Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως εχει να κανει αναλογα με τη καρτα ή την τράπεζα που ειναι συνδεμενη με την paypal.. ;

Θεωρητικά αυτό μπορεί να παίζει ρόλο, καθώς όπως αναφέρθηκε κάθε τράπεζα από τις 5 (ΕΤΕ, Alpha, Πειραιώς, Eurobank, Attica) έχει ξεχωριστό 300.000 ευρώ πλαφόν τη μέρα. Άρα -και ΕΦΟΣΟΝ δουλεύει ήδη το όλο θέμα επαναλαμβάνω- μπορεί κάποιος να κάνει αγορά με κάρτα Eurobank πχ. επειδή δεν έχει εξανλτλήσει εκείνη τη στιγμή το ημερήσιο πλαφόν της και ένας άλλος που προσπαθεί με κάρτα Εθνικής να μην μπορεί γιατί έχει εξαντηθεί το δικό της.

 

Οπότε είναι χρήσιμο όποιος ισχυρίζεται ότι πέτυχε να κάνει συναλλαγή, να αναφέρει τράπεζα και -ιδανικά- και ώρα της συναλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα μόλις τώρα πηγαινοντας να στείλω δοκιμαστικά μεσω paypal σε λογαριασμο καταστηματος με αθλητικά πήρα καθαρή πόρτα - γράφω ακριβώς το μηνυμα : "This transaction cannot be completed...."

 

Εχω μια πιστωτικη της alpha bank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, επειδή από τότε που έχουν μπει τα cc δεν έχω καν δοκιμάσει να κάνω αγορά:

 

Το μήνυμα για το άκυρο πού ακριβώς το τρώτε; Στο paypal αφού βάλετε τα στοιχεία σας και πάτε να κάνετε accept τη συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε είναι χρήσιμο όποιος ισχυρίζεται ότι πέτυχε να κάνει συναλλαγή, να αναφέρει τράπεζα και -ιδανικά- και ώρα της συναλλαγής.

 

Εγώ θα ρίξω πυροτεχνήματα απο κεντρική πλατεία της πάτρας.. :lol: α ρε ελλάδα οτι γουστάρουν σου κάνουν.. :angry:

Μια ερώτηση, επειδή από τότε που έχουν μπει τα cc δεν έχω καν δοκιμάσει να κάνω αγορά:

 

Το μήνυμα για το άκυρο πού ακριβώς το τρώτε; Στο paypal αφού βάλετε τα στοιχεία σας και πάτε να κάνετε accept τη συναλλαγή;

 

Οχι, login κανεις κανονικότατα. Απλα οταν πας στο send money και επιλέγεις e-mail για να στείλεις χρηματα δεν προχωράει και βγάζει απο πάνω το μηνυμα που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ (ανεξαρτητως αν κάποιοι κατάφεραν και κανουν συναλλαγες μέσω paypal) νομιζω οτι οσο ειναι ενεργά τα capitals (που θα ειναι για καιρό) η paypal δεν θα λειτουργεί. Προφανως μπορεί να το κάνουν για να πεφτει εδω το χρήμα και να μην φεύγει έξω όσο δεν υπάρχει επαρκής ρευστότητα.

Και Θα συμφωνήσω επισης με ενα συμφορουμίτη ότι οι σημερινές ανακοινώσεις ειναι επιεικώς για την πούντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αλλο πειπαλ άλλο καπιταλ κοντρόλ..

 

Μπορεί να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε απ'ευθείας την κάρτα αλλά όχι πειπαλ Γιατί ακόμη δεν μας έχει ξεμπλοκαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι "κλείδωσε" η κίνηση;

Η κίνηση έγινε και είναι υπό επεξεργασια, τα χρήματα έχουν αφαιρεθεί από το υπόλοιπο. Η παραγγελία ήταν 9,32€. Alpha Bank έχω και η αγορά έγινε μέσω PayPal στο οποίο έχω συνδεδεμενη τη χρεωστική amex bonus. Τις προηγούμενες φορές που προσπαθούσα δεν με άφηνε να ολοκλήρωσω τη συναλλαγή και μου έβγαζε λάθος όπως αυτά που αναφέρουν οι προηγούμενοι στα post τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...