Προς το περιεχόμενο

Ανανεωμένη σειρά iMac, που περιλαμβάνει 27-inch 5K μοντέλα και ένα 21,5-inch 4K iMac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....τα mac είναι τέλεια για τον απλό χρήστη ...  ....τα mac είναι τέλεια για τον απλό χρήστη ... ...

 

οκ ... πάω πάσσο ..... όμως σχεδόν κανένας από εμάς δεν είναι απλός χρήστης... πολλοί από εμάς εδώ, βιοποριζόμαστε με τους υπολογιστές... οπότε τι σχέση εχει αν ο απλός χρήστης έχει πιο εύκολο ένα photo viewer π.χ.;

 

όσο για τη νέα σειρά iMac (και γενικά τα iMac), αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος της apple, θα πρέπει να συμφωνήσω πως έχουν πιο τίμια τιμολογιακή πολιτική, ειδικά τα 27''.... (με 1000 ευρα παιρνεις iphone ... και με 2000 iMac...)...

 

Αν κάποιος σκοπεύει να διαθέσει τέτοιο ποσό και καλύπτεται από αυτά που μπορεί να κάνει με iMac, γιατί όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

....τα mac είναι τέλεια για τον απλό χρήστη ...  ....τα mac είναι τέλεια για τον απλό χρήστη ... ...

 

οκ ... πάω πάσσο ..... όμως σχεδόν κανένας από εμάς δεν είναι απλός χρήστης... πολλοί από εμάς εδώ, βιοποριζόμαστε με τους υπολογιστές... οπότε τι σχέση εχει αν ο απλός χρήστης έχει πιο εύκολο ένα photo viewer π.χ.;

 

 

Και για τον real advanced user είναι επίσης πιο καλά. 

 

Από την μάνα τους (=κανένα install, κανένα κόπο, όλα εκεί πριν από εσένα): 

 

git*

svn*

python

js (τρέχεις js και στο terminal για να κάνεις tests σε ό,τι θες)

vim

emacs

nano

apache

bash terminal

ssh

ftp

rsync

nmap*

awk

xargs

curl

wget

screen sharing (υποστηρίζει εγγενώς, χωρίς 3rd party tools, screen sharing ενώ ταυτόχρονα σου ανοίγει voice call με τον άλλο. επίσης δίνει την δυνατότητα για control μέσα από το screen sharing)

 

 

Αυτά με το αστεράκι παίζει να θέλουν install μέσα από XCode (μην φανταστείς τίποτα φοβερό... ένα click στο "install command line tool" είναι και γίνεται μόνο του). 

 

 

Τέλος, μην ξεχνάμε ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ MULTI USER λειτουργικό... δηλαδή, σε ένα μηχάνημα μπορούν να είναι συνδεδεμένοι ΠΟΛΛΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Π.χ., ο ένας κανονικά (δηλαδή, κάθεται μπροστά στον Η/Υ και είναι στο account του) και όλοι οι άλλοι στο account τους και συνδεδεμένοι από μακριά και να εργάζονται στο δικό τους account ταυτόχρονα. Όχι στο shell... σε κανονικό GUI. Χωρίς 3rd party tools, χωρίς τίποτα. Μόνο με ό,τι έχει pre-installed το μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δει ποτε panel της και τα λες αυτα?

συμφωνουμε οτι δεν θα ειναι σαν και αυτη που κανει 1800 αλλα δεν θα ειναι και τοσο τρελη διαφορα

ασε που αν κατσεις να τα υπολογισεις δεν την πληρωνεις και πολυ φθηνα...

Θα το θέσω έτσι.Ας πούμε πως δεν έχω δει for the sake of argument..Όπως λέει ο φίλος 1800 το πάνελ.i5 ram gpu ποντίκια πληκτρολόγια τροφοδοτικά μιτρική κλπ κλπ ας πούμε 400 ;όλα αυτά.Σύνολο 2200..θες να μου πεις μήπως πως η Apple σου πουλάει PC χωρίς κέρδος.? Έχεις ικανή ειδικά την εν λόγω εταιρία να μην έχει τουλάχιστον το 1/3 επι του συνολικού ποσού κέρδος.? Όσο για το ότι δεν θα είναι τόσο τρελή διαφορά συμφωνώ,οπότε θα πω με την ευκαιρία αυτή πως αφού δεν θα είναι τόσο μεγάλη διαφορά θα μπορούσα κάλιστα να πάω σε 4κ μόνιτορ στα 500 ευρώ γιατί ούτε και με αυτό θα υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τον real advanced user είναι επίσης πιο καλά. 

 

Από την μάνα τους (=κανένα install, κανένα κόπο, όλα εκεί πριν από εσένα): 

 

git*

svn*

python

js (τρέχεις js και στο terminal για να κάνεις tests σε ό,τι θες)

vim

emacs

nano

apache

bash terminal

ssh

ftp

rsync

nmap*

awk

xargs

curl

wget

 

Linux users laugh at this comment.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux users laugh at this comment.

 

 

Μαζί σου.... αλλά no after sales help desk. 

 

Επίσης, μέχρι η canonical να το πάρει απόφαση να βγάλει το οικοσύστημα... έχει μέλλον. 

 

 

Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση... οι επιλογές λειτουργικού είναι δύο... Linux ή MAC OS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τόση ώρα διαβάζω πολλα ωραία και διασκεδάζω , πείτε μου εσείς που το θεωρείτε πανάκριβο σας παρακαλώ ενα καλύτερο windows PC με 27 άρα οθόνη 5Κ ανάλυσης , ποιότητας κατασκευής αλουμινίου και ανάλογου design μεχρι 1700-1800 ευρώ! Α! Και να συμπεριλαμβάνει φυσικά τα ηχεία και ασύρματα πληκτρολόγιο και ποντίκι και αυτά κορυφαίας ποιότητας, και να το συζητήσουμε ...

Δεν μπορώ να σου βρώ είναι η αλήθεια.Αλλά δεν μπορώ να βρώ και PC 2200 Ευρώ με i5 και HDD και 390Μ ή ότι έχουν βάλει στο σουπερ ντούπερ μοντέλο.? Καταλαβαίνεις...όπως και να έχει είναι πολύ καλό μηχάνημα και εμένα μαρέσει.Υπέροχη οθόνη σταθερό,πληρώνεις και το λειτουργικό στην τελική.Αν είχα χρήμα το έπερνα άνετα.Η τιμή είναι καλή(για apple) και θα συμφωνήσω στην ποιότητα γενικά.

 

Μια απορία έχω.στην σελίδα της apple λέει πως είναι επεκτάσιμο μέχρι i7 κλπ.Aυτό είναι extra στα 2299.? EDIT* Έξτρα...Με i7 16 γίγα ραμ και καλύτερα γραφικά πάει 2999

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το θέσω έτσι.Ας πούμε πως δεν έχω δει for the sake of argument..Όπως λέει ο φίλος 1800 το πάνελ.i5 ram gpu ποντίκια πληκτρολόγια τροφοδοτικά μιτρική κλπ κλπ ας πούμε 400 ;όλα αυτά.Σύνολο 2200..θες να μου πεις μήπως πως η Apple σου πουλάει PC χωρίς κέρδος.? Έχεις ικανή ειδικά την εν λόγω εταιρία να μην έχει τουλάχιστον το 1/3 επι του συνολικού ποσού κέρδος.? Όσο για το ότι δεν θα είναι τόσο τρελή διαφορά συμφωνώ,οπότε θα πω με την ευκαιρία αυτή πως αφού δεν θα είναι τόσο μεγάλη διαφορά θα μπορούσα κάλιστα να πάω σε 4κ μόνιτορ στα 500 ευρώ γιατί ούτε και με αυτό θα υπάρχει μεγάλη διαφορά.

φυσικα και θα πουλαει με κερδος

το απολεσμα ειναι αυτο που μετραει και απο την στιγμη που δεν με χαλαει πιστευω οτι τα αξιζει

προφανως τα να συγκρινουμε λιανικη με χοντρικη ειναι ακυρο ετσι?

για τα monitor 4Κ των 500 ευρω δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια να σου πω την αληθεια...πρεπει να δωσεις κατι παραπανω...

η απαντηση μου ηταν συγκεκριμενη και ηταν για την μεταφορα που εκανες και απλα θεωρησα οτι ηταν αστοχη γιατι με το παραδειγμα αυτο "υποβιβασες"κατα πολυ την αξια του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τον real advanced user είναι επίσης πιο καλά. 

 

Από την μάνα τους (=κανένα install, κανένα κόπο, όλα εκεί πριν από εσένα): 

 

git*

svn*

python

js (τρέχεις js και στο terminal για να κάνεις tests σε ό,τι θες)

vim

emacs

nano

apache

bash terminal

ssh

ftp

rsync

nmap*

awk

xargs

curl

wget

screen sharing (υποστηρίζει εγγενώς, χωρίς 3rd party tools, screen sharing ενώ ταυτόχρονα σου ανοίγει voice call με τον άλλο. επίσης δίνει την δυνατότητα για control μέσα από το screen sharing)

 

 

Αυτά με το αστεράκι παίζει να θέλουν install μέσα από XCode (μην φανταστείς τίποτα φοβερό... ένα click στο "install command line tool" είναι και γίνεται μόνο του). 

 

 

Τέλος, μην ξεχνάμε ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ MULTI USER λειτουργικό... δηλαδή, σε ένα μηχάνημα μπορούν να είναι συνδεδεμένοι ΠΟΛΛΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Π.χ., ο ένας κανονικά (δηλαδή, κάθεται μπροστά στον Η/Υ και είναι στο account του) και όλοι οι άλλοι στο account τους και συνδεδεμένοι από μακριά και να εργάζονται στο δικό τους account ταυτόχρονα. Όχι στο shell... σε κανονικό GUI. Χωρίς 3rd party tools, χωρίς τίποτα. Μόνο με ό,τι έχει pre-installed το μηχάνημα. 

 

σοβαρα τωρα μας πασαρεις τα linuxαδικα πακετα για added value? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρα τωρα μας πασαρεις τα linuxαδικα πακετα για added value? 

 

 

 

Linuxάδικα; *NIX είναι και το Windows είναι το μόνο λειτουργικό που δεν είναι σε αυτή την κοινότητα. 

 

Επίσης, είδες πουθενά να γράφω για added value; Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις; Έχεις μάθει κάποιες fancy λεξούλες και τις πετάς; 

 

 

Εάν είδες να γράφω για added value, κάνε το παράθεση αλλιώς δεν ξέρεις ούτε τι διαβάζεις ούτε τι λες. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το άλμα. Περιμένω παράθεση για το added value. 

 

 

Φυσικά για MULTIUSER κανένας μιλιά. 

 

 

Μάλλον οι Windows users ακόμα δεν έχετε φτάσει στην εξέλιξη της τεχνολογίας να μπορεί πάνω από ένας άνθρωποι να χρησιμοποιούν ένα μηχάνημα ταυτόχρονα...

 

 

Λογικό.. έπρεπε να περάσουν 10 χρόνια για να μπορέσετε να κάνετε scroll σε παράθυρο που δεν είναι επιλεγμένο/ενεργό... το multiuser θα έχετε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα την υπογραφη μου κ μιλα καλυτερα 

 

 

Παράθεση; Όχι; άρα δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και απλά πετάς fancy λεξούλες που άκουσες από εδώ και από εκεί; Το παραδέχεσαι; Χαίρομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική παρουσίαση για τη δουλειά που κρύβεται πίσω από τα καινούρια, αλλά και κάθε προϊόν Apple:

https://medium.com/backchannel/exclusive-why-apple-is-still-sweating-the-details-on-imac-531a95e50c91

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαβα ,νεξτ

 

 

Next θες να πεις... αλλά παράθεση ακόμα να κάνεις που να δείχνεις ότι είπα για added value. Άρα... τα είπα και πιο πάνω τα συμπεράσματα που βγαίνουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με retina 5K 4GHz i7 me 32GB Ram 1TB SSD kai 4GB GPU που δουλευω καθημερινα στο γραφειο , ειναι κτηνος σε θεμα επιδοσεων ( φωτογραφος ειμαι ... ) .  Η οθονη του λογω αντανακλασεων ειναι  ανεκτη αλλα σιγουρα πολυ  καλυτερη απο το προηγουμενο που μου ειχαν που εβλεπα τα μουτρα μου (  Late 11 ) . Mε σωστη θεση απο θεμα να μην ειναι απεναντι απο φωτεινες πηγες ( παραθυρα προβολεα κλπ ) δουλευεις μια χαρα ! Αν εχεις γυρω γυρω 500 λαμπες και 80 παραθυρα ουτως ή αλλως δεν θα βλεπεις σωστα και την καλυτερη οθονη να εχεις ! 

Απο θεμα retina σε διαφορα με το προηγουμενο επισης πολυ καλη επενδυση σαν διαφορα ευκρινειας και ειναι και το μεγαλυτερο κινητρο για καποιον σαν κ εμενα . Για οποιον θελει απολυτα το τελειο σιγουρα θα παει σε λυσεις με καλιμπραρισμενες οθονες κλπ κλπ με σκιαστρο κλπ κλπ ... και τα το πληρωσει αντιστοιχα ! Το ποσο κοστολογει κανεις την ποιοτητα εργασιας του και το τι θα εχει καθημερινα για να δουλευει ειναι κατι στο οποιο ο καθενας θα υποστηριζει τα δικα του ! 

 

Με μια 30'' cinema display για extended desktop σε ενα 5Κ imac  δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο ... και ας ειναι 10ετιας ! 

 

Υπαρχουν και οι πιο απαιτητικοι που θα προτιμουσαν μια Dell UP2715K μαζι με ενα θηριο Mac Pro ή ενα θηριο Windows based ... Περι ορεξεως ... 

 

Ολοι οι επαγγελματιες γνωριζουν με τι απωλειες παιζουν αναλογα τα εργαστηρια που συνεργαζονται και προσαρμοζονται . 

 

Τωρα επειδη εχω και windows και macos για λιγοτερο πονοκεφαλο και περισσοτερη ωρα αποδοτικα σε συνολο εγω προσωπικα προτιμω οταν δουλευω στο γραφειο στο imac γιατι απλα δεν ασχολουμαι με κατι αλλο οοοποτε αυτο προκυψει . 

 

Εμενα αυτο που με νοιαζει ειναι οτι στις 2000 ωρες για παραδειγμα ετησιως εχω περισσοτερες παραγωγικες ωρες στο imac απο οτι ειχα οταν δουλευα αποκλειστικα σε PC . 

Ειτε λογω format  ειτε λογω antivirus ειτε λογω drivers ειτε οτιδηποτε τελος παντων που επρεπε να αναλωσω χρονο . 

Πειτε οτι βαρεθηκα , οτι κουραστηκα να διαβαζω φορουμ και να ασχολουμαι με το τελειο setup σε PC ... σαν χρηστης 

( που δεν πληρωσα βεβαια το imac απο την τσεπη μου ) 

αν ερχομουν σε επιλογη ενος απο τα δυο για προσωπικη αγορα θα επελεγα imac με 5Κ αλλα φθηνοτερο στησιμο ...

 

Oυτως ή αλλως οταν ερθει η ωρα να παει καποιος στο ταμειο για να πληρωσει οτι εχει επιλεξει θα εχει τα επιχειρηματα και τις αποψεις του . Αν θελει μηλο για την μοστρα ή γιατι το θεωρει εργαλειο ,  ειτε εχει ειτε δανειζεται για να το παρει μαγκια του ! 

Αν θελει windows linux ή οτι τραβαει η ψυχη του με επιλογη να το ανοιγει καθε μερα για να το ξεσκονιζει ή να του αλλαζει μεχρι την τελευταια βιδα επισης μαγκια του και ας το εχει πληρωσει με τα βαλε βγαλε λιγοτερο  !

Οσο δεν μας επιβαλει κανεις το τι θα επιλεξουμε , ελευθερη ειναι η αγορα για να παρει κανεις οοτι του κα...πνισει ! 

 

Οσο και να παραθετει η καθε πλευρα την αποψη της παντα θα υπαρχει ο αντιλογος και γιαυτο εξελισσονται και τα 2 στρατοπεδα ! 

Εμεις ειδικα εδω στο ινσομνια μπορει να σκιζουμε τα καλσον μας οσο θελουμε για το ποσο μαπας ειναι ο ενας και ποσο μπαγλαμας ειναι ο αλλος ... ειναι στο ταπεραμεντο μας ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...