

Το μόνο που βρήκα είναι ότι αν η κάρτα σου μένει αδρανείς για 6 μήνες έχεις επιπλέον χρέωση αδράνειας 4.00€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ φίλε μου να αναρτήσεις το link οπού αναγράφετε αυτή η πληροφορία.

Επίσης μετά από 4 μήνες αφού έχεις πληρώσει την μηνιαία συνδρομή και δεν την έχεις χρησιμοποιήσει

ή μετά από 4 μήνες ενώ δεν την έχεις χρησιμοποιήσει την κάρτα και δεν έχεις πληρώσει την μηνιαία συνδρομή?

 

Το μόνο που βρήκα είναι ότι αν η κάρτα σου μένει αδρανείς για 6 μήνες έχεις επιπλέον χρέωση αδράνειας 4.00€

Μου  το  ειπε  υπαλληλος της  εταιριας  ,αλλα αν  χρησιμοποιησω τωρα  την  καρτα  και  κανω  τις  αγορες  που  θελω.... .Και  απο  την  στιγμη  που  δεν θα  εχω  χρηματα  μεσα  απλα  δεν  με  ενδιαφερει  το  θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, εννοείται πως αυτή η κάρτα δεν είναι για day to day συναλλαγές. Οι χρεώσεις είναι μεγάλες στο βαθμό του τραγικού... αλλά μην ξεχνάμε ότι για κάποιον που έχει ανάγκη να κάνει μια παραγγελία από εξωτερικό χωρίς να έχει γνωστό να του γεμίσει το PayPal είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος (και θα είναι για πολύ ακόμα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσπάθειά σας να βρείτε ποιός φταίει για την επιβολή των cc δείχνει ότι θέλετε να κλειδωθεί ΚΑΙ αυτό το topic, μήπως να γυρίσει η συζήτηση στο αρχικό της θέμα και ν αφήσουμε τα σπέκουλα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανονικά έπρεπε να πέσει merge, δεν χρειάζονται τα 3-4 διαφορετικά topics που ουσιαστικά ασχολούνται με το ίδιο πράγμα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά έπρεπε να πέσει merge, δεν χρειάζονται τα 3-4 διαφορετικά topics που ουσιαστικά ασχολούνται με το ίδιο πράγμα... :P

 

Party pooper spotted.

 

Άφησε μας να χαρούμε τις αμιγώς πολιτικές συζητήσεις που θα ξαναεπιτραπούν το 2040 στην επόμενη κρίση :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ανεκαθεν  σε  κατοχη  υπηρχαν  μαυραγοριτες  αυτο  το   ξεραμε  αλλα  δεν  βοηθανε  και  τα  δικα  μας  καταστηματα  για  να  κανουμε  αγορες... το  λενοβο  κ3  νοτε  τα  σκρουντζομαγαζα  το  πουλανε  250  ευρω οποτε   θα  πληρωσω   να  το  παρω  απο κινα  στα  135  συν  καμια  10αρια  ευρω  στην μονευ  σειφ

παντως  το  10αρικο  για απενεργοποίηση της κάρτας μην  το  υπολογιζεις / αν  περασουν  4  μηνες  κλεινει  μονη της  η  καρτα  αν  δεν  την  εχεις   χρησιμοποιηση

 

Για κάποιον σαν εμένα που κάνει αγορές εκατοντάδων ευρώ σχεδόν κάθε μήνα (λόγω χόμπι) η κάρτα δεν συμφέρει, ειδικά όταν και τα περισσότερα περνάνε από τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδια ουτε απο amazon μπορουμε να ψωνισουμε;

 

Δεν διαβάζει κανένας αυτό το θέμα;

Αγορές στο εξωτερικό δεν πραγματοποιούνται αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κανεις και σε άλλο πλανήτη να πας την καρτα τα χρήματα θα πάνε σε αυτήν ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ.

 

Δεν υπάρχει κανένας μα κσνενας τρόπος να τα κρατήσεις στο balance

πήρα refund και τα κράτησε το balance.ΊΣα ίσα που δεν μπόρεσα για κάποιο λόγο να τα κάνω withdraw στην τράπεζά μου..Αλλά δεν με πειράζει.Δοκίμασα και πήρα κάρτα ανανέωσης χρόνου -> μειώθηκε το balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με φιλο απο Αμερικη να μου μεταφερει 50 ευρω απο τον λογαριασμο του στον δικο μου.Δεν του το επετρεψε το paypal.Ειμαστε τελειως μπλοκαρισμενοι.

 

 

 

Πειτε ρε παιδια καμια πιθανη λυση για να  κανουμε.Εστω και οτι θελει καρτα απο εξωτερικο μπορει να συνδεθει με διευθνηση σε ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...