Προς το περιεχόμενο

Πολύ πιο εύκολη η «καθαρή» εγκατάσταση και ενεργοποίηση των Windows 10, για κατόχους άδειας Windows 7 και 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

*να προσθέσω ότι windows 10 υπάρχουν πλέον μόνο δύο εκδόσεις η pro και η Home.

Την pro θα την πάρουν αυτοί που είχαν γνήσιο λειτουργικό pro και ultimate ,οι υπόλοιποι θα πάρουν την Home.

 

Το αναφέρω για να το μάθουν όσοι δεν το γνωρίζουν, το έχει λίγο στα ψιλά γράμματα αυτό η Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παντως οσο περναει ο καιρος γινομαι ολο και πιο πεπεισμενος οτι η microsoft αποτελειται απο εργατικο δυναμικο, το ανωτερω 12 χρονων, ισως και πολλα να ειπα.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Έχω κάνει αναβάθμιση από 7αρια 32b (αυθεντικα) σε Windows 10. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπει ή 64αρα έκδοση τους?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό συμβουλή λόγω beta που είπε κάποιος δεύτερο σκληρό ή partition εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα.μόνο ο chrome κάνει κολλήματα αλλά qq firefox ftw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Έχω κάνει αναβάθμιση από 7αρια 32b (αυθεντικα) σε Windows 10. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπει ή 64αρα έκδοση τους?

 

Ευχαριστώ

Ναι κάνεις format και

clean install την x64 Windows 10 έκδοση.

Online θα γίνει αυτόματα η νέα ενεργοποίηση,

εφ' όσον online ενεργοποιήθηκε το μηχάνημα με την αναβάθμιση από 7 σε 10.

 

Είναι όμως πιο βαριά η x64 από τη x86,

δε θα τη συνιστούσα σε πολύ παλιά μηχανήματα

με οριακά specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Major like!

Επιτέλους το πήραν χαμπάρι!

Έχω ήδη παραδείγματα από άτομα που έκαναν το upgrade έγινε ο υπολογιστής τους μπάχαλο, ξαναγύρισαν σε restore του παλιού λειτουργικού και δεν θέλουν να ξανακουσουν για Windows 10.

Καινούργιο γιο λειτουργικό μόνο με clean format αυτό ήταν και παραμένει νόμος.

Επιτέλους η Microsoft το υποστηρίζει με αυτή την κίνηση!

Εγώ πάλι δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν ξέρω αν είμαι η εξαίρεση στον κανόνα, ή απλώς παίζουμε με στερεότυπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που απο αναβάθμιση απο 8.1 έβαλα τα 10 σε lenovo yoga 2 pro, και είχα ένα κάρο κολλήματα και προβλήματα , κατέβασα την προηγούμενη εβδομάδα το iso έκανα format και clean install απο usb και είναι τούμπανο πλέων δουλεύουν όλα ρολόι .

Οπότε όσοι κάνατε update και γυρίσατε πίσω, αν έχετε όρεξη κάντε άλλη μια προσπάθεια με καθαρό σκληρό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση πάντως σε αυτό το thread είναι πως και η ίδια εταιρία αναγνωρίζει ότι δεν μπορεί ο χρήστης να κάνει upgrade χωρίς format και πλέον προσφέρει και ευκολίες!

 

 

Με άλλα λόγια, έβγαλε ξανά patch για το bugy λειτουργικό της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα ας μου εξειγησει καποιος.. οσους ξερω που εκανα install win10 μου ειπαν οτι την κυρια διαφορα που ειδαν απο win10 win 7 ηταν οτι μπουταρι πιο γρηγορα απο τα 7 γιατι ολοι αναβαθμησαν τα windows 7 to windows 10?ποιος ο λογος και ακομα οταν ξερουν οτι τα windows10 εγιναν spyware οπως την google?για μενα προσωπικα το θεωρω οτι τα windows 10 ειναι αποτυχια...

Αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση πάντως σε αυτό το thread είναι πως και η ίδια εταιρία αναγνωρίζει ότι δεν μπορεί ο χρήστης να κάνει upgrade χωρίς format και πλέον προσφέρει και ευκολίες!

 

 

Με άλλα λόγια, έβγαλε ξανά patch για το bugy λειτουργικό της. 

6 PCs, [3 desktop, 3 laptop] με προεγκατεστημένα Windows 7 αναβάθμισαν άψογα, χωρίς κανένα format ή λήψη drivers [και μιλάω για μηχανήματα που πέρασαν από τα χέρια μου].

Σε laptop δε που με 7 σερνόταν ώρες ώρες [Core 2 Duo @ 2.0 GHz, 4 GB RAM, 9600GT [ναι!]] τα 10 πηγαίνουν πολύ καλύτερα.

Μια χαρά upgrade κάνεις, αρκεί να έχεις περάσει και μια βόλτα από τον κατασκευαστή της μητρικής σου/GPU σου/περιφερειακών σου για αναβαθμισμένους drivers [πχ. στο desktop μου που έχει VIA HD Audio χρειάστηκε επίσκεψη στο site της εταιρίας].

ΥΓ. Ναι, δεν είναι κι ότι καλύτερο οι αναβαθμίσεις σε Windows, μα... γίνονται [θυμάμαι εποχή αναβάθμισης, με 17 δισκέτες, από Windows 3.11 for Workgroups σε Windows 95. Τότε, ναι, είχαμε θέματα...!] :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά upgrade κάνεις, αρκεί να έχεις περάσει και μια βόλτα από τον κατασκευαστή της μητρικής σου/GPU σου/περιφερειακών σου για αναβαθμισμένους drivers [πχ. στο desktop μου που έχει VIA HD Audio χρειάστηκε επίσκεψη στο site της εταιρίας].

 

 

 

Εφόσον υπάρχουν όροι και προϋποθέσεις για το "μία χαρά", τότε δεν είναι μία χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...