Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσω ebay προσπαθούσες και τις άλλες φορές; Δυστυχώς δεν το κόβω απίθανο να φας άκυρο πάντως. Απλά μπορεί να αργεί περισσότερο η επεξεργασία της κίνησης.

Για ακριβώς το ίδιο προϊόν προσπαθούσα και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως διαβαζοντας τις διευκυνησεις, δε γραφει καπου για αγορες :(

 

 

-Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

 

 

  • μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,
  • εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και
  • για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

 

http://www.huffingtonpost.gr/2015/07/28/agores-kartes-ekswteriko_n_7884628.html?1438069734&utm_source=Contra&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε το άκυρο:

 

http://www.hba.gr/Index.asp?Menu=6&smap=604

 

10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

  • μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,
     
  • εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και
     
  • για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

    1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

    2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

    3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.

    4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

    5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

    6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

    7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

    8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μπορεί να στην επεξεργασία που θα γίνει να πέσει άκυρο μετέπειτα. Πάντως στην αρχή δεν μου άφηνε να κάνω τίποτα και μου έβγαζε σφάλμα. Σήμερα δεν μου έβγαλε και φάνηκε η κράτηση στο web banking μου. Τέλος πάντων. Όπως και να 'χει, ό,τι γίνει θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπουργείο Οικονομικών προχώρησε σε μερική άρση των περιορισμών στη χρήση των καρτών εξ αποστάσεως σε επιχειρήσεις με έδρα εκτός Ελλάδας.

 

Έτσι, πλέον είναι δυνατή η πραγματοποίηση συναλλαγών σε e-shops του εξωτερικού με χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες κάρτες.

 

Μέχρι τώρα δινόταν η δυνατότητα για αγορές μόνο με τη χρήση του «πλαστικού» χρήματος στα τερματικά αποδοχής καρτών (POS) στο εξωτερικό, δηλαδή μόνο με την παρουσία του πελάτη. Πλέον όμως υπάρχει η δυνατότητα να χρεωθεί η κάρτα μέσω ίντερνετ ή τηλεφωνικά, με την προϋπόθεση βέβαια να υπάρχει το διαθέσιμο όριο της τράπεζας που την έχει εκδώσει.

 

Το ημερήσιο όριο για κάθε συστημικό όμιλο (Εθνική, Alpha Bank, Πειραιώς, Eurobank) έχει οριστεί στις 300.000 ευρώ, ενώ για την Attica Bank στις 90.000 ευρώ.

 

Πρόκειται, σε κάθε περίπτωση, για πολύ μικρά ποσά που δεν μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες που υπήρχαν πριν από τα capital controls.

 

iefimerida.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...