Προς το περιεχόμενο

Αυξημένες οι επίσημες τιμές των iPhone 6s και iPhone 6s Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελεύθερη αγορά, καπιταλισμός, κλπ κλπ κλπ

 

Στη samsung το μειώνουν γιατί δεν τρελαίνονται στις πωλήσεις όπως η apple. Αν πουλούσε το edge  plus με τον ίδιο ρυθμό, πιστεύεις πως θα μείωναν την τιμή?

Ειπα εγω το αντιθετο;

 

Οσο ο κοσμος επικροτει αυτην την πολιτικη, τοσο η καθε apple θα ζηταει 900€ για ενα κινητο εχοντας τεραστιο περιθωριο κερδους. Κατι τετοιο δεν το κανει στα ipad , γιατι δεν την παιρνει να πουλαει με το ιδιο περιθωριο κερδους με τα iphone.

 

 

Τελος, μην μπερδευουμε τα premium υλικα με τις premium συσκευες. Πχ το iPhone 4s μπορει να ειχε "premium" υλικα(αλουμινιο,γυαλι), αλλα με φθηνιαρικη οθονη των 3.5" εκανε τσιγκουνια η apple για να εχει υψηλο περιθωριο κερδους.

Το αντιστοιχο samsung s3 κοστιζε παραπανω(και λογω οθονης) να κατασκευαστει , ηταν πιο premium απο το φθηνιαρικο iphone 4s.

Το ιδιο ισχυε κ για το galaxy s4 κ το iphone 5: το galaxy s4 ηταν πιο premium συσκευη κ ας μην ειχε πιο premium υλικα.

Τα premium υλικα δεν κανουν αυτοματα πιο premium την συσκευη .

 

 

-----------------------------

Οσο αναφορα το S3 και το iphone 4s:

To ενα μοιαζει με κινητο αλλης εποχης ή σαν dummy παιχνιδι(με μεγαλα περιθωρια κ μικρη,φθηνιαρικη οθονη) για να παιζουν τα παιδακια.Σιγουρα δεν το λες premium.

Το αλλο μοιαζει σαν ενα συγχρονο κινητο :

samsung-galaxy-s-iii-vs-iphone-4s-01.jpg

 

galaxy-s-3-vs-iphone-4s.jpg

 

galaxy1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Το edge plus ομως ειναι η καλυτερη συσκευη εκει εξω και ακομα και να μην επεφτε, ειχε μια δικαιολογια γι αυτο. Με το iphone δε συμβαινει το ιδιο. Αν ηταν οπως το edge plus κανεις δε θα εκραζε

 

Ε καλά κόψε κάτι. Μια κυρτή οθόνη δεν αρκεί για να είναι το καλύτερο. Μόνο design έχει καλό... Τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα ποια είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερη αγορά, καπιταλισμός, κλπ κλπ κλπ

 

Στη samsung το μειώνουν γιατί δεν τρελαίνονται στις πωλήσεις όπως η apple. Αν πουλούσε το edge  plus με τον ίδιο ρυθμό, πιστεύεις πως θα μείωναν την τιμή?

Αυτο που λέω πιο πάνω κ διαφώνησες δηλαδη.

Ο,τι η τιμωρία στις πωλήσεις ρίχνει τις τιμες.

thx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειπα εγω το αντιθετο;

 

Οσο ο κοσμος επικροτει αυτην την πολιτικη, τοσο η καθε apple θα ζηταει 900€ για ενα κινητο εχοντας τεραστιο περιθωριο κερδους. Κατι τετοιο δεν το κανει στα ipad , γιατι δεν την παιρνει να πουλαει με το ιδιο περιθωριο κερδους με τα iphone.

 

 

Τελος, μην μπερδευουμε τα premium υλικα με τις premium συσκευες. Πχ το iPhone 4s μπορει να ειχε "premium" υλικα(αλουμινιο,γυαλι), αλλα με φθηνιαρικη οθονη των 3.5" εκανε τσιγκουνια η apple για να εχει υψηλο περιθωριο κερδους.

Το αντιστοιχο samsung s3 κοστιζε παραπανω(και λογω οθονης) να κατασκευαστει , ηταν πιο premium απο το φθηνιαρικο iphone 4s.

Το ιδιο ισχυε κ για το galaxy s4 κ το iphone 5: το galaxy s4 ηταν πιο premium συσκευη κ ας μην ειχε πιο premium υλικα.

Τα premium υλικα δεν κανουν αυτοματα πιο premium την συσκευη .

 

Όχι δεν το είπα για να διαφωνήσω.

 

Σχετικά με τα premium κινητά έχω άλλη άποψη. Ποτέ δεν μπόρεσα να δω σαν premium το S3, S4, S5 για τα δικά μου γούστα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν κραζει κανεις επειδη το iphone ειναι το καλυτερο smartphone εκει εξω αλλα επειδη ειναι το πιο ακριβο αλλα το χειροτερο απ τις αλλες ναυαρχιδες. Τα rolex, ακριβα αμαξια ειναι οντως τα καλυτερα, εδω προκειται για ΦΟΥΣΚΑ, γι αυτο και κραζουμε.

Κραζεις??

 

Θαυμαζεις!!!

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά κόψε κάτι. Μια κυρτή οθόνη δεν αρκεί για να είναι το καλύτερο. Μόνο design έχει καλό... Τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα ποια είναι?

Δεν ξερεις τι εχεις το edge plus;;; Νομιζω γνωριζεις.

 

Σου ξαναλεω, ας δωσει η apple ενα iphone οπως το edge plus και θα δεις αν θα πεσει κραξιμο για την τιμη.

 

Αν ειναι το καλυτερο κινητο εκει εξω, ας το βαλει οσο θελει κι οποιος "τα εχει" θα το παρει για να χει το best of the best.

 

Τωρα απλα μιλαμε για ενα υποδεεστερο κινητο που κοστολογειται τρελα και γι αυτο υπαρχουν τοσες ενστασεις.

 

 

Και μην ακουσω παλι για το software, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, trust me.

 

Αν παρουμε ως δεδομενο οτι οι iphone users αγοραζουν 100% για μουρη, τοτε μπορουμε να κουβεντιασουμε εποικοδομητικα.

 

Τα αλλα επιχειρηματα δεν πειθουν κανεναν πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρουμε ως δεδομενο οτι οι iphone users αγοραζουν 100% για μουρη, τοτε μπορουμε να κουβεντιασουμε εποικοδομητικα.

 

Αλλωστε αυτος που εχει αρκετα χρηματα, φοραει ακριβα ρουχα, εχει ακριβο ρολοι (των 3000€ κ πανω) , εχει κ ενα ακριβο αυτοκινητο, χρειαζεται ενα κινητο "για τη μουρη". 

 

Ελεος ρε παιδια που νομιζετε πως ολοι 100% αγοραζουν ακριβο κινητο για τη μουρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερεις τι εχεις το edge plus;;; Νομιζω γνωριζεις.

 

Σου ξαναλεω, ας δωσει η apple ενα iphone οπως το edge plus και θα δεις αν θα πεσει κραξιμο για την τιμη.

 

Αν ειναι το καλυτερο κινητο εκει εξω, ας το βαλει οσο θελει κι οποιος "τα εχει" θα το παρει για να χει το best of the best.

 

Τωρα απλα μιλαμε για ενα υποδεεστερο κινητο που κοστολογειται τρελα και γι αυτο υπαρχουν τοσες ενστασεις.

 

 

Και μην ακουσω παλι για το software, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, trust me.

 

Αν παρουμε ως δεδομενο οτι οι iphone users αγοραζουν 100% για μουρη, τοτε μπορουμε να κουβεντιασουμε εποικοδομητικα.

 

Τα αλλα επιχειρηματα δεν πειθουν κανεναν πια

 

Και τι σας νοιάζει πόσο κάνει? Γιατί θα το πάρετε? 

Άντε όταν βλέπετε θέμα APPLE, αμέσως να μπείτε μέσα

όλοι οι haters να κράξετε. Ενώ εμείς ούτε που σας δίνουμε

σημασία με τη κάθε μπακατέλα που βγάζει η samsung! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σύγχρονος άνθρωπος, μετασχηματισμένος σε "homo oeconomicus", προσδιορίζει πλέον την ύπαρξή του κάτω από το πλέγμα των οικονομικών σχέσεων που διέπουν το κοινωνικό σύνολο. Οι οικονομικές σχέσεις καθορίζουν την κοινωνική θέση του ατόμου, κατ' επέκταση δε και την δύναμή του. Το "ποιος είμαι" προσδιορίζεται από το τι αυτοκίνητο έχω, σε τι σπίτι μένω και πόσα χαλάω κάθε φορά που πάω στο Λονδίνο για ψώνια κι όχι από το κουβαλάω μέσα στο κεφάλι μου. Το "σκέπτομαι, άρα υπάρχω" του Καρτέσιου έχει μετασχηματιστεί σε "καταναλώνω, άρα υπάρχω".

 

Πηγη: http://teddygr.blogspot.gr/2003/12/blog-post_03.html

 

DISCLAIMER!!!

 

Δεν ειμαι Apple hater η friend..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλωστε αυτος που εχει αρκετα χρηματα, φοραει ακριβα ρουχα, εχει ακριβο ρολοι (των 3000€ κ πανω) , εχει κ ενα ακριβο αυτοκινητο, χρειαζεται ενα κινητο "για τη μουρη".

 

Ελεος ρε παιδια που νομιζετε πως ολοι 100% αγοραζουν ακριβο κινητο για τη μουρη.

Σαφεστατα και το χρειαζεται. Για να συμπλωθει το iphone στο ακριβο αυτοκινητο και ρολοι σ αυτη τη ζωη που θελουν καποιοι να προβαλλουν.

 

Προσωπικα αν και ζω μια ακριβη ζωη, δεν εχω rolex, ουτε ακριβο αυτοκινητο, ουτε θα αγοραζα iphone.

 

Αν μου αρεσαν τα κοσμηματα μπορει να ειχα ρολεξ, αν ημουν λατρης της ταχυτητας πιθανοτατα να ειχα ενα ακριβο/γρηγορο αυτοκινητο και αν το iphone ηταν το καλυτερο smartphone εκει εξω, πιθανον να το ειχα και αυτο.

 

Με λιγα λογια θα εκανα πραγματα αν ειχαν ουσια για μενα κι οχι απλως για να προβαλω τα λεφτα μου μεσω του ρολογιου/αυτοκινητου/κινητου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σας νοιάζει πόσο κάνει? Γιατί θα το πάρετε? 

Άντε όταν βλέπετε θέμα APPLE, αμέσως να μπείτε μέσα

όλοι οι haters να κράξετε. Ενώ εμείς ούτε που σας δίνουμε

σημασία με τη κάθε μπακατέλα που βγάζει η samsung! 

Διαβασες περισσοτερα απο τα 3 τελευταια ποστ ξερω γω,ή απλα ειπες να γραψεις κατι?Γιατι αν το εκανες,θα καταλαβαινες.

Σαφεστατα και το χρειαζεται. Για να συμπλωθει το iphone στο ακριβο αυτοκινητο και ρολοι σ αυτη τη ζωη που θελουν καποιοι να προβαλλουν.

 

Προσωπικα αν και ζω μια ακριβη ζωη, δεν εχω rolex, ουτε ακριβο αυτοκινητο, ουτε θα αγοραζα iphone.

 

Αν μου αρεσαν τα κοσμηματα μπορει να ειχα ρολεξ, αν ημουν λατρης της ταχυτητας πιθανοτατα να ειχα ενα ακριβο/γρηγορο αυτοκινητο και αν το iphone ηταν το καλυτερο smartphone εκει εξω, πιθανον να το ειχα και αυτο.

 

Με λιγα λογια θα εκανα πραγματα αν ειχαν ουσια για μενα κι οχι απλως για να προβαλω τα λεφτα μου μεσω του ρολογιου/αυτοκινητου/κινητου.

"ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΗΦΟΝ,ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ.ΑΝ ΕΙΧΕΣ,ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ."

(φακ logic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σας νοιάζει πόσο κάνει? Γιατί θα το πάρετε? 

Άντε όταν βλέπετε θέμα APPLE, αμέσως να μπείτε μέσα

όλοι οι haters να κράξετε. Ενώ εμείς ούτε που σας δίνουμε

σημασία με τη κάθε μπακατέλα που βγάζει η samsung! 

Όπως εσύ έχεις την ελευθερία να απαντάς σε ένα μήνυμα το οποίο δεν σε αφορά προσωπικά και μπορείς να το αγνοήσεις, έτσι έχει και ο άλλος την ελευθερία να κρίνει ένα προϊόν, μια εταιρία και τους καταναλωτές που την εμπιστεύονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος Suffocater.

Δηλαδή θες να μου πεις ότι η Κούλα με το μηλόφωνο ξέρει λιγότερα από την Κούλα με android?? Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με την ορθη κριτική σκέψη που ανέφερες προηγουμένως. Γιατί ο τεχνολογικά αναλφάβητος, είναι τεχνολογικά αναλφάβητος είτε κρατάει iphone είτε LG. Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά. Εκτός αν στον πλανήτη σου αυτόματα αυτός που αγοράζει android είναι ο ψαγμένος και αυτός που αγοράζει iphone είναι ο αδαής. Πιο επιφανιακή αντίληψη δημοτικού από αυτή δεν γίνεται. Το τερματίσαμε.

 

Εκτός βέβαια αν η Κούλα που σερφάρει στο FB με 4Gb RAM είναι διαφορετική από την Κούλα που σερφάρει με 2Gb για σένα...

 

 

Επίσης. Ποια είναι η φοβερή χρήση που κάνεις εσύ στο κινητό σου? Κάνεις κάτι το εξειδικευμένο? Σε αυτή την περίπτωση μάλλον βρίσκεσαι σε λάθος θέμα...

Από την άλλη, είναι σαν να έχεις SUV και να τη λες σε κάποιον με Mercedes C ότι εσύ με αυτά τα λεφτά βγαίνεις εκτός δρόμου και χωράς περισσότερες αποσκευές ενώ αυτός όχι. Άσχετα βέβαια που όλα αυτά δεν τα κάνεις ποτέ όπως ακριβώς και η πλειοψηφία των κατόχων android ναυαρχίδων με ένα κάρο crapware features που υπάρχουν μόνο για να υπάρχουν.  

 

 

Τέλος, όσο αναφορά το "γκάλοπ" Θα μας σκοτώσεις με τόση αμεροληψία. Να κάνουμε λέει γκάλοπ για κάθε μήλο... Μήπως να κάναμε και κανένα για κάθε Galaxy? Η μηπως η Κούλα με το Galaxy τα ξέρει καλύτερα και δεν χρειάζεται?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφεστατα και το χρειαζεται. Για να συμπλωθει το iphone στο ακριβο αυτοκινητο και ρολοι σ αυτη τη ζωη που θελουν καποιοι να προβαλλουν.

...

 

Με λιγα λογια θα εκανα πραγματα αν ειχαν ουσια για μενα κι οχι απλως για να προβαλω τα λεφτα μου μεσω του ρολογιου/αυτοκινητου/κινητου.

To oτι πιστευεις οτι ετσι σκεφτονται ολοι(100%) οσοι παιρνουν ενα ακριβο κινητο, ισως τελικα δειχνει αλλα πραγματα. ισως δειχνει πως σκεφτεσαι εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...