Προς το περιεχόμενο

Πολύ πιο εύκολη η «καθαρή» εγκατάσταση και ενεργοποίηση των Windows 10, για κατόχους άδειας Windows 7 και 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω μια απο τα ιδια. Εβαλα τα 10αρια εφαγαν κατι κολληματσ τρελα,τα εβγαλα και εβαλα τα 7σρια. Αθλια μου φανηκαν τα 10αρια.Καλυτετα απο τα 8αρια παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οσοι πηγατε στα 10αρια σε λαπτοπ ειδατε σημαντικες ελλειψεις σε drivers σε σχεση με τα 7ρια;

 

οι ιδιοι drivers ειναι, αλλα το αυτοματο update μου τα εκανε μπαχαλο (αναγκάστηκα να κανω 3 install γιατι στα 2 πρωτα το αυτοματο update μου εχασε οριστικα τον ηχο και δεν μπορεσα να τον επαναφερω με τιποτα με καθε πιθανο και απιθανο τροπο, στο 3ο εκλεισα το internet, περασα drivers χειροκινητα και μετα το ανοιξα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν καποιοι δεν ξερετε πως να κανετε ενα σωστο format δεν σας φταιει κανεις.Η Microsoft εκανε το λαθος οτι πρωτα ζητουσε αναβαθμιση ωστε να κατοχυρωθει το hardware και επειτα μπορουσαμε κανονικα να κανουμε clean install με καθαρα windows 10 χωρις κανενα προβλημα.

 

Οταν ο αλλος με γραφει οτι βγαζει μπλε οθονες η οτι λαγκαρει ενω ειχε ενα συστημα με windows 7/8/8.1 που το εκανε upgrade σε windows 10 και μου λεει οτι τα 10αρια ειναι αθλια τοτε δεν εχει ιδεα στο τι λεει.Ειναι λογικο νεο λειτουργικο να μην κατσει καλα πανω σε ενα παλιοτερο.Σε οσους εχει γινει register το hardware κατεβαζετε το media creation tool κατεβαζετε τα windows 10 αναλογα πια εκδοση ειχατε σε 7/8 και κανετε καθαρο install με ολικη διαγραφη των παλιων windows.Δεν θα εχετε κανενα θεμα αν το κανετε ετσι.2 μηνες τα χρησιμοποιω σε laptop και δεν εχω κανενα θεμα.

Και χωρίς να είχες κάνει κρατήσει μπορείς με το media creation tool να κάνεις upgrade (το έκανα σε 2-3 περιπτώσεις χωρίς κανένα θέμα)

Μια μεγάλη πατάτα της ms είναι ότι χωρίς να "ρωτήσει" κάνει update drivers της περισσότερες φορές με αρκετά παλιότερους και εκεί οφείλεται ένα μεγάλο ποσοστό τον προβλημάτων, για εμένα ενημερώσεις ασφαλείας ας κάνει με το νταβατζιλικι ενημερώσεις σε drivers έπρεπε να είναι προερετικες

Κάπου εδώ διάβασα ότι έχει πιο αργό boot πιστεύω είναι λάθος εμένα κάνει boot πιο γρήγορα και από 7 και από 8,1,είναι αρκετοί χρήστες που το αναφέρουν παρόλα αυτά, οπότε πολύ πιθανό να οφείλεται σε κάποια πρόγραμματα 3ον που προσπαθούν να πάρουν προτεραιότητα στο boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν σταματησει η υποστιριξη των 7, το συζηταμε :)

Μέχρι τότε θα έχουν βγει τουλάχιστον άλλες 2-3 εκδόσεις windows (Ξέρω είπαν ότι θα είναι η τελευταία έκδοση, αλλά δεν το πιστεύω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μέχρι τότε θα έχουν βγει τουλάχιστον άλλες 2-3 εκδόσεις windows (Ξέρω είπαν ότι θα είναι η τελευταία έκδοση, αλλά δεν το πιστεύω)

Μάλλον θα ξεκινήσει ένα σύστημα με εκδόσεις πχ, 10,1 - 10,2 και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα ας μου εξειγησει καποιος.. οσους ξερω που εκανα install win10 μου ειπαν οτι την κυρια διαφορα που ειδαν απο win10 win 7 ηταν οτι μπουταρι πιο γρηγορα απο τα 7 γιατι ολοι αναβαθμησαν τα windows 7 to windows 10?ποιος ο λογος και ακομα οταν ξερουν οτι τα windows10 εγιναν spyware οπως την google?για μενα προσωπικα το θεωρω οτι τα windows 10 ειναι αποτυχια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη είδηση τι ημερομηνία έχει? Πριν μια εβδομάδα στα 7 αν και έκανα τα πάντα για να κάνω το upgrade δεν μου λειτούργησε ποτέ.

 

Έκανα καθαρό install ,τον serial number δεν μου τον έπαιρνε από τα 7αρια οπότε είχα στην διάθεση μου 30 ημέρες μέχρι την ενεργοποίηση τους.

 

Είχα όλη την καλή διάθεση να περάσω σε νέο λειτουργικό αλλά αυτό το πράγμα που είδα ήταν μαύρο χάλι.

Ένα με δύο κλικ πιο αργά, U.I που σε παραπέμπει σε windows 98 και μια διάταξη σκέτο μπέρδεμα.

 

Πρέπει να κάθομαι να γράφω τι θέλω να ανοίξω ενώ στα 7 με δυο κλικ τα έχω.

 

Τα permission που ζητάει είναι στην φάση "πότε κατούρησες","ειμαι η νέα Google" κτλ υπάρχει επιλογή να τα αφαιρέσεις, σαν default είναι κλικαρισμενα.

 

Είχα όλη την καλή διάθεση αλλά άντεξα με το ζόρι 2 ώρες.

 

Επέστρεψα σε καθαρή εγκατάσταση σε Windows 7 που είχα κάτι χρόνια να κάνω. Το λειτουργικό πετάει, τα πάντα είναι σωστά στην θέση τους, το u.i είναι πανέμορφο και παραμετροποιήσημο με gadgets κτλ.

 

Στα 10 είχα και κάτι όμορφα freeze σε control panel διεργασίες χωρίς λόγο και αιτία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...