Προς το περιεχόμενο

Ανεργία και μοναξια!


internetakis1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οσοι νομιζετε οτι επειδη κάποιος μένει με την μαμα και τον μπαμπά ακομα και αν έχει ξεπεράσει τα 25 οτι ειναι φλώρος ειστε πολυ πισω ακομα :

 

 

ΩΡΑΙΟΣ ΤΥΠΟΣ \m/

 

Heyyyyy mom the meatloaf I need it know FCKKKKK!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου... αλλά συνήθως όσοι δεν είναι "επαγγελματίες μπούληδες" τότε από τις αναποδιές της ζωής (και όχι αισθηματικές) δεν πέφτουν τόσο κάτω. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, αλλά θαρρώ πως ο κανόνας είναι αυτός που αναφέρω. 

 

Οπότε, αναρωτιέμαι..

 

Τι πιθανότητες είναι να υπάρχουν οι εξαιρέσεις στο insomnia και δη στο μπλα μπλα; 

 

Στατιστικά σαφώς και οι πιθανότητες είναι μικρές, συμφωνώ. 

 

Απλά επειδή όσες παρόμοιες κουβέντες έχω παρακολουθήσει εδώ, βρίθουν αφοριστικών και απόλυτων απόψεων, προτείνω να είμαστε περισσότερο επιφυλακτικοί. Προς θεού, μην το πάρεις ως κατηγορία, απλά έτυχε τώρα να ανοίξουμε διάλογο.

 

Εν προκειμένω, ο ts ούτε τεμπέλης είναι απαραίτητα, ούτε "επαγγελματίας μπούλης". Πολύ πιθανόν απλά περνάει αυτό το μεταβατικό σκάλωμα, κρίνοντας και από τα όσα ο ίδιος αναφέρει, οπότε με λίγη βοήθεια ενδέχεται να βρει την άκρη του. Έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση πρόσφατα και τον καταλαβαίνω σε μεγάλο βαθμό.

 

My point is, ότι δεν έχει νόημα μερικές φορές να λέμε στον άλλο "βρες δουλειά", όταν κατηγορηματικά αναφέρει πως δυσκολεύεται, τόσο λόγω κακής ψυχολογίας, όσο και των συνθηκών που επικρατούν στην αγορά γενικότερα! 

 

Δηλαδή το ότι κάποιος δεν έχει διαγνωστεί με κλινική κατάθλιψη (ή όποια παρεμφερή διαταραχή), δεν σημαίνει πως προσποιείται κιόλας, πως δεν βιώνει πραγματικό πόνο και δεν αντιμετωπίζει συγκεκριμένα συμπτώματα. Ο άεργος χαλβάς δεν θα ζητούσε IMHO βοήθεια, έστω και μέσω ενός φόρουμ, διότι δεν θα είχε αναγνωρίσει κάποιο πρόβλημα στη ζωή του. Θα άραζε απλά στο facebook και στις καφετέριες όλη μέρα.

 

Φιλικά :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι οταν η ανεργια αποκτα χρονια μορφη,ψυχολογικα γινεσαι ενα ρακος..αρχιζεις να νιωθεις αδεξιος για τα παντα..Αυτο ομως δεν νομιζω οτι αφορα τον ts ..Νιωθει μοναξια λογω σκορπισματος φιλων και ειναι σε μια φαση του "τι κανω τωρα". Δεν το υποτιμω βεβαιως,ιδεες ολοι του δωσαμε..

Το δεν φευγω απο τον τοπο μου και μου λειπουν οι φιλοι μου (οι οποιοι εχουν ξεκινησει μια νεα ζωη ηδη) δεν σε παρηγορει,ουτε σε σωζει..ή κανεις κατι ή επαναλαμβανεις τα ιδια και τα ιδια μοιρολογωντας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γονεις ειναι απολυτα φυσιολογικο να βοηθανε τα παιδια ειτε ειναι 18, ειτε 28, ...ειτε 38.

Και ετσι πρεπει να γινεται και δεν ειναι ντροπη....

 

Με ορισμενες προυποθεσεις βεβαια...

Αν το καμαρι ας πουμε επειδη εβγαλε μια σχολη επιλεγει να μενει αεργος επειδη δεν βρισκει την δουλεια που θα ηθελε τοτε ναι ειναι ντροπη να σε ταιζει η μαμα και ο μπαμπας...

 

ΥΓ. Αναφερω την σχολη γιατι οι περισσοτεροι αεργοι εχουν βγαλει σχολη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γονεις ειναι απολυτα φυσιολογικο να βοηθανε τα παιδια ειτε ειναι 18, ειτε 28, ...ειτε 38.

Και ετσι πρεπει να γινεται και δεν ειναι ντροπη....

 

Με ορισμενες προυποθεσεις βεβαια...

Αν το καμαρι ας πουμε επειδη εβγαλε μια σχολη επιλεγει να μενει αεργος επειδη δεν βρισκει την δουλεια που θα ηθελε τοτε ναι ειναι ντροπη να σε ταιζει η μαμα και ο μπαμπας...

 

ΥΓ. Αναφερω την σχολη γιατι οι περισσοτεροι αεργοι εχουν βγαλει σχολη.

 

Κλασσικές παρλαπίπες ατόμων που δεν πέρασαν πουθενά πανελλήνιες και φτιάχνονται όταν ακούνε για άλλους που έκαναν όνειρα σχέδια προσπάθησαν πέρασαν σε μια σχολή και τώρα τους έρχονται όλα σκατά και ανάποδα, τα ίδια θα πω και για ρέμπελους φοιτητές που όταν ο άλλος τέλειωνε στην ώρα του και σκιζόταν στο διάβασμα, παρακολουθούσε σεμινάρια και έκανε μια δεύτερη ξένη γλώσσα οι άλλοι χάζευαν στις καφετέριες στις Μυκόνους και έκαναν 8, 10 ή και παραπάνω χρόνια και δεν θυμούνται τίποτα. Ο σωστός άνθρωπος και απόφοιτος αν δεν βρει αυτό που θέλει ούτε κάτι παρεμφερές ή κάτι που να του αρέσει και μπορεί να το παραθέσει σαν εμπειρία στο βιογραφικό σηκώνεται και φεύγει εξωτερικό γιατί η Ελλάδα είναι άσκοπη σπατάλη χρόνου.

 

Οι μόνοι που κατακρίνω και τέτοιους γνωρίζω 1-2 είναι άτομα που το παίζουν οτι ψάχνουν δουλειά αλλά δεν ψάχνουν τίποτα και λένε ως δικαιολογία, έστειλα βιογραφικά σε συγγενείς που μου υποσχέθηκαν το τάδε και να προωθήσουν το βιογραφικό μου εκει και εκει και τώρα είμαι άνεργος γιατί δεν με θέλουν, επίσης παρόλο που περνάνε τα χρόνια και έχουν γίνει 30-31 ετών χωρίς να έκαναν τίποτα αρνούνται να εργαστούν εθελοντικά σε δεκάδες εταιρείες που υπάρχουν και ζητάνε άτομα για διάφορες χαλαρές δουλειές για να έχουν μετά κάποια προϋπηρεσία έστω και λίγη. Αυτοί δεν έχουν στον ήλιο μοίρα πλέον.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περιπτωσεις αυτων των αεργων που αναφερω ειναι παρα πολλες. Και ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο αναμεσα στους αεργους.

 

Οσο για το το εξωτερικο που λες ας το κανουν. Δεν ειπα εγω ντε και καλα να μεινουν εδω.

Οταν ομως καθονται εδω και απορριπτουν ή δεν ψαχνουν αλλες δουλειες που ξεφευγουν απο τα θελω τους και τα ονειρα τους και καθονται να τους ταιζει ο μπαμπας και η μαμα ε τοτε ειναι αεργοι και ειναι ντροπη.

 

ΥΓ. Οσο για τις παρλαπιπες των ατομων που δεν περασαν στις πανελληνιες μονο παρλαπιπες δεν ειναι αλλα η πραγματικοτητα σε πολλες περιπτωσεις τουλαχιστον...

Και επειδη μαλλον ειναι προσωπικη σποντα αυτο που λες, πως βγαζω χολη επειδη δεν καταφερα να περασω στις πανελληνιες, ισως να με εφερνες σε δυσκολη θεση αν δεν ημουν αποφοιτος πανεπιστημιου με 2 μεταπτυχιακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην τσακώνεστε. Διαφορετικά πράγματα έχει ζήσει ο καθένας στη ζωή του.

 

Ακόμα πάντως και αυτός ο φαινομενικά "άεργος", δικαιολογείται -ως ένα σημείο βέβαια-, εάν επιθυμεί δουλειά στον τομέα του. Σπούδασε κάτι και έχει δικαίωμα να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του. Βέβαια ναι, από ένα σημείο και μετά, εφόσον τρώει πόρτες στον τομέα του, οφείλει να βρει κάτι άλλο να κάνει, είτε να εργαστεί όπου βρει, είτε ακόμα και να αλλάξει αντικείμενο σπουδάζοντας κάτι άλλο, εφόσον φυσικά το αντέχει οικονομικά και ψυχολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικές παρλαπίπες ατόμων που δεν πέρασαν πουθενά πανελλήνιες και φτιάχνονται όταν ακούνε για άλλους που έκαναν όνειρα σχέδια προσπάθησαν πέρασαν σε μια σχολή και τώρα τους έρχονται όλα σκατά και ανάποδα, τα ίδια θα πω και για ρέμπελους φοιτητές που όταν ο άλλος τέλειωνε στην ώρα του και σκιζόταν στο διάβασμα, παρακολουθούσε σεμινάρια και έκανε μια δεύτερη ξένη γλώσσα οι άλλοι χάζευαν στις καφετέριες στις Μυκόνους και έκαναν 8, 10 ή και παραπάνω χρόνια και δεν θυμούνται τίποτα. Ο σωστός άνθρωπος και απόφοιτος αν δεν βρει αυτό που θέλει ούτε κάτι παρεμφερές ή κάτι που να του αρέσει και μπορεί να το παραθέσει σαν εμπειρία στο βιογραφικό σηκώνεται και φεύγει εξωτερικό γιατί η Ελλάδα είναι άσκοπη σπατάλη χρόνου.

 

Οι μόνοι που κατακρίνω και τέτοιους γνωρίζω 1-2 είναι άτομα που το παίζουν οτι ψάχνουν δουλειά αλλά δεν ψάχνουν τίποτα και λένε ως δικαιολογία, έστειλα βιογραφικά σε συγγενείς που μου υποσχέθηκαν το τάδε και να προωθήσουν το βιογραφικό μου εκει και εκει και τώρα είμαι άνεργος γιατί δεν με θέλουν, επίσης παρόλο που περνάνε τα χρόνια και έχουν γίνει 30-31 ετών χωρίς να έκαναν τίποτα αρνούνται να εργαστούν εθελοντικά σε δεκάδες εταιρείες που υπάρχουν και ζητάνε άτομα για διάφορες χαλαρές δουλειές για να έχουν μετά κάποια προϋπηρεσία έστω και λίγη. Αυτοί δεν έχουν στον ήλιο μοίρα πλέον.

Με το ποστ αυτό διαφωνείς ή συμφωνείς με τον crom; Εμένα μου φαίνεται πιο πολύ ότι συμφωνείς! Περίπου τα ίδια λέτε!   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα πάντως και αυτός ο φαινομενικά "άεργος", δικαιολογείται -ως ένα σημείο βέβαια-, εάν επιθυμεί δουλειά στον τομέα του. Σπούδασε κάτι και έχει δικαίωμα να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του. Βέβαια ναι, από ένα σημείο και μετά, εφόσον τρώει πόρτες στον τομέα του, οφείλει να βρει κάτι άλλο να κάνει, είτε να εργαστεί όπου βρει, είτε ακόμα και να αλλάξει αντικείμενο σπουδάζοντας κάτι άλλο, εφόσον φυσικά το αντέχει οικονομικά και ψυχολογικά.

Αυτο ακριβως λεω. Ασφαλως και εχει δικαιωμα και πρεπει να διεκδικησει αυτο που θελει και ονειρευεται και αυτο που σπουδασε.

Αλλα ολα αυτα ως ενα σημειο.

Ας κοιταξει 1 χρονο να βρει την δουλεια που θελει και ονειρευεται. Ας κοιταξει 2 χρονια! Ας φυγει στο εξωτερικο.

Απο ενα σημειο και μετα ομως πρεπει να αρχιζει και να κοιταει και κατι αλλο, κατι που ξεφευγει απο τα ονειρα του...

Απο ενα σημειο και μετα αν εξακολουθει να περιμενει την δουλεια των ονειρων του ο συγκεκριμενος δεν θεωρειται ανεργος. Ειναι αεργος. Οχι φαινομενικα, αλλα κανονικα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην τσακώνεστε. Διαφορετικά πράγματα έχει ζήσει ο καθένας στη ζωή του.

 

Ακόμα πάντως και αυτός ο φαινομενικά "άεργος", δικαιολογείται -ως ένα σημείο βέβαια-, εάν επιθυμεί δουλειά στον τομέα του. Σπούδασε κάτι και έχει δικαίωμα να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του. Βέβαια ναι, από ένα σημείο και μετά, εφόσον τρώει πόρτες στον τομέα του, οφείλει να βρει κάτι άλλο να κάνει, είτε να εργαστεί όπου βρει, είτε ακόμα και να αλλάξει αντικείμενο σπουδάζοντας κάτι άλλο, εφόσον φυσικά το αντέχει οικονομικά και ψυχολογικά.

 

Κάποιοι ενοχλουνται περισσοτερο απο τους άεργους παρα απο τους ιδιους τους γονεις που τους ταιζουν :P

 

τι σε νοιαζει εσενα τι κανει ο καθε γονιος ο αλλος μπορει να μην θελει να δουλεψει ο γιος του ποτέ.Γουστο του.Έτσι γουστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να τελειώνουμε έχω καταλάβει το λάθος μου αλα όλοι οι φίλοι μου έχουνε σπουδάσει μακριά και εγώ περιπλανιέμαι μόνος να κάνω νέους δεν πέζει γιατί σε μαγαζιά δεν βγένω είμαι hip hop pas και όπως καταλαβένετε αράζω σε πλατίες τέτια φάση μόνο μέσω κάποια σχολής graffiti  ίσως να γνωρίσω νέα άτομα αλά πρέπει να είναι κοντά στη περιοχή μου (Χαλκιδική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως προτιμώ ανεργία και μοναξιά παρά εργασία και απιστευτη κούραση .Για οποιον έχει δουλέψει έστω μία μέρα στην ζωή του μπορεί να καταλάβει πιστέυω τις διαφορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως προτιμώ ανεργία και μοναξιά παρά εργασία και απιστευτη κούραση .Για οποιον έχει δουλέψει έστω μία μέρα στην ζωή του μπορεί να καταλάβει πιστέυω τις διαφορες.

 

Τοτε να σου ευχηθουμε ανεργια και ξεκουραση..οση ξεκουραση θες!

Τι κοτσανες διαβαζουμε πρωινιατικο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...