Προς το περιεχόμενο

Ανεργία και μοναξια!


internetakis1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στον βαμπιρ αναφέρεται για την φάση του ύπνου  που λεει οτι ξυπνάει και θελει να ξανακοιμηθει 

και εχει δικιο ο bro γιατί είναι μέγα σημάδι κατάθλιψης  αυτό

Νόμιζα ότι το έχουν όλοι αυτό! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Ζιο δεν εννοεί αυτό που εννοείται εσείς / αυτό που περιγράφει ο Νικοτς. Το μπερδεύει με το γνωστό "λίγο παραπάνω", το χουζούρεμα που όλοι -άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο- θέλουμε/χρειαζόμαστε πριν πάρουμε την απόφαση να σηκωθούμε, είτε είμαστε ήδη χορτασμένοι από τον ύπνο είτε όχι.

 

Ζιο, δεν μιλάνε για αυτό. Αυτό που περιγράφουν είναι να μην βρίσκεις λόγο /σκοπό /κίνητρο>απουσία θέλησης να ξεκινήσεις την μέρα σου, που συνυπάρχει με/και συνεπάγεται κόπωση του οργανισμού και έλλειψη ενέργειας = δεν θέλεις και δεν μπορείς να σηκωθείς από το κρεβάτι, θέλεις (και εσύ εγκεφαλικά/ψυχικά και ο οργανισμός σου από άποψη ενέργειας) να κοιμάσαι συνέχεια. Ψυχοσωματικό κλασσικό σύμπτωμα/επακόλουθο της κατάθλιψης (ή μελαγχολίας = πιο ελαφριά μορφή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ζιο δεν εννοεί αυτό που εννοείται εσείς / αυτό που περιγράφει ο Νικοτς. Το μπερδεύει με το γνωστό "λίγο παραπάνω", το χουζούρεμα που όλοι -άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο- θέλουμε/χρειαζόμαστε πριν πάρουμε την απόφαση να σηκωθούμε, είτε είμαστε ήδη χορτασμένοι από τον ύπνο είτε όχι.

Αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να με καταλάβετε καλύτερα μέχρι τα 18 μου είχα κανονικά τη παρέα μου μέτα αυτοί πέρασαν σε σχολές και εγώ επειδη δεν διάβαζα επειδή είχα κολήσει με ένα online game στο pc δεν πέρασα πουθενά.Αυτο το online game το πέζα 2 χρόνια μέχρι τα 20 που πήγα στρατό,τελείωσα απο το στρατό και γύρισα στη περιοχή μου απεξαρτημένος πλέον απο το παιχνίδι το μόνο κακό με αυτο το παιχνίδι ήταν ότι τώρα δεν έχω ούτε ένα φίλο να βγώ εξω και όταν βγαίνω ίσα ίσα να περπατήσω είμαι μόνος και νιώθω επείσης ποιο χάλια,Και καινούριες παρέες δεν μπορώ να κάνω γιατί ντρέπομαι είμαι πολυ αντοικινωνικός...Εσεις στη θέση μου τη θα κάνατε για αρχή ώστε να κάνετε μια καινούρια ζωη?

 

Χρησιμοποίησε αυτο που ένιωσες στον στρατό.Σίγουρα εκεί όσο ντροπαλός κ αν ήσουν με κάποιους θα είχες κάποιες σχέσεις. Συνδίασε το τι θα κάνεις επαγγελματικά είτε μέσω σχολής είτε μέσω της αγοράς εργασίας με την κοινωνικότητα του.Δεν χρειάζεται να πιάσεις επαφή με ότι κινείται.Λίγους και σιγά σιγά θα γίνουν πολλοί και θα σε κάνουν να νιώσεις άνετα πιστεύω όσο δύσκολο κ αν ακούγεται,το πέρασα και το περνάω ακόμα αυτο που λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχεις κατάθλιψη κοίταξε το επειγόντως 

δε θα έπρεπε να το έχω συνέχεια ? με πιάνει όταν είμαι απλήρωτος καιρό κ όταν δουλεύω σε δουλειά που συχαίνομαι (όπως τώρα) 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε την ταση τις λογικες κοινωνικες αιτιες-αφορμες να τις βαφτιζουμε καταθλιψη, γιατι δεν θελουμε να πονεσουμε το Εγω μας...


στον βαμπιρ αναφέρεται για την φάση του ύπνου  που λεει οτι ξυπνάει και θελει να ξανακοιμηθει 

και εχει δικιο ο bro γιατί είναι μέγα σημάδι κατάθλιψης  αυτό

 

και αν ο άλλος αποφευγει να κοιμηθει γιατι ξενερωνει με τα ονειρα του; Ή αυτο το παμε αναγκαστικα σε Μανια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ φίλε μου είμαι τόσο ξενερωμένος που πολλές φορές το πρωί θέλω να κάτσω να κοιμάμαι κ όταν ξυπνήσω να ξανακοιμηθώ. Τη δουλειά μου τη βαριέμαι και δεν πληρώνομαι στην ώρα μου μιας κ με τα προγράμματα μπορεί να κάνουμε να πληρωθούμε μήνες οπότε δεν μπορείς να προγραμματίσεις τίποτα ούτε έχεις τη δυνατότητα να ζήσεις όπως θες , αλλα δουλεύεις κανονικά.

 

Το χειρότερο απόλα είναι πως κ σχέδια έχω κ όρεξη αλλα όλα γαμιούνται στη συνέχεια. Να φανταστείς δεν έχω όρεξη ούτε να νευριάζω με την ηλιθιότητα του κόσμου γύρω μου, η κατάσταση ειναι κουραστική κ βαρετή. 

 

Μετά αναρωτιούνται γιατί οι νέοι συνήθως είναι στα @@ τους , γιατι αν δεν είσαι σήμερα στα @@ σου θα τρελαθείς , γιαυτό. 

 

απλά θέλει λίγο balance, να είσαι στα @@ σου όσο χρειάζεται , τα άκρα δεν ήταν ποτέ λύση 

Διορθωση ,ειναι στα @@ τους γιατι τους τα ακουμπανε απο πισω οι γονεις τους και δεν τους χαλανε χατιρι και ας κανουν και 2 και 3 δουλειες που λεει ο λογος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε την ταση τις λογικες κοινωνικες αιτιες-αφορμες να τις βαφτιζουμε καταθλιψη, γιατι δεν θελουμε να πονεσουμε το Εγω μας...

 

 

και αν ο άλλος αποφευγει να κοιμηθει γιατι ξενερωνει με τα ονειρα του; Ή αυτο το παμε αναγκαστικα σε Μανια;

Δεν μιλάμε μόνο για τον ύπνο μιλάμε για όταν είσαι σε φάση 'όρεξη για τίποτα' για όταν δεν βρίσκεις λόγο να είσαι ξύπνιος..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθωση ,ειναι στα @@ τους γιατι τους τα ακουμπανε απο πισω οι γονεις τους και δεν τους χαλανε χατιρι και ας κανουν και 2 και 3 δουλειες που λεει ο λογος.

 

 

Ακριβώς!!!

 

Γιατί τους έχουν μέσα στο σπίτι και ας είναι 20+ χρονών (μην πάτε μακριά... έχουμε εδώ μέσα αρκετούς). 

 

Ας μην είχανε το σπίτι του μπαμπάκα και της μαμάκας, ας είχανε την αγωνία να τα βγάλουνε πέρα και σε λίγο καιρό θα ήταν γεμάτοι όνειρα πως θα μπορέσουν να κάνουν κάτι καλύτερο για να φτιάξουν την καθημερινότητά τους. 

 

 

Είναι εύκολο να νιώθεις "κατάθλιψη" όταν δεν σε νοιάζει μην μείνεις στον δρόμο... 

 

 

Υ.Γ. και για να μην πάει η μπάλα στην εξέδρα... φυσικά και εξαιρούνται αυτοί που όντως είναι ασθενείς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να με καταλάβετε καλύτερα μέχρι τα 18 μου είχα κανονικά τη παρέα μου μέτα αυτοί πέρασαν σε σχολές και εγώ επειδη δεν διάβαζα επειδή είχα κολήσει με ένα online game στο pc δεν πέρασα πουθενά.Αυτο το online game το πέζα 2 χρόνια μέχρι τα 20 που πήγα στρατό,τελείωσα απο το στρατό και γύρισα στη περιοχή μου απεξαρτημένος πλέον απο το παιχνίδι το μόνο κακό με αυτο το παιχνίδι ήταν ότι τώρα δεν έχω ούτε ένα φίλο να βγώ εξω και όταν βγαίνω ίσα ίσα να περπατήσω είμαι μόνος και νιώθω επείσης ποιο χάλια,Και καινούριες παρέες δεν μπορώ να κάνω γιατί ντρέπομαι είμαι πολυ αντοικινωνικός...Εσεις στη θέση μου τη θα κάνατε για αρχή ώστε να κάνετε μια καινούρια ζωη?

βοηθήστε με σας παρακαλώ!

 

Εκτως του γεγονοτος οτι τετοια παιχνιδια ενω πολλοι λενε οτι σε κανουν να ξεκοψεις απο τους γυρω σου,σε αλλους τους εχουν βοηθησει(κυριως τα mmo τυπου Wow)στο να βρουν νεους φιλους απο το παιχνιδι.

 

Τους φιλους σου πχ που περασανε σε σχολες που λες δεν μπορεις να τους βλεπεις καθολου,ολοι σε μακρινα μερη εχουν περασει???

Παντως και οι πολλες/μεγαλες παρεες καλο δεν ειναι γιατι χανεται η μπαλα δυστηχως.

 

Παντως με βαση το παραπανω δυστηχως οτι και να σου πουμε ειναι αδυνατο να γινει. Αν ντρεπεσαι και εισαι αντικοινωνικος απο κοντα,και δεν μπορεις να το προσπαθησεις να το λυσεις αυτο το προβλημα,τοτε μονο απο το Διαδικτυο/παιχνιδια κλπ που εισαι πιο ανετος αν καταφερεις να γνωρισεις ατομα(να μιλας μεσω Skype αρχικα και μετα να βρεθειτε και απο κοντα). Και αυτο οπως καταλαβες το θεμα σου θα εχει αργοτερα και μεγαλο αντικτυπο και με τις γυναικες δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο πακιστανος ζει μεσα στην μιζερια. Δουλευει οσο αντεχει και κοιμαται σε μοιρασμενο στρωμα σε κανονισμενες βαρδιες. Ο,τι φραγκοδιφραγκα βγαζει τα στελνει στην οικογενεια. Ευτυχια ειναι γι' αυτον να εχει τηλεκαρτα και να ελπιζει οτι μια μερα θα καταφερει να τους ξαναδει απο κοντα και οτι δεν θα τυχει να φαει καμια μαχαιρια στο δρομο μεχρι τοτε. Αν τυχει και βρει κανα ρημαδι λαπτοπ με skype ειναι αρχοντας, μπορει και βλεπει τα παιδια του να μεγαλωνουν.

 

Εννοιες οπως η "καταθλιψη" ειναι γι' αυτον εντελως αγνωστες και θεωρητικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε και την διαφορα του μπατιρη τυφλου VS τον τυφλο που εχει λεφτα για να βρει ενα braille interface για πληκτρολογιο/οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...