Προς το περιεχόμενο

Ανεργία και μοναξια!


internetakis1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιγοι ειναι αυτοι που θα πουν οτι το παιδι εχει δικιο, οτι η χωρα δεν νοιζεται για τους νεους, αλλα νοιαζεται για τους 50ρηδες και μονο.

 

Λετε ο αλλος με οικογενεια ανεργος πως θα ταισει τα παιδια του. Ο οικογενειάρχης στα 25 που μαι εγω ειχε ολες τις ανεσεις(εξαιρουνται περιπτωσεις) μπορουσε να πει θα προχωρησω θα φυγω απο το σπιτι θα κανω οικογενεια, τωρα ναι το δεχομαι οτι ζοριζεται, ομως σαν ανθρωπος εκανε κατι στην ζωη του, δημιουργησε οικογενεια.

 

Ρωτηστε δεκα νεους, αν σκεφτονται να κανουν οικογενεια και παιδια να δω τι θα σας πουνε.

"Θα κανω οικογενεια" .. Το λες σαν να λες. " θα κανω επιχειρηση".

Για ποιο λογο η οικογενεια θεωρειται κατι σαν κατορθωμα?

Αν εχεις σιγουρη δουλεια και βγαινεις στα εξοδα, η δημιουργια οικογενειας ειναι απλως η φυσικη εξελιξη των πραγματων . Παιδακια που εκαναν οικογενεια απο τα 20 τους (2 περιπτωσεις στο στρατο) προσωπικα τους λυπομουν, καθως τα πραγματα ειναι πολυ ρευστα στις μερες μας.

 

Οσι για τον Ts εχω βρεθει και εγω στη θεση του. Καλοι και οι φιλοι, αλλα αν ειχε μια κοπελιτσα θα ηταν πιο χαρουμενος. Αλλα στις μερες μας για να βρεις κοπελιτσα θελει να εχεις παρεες, κυκλους, να συμμετεχεις στα κοινα με ατομα της ηλικιας. Δουλεια θα βρεις, απλως μη περινενεις ενσημα και τετοια ριζοσπαστικα . Εκει στο χωριο που εισαι μπορεις να κανεις κηπουρικες εργασιες και να βγαζεις κανα χαρτζιλικι απο τη γειτονια. Σκεψου, ολο και κατι θα βρεις να κανεις. Οι δικοι σου/ χωριανοι με τι ασχολουνται; .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τελικά καμία συμβουλή θα γράψετε η απλά θα αναφέρετε τις δικές σας εμπειρίες ανεργίας;

Μήπως ο άνθρωπος επειδή είναι λιγότερο καιρό άνεργος από σας δεν έχει δικαίωμα να στεναχωρηθεί ξέρω Γω;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα ταν πιο ευκολο να πας σε 2-3 μαγαζια και να ρωτησεις αν θελουν λιγη βοηθεια για καμια ωρα την ημερα στο καθενα; Πολλα μαγαζια δε θελουν προσωπικο γιατι δε πανε και καλα οι δουλειες, αλλα για λιγες ωρες και ας μην ειναι καθε μερα ισως βρεις κατι.  Να δουλευεις δηλαδη καπου για κανα δυοωρο το πρωι και καπου αλλου πιο μετα η το βραδυ;  Μη πας και ζητησεις ντουκου δουλεια, παιξτο και καλα οτι ψαχνεις κατι πιο πολυ να περναει η ωρα σου να εχεις και ενα χαρτζιλικι κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλλα μην νομιζετε οτι τα μουδανια ειναι μεγαλα σπιτια με αυλες, τριοροφες πολυκατοικιες εχει, που σπανιζει ο κηπος.

 

Πιο πολυ τουριστικο μερος ειναι.

 

Οσο για την οικογενεια δεν τον θεωρω επιχείρηση, ουτε κατόρθωμα. Οταν μιωσεις ετοιμος βρεις το καταλληλο άνθρωπο τοτε ναι να προχωρησεις παρακατω.

 

 

Θα του προτεινα να δει καμια σχολη του οαεδ, κανενα δημοσιο ιεκ εχει χρονια μπροστα του.

 

Εγω τωρα αν διαλεγα δευτερη δουλεια θα επελεγα ενα απο τα τρια, ηλεκτρολογος αυτοκινητων, αρτοποιος ή μαγειρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η δημιουργια οικογενειας ειναι απλως η φυσικη εξελιξη των πραγματων . Παιδακια που εκαναν οικογενεια απο τα 20 τους (2 περιπτωσεις στο στρατο) προσωπικα τους λυπομουν, καθως τα πραγματα ειναι πολυ ρευστα στις μερες μας.

 

 

 

 

και γι' αυτο κανονικα δεν θα επρεπε να εξαρταται και τοσο απο το μπαγιοκο

δε θα ταν πιο ευκολο να πας σε 2-3 μαγαζια και να ρωτησεις αν θελουν λιγη βοηθεια για καμια ωρα την ημερα στο καθενα; Πολλα μαγαζια δε θελουν προσωπικο γιατι δε πανε και καλα οι δουλειες, αλλα για λιγες ωρες και ας μην ειναι καθε μερα ισως βρεις κατι.  Να δουλευεις δηλαδη καπου για κανα δυοωρο το πρωι και καπου αλλου πιο μετα η το βραδυ;  Μη πας και ζητησεις ντουκου δουλεια, παιξτο και καλα οτι ψαχνεις κατι πιο πολυ να περναει η ωρα σου να εχεις και ενα χαρτζιλικι κτλ

 

εδω φανταζονται οτι δουλευεις επειδη χρειαζεσαι λεφτα και σε πατανε ετσι

 

αν το παιξεις "εθελοντης", πως θα σε πατανε αραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας είμαι 21 χρονών μόλις  τελείωσα απο στρατό  και όλοι μου οι φίλοι χαθήκανε ο ένας απο εδώ ο άλος απο εκεί....Και εγώ ψάχνω για δουλειά γτ όλη μέρα σπίτι δεν παλεύετε  ποιο πολύ ψάχνω  για δουλειά για να έχω κάτι να ασχολούμαι γιατί είμαι μόνος τελείως  και έξω όταν βγένω ίσα ίσα για να πάρω αέρα γιατί μόνος δεν έχω κάτι να κάνω  είμαι απο χαλκιδική  ψάχνω εδω και 5 μέρς που τελείωσα και δεν βρίσκω κάτι,δίπλομα οδήγησης δεν έχω  και αναγκαστηκά πρέπει να βρω δουλειά στη περιοχή που μένω δηλαδη στα μουδανιά χαλκιδικής   έχω απελπειστεί τελείως εσείς στη θέση μου τη θα κάνατε?ζητω ότι δουλειά νάνε γτ δεν παλεύετε άλο αυτή η μοναξιά!

Καταλαβαινω πως νιωθεις, κι εμενα το πατρικο μου ειναι στην εξοχη και χωρις ,μεταφορικο δεν κανω τιποτα καθως δεν υπαρχουν μαγαζια κ επιχειρησεις σε ακτινα 5 χλμ. Απο κει και περα, μην το βαζεις κατω τοσο ευκολα. Κατσε και σκεψου:

 

Εχεις καποιο πτυχιο/χαρτι/ειδικευση?

 

Εχεις καποια κλιση πχ στα μαστορεματα,κλπ?

 

Θα μπορουσες να κανεις και κατι μεσω ιντερνετ. Αυτο ισχυει και για τις φιλοες, οχι μονο δουλειες. Εγω εδω που ειμαι εχω χαθει απ ολους τους φιλους απο Αθηνα και πολλους τους βλεπω απο κοντα 1 φορα το διμηνο, ομως εκμεταλλευομαι το ιντερνετ κ σπανια το τηλεφωνο (ουτε σημα δεν εχω) για να επικοινωνω.

 

Τσεκαρε ακομη και σε γειτονες αν χρειαζονται βοηθεια, μικρομαστορεματα η ακομη και βοηθεια στον κηπο ή στό σπιτι...

Άκου να δεις λεβέντη τι γίνεται,ζω στην Αθήνα ήμουνα άνεργος 3 χρόνια χωρίς επίδομα ΟΑΕΔ χωρίς τίποτα,έπαιρνα απλά 20 ευρώ από την μητέρα μου κάθε 15 ημέρες για να έχω λεφτά σε ώρα ανάγκης,οι φίλοι μου έβγαιναν σχεδόν κάθε Σ/Κ έξω,με κέρασαν μία φορά δύο ,τρεις,δεν γίνεται να το δέχομαι συνέχεια,πολλά βράδια καθόμουν και έτρωγα φρίκες σπίτι μου..βιογραφικά,συνεντεύξεις και άκυρα συνέχεια..και εσύ μου λες πως ψάχνεις 5 ημέρες και δεν την παλεύεις? Σύνελθε.

Κοιτα, για τον καθενα το προβλημα του φαινεται γολγοθας ενω στους αλους ασημαντο.

Πχ, αν εμενα Αθηνα δεν παιζει να παραπονιομουν για τους φιλους μου, θα αραζαμε σε πλατειες αν δν επαιζε χρημα. Επισης εχω φαει πορτα απο δουλειες ονειρων επειδη εμενα εκτος Αθηνας.

 

Για να δω πχ εγω τους δικους μ φιλους πρεπει να καψω βενζινη, να παρω μετρο και να φαω και 3 ωρες στη μετακινηση μιμιμουμ, ανεργη ή μη.το ιδιο ισχυει και για δουλειες και σχολη. Οποτε πιστευω καθε προβλημα ειναι ιδιατερο. Δεν μειωνω τη σημασια του δικου σου προβληματος, αλλα και ο φιλος ο θεματοθετης εχει να ξεπερασει εμποδια που εσεις ισως να μην τα διανοηστε καν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνανταω σημερα ενα γνωστο του πατερα μου, τι κανεις ολα καλα, εμαθα οτι εισαι ανεργος κλπ, λεω ναι κατι θα βρεθει μου κανει..

 

Ναι δεν αγχωνομαι ακομα απανταω.

 

Ντραπηκε να μου πει μονος του αν θελω να παω να μαζεψω ελιες, του ειπα εγω αν δεν εχει ατομα να παω, να μαζεψω, απο το να καθομαι ποτε θα ερθει η δουλεια σε μενα ετσι οπως την ονειρευομαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γι' αυτο κανονικα δεν θα επρεπε να εξαρταται και τοσο απο το μπαγιοκο

 

εδω φανταζονται οτι δουλευεις επειδη χρειαζεσαι λεφτα και σε πατανε ετσι

 

αν το παιξεις "εθελοντης", πως θα σε πατανε αραγε;

που ειπα να δουλεψει σαν εθελοντης;  Του ειπα να ζητησει δουλεια με τροπο οχι με κοπο. Αν πας και πεις ψαχνω δουλεια ο αλλος θα σου πει κατευθειαν οχι (λεει που να πληρωνω κ'αλλο προσωπικο τωρα, η εχω αρκετο προσωπικο η δε χρειαζομαι /δε μπορω γιατι δε βγαινω).  Θα χει περισσοτερες πιθανοτητες να βρει κατι ετσι.  Πχ. ας παει σε κανα μινι μαρκετ η σουπερ μαρκετ και να ρωτησει αν θελουν  βοηθεια οταν ερχετε το εμπορευμα, να κανει κανα stocking η να καθεται στο μαγαζι για κανα διωρο να πηγαινει ο μαγαζατορας σπιτι του να ριχνει κανα υπνο η να κανει καμια αλλη δουλεια.  Ειναι πολλοι αυτοι που εχουν μαγαζι αλλα και αλλες δουλειες να κανουν και δε μπορουν να κλεισουν αλλα ουτε να χουν προσωπικο.

 

πηγαινε και στο δημο δες αν εχουν καμια δουλεια εκει.  Αν ειναι τοση μικρη η πολη σου δεν υπαχεις κανας γνωστος η φιλος τις οικογενειας να μπορει να βοηθησει;  Σε κανα βενζιναδικο να πλενεις αμαξια δε παιζει; Οπως και να χει μην αγχωνεσαι, αν εχεις φαι και καπου να μεινεις εισαι οκ και εισαι και μικρος ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ δες το απο την θετικη σκοπιά .... αν μπορεις να έχεις ενα μικρο χαρτζηλικάκι απο γονεις και δεν εχεις οπωσδηποτε αναγκη τα χρηματα ... ουτε ευθυνες έχεις ουτε να σε πρηζει κάποιος κάνε αυτο κανε εκεινο..... δες το σαν μια χαλαρη περιοδο και ξεκινα και κανα χομπι να κανεις κ καμια γνωριμια. Υγεια πανω απο ολα... αλλωστε στην Ελλαδα οπως έχει γινει η κατασταση κανεις δεν μπορει να κατηγορησει τους ανεργους. Οι περισσοτεροι έχουν υψηλο επιπεδο και λογω αρκετων σπουδων δεν φταινε αυτοι που δεν βρισκουν δουλεια δηλαδη για να νιώθουν και ασχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβετε κάτι τέτοιο ψάχνω http://www.proson.gr/ergasia/23/%CF%85%CF%80%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%88%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%ACάλα ότι δουλειά και να βρώ είναι εκτος μέρους που κατοικώ πχ η θεσαλονίκη απέχει 45 λεπτά με λεοφωρίο αλα μετά δεν θα έχω με τι να γυρίσω...αξίζει λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχχααχχχααχαχ xd καλη επιτυχία :) αλα εσι τη θα με συνηστούσες?εχω βρεθει σε αδιέξοδο...Το να βγάλω δίπλομα και να πάρω αμάξι θέλει κάποιο χρόνο μέσα σε αυτο το χρόνο τη θα κάνω?Επείσης αξίζει να βρω δουλειά εκτος περιοχής μου είμαι 21 χρονών μόλις τελίωσα απο στρατό  και θέλω να βρώ μια δουλειά για να κάνω ένα καινούριο ξεκίνημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναξιά κατά πρώτον είναι πολύ δύσκολο πράγμα. Καμιά φορά χρειάζεται βεβαια για να βρεις ισορροπίες

 

Σχετικά με την δουλειά σκέψου ότι υπάρχουν οικογενειάρχες που ήρθαν αντιμέτωποι με το φάσμα της απόλυσης

 

ψάχνουν πάρα πολύ καιρό για δουλειά και έχουν από πίσω τους μικρά παιδιά.

 

Έχεις τελειώσει κάτι η ανειδίκευτος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...