Προς το περιεχόμενο

Ανανεωμένη σειρά iMac, που περιλαμβάνει 27-inch 5K μοντέλα και ένα 21,5-inch 4K iMac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας χρησιμοποιήσει τα windows σαν επαγγελματίας προγραμματιστής από πολύ παλιά αλλά και το os x τα τελευταία δυο χρόνια έχω να πω με απόλυτη σιγουριά οτι το λειτουργικό της Apple είναι έτη φωτός μπροστά.

 

1. Είναι πολύ γρήγορο και απίστευτα φιλικό στον απλό ή και ανίδεο χρήστη. Όσοι χρησιμοποιούν windows και πιστεύουν οτι είναι φιλικά, πλανονται οικτρά.

2. Το λειτουργικό περιλαμβάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από utilities μέχρι ολόκληρη σουίτα γραφείου. Ειδικά η εφαρμογή διαχείρισης φωτογραφιών και αυτή του video editing είναι με μια λέξη ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ. Όλα αυτά συνεργάζονται τέλεια μεταξύ τους. Για τα windows πρέπει κάποιος είτε να αγοράσει είτε να κατεβάσει freeware. Αυτό για ένα απλό χρήστη είναι πονοκέφαλος

3. Το hardware από μόνο του είναι value for money. Δείτε άλλους κατασκευαστές που προσπαθούν να φτιάξουν αντίστοιχων προδιαγραφών συσκευές με τιμές που είναι τουλάχιστον λίγο ακριβότερες.

4. Η ποιότητα κατασκευής του hardware και του software είναι τόσο υψηλή, τα updates είναι free

5. Αξία μεταπώλησης; Εκεί είναι που μιλάμε για αντικείμενα που ΔΕΝ χάνουν την αξία τους. Ένα Mac μετά από πέντε χρόνια Πουλιέται χαλαρά στη μισή τιμή.

Πήγα να πω κάτι αλλά τα είπες όλα. Σου βγάζω το καπέλο και συμφωνώ απολύτως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα;

 

 

Θα έρθει ο άλλος και θα σου πει: "Ξέρεις, στο τάδε benchmark ο Η/Υ με Windows έχει πιο γρήγορο το δείνα χαρακτηριστικό", "Δεν μπορείς να βάλεις το τάδε εξάρτημα", "Δεν παίζει παιχνίδια", "Ψέμα είναι ότι με Windows θέλεις format συχνά" και διάφορα άλλα...

 

 

Την πρώτη φορά θα αρχίσεις να συζητάς με αυτούς... μετά από καιρό, και αφού δεις ότι απλά δεν θέλουν να καταλάβουν (για 1000+2 λόγους), θα σταματήσεις να τα λες τόσο συχνά. 

 

 

Το παράξενο όμως είναι πως σε θέμα με Windows δεν πάνε apple users να αρχίσουν να λένε το μακρύ και το κοντό τους. Σε όλες τις ειδήσεις για apple έρχονται όμως σωρηδόν. Αυτό εάν δεν δείχνει φανατισμό, τότε τι;  

 

 

Έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ τις εφαρμογές της Apple (προφανώς όχι) ; Εάν όχι, τότε πώς στην ευχή ξέρεις τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει ο απλός χρήστης με αυτές και πόσο απλές είναι; 

Ως προς το φανατισμό κλπ. Δεν είναι θέμα μόνο φανατισμού. 90%(εξαιρούνται όσοι έχουν mac ή και mac )πρόκειται για συνδυασμό του "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" με ασχετίλα. Εγώ δούλευα 14 χρόνια με Windows και αντίστοιχα μηχανήματα, πριν πάω σε mac. Αν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από software-hardware της apple και αντίστοιχα αγανακτισμένος και σήμερα ακόμη από τα Windows(βλέπω καθημερινά πως λειτουργούν από την γυναίκα μου που έχει συνεχώς συνδεδεμένο το λαπτοπ στην TV) ποτέ δεν έχω μπει ούτε εδώ ούτε σε άλλα site για να γράψω πόσο μάπα είναι τα Windows ή ένα μηχάνημα Dell, Asus κλπ. που τρέχει Windows. Εδώ στο insomnia αυτό είναι κανόνας με το που θα δημοσιευτεί κάτι από Apple ή ΟS X, iOS.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευκολάκι.! Νομίζω δεν επιρεάζει και την εγγύηση αυτό.

Άμα είναι αυτό ευκολάκι, πως να χαρακτηρίσουμε την αλλαγή σε ένα PC ή ακόμα "χειρότερα" σε ένα NAS? Super+extra+ultra+piss easy? :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι αυτό ευκολάκι, πως να χαρακτηρίσουμε την αλλαγή σε ένα PC ή ακόμα "χειρότερα" σε ένα NAS? Super+extra+ultra+piss easy? :P

Τι να πω άνθρωπε μου.όπως είπα και μένα μου αρέσουν πολύ τα mac.Το μόνο για την ακρίβεια apple προιόν που μου αρέσει.Αλλά όταν βλέπεις άτομα και λένε ΄΄τόσο δύσκολο είναι να αλλάξεις κάτι σε mac΄΄ πρέπει να τρολλάρεις λίγο δεν γίνεται αλλιώς.Eίπαμε τρομερό λειτουργικό,ποιότητα,ομορφιά,καταλαμβάνει λίγο χόρο,έχει ευχάριστη εμειρία χρήσης και πολλά άλλα,αλλά το να λέμε πως είναι εύκολο να το ανοίξεις είναι μ@#$%%α :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τόση ώρα διαβάζω πολλα ωραία και διασκεδάζω , πείτε μου εσείς που το θεωρείτε πανάκριβο σας παρακαλώ ενα καλύτερο windows PC με 27 άρα οθόνη 5Κ ανάλυσης , ποιότητας κατασκευής αλουμινίου και ανάλογου design μεχρι 1700-1800 ευρώ! Α! Και να συμπεριλαμβάνει φυσικά τα ηχεία και ασύρματα πληκτρολόγιο και ποντίκι και αυτά κορυφαίας ποιότητας, και να το συζητήσουμε ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπολοιπα δεν εχω ορεξη να τα σχολιασω, αλλα τουτο δω το διαμαντακι...Δηλαδη ο απλος χρηστης παιζει στα δαχτυλα photo και video editing αλλα του ειναι πονοκεφαλος να κανει....download!!! Okay...

αυτο καταλαβες εσυ?

αληθεια εχεις δουλεψει mac?

το νοημα ειναι οτι ολα δουλευουν ομοιομορφα σωστα και με οργανωση

απο την πρωτη στιγμη χωρις να χρειαστει να κανεις τιποτα αντε το πολυ ενα update...

νομιζεις οτι για τον μεσο χρηστη αυτο ειναι λιγο?

ενταξει για τους καμμενους(βαζω κι εμενα μεσα)

δεν εχουν και πολυ σημασια γιατι ετσι κι αλλιως αλλαζουμε οτι θελουμε και το φερνουμε στα μετρα μας

αλλα η απλοτητα και σιγουρια που σου δινει ειναι πολυ μπροστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρόχειρη μάτια στο Σκρουτζ μονο για 5κ οθόνη θες 1800 ευρώ...

 

http://www.skroutz.gr/s/6139876/Dell-UltraSharp-UP2715K.html

Ε αφού έχουν την ίδια ανάλυση τότε είναι ίδιες :) Το ότι σκρουτζ τα 5 Κ μονιτορ ξεκινάνε τόσο δεν σημαίνει πως η οθόνη του μακ επειδή είναι 5 Κ κάνει και αυτή 1800..Σαν να συγκρίνεις τα 50 megapixel του lumia με τα 50 της 5D είναι αυτό το σκεπτικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού έχουν την ίδια ανάλυση τότε είναι ίδιες :) Το ότι σκρουτζ τα 5 Κ μονιτορ ξεκινάνε τόσο δεν σημαίνει πως η οθόνη του μακ επειδή είναι 5 Κ κάνει και αυτή 1800..Σαν να συγκρίνεις τα 50 megapixel του lumia με τα 50 της 5D είναι αυτό το σκεπτικό.

εχεις δει ποτε panel της και τα λες αυτα?

συμφωνουμε οτι δεν θα ειναι σαν και αυτη που κανει 1800 αλλα δεν θα ειναι και τοσο τρελη διαφορα

ασε που αν κατσεις να τα υπολογισεις δεν την πληρωνεις και πολυ φθηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή θες να πεις οτι το 5Κ κατα γενική ομολογία απο τα κορυφέα μόνιτορ της Apple υπολείπεται ποιότητας απο την dell πχ;

 

Αν ναι τοτε γιατί οι περισσότεροι επαγγελματίες γραφίστες , φωτογράφοι κλπ επιλέγουν να δουλεύουν σε iMac? είναι ολοι fanboy? η θέλουν να πουλαν μούρη στους πελάτες τους οτι έχουν μήλο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να πω κάτι αλλά τα είπες όλα. Σου βγάζω το καπέλο και συμφωνώ απολύτως!

Bέβαια, πρέπει να παραδεχθώ ότι HDD σε Μac με το design, τα specs(πλην δίσκου)  και την τιμή που τα πουλάνε, δεν ταιριάζει και κακώς τους διατηρεί η Apple, έστω και σε entry level μοντέλα. Από τα λάπτοπ της εξαλήφθηκαν ευτυχώς, περιμένω βα γίνει το ίδιο και για στα desktop

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν iMac με απλό δίσκο (όχι SSD), μπορούν να βάλουν ένα εξωτερικό usb3 ή thunderbolt ssd και μετά το μηχάνημα θα πετάει!! Το έχω κάνει στο δικό μου iMac 27 late 2013. Με το δικό του δίσκο το μηχάνημα δεν σέρνεται αλλά δεν είναι και γρήγορο. Με εξωτερικό ssd usb 3, Κόστος θήκης 30 ευρώ, κόστος 256 ssd 100 ευρώ, τέλος! Με 130 ευρώ το λύσατε το πρόβλημα.

 

Τέλος, να λύσω και την απορία για το θέμα της αναβάθμισης του δίσκου σε μοντέλα iMac 2012 και μετά. Όντως δε γίνεται χωρίς επέμβαση ειδικού, και είναι λογικό. Η κατασκευή του iMac με το πολύ λεπτό monitor απαιτεί τεχνικές κατασκευής που θυσιάζουν το εύκολο upgrade. Η apple προφανώς δεν το κάνει επίτηδες. Θυμηθείτε το iphone που από τότε που βγήκε το κράζανε γιατί για να αλλάξεις την μπαταρία έπρεπε να το πας στο service και το κόστος ήταν υψηλό. Να που όμως τώρα όλα τα ακριβά τηλέφωνο δουλεύουν ακριβώς έτσι!!! Φίλοι μου, η apple δεν κάνει κάτι τυχαία ή για να αρμέξει τον πελάτη. Ο στόχος είναι απλά να κατασκευάσει το καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίτηδες το κάνει η apple με τον hdd --> δίνει ρετρό πινελίες στο μηχάνημα.

 

Επίσης όταν βρω λίγο χρόνο θα στείλω ένα email να δουλέψω τα noob kernel coders της ms για το 'object oriented approach' τους στο message dispatching module του kernel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με μια πρόχειρη μάτια στο Σκρουτζ μονο για 5κ οθόνη θες 1800 ευρώ...

 

http://www.skroutz.gr/s/6139876/Dell-UltraSharp-UP2715K.html

 

 

1800 μόνο η οθόνη...

δηλαδή θες να πεις οτι το 5Κ κατα γενική ομολογία απο τα κορυφέα μόνιτορ της Apple υπολείπεται ποιότητας απο την dell πχ;

 

Αν ναι τοτε γιατί οι περισσότεροι επαγγελματίες γραφίστες , φωτογράφοι κλπ επιλέγουν να δουλεύουν σε iMac? είναι ολοι fanboy? η θέλουν να πουλαν μούρη στους πελάτες τους οτι έχουν μήλο;

πληροφοριακά μόνο, η Dell είναι 10bit (8bit + A-FRC), to iMac 8bit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...