Προς το περιεχόμενο

Atom editor


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τι έχει ο atom και το sublime που δεν έχει το vim πέρα από το GUI που άνετα είναι και μειονέκτημα σε αρκετές φάσεις;

 

Δεν ηξερα οτι υπάρχουν ακομα ατομα που γραφουν σε VIM.. Μπορουμε και αντι χαρτί να σκαλιζουμε πανω σε πετρες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι υπάρχουν ακομα ατομα που γραφουν σε VIM.. Μπορουμε και αντι χαρτί να σκαλιζουμε πανω σε πετρες :)

Ναι αλλά δεν έχεις τα καλούδια του VIM. Που προφανώς δεν τα γνωρίζεις και, επίσης προφανώς, δεν σου έχει τύχει ποτέ να κάνεις edit κάποιο αρχείο σε κάποιον server.

 

Και πέρα από την πλάκα, εάν δεν γνωρίζεις κάτι παραμόνο στο όνομα θα ήταν καλό για εσένα να μην πετάς κοτσάνες. Εκτίθεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν έχεις τα καλούδια του VIM. Που προφανώς δεν τα γνωρίζεις και, επίσης προφανώς, δεν σου έχει τύχει ποτέ να κάνεις edit κάποιο αρχείο σε κάποιον server.

 

Και πέρα από την πλάκα, εάν δεν γνωρίζεις κάτι παραμόνο στο όνομα θα ήταν καλό για εσένα να μην πετάς κοτσάνες. Εκτίθεσαι.

 

Μην βγάζει ευκολα συμπερασματα για το τι ξερει ή δεν ξερε κάποιος απο ένα ποστ. Δεν χρειάζεται. Και το vim ξερω τι ειναι και το χρησιμοποιώ. Αλλα όχι να μου λες και οτι ειναι καλυτερα σε vim.. Για κανε develop 3000-4000 γραμμες σε vim και μετα πές μου εαν δεν τρελαθεις. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.. Τρομερο εργαλειο. Απιστευτα χρησιμο στην διαχειριση αλλα ως εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βγάζει ευκολα συμπερασματα για το τι ξερει ή δεν ξερε κάποιος απο ένα ποστ. Δεν χρειάζεται. Και το vim ξερω τι ειναι και το χρησιμοποιώ. Αλλα όχι να μου λες και οτι ειναι καλυτερα σε vim.. Για κανε develop 3000-4000 γραμμες σε vim και μετα πές μου εαν δεν τρελαθεις. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.. Τρομερο εργαλειο. Απιστευτα χρησιμο στην διαχειριση αλλα ως εκει.

Τι κακό έχουν οι 4000 LOCs; Μια χαρά γρήγορος μου φαίνεται με περισσότερες.

Αgreed. Περιμενα ομως κατι σε συγκριση features

Αν και δε χρησιμοποιώ κανένα από τα δύο (μόνο δοκιμαστικά), είναι λογικό το Sublime να έχει περισσότερα features. Απλά περιμένω ο Atom να τον ξεπεράσει το Sublime για τους λόγους που είπα. Κατά τ' άλλα δε μπορώ να πω περισσότερα. Θα εκτεθώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κακό έχουν οι 4000 LOCs; Μια χαρά γρήγορος μου φαίνεται με περισσότερες.

 

Δεν μιλαω για ταχύτητα αλλά για ευκολία. Εμένα προσωπικά μου βγαίνουν τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και δε χρησιμοποιώ κανένα από τα δύο (μόνο δοκιμαστικά), είναι λογικό το Sublime να έχει περισσότερα features. [..]

Agreedx2 και γι αυτο μου εκανε εντυπωση η τοποθετηση του TS. 

Για τα υπολοιπα, crossed fingers και ευχομαι να βγεις αληθινος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαω για ταχύτητα αλλά για ευκολία. Εμένα προσωπικά μου βγαίνουν τα μάτια.

Α καλώς. Γούστα είναι αυτά.

 

Πάντως νομίζω πως σε ένα τέτοιο μεγάλο αρχείο, τα μάτα βγαίνουν και το μυαλό παθαίνει stack overflow έτσι κι αλλιώς. Μετά μόνο μία καλή οθόνη μπορεί να κάνει δουλίτσα. Ένας editor πως θα μπορούσε να βοηθήσει;

 

 

@Gi0 Επίσης δεν κατάλαβα προς τί το topic. Να πες ότι έκανε και καμμία παρουσίαση. Καμμία παράθεση δικών του plug-ins...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι υπάρχουν ακομα ατομα που γραφουν σε VIM.. Μπορουμε και αντι χαρτί να σκαλιζουμε πανω σε πετρες :)

 

Perhaps a good read. Πέρα από αυτό, από ότι είδα στα γρήγορα, ο atom έρχεται shipped με emacs binding by default. Ίσως είναι καλή ιδέα να ξανασκεφτείς/ξαναψάξεις τα περί "σκαλίζω πάνω σε πέτρες".

 

Απο εκεί και πέρα, όταν κάποιος είναι ήδη ψαγμένος, κατασταλαγμένος και παραγωγικός με κάποια εργαλεία, πρέπει να υπάρχουν πολύ ισχυρά κίνητρα για να τα αλλάξει με καινούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...