Προς το περιεχόμενο

Επιλογή συστήματος: Desktop, Tablet ή Laptop;


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ένα λάπτοπ των 250 ευρώ κάνει για απλή χρήση στο σπίτι χωρίς gaming,αλλά δεν το θέλουν όλοι για το σπίτι,τα desktop είναι πολύ πιο value for money σε σχέση επιδόσεων/τιμής,γιατί εύχεσαι να έρθει το τέλος τους?

πρέπει να είσαι έχεις πρόβλημα για να το εύχεσαι αυτό γιατί προφανώς και δεν έχεις κάνει ποτέ δουλειά που να θέλει ισχύ στον υπολογιστή,εγώ δουλεύω σχεδιαστικά προγράμματα 3ds max,inventor,unity,showcase,blender κλπ που θέλουν δύναμη,με λάπτοπ θα έδινα χιλιάρικα ενώ με τον πετναετίας υπολογιστή μου των 800 ευρώ είμαι πένα και αν θέλω μια κάρτα γραφικών παραπάνω δεν πετάω όλο το pc αλλά παίρνω μια κάρτα,η έναν επεξεργαστή,η ραμ η τα πάντα και κοτσάρω όσους δίσκους θέλω πάνω,κάτι που με λάπτοπ δεν κάνεις,επίσης αν κάψω ακόμα και μητρική με ένα πενηντάρικο παίρνω μια φτηνή συμβατή με s1150 και τρέχω μια χαρά,εσύ θα πετάξεις όλο το λάπτοπ η θα δώσεις χοντρά λεφτά εκτός εγγύησης.

για να μήν μιλήσω για θερμοκρασίες και παρατράγουδα τους το αφήνω εδώ.....

άμα το θές για κάποιες δουλειές όπως pdf και τέτοια που για να τα τυπώσεις έξω με 10 λεπτά την σελίδα θες πενηντάρια και να κουβαλάς βιβλία βολεύουν και αυτά,γενικά σε πολλές δουλειές,όχι όμως σε productivity

συμφωνουμε και ηταν το πρωτο πραγμα που ειπα

απλα στο σπιτι και για απλη χρηση το desktop πρεπει να τελειωσει

πιανει χωρο και κανει θορυβο(εκτος αν τα σκασεις)

τουλαχιστον οι μισοι πυργοι που αγοραζει ο κοσμος ειναι για διασκεδαση και οχι για δουλεια.

δηλαδη σε ενα γραφειο με 30 υπολογιστες που η δουλεια τους ειναι το office θα σε χαλαγε να ειχαν nuc η stic?

αν η αγορα καταλαβει οτι ειναι περιττο και στραφει σε πιο mobile επιλογες θα πεσουν και οι τιμες

ετσι κι αλλιως για εκει το πανε ολες οι εταιριες

αυτοι που παιζουν games αν υπηρχαν καρτες γραφικων εξωτερικες νομιζεις οτι θα επαιρναν πυργο?

απο τοτε που βγηκαν οι καρτες ηχου οι εξωτερικες αλλαξε ο τροπος που δουλεουν οι μουσικοι..

(φυσικα ομως στο στουντιο υπαρχει πυργος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά αφού το πλαίσιο βγάζει τα turbo x τη θα σ πλασάρει ;;; τι ερωτήσεις ειναι αυτές!!!! Αν πας πας σε κατάστημα της apple θα σ πλασάρει προϊόντα της apple λογικό ειναι!!!! Βέβαια πήγαινε νια βολτα απο τα καταστήματα εχει και ταμπλετ apple Samsung turbo x Toshiba

Sent from my RM-1045_1050

ναι αλλα τα turbo x ειναι κατω του μετριου αναξιοπιστα

και με συντομη ημερομηνια ληξης με αλλα λογια δουλευει τον κοσμο...

κι οταν ο αλλος βλεπουν οτι κατι ξερει και δεν θελει και συνεχιζουν να επιμενουν ειναι πολυ ενοχλητικο

οταν πηγα και ρωτησα να μου δειξουν το πιο γρηγορο στικακι σε ταχυτητα που εχουν και μου εδειξε turbo x απλα σηκωθηκα και εφυγα απο το μαγαζι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει... και οι υπάλληλοι δεν φταίνε, αυτές τις εντολές έχουν "πούλα από turbo-x ό,τι μπορείς"

κανενα προβλημα με τους υπαλληλους φυσικα...

ολα απο το κεφαλι ξεκινανε αλλα δεν μπορω να μην δυσανασχετω..

οπως και για τις θεσεις που δινουν σε "ασχετα ατομα" επισης ειναι τραγικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνουμε και ηταν το πρωτο πραγμα που ειπα

απλα στο σπιτι και για απλη χρηση το desktop πρεπει να τελειωσει

πιανει χωρο και κανει θορυβο(εκτος αν τα σκασεις)

τουλαχιστον οι μισοι πυργοι που αγοραζει ο κοσμος ειναι για διασκεδαση και οχι για δουλεια.

δηλαδη σε ενα γραφειο με 30 υπολογιστες που η δουλεια τους ειναι το office θα σε χαλαγε να ειχαν nuc η stic?

αν η αγορα καταλαβει οτι ειναι περιττο και στραφει σε πιο mobile επιλογες θα πεσουν και οι τιμες

ετσι κι αλλιως για εκει το πανε ολες οι εταιριες

αυτοι που παιζουν games αν υπηρχαν καρτες γραφικων εξωτερικες νομιζεις οτι θα επαιρναν πυργο?

απο τοτε που βγηκαν οι καρτες ηχου οι εξωτερικες αλλαξε ο τροπος που δουλεουν οι μουσικοι..

(φυσικα ομως στο στουντιο υπαρχει πυργος)

με 450 ευρώ παίρνεις πύργο+ οθόνη 19"+πληκτρολογιο+ποντίκι.

μια χαρά αθόρυβος θα είναι με έναν celeron πολύ ταχύτερο απο κάθε core m,ενώ με 50 watt tpb δεν θα έχεις και θορύβους με την μαμίσια ψύκτρα η θέματα με θερμοκρασίες.

σε ένα γραφείο κερδίζεις πολύ πιο φτηνό-εύκολο σέρβις σε υπολογιστές,πχ χάλασε η onboard κάρτα δικτύου της στον υπολογιστή της μάνας μου στο γραφείο και με 10 ευρώ της έβαλα μια pci,ενώ για λάπτοπ θα ήθελε να πάει σε κάποιο ειδικό σέρβις και να περιμένεις μέρες......

μετά σου χαλάει μια οθόνη? την αλλάζεις,σου φεύγει ένα κουμπί απο το πληκτρολόγιο τσουπ με 5 ευρώ παίρνεις άλλο + ότι έχεις 19άρες και βάλε οθόνες που για πολλές ώρες είναι καλύτερα,επίσης οι θερμοκρασίες μετά απο πολλές ώρες δουλειάς είναι κομπλέ.

 

τώρα για το gaming,αν υπήρχε εξωτερική κάρτα ΑΧΡΗΣΤΗ θα ήταν,γιατί? γιατί θα ήταν πανάκριβη και δεύτερον σε τι λάπτοπ θα παίξεις το ίδιο με μια 22" οθόνη,με τα πληκτρολόγια σου και τα ποντίκια,χειρότερο cable-χωρο διαχείριση θα έχεις με ένα λάπτοπ στο γραφείο+ οθόνες + πληκτρολόγια + ποντίκια παρά αν είχες αντί για το λάπτοπ έναν πύργο mini atx που σιγά τον χώρο που πιάνει κιόλας.

στα + και οι αναγκαίες αναβαθμίσεις που δεν επιδέχεται κανένα laptop-allinonepc-stick να αλλάζεις μόνος σου πανεύκολα τα πάντα.

γιατί όταν μιλάμε για gamers δεν μιλάμε για υπαλληλάκους που δεν ξέρουν να αλλάξουν ένα σκληρό,μιλάμε για εμάς που είμαστε και λίγο καψάλια και ξέρουμε δυο πράγματα πάνω στα pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πρώτα λένε στους υπαλλήλους δείξε και πούλα τα δικά μας προϊόντα και μετα αν ο καταναλωτής θέλει μήλο σαμυ windows τους εξυπηρετητή με αυτα μη μου συγκρίνεται υπάλληλο απο το πλαίσιο με αυτούς στα άλλα κατάστηματα χίλιες φορές ανώτεροι άλλωστε ειναι και τα τμήματα επισκευής εκει και ξέρουν πολλα περισσότερα απο αυτούς του Κωτσόβολου και το λεω εγω για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω με την αγορά ταμπλετ διαβάστε παραπανω

Sent from my RM-1045_1050

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 450 ευρώ παίρνεις πύργο+ οθόνη 19"+πληκτρολογιο+ποντίκι.

μια χαρά αθόρυβος θα είναι με έναν celeron πολύ ταχύτερο απο κάθε core m,ενώ με 50 watt tpb δεν θα έχεις και θορύβους με την μαμίσια ψύκτρα η θέματα με θερμοκρασίες.

σε ένα γραφείο κερδίζεις πολύ πιο φτηνό-εύκολο σέρβις σε υπολογιστές,πχ χάλασε η onboard κάρτα δικτύου της στον υπολογιστή της μάνας μου στο γραφείο και με 10 ευρώ της έβαλα μια pci,ενώ για λάπτοπ θα ήθελε να πάει σε κάποιο ειδικό σέρβις και να περιμένεις μέρες......

μετά σου χαλάει μια οθόνη? την αλλάζεις,σου φεύγει ένα κουμπί απο το πληκτρολόγιο τσουπ με 5 ευρώ παίρνεις άλλο + ότι έχεις 19άρες και βάλε οθόνες που για πολλές ώρες είναι καλύτερα,επίσης οι θερμοκρασίες μετά απο πολλές ώρες δουλειάς είναι κομπλέ.

 

τώρα για το gaming,αν υπήρχε εξωτερική κάρτα ΑΧΡΗΣΤΗ θα ήταν,γιατί? γιατί θα ήταν πανάκριβη και δεύτερον σε τι λάπτοπ θα παίξεις το ίδιο με μια 22" οθόνη,με τα πληκτρολόγια σου και τα ποντίκια,χειρότερο cable-χωρο διαχείριση θα έχεις με ένα λάπτοπ στο γραφείο+ οθόνες + πληκτρολόγια + ποντίκια παρά αν είχες αντί για το λάπτοπ έναν πύργο mini atx που σιγά τον χώρο που πιάνει κιόλας.

στα + και οι αναγκαίες αναβαθμίσεις που δεν επιδέχεται κανένα laptop-allinonepc-stick να αλλάζεις μόνος σου πανεύκολα τα πάντα.

γιατί όταν μιλάμε για gamers δεν μιλάμε για υπαλληλάκους που δεν ξέρουν να αλλάξουν ένα σκληρό,μιλάμε για εμάς που είμαστε και λίγο καψάλια και ξέρουμε δυο πράγματα πάνω στα pc.

το  να μπορεις να παρεις την καρτα γραφικων σου οπου θελεις και να την βαζεις σε οποιο μηχανημα θες ειναι κατι αχρηστο?

η λυτρωση για τους mac users που με bootcamp θα εχουν ενα σωσωτο gaming μηχανημα σου φαινεται κακη ιδεα?

τωρα που βγαζουν κατι λαπτοπ τερατα και βαρια ειναι καλυτερα?

θα κλαψουν τα ps4 και τα xbox αν βγει εξωτερικη καρτα γραφικων..

ο gamer που ξερει να σεταρει τον πυργο του σωστα καλα κανει και το κανει 

το θεμα μιλαει σε γενικες γραμμες για τον μεσω καταναλωτη

και το τι χρειαζεται

barebones και pc stick..

εκει ειναι το μελλον

θα προτιμουσα να παρω ενα stic στη μανα μου με 150-200 ευρω κι αν παθει κατι να παρω αλλο παρα να κατσω να στησω πυργο ειναι εφιαλτικο και καθολου πρακτικο(για ανθρωπους που δεν ειναι της τεχνολογιας)

την πραγματικη αναγκη για πυργο την εχουν λιγοι

αυτο εννοω με το να εξαφανιστουν...

να υπαρχουν μονο οπου πρεπει

 

Ναι πρώτα λένε στους υπαλλήλους δείξε και πούλα τα δικά μας προϊόντα και μετα αν ο καταναλωτής θέλει μήλο σαμυ windows τους εξυπηρετητή με αυτα μη μου συγκρίνεται υπάλληλο απο το πλαίσιο με αυτούς στα άλλα κατάστηματα χίλιες φορές ανώτεροι άλλωστε ειναι και τα τμήματα επισκευής εκει και ξέρουν πολλα περισσότερα απο αυτούς του Κωτσόβολου και το λεω εγω για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω με την αγορά ταμπλετ διαβάστε παραπανω

Sent from my RM-1045_1050

για το service δεν εχω να πω κατι αρνητικο οσο αναφορα τις γνωσεις

τα κουκουρουκου γκομενακια ομως που παιζουν και δεν ξερουν την τυφλα τους και ειναι για γελια

(δουλεια ηθελαν κανεις δεν μπορει να κατηγορησει τον ανθρωπο που ζηταει δουλεια)

το προβλημα ειναι σε τι θεσεις τους βαζουν οι ανωτεροι

υπαρχουν 3-4 υπαλληλοι που πραγματικα ειναι respect και ξερουν και αλλοι 20 που ειναι οτι να ναι

το προβλημα αυτο το εχουν σχεδον ολα τα πολυκαταστηματα οχι μονο το πλαισιο

απλα το πλαισιο εκανε ονομα απο τους υπολογιστες και θα επρεπε να εκανε καλυτερη δουλεια..

ο κωτσοβολος εκανε ονομα απο τα πλυντηρια τις κουζινες και τα air condition...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  να μπορεις να παρεις την καρτα γραφικων σου οπου θελεις και να την βαζεις σε οποιο μηχανημα θες ειναι κατι αχρηστο?

η λυτρωση για τους mac users που με bootcamp θα εχουν ενα σωσωτο gaming μηχανημα σου φαινεται κακη ιδεα?

τωρα που βγαζουν κατι λαπτοπ τερατα και βαρια ειναι καλυτερα?

θα κλαψουν τα ps4 και τα xbox αν βγει εξωτερικη καρτα γραφικων..

ο gamer που ξερει να σεταρει τον πυργο του σωστα καλα κανει και το κανει 

το θεμα μιλαει σε γενικες γραμμες για τον μεσω καταναλωτη

και το τι χρειαζεται

barebones και pc stick..

εκει ειναι το μελλον

θα προτιμουσα να παρω ενα stic στη μανα μου με 150-200 ευρω κι αν παθει κατι να παρω αλλο παρα να κατσω να στησω πυργο ειναι εφιαλτικο και καθολου πρακτικο(για ανθρωπους που δεν ειναι της τεχνολογιας)

την πραγματικη αναγκη για πυργο την εχουν λιγοι

αυτο εννοω με το να εξαφανιστουν...

να υπαρχουν μονο οπου πρεπει

τα έχεις μπερδέψει πολύ,τι δουλειά έχει το gaming με τα mac? όταν παίρνεις mac τον παίρνεις για δουλειά,δεν πας να σκάσεις τόσα χιλιάρικα για να παίξεις παιχνίδια με συμβιβασμούς σε bootcamp και παπαγιες.

τα xbox/ps αυτό περιμέναν για να πέσουν τις φορητές κάρτες γραφικών....το βρήκες!

δεν είναι εφιαλτικά τα Pc έλεος έφερες την καταστροφή,αν δεν ξέρεις τίποτα απο hardware δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει και ο τεχνικός που θα φωνάξεις....με 50 ευρώ αλλάζεις κάρτα δικτύου με τεχνικό χωρίς να ξέρεις να πιάσεις ούτε κατσαβίδι.

αλλά να σκάσεις 200 για να αλλάξεις όλο το μηχάνημα και να χάσεις και αρχεία? αυτό είναι εφιάλτης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχεις μπερδέψει πολύ,τι δουλειά έχει το gaming με τα mac? όταν παίρνεις mac τον παίρνεις για δουλειά,δεν πας να σκάσεις τόσα χιλιάρικα για να παίξεις παιχνίδια με συμβιβασμούς σε bootcamp και παπαγιες.

τα xbox/ps αυτό περιμέναν για να πέσουν τις φορητές κάρτες γραφικών....το βρήκες!

δεν είναι εφιαλτικά τα Pc έλεος έφερες την καταστροφή,αν δεν ξέρεις τίποτα απο hardware δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει και ο τεχνικός που θα φωνάξεις....με 50 ευρώ αλλάζεις κάρτα δικτύου με τεχνικό χωρίς να ξέρεις να πιάσεις ούτε κατσαβίδι.

αλλά να σκάσεις 200 για να αλλάξεις όλο το μηχάνημα και να χάσεις και αρχεία? αυτό είναι εφιάλτης!

το bootcamp ειναι συμβιβασμος?

απο ποτε?

εχει καμια διαφορα με εναν κανονικο υπολογιστη?

το να εχεις mac σημαινει οτι εισαι 24/7 απο το πρωι μεχρι το βραδυ επαγγελματιας?δεν εχεις ζωη?

το να μπορω να το κανω και αυτο αν θελω σου φαινεται περιεργο?δηλαδη ειναι προτιμοτερο να σκασω 1000 ευρω με την καρτα η να παρω απλα μια εξωτερικη και οποτε γουσταρω να παιζω games να το κανω?

 

το να χασεις τα δεδομενα σου μπορει να συμβει παντου

ειτε ταμπλετ εχεις ειτε πυργο ειτε λαπτοπ 

σε αυτο τον τομεα πρεπει να υπαρχει back up

και ειναι ο μονος τροπος για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

το να βαριεμαι και να ξενερωνω να το κανω δεν σημαινει οτι δεν ξερω φιλε μου..

οσο για τις αναβαθμισεις ασε και την ξερουμε την ιστορια..

πολλοι ειναι αυτοι που βρισκουν αφορμη με το που καει κατι να αλλαξουν ολο το μηχανημα 

(πως λες παω στο super market για ενα γαλα και φευγεις με 10 σακουλες)...κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bootcamp ειναι συμβιβασμος?

απο ποτε?

εχει καμια διαφορα με εναν κανονικο υπολογιστη?

το να εχεις mac σημαινει οτι εισαι 24/7 απο το πρωι μεχρι το βραδυ επαγγελματιας?δεν εχεις ζωη?

το να μπορω να το κανω και αυτο αν θελω σου φαινεται περιεργο?δηλαδη ειναι προτιμοτερο να σκασω 1000 ευρω με την καρτα η να παρω απλα μια εξωτερικη και οποτε γουσταρω να παιζω games να το κανω?

 

το να χασεις τα δεδομενα σου μπορει να συμβει παντου

ειτε ταμπλετ εχεις ειτε πυργο ειτε λαπτοπ 

σε αυτο τον τομεα πρεπει να υπαρχει back up

και ειναι ο μονος τροπος για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

το να βαριεμαι και να ξενερωνω να το κανω δεν σημαινει οτι δεν ξερω φιλε μου..

οσο για τις αναβαθμισεις ασε και την ξερουμε την ιστορια..

πολλοι ειναι αυτοι που βρισκουν αφορμη με το που καει κατι να αλλαξουν ολο το μηχανημα 

(πως λες παω στο super market για ενα γαλα και φευγεις με 10 σακουλες)...κατι τετοιο

το να έχεις mac σημαίνει πως τον πήρες για δουλειά,το ότι μπορεί να παίξει παιχνίδια με αυτή την κάρτα δεν σημαίνει ότι είναι η καλύτερη λύση.

 

στον σταθερό έχεις και δεύτερο σκληρό και κάνεις αυτόματα μπακαπ ενώ με το στικ pc όχι.

και μην μου πεις για εξωτερικό δίσκο γιατί εξωτερικός ο δίσκος,εξωτερική η κάρτα εξωτερικό το ένα,το άλλο ε έχεις καταντήσει να έχεις 50 πράγματα που αν τα είχες σε ένα desktop θα ήταν πιο βολικά.

 

ασε τις αφορμές αν χαλάσει κάτι το αλλάζεις και κάνεις την δουλειά σου,μην λες χαζομάρες για να θίξεις απλά την ευκολία αναβάθμισης του desktop. και στα αμάξια εύκολα βάζεις εξάτμιση και διπλά τούρμπο κλπ αλλά άμα σου χαλάσει ένα μπουζί το αλλάζεις και δεν κάνεις όλες αυτές τις μετατροπές,δεν είναι αναγκαίο......έλεος απλά έλεος αυτό το σκεπτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη&stick&nas χρειάζομαι στο 80% του χρόνου μου παρόλο που έχω το PC της υπογραφής μου για υπολογιστή στο γραφείο. Στο σαλόνι μια χαρά θα έκανα επίσης τη δουλειά μου με HDMI stick ή Miracast που παίζει βίντεο στα 1080p60hz και ένα nas. To επόμενο gaming pc μάλλον θα είναι steam server στο htpc case και θα streamaro σε HDMI sticks. Το θέμα είναι το lag όμως το οποίο θέλει δουλειά. Αλλά εγώ δεν ασχολούμαι ούτε με PhotoShop, ούτε με με video editing αλλά και ούτε με virtual μηχανήματα. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να παίζουν Farmville και να streamaroun τα HDMI dongles...Θα δείξει όταν αγοράσω το πρώτο και δοκιμάσω να δω τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει παντως αυτο που αναφερεται σαν αρνητικο στα Desktop για τον μεγαλο ογκο γιατι υπαρχουν και πολυ ωραια μικρα κουτακια τυπου Prodigy M που και λιγο χωρο πιανουν και αν θες τα μεταφερεις κιολας....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...