Προς το περιεχόμενο

Αγορά GPS συσκευής για χρήση στην Ευρώπη


pauldel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι να αγοράσω την συσκευή Link.png Site: GarminNuvi 2699 για να τη χρησιμοποιώ για ταξίδια που θέλω να κάνω στην Ευρώπη.

 

 

Ποιά η άποψη σας για τις συσκεύες Garmin σε σύγκριση με τις συσκευές TomTom και γιατί?

 

Πώς σας φαίνεται η επιλογή μου? έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίνω μια γνώμη επειδή δεν έχεις λάβει και άλλη απάντηση

 

για τη συγκεκριμένη συσκευή δε γνωρίζω,

να ξέρεις όμως πως το να είναι αποκλειστικής χρήσης συσκευή GPS δεν εξασφαλίζει την απρόσκοπτη λειτουργία απαραίτητα

θυμάμαι παλιότερα μοντέλα Garmin με αργή απόκριση, κακό touch και κακό πάνελ οθόνης

 

επίσης παίζει ρόλο κι η απόδοση του επεξεργαστή του Garmin

και η έκδοση του λογισμικού του Garmin

 

ένα άλλο που θυμάμαι από παλιά

και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα

είναι πως τα μηχανάκια της Garmin δεν έδιναν τη δυνατότητα να περάσεις άλλα GPS sw,

οπότε για κάποιον που θα ήθελε να το έχει ως πολλαπλής χρήσης θα ήταν περιοριστικό

 

για το λογισμικό της Garmin που το είχα δουλέψει παλιότερα

είχε κάμποσες επιλογές και μερικές ελλείψεις

και μου φαινόταν λίγο δύσχρηστο,

κι αυτό το λέω με επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω κατά πόσον έχει σήμερα βελτιωθεί

 

για τους χάρτες της Ελλάδας έχεις αρκετές και αξιόλογες επιλογές,

για τους χάρτες της Ευρώπης είχα παλιότερα την εντύπωση ότι χρησιμοποιούσε Navteq-HERE

 

ασφαλώς αναμένω πως στους χάρτες θα υπάρχουν εξίσου αξιόλογες εναλλακτικές

 

 

ΥΓ: Εν ολίγοις, προσωπικά θα προτιμούσα ένα phablet smartphone με Garmin/TomTom app ή οποιοδήποτε άλλο από τα GPS apps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Garmin 3760 από το 2011 και δουλεύει καλά εκτός από ένα bug φαντάζομαι, τον τελευταίο καιρό όπου μου έχει "χαλάσει" τα αποθηκευμένα trips, τα οποία όμως ανοίγει έτσι κι αλλιώς.

 

Δεν έχω σχεδόν κανένα παράπονο από την συσκευή, ούτε καν από την μπαταρία μετά από τόσα χρόνια, το θέμα είναι με τους ελληνικούς χάρτες της auto drive hellas όπου είναι επιεικώς μετριότατοι, έχω αναφέρει σχετικά και σε άλλο post.

 

Έχει απίστευτα φωτεινή LCD οθόνη που δεν την έχω δει σε ΚΑΜΜΙΑ mobile συσκευή μέχρι και σήμερα. Για την φωτεινότητα μιλάω. Την κόβω να είναι πάνω από 700 nits ή τουλάχιστον αποδίδει έτσι.

 

Εάν βάλεις χάρτες άλλης εταιρείας δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα με το συγκεκριμένο, αυτό σκέφτομαι να κάνω και 'γω κάποια στιγμή.

 

Έχω δει φτηνό Tom tom και μου φάνηκε παιχνιδάκι για μικρά παιδιά, δεν θα το συνιστούσα. Η Garmin έχει παράδοση στα GPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

έχω ταξιδέψει με αυτοκίνητο σχεδόν σε όλη την Ευρώπη και Αμερική (Νέα Υόρκη και γενικά ανατολική ακτή). Σε όλα μου τα ταξίδια είχα (και έχω) πάντα μαζί μου το Navigon εγκατεστιμένο στο iPhone μου. ΑΨΟΓΟ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2699  δεν εχει χαρτες autodrive hellas.Κατα την γνωμη μου παρε αν μπορεις το 2799 απο αποψη μεγεθους

 

Πηρα τα χριστουγεννα αυτο

 

http://garmin.gr/eshop/7--/10-/536-nuvi-27892789lmt.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...