Προς το περιεχόμενο

Ξαφνική μείωση των μέγιστων RPM stock-ψύκτρας CPU


Exomag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ εδώ και ~2.5 χρόνια τον CPU Intel i5-3570K (χωρίς OC, με τη stock-ψύκτρα) με τη Mobo Gigabyte Z77X-D3H (rev. 1.0).

 

Μέχρι τώρα, η stock-ψύκτρα έτρεχε στο διάστημα 1800-3000 RPM ανάλογα με τη θερμοκρασία του CPU (που εξαρτάται προφανώς από το load των cores).

 

Σήμερα, ξαφνικά, παρατήρησα ότι η stock-ψύκτρα έτρεχε μόνο στο διάστημα 1200-2300 RPM. Για μέγιστο load/θερμοκρασία η ψύκτρα δεν πηγαίνει παραπάνω από ~2300 RPM, πράγμα που την κάνει να είναι πολύ πιο ήσυχη απ' ότι μέχρι τώρα αλλά και λιγότερο αποδοτική.

 

Στη προσπάθεια μου να διορθώσω το πρόβλημα και να καταλάβω τι φταίει, δοκίμασα τα εξής:

- Απενεργοποίηση του CPU cooler fan control, έτσι ώστε να αναγκάσω τη ψύκτρα να τρέχει στα μέγιστα δυνατά RPM. Παρόλαυτα, δεν ξεπέρασε και πάλι τα ~2300 RPM.

- Σύνδεση της CPU ψύκτρας σε διαφορετικό Mobo fan header. Το πρόβλημα συνέχισε, με μέγιστα RPM τα ~2300.

 

Έχω δοκιμάσει ότι μπορώ να σκεφτώ που να μπορεί να ευθύνεται για το πρόβλημα αυτό. Εφόσον δεν λυθεί λογικά απλά θα πάρω μια  νέα ψύκτρα CPU (που θα έπρεπε να είχα ήδη κάνει, αλλά that's another story) για να ξεμπερδεύω.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλές.

 

 

(Εφόσον το topic θα ήταν καλύτερο να βρίσκεται στο board "Επεξεργαστές, Μητρικές & RAM", ας το μετακινήσει κάποιος mod.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καθαρίσει τη ψύκτρα μερικές φορές, τελευταία φορά πριν ~2 μήνες.

 

Υπάρχει περίπτωση, δηλαδή, να ευθύνεται απλά σε φυσική φθορά της stock-ψύκτρας λόγω χρήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπρέυ πεπιεσμένου αέρα :P

 

 

Οκ, άμα κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται απλά σε φυσική φθορά της stock-ψύκτρας τότε απλά θα επενδύσω σε μια νέα ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να χαλάσει έτσι πάντως.

Δοκίμασε να παίξεις λίγο με τις στροφές με κάποιο πρόγραμμα όπως το speedfan.

Αν τρίζει/κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας (όχι μόνο την τυπική βαβούρα δηλαδή), άλλαξέ τη.

 

Δεν παίζει απλά να το παρατήρησες επειδή πέσαν οι θερμοκρασίες τώρα σε σχέση με 2 μήνες πριν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σενάριο να μην το παρατήρησα μου φαίνεται απίθανο, η διαφορά μεταξύ χθες/σήμερα ήταν εμφανής σχεδόν κατευθείαν.

 

Τις στροφές έχω δοκιμάσει να τις πειράξω με SpeedFan, EasyTune (πρόγραμμα της Gigabyte ειδικά για τη Mobo) αλλά και από BIOS. Και με τα 3 δεν μπορώ να την κάνω να πάει παραπάνω από ~2300 RPM.

 

Κάποιον περιέργο θόρυβο (πέρα από το συνηθισμένο βουητό δηλαδή) δεν κάνει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδεσε τηναπευεθιας σε molex απο το τροφοδοτικο και δες εαν γυρναει με πιο πολλες στροφες απο οτι βλεπεις τωρα.

τωρα θα μου πεις,πως θα την συνδεσεις.,....δες εαν εχεις ανταπτορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδεσε τηναπευεθιας σε molex απο το τροφοδοτικο και δες εαν γυρναει με πιο πολλες στροφες απο οτι βλεπεις τωρα.

τωρα θα μου πεις,πως θα την συνδεσεις.,....δες εαν εχεις ανταπτορα

 

Το σκέφτηκα να το δοκιμάσω και αυτό, αλλά έχω μόνο adapters 3pin-σε-molex που δεν υποστηρίζουν 4pins (που είναι η stock-ψύκτρα του CPU).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε απλά δεν θα μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές, αλλά ακούγοντάς το θα καταλάβεις αν δουλεύει με παραπάνω.

 

Ναι, και εγώ γιαυτό ήθελα να το δοκιμάσω, απλά για να δω αν με κατευθείαν 12V θα έχει περισσότερα μέγιστα RPM. Αλλά οι adaptors που έχω δεν υποστηρίζουν και 4pin (μόνο 3pin).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να το κόψεις, αλλά αν δεν νιώθεις άνετα οκ.

Ποια λες να πάρεις με τι μπάτζετ?

 

Βασικά αργότερα σήμερα θα δοκιμάσω να σπάσω τη μια μεριά, no problem.

 

Για νέα ψύκτρα γενικά έχω τον περιορισμό ότι το case μου δεν παίρνει "άνετα" ψύκτρες πάνω από 14.8cm. Οπότε θα περιοριστώ στις πιο low-profile ψύκτρες. Ίσως καμιά Hyper TX3 EVO της CM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...