Προς το περιεχόμενο

Ανεργία και μοναξια!


internetakis1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μετα φταιει η Γερμανια...

 

 

Ανεργία είπε. Όχι δημόσιος υπάλληλος με το 1/4 (και αυτό κάθε τρίμηνο γιατί πέφτουν διακοπές και αργίες  :P ) της κούρασης του ιδιωτικού τομέα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηθελα να προσβαλω κανενα...εννοωσα τις δυσκολες δουλειες ( σερβιτορος.οικοδομος.ξυλουργος.σκαψιμο.καθαριστης κτλ) στην ελλαδα δυστυχως εισαι καταδικασμενος να κανεις τετοιες δουλειες και να εισαι σκλαβος των αφεντικων.Ε οχι .δε θα δουλευω σαν σκλαβος για να παιρνω 25-30 ευρω μεροκαματο.καλυτερα ανεργος περνοντας ενα χαρτζιλικι απ τους γονεις και ερευνοντας ωστόσο πως θα βγαλω χρηματα εξυπνα ανωδυνα και ξεκουραστα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηθελα να προσβαλω κανενα...εννοωσα τις δυσκολες δουλειες ( σερβιτορος.οικοδομος.ξυλουργος.σκαψιμο.καθαριστης κτλ) στην ελλαδα δυστυχως εισαι καταδικασμενος να κανεις τετοιες δουλειες και να εισαι σκλαβος των αφεντικων.Ε οχι .δε θα δουλευω σαν σκλαβος για να παιρνω 25-30 ευρω μεροκαματο.καλυτερα ανεργος περνοντας ενα χαρτζιλικι απ τους γονεις και ερευνοντας ωστόσο πως θα βγαλω χρηματα εξυπνα ανωδυνα και ξεκουραστα

 

Αχμ.... όλες οι δουλειές είναι δύσκολες. Το ότι δεν ξέρεις εσύ τι κάνει (ας πούμε) κάποιος σε ένα γραφείο, δεν σημαίνει ότι είναι εύκολη δουλειά. Γενικά, εάν κάποια δουλειά ήταν εύκολη δεν θα την πλήρωναν για να την κάνεις. 

 

Από εκεί και πέρα, αυτό το:

 

 

καλυτερα ανεργος περνοντας ενα χαρτζιλικι απ τους γονεις και ερευνοντας ωστόσο πως θα βγαλω χρηματα εξυπνα ανωδυνα και ξεκουραστα

 

 

είναι, ρε αδερφέ, αυτό ακριβώς που έλεγα για νοοτροπία. Με τέτοια νοοτροπία, δεν σου φταίει κανένα κράτος, καμία κρίση, τίποτα άλλο πέρα από τον εαυτό σου για την ανεργία. 

 

Και μετά όταν (π.χ. εσύ) γεράσεις, δεν θα έχεις δουλέψει καθόλου γιατί περιμένεις να βγάλεις λεφτά έξυπνα, ανώδυνα και ξεκούραστα (αλήθεια, δεν σου αρέσει να κουράζεσαι για κάτι; ) αλλά το κράτος σου δίνει μία σύνταξη (χωρίς να έχεις δώσει εισφορές ποτέ), θα είσαι μαζί με άλλους σαν και εσένα να σε βγάζει ο Παπαδάκης το πρωί και οι θεατές να λένε: "βρε τους κακομοίρηδες τους παππούδες που παίρνουν τόσα λίγα λεφτά σύνταξη". 

 

Πού να ήξερε ότι η σύνταξη που θα παίρνεις θα είναι χαρτζιλίκι από όλους τους άλλους εργαζόμενους... και τίποτα δικό σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε είμαι 21 χρονών  έχει 1 μήνα τελείωσα στρατό ψάχνω για δουλειά μέσω internet στη χαλκιδική (Διοτί ούτε η γονείς μου έχουνε κάποιο γνωστό να ρωτήσουν)πρωτού πάω στρατό δούλεβα με το πατέρα μου στο εργοστάσιο αλα μόλις γύρισα πήρανε έναν που είχε οικογένια και το είχε ανάγκη.Και βρέθηκα εγώ στο απέραντο κενό χωρίς να ξέρω τη θα κάνω?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηθελα να προσβαλω κανενα...εννοωσα τις δυσκολες δουλειες ( σερβιτορος.οικοδομος.ξυλουργος.σκαψιμο.καθαριστης κτλ) στην ελλαδα δυστυχως εισαι καταδικασμενος να κανεις τετοιες δουλειες και να εισαι σκλαβος των αφεντικων.Ε οχι .δε θα δουλευω σαν σκλαβος για να παιρνω 25-30 ευρω μεροκαματο.καλυτερα ανεργος περνοντας ενα χαρτζιλικι απ τους γονεις και ερευνοντας ωστόσο πως θα βγαλω χρηματα εξυπνα ανωδυνα και ξεκουραστα

Εχουμε πηξει στους πανεπιστημονες,αλλος για τη βαρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έκανα αίτηση στο δήμο που ανήκω για εργάτης καθαριότητας 5μηνος λογικά θα με πάρουνε γιατί είμαι και πολύτεκνος και απο ότι έμαθα άμα με δούνε ότι είμαι καλός μπορούνε να με κρατήσουνε κε μόνιμα μακάρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα δεν έχει οικογένεια να στηρίξει κάποιος (γιατί εκεί αν έχεις παιδιά ξέρω γω τότε δεν έχει δικαιολογίες)  δε κατάλαβα σε ποιον ακριβώς θα δώσει λογαριασμό για την ποιότητα ζωής που αναζητά ο καθένας κυριε groot ?

 

άμα δεν απασχολεί αυτόν που βοηθάει, για ποιό λόγο σας απασχολεί τόσο κύριε ? εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τον όποιο άνθρωπο δεν αντέχει τις συνθήκες που επικρατούν στην εργασιακή ζούγκλα. Τώρα αν εσείς έχετε καπαρώσει καλή δουλίτσα (γιατί δεν είναι όλες το ίδιο) με κονέ κλπ, οπότε μιλάτε από διαφορετική βάση.

 

πάντα αποστρεφόμουν τέτοιες θεωρήσεις της "σιδηράς πειθαρχίας" ορισμένων ........ που είτε τις ενστερνίζονταν λόγω δικής τους καλύτερης θέσης είτε λόγω νοσηρής ιδεολογίας.

επίσης πάντα αποστρεφόμουν κυρίως οικονομολόγους-τραπεζίτες που μέσα σε όλα τα άλλα θεωρούσαν τον ανθρώπινο παράγοντα μία ίση μεταβλητή με τις υπόλοιπες, εκεί χάνεται η ψυχραιμία μου, δυστυχώς για αυτόν που είναι κοντά μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση στο δήμο που ανήκω για εργάτης καθαριότητας 5μηνος λογικά θα με πάρουνε γιατί είμαι και πολύτεκνος και απο ότι έμαθα άμα με δούνε ότι είμαι καλός μπορούνε να με κρατήσουνε κε μόνιμα μακάρι....

 

αυτα ξεχνα τα μην τρεφεις αυταπατες, και εγω 5μηνο ειμαι ημουν εξαιρετικος στην δουλεια μου συμφωνα με διευθηντες και προισταμενους αλλα αυριο τελιωνει το προγραμμα και ειμαι παλι ανεργος μαζι με τις 32 χιλιαδες συναδερφους που ειναι απο τα χριστουγεννα ανεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...