Προς το περιεχόμενο

Ανανεωμένη σειρά iMac, που περιλαμβάνει 27-inch 5K μοντέλα και ένα 21,5-inch 4K iMac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έπρεπε να δίνει καν την επιλογή για δίσκο 5400rpm. Κατευθείαν fusion αλλιώς μόνο SSD. Πραγματικά απαράδεκτο.. Δεν υπάρχει δικαιολογία.

 

Εμένα (macbook pro) με τον 5400 έχεi μέσο όρο read/write 35mB/s ενώ με έναν απλό SSD έχει 300mb/s και από εκεί που ήθελα 1 λεπτό boot τώρα παίρνει 10 δεύτερα. 

 

Το ίδιο ισχύει και για τα 4GB ram που δίνει με τα air και μετά όσοι δεν έχουν κάνει καλή έρευνα αγοράς κλαίγονται γιατί δεν ήξεραν ότι 4GB δεν φτάνουν στο OS X...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι κάτοχος ενός iPhone 6, ενός PC με Vista και ενός laptop Sony με 7.

Το σκεφτόμουν για iMac.

Πριν δυο μέρες ήμουν σε δανεικό PC τούμπανο (i7, SSD κλπ) από αυτά με τα μισά λεφτά από ότι ένα MAC για να δουλέψω όταν ξαφνικά το PC δεν αναγνώριζε το ποντίκι. Χρειάστηκαν 3 επανεκκινήσεις του υπολογιστή, να αλλάξω 5 φορές την θύρα USB και 1,5 ώρα ψάξιμο για να το κάνω να λειτουργήσει ξανά...

Αυτό ήταν, πλέον ο επόμενος υπολογιστής θα είναι MAC λόγω λογισμικού!!!

Αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο κόσμος, θέλω υπολογιστή αξιόπιστο και να δουλεύει! Όχι να είμαι μέσα στο άγχος 1,5 ώρα για το αν θα καταφέρω να δουλέψω!!!

Εννοείται ως επαγγελματίας θα πάρω αυτό με flash storage κι ας μου κοστίσει πιο ακριβά.

Ξέρετε και κάτι άλλο, ακριβό ήταν και το Sony Vaio και σε επτά μήνες η μπαταρία δεν κρατουσε ούτε πέντε λεπτά...

Η αλήθεια είναι ότι τα λεφτά που έδωσα στο Vaio ακόμα τα κλαίω, τα λεφτά για το iPhone όχι γιατί με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στη δουλειά!

Ξέχασες να πεις ότι σού πέταξε και μπλέ οθόνη.......

Ότι είναι πιο σταθερό το λειτουργικό είναι στάνταρ,αλλά μερικοί πραγματικα έχετε κάτι επιχειρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως παραφράζουν ακόμα και αυτά που κάνουν παράθεση μερικοί.... είναι απίστευτο!

 

 

Τόσο πολύ φανατισμός, που παραφράζουν έτσι ξεδιάντροπα; 

 

 

Επίσης, να συμπληρώσω, ότι και μητρική να αλλάξεις σε MAC OS ΔΕΝ κάνεις format. Απλά παίζει το μηχάνημα. 

 

Τέλος, παρατηρώ πως ούτε και τι είναι οι αρχιτεκτονικές CPU ξέρεις... οπότε απορώ πως στην ευχή απαντάς σε τέτοια θέματα και πιστεύεις ότι μπορείς να στηρίξεις και την άποψή σου; Δεν ξέρεις τι είναι multi user, δεν ξέρεις τι είναι CPU arch... και όμως εκεί! Να απαντήσεις και να πεις κάτι... επειδή θίξανε ή όχι μία εταιρία! Τρομερός φανατισμός!

Mαλλον εσυ δεν ξερεις να κανεις φορματ γιατι ερχονται πολλοι σε γνωστο και θελουν clean install.

Tι σου θίξαμε την Μοτορολα του 2006 που μετα πηγε σε intel αρχιτεκτονικη x86-x64? Γιατι ειδε το μελλον;

To multi user δεν το ξερω ειναι αληθεια, το ξερεις εσυ... οπως ξερεις και τα παντα απο windows γιατι τα χαιρεσαι στο dual boot  ;)  σου απο εποχες με motorola cpu που εκανε συμφωνια με την MS να μπορει να μπαινει το "κατωτερο" λειτουργικο της στα μηχανηματα apple, ετσι για να μπορουν να δουλευουν εταιρικα και εμπορικα προγραμματα ( δεν ειναι ολοι φωτογραφοι/μουσικοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο επιτυχημένο που εν έτη 2015 ακόμα να γίνει multi user. 

 

Ειναι φτηνοι πλεον οι υπολογιστες, δεν χρειαζεται να παρουμε 1 στην οικογενεια και να τον παιρνουμε παρτουζα ολοι μαζι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τα πρωτα reviews λενε οτι ακομα και στο μοντελο των $1500 εξακολουθει να υπαρχει αρκετο lag και χαμενα καρε ακομα και σε απλες εργασιες στο UI(εναλλαγη παραθυρων):

http://arstechnica.com/apple/2015/10/same-design-new-insides-better-screen-21-5-inch-4k-retina-imac-reviewed/

Δεν έχει κανένα πρόβλημα απόδοσης στη native ανάλυση, καμία σχέση, δηλαδή, με τα retina λάπτοπς του 2012. Στην upscale ανάλυση ή σε εξωτερική οθόνη ή σε συνδυασμό αυτών αρχίζουν τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φτηνοι πλεον οι υπολογιστες, δεν χρειαζεται να παρουμε 1 στην οικογενεια και να τον παιρνουμε παρτουζα ολοι μαζι.

μπραβο ακριβως γι αυτο ειναι το multi user....

το βρηκες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα μην λέτε βρε την μισή αλήθεια συνέχεια,το forum είναι τόπος διασποράς γνώσης,κρατήστε την σε ένα επίπεδο..

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα εξάλλου όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος.. :P

 

Το καλό νέο είναι ότι αναμένεται υποστήριξη του osX στους Skylake άντε γιατί είχα αρχίσει να βαριέμαι.. :-) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινω με τη συζηγο σε μια μπουτικ και καλα κυριλε, παει να πληρωσει και βλεπω imac 27αρι. Παλευε να κοψει αποδειξη, κανω επανεκκινηση μου λεει, κοιταω και τι να δω: ετρεχαν στο bootcamp λογω φυσικα εφαρμογης τιμολογησης κλπ.Τι το θες ρε κακομοιρη το imac αφου τρεχεις windows? Ποση σαχλαμαρα αντεχει πια αυτος ο κοσμος? 

Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που έχουν imac σε μαγαζιά το έχουν πάρει σαν διακοσμητικό χώρου, design και μόνο

 

 

 

Επίσης, να συμπληρώσω, ότι και μητρική να αλλάξεις σε MAC OS ΔΕΝ κάνεις format. Απλά παίζει το μηχάνημα. 

 

 

ΝΑ συμπληρώσω κι εγώ εδώ, αν τη βρεις για να την αλλάξεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ συμπληρώσω κι εγώ εδώ, αν τη βρεις για να την αλλάξεις! :)

 

 

Έχεις ψάξει πολλές φορές ο ίδιος και δεν βρήκες;

 

Προσωπικά, το έχω κάνει και δεν είχα κανένα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ψάξει πολλές φορές ο ίδιος και δεν βρήκες;

 

Προσωπικά, το έχω κάνει και δεν είχα κανένα πρόβλημα. 

Έχω ψάξει διάφορα και πολλές φορές είναι δύσκολο να βρεις ή υπάρχουν μόνο μεταχειρισμένα ή μόνο πολύ ακριβά κλπ καμία σχέση με άλλες εταιρείες...αλλά οκ το είπα και λίγο χαριτολογώντας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 ημερες πηρα ενα wifi HP εκτυπωτη. Δυσκολευτηκα στην εγκατασταση να τον δουν τα σταθερα win7 , αλλα τα καταφερα.
Μετα απο κανα 2 μερες τον ειχαν χασει. Εκατσα τον ξανασεταρα , χαρηκα που τα ξανακαταφερα. Μετα απο 2 μερες παλι το ιδιο. Παλι ολα απο την αρχη ,ενταξει.

Προχθες πριν φυγω για τη δουλεια επρεπε να εκτυπωσω κατι εγγραφα που ειχα ξεχασει. Παω βιαστικα να τα εκτυπωσω , παλι τα windows να μην βλεπουν τον εκτυπωτη. Αφου εφαγα 15+ λεπτα καθυστερωντας απο την δουλεια μου, προσπαθωντας να τον ξανασεταρω , σιχτιρισα και εστειλα το pdf με τα εγγραφα στο iPhone μου και τα εκτυπωσα απο αυτο πατωντας απλα το κουμπακι print στο iOs και ενω 10 ημερες το iphone δεν ειχε "χασει" ποτε τον εκτυπωτη , χωρις να κανω καποια ιδιαιτερη ρυθμιση ή σεταρισμα.

Δεν εχω καποιο "μισος" με τα windows, αλλα μετα απο καποια ηλικια και καποιες υποχρεωσεις στην ζωη σου, το να τρως 2 ωρες στο να σεταρεις μια συσκευη , την οποια την εχεις πληρωσει με σκοπο απλα να την βαλεις στη πριζα και να λειτουργει , δεν σου δινει χαρα.

Αυτο πουλαει η apple. Ομορφα, ποιοτικα και απλα προιοντα που το μονο που απαιτουν απο σενα ειναι να τα βαλεις στο ρευμα και θα λειτουργουν παντα οπως την day 1, χωρις καποια ασχολια απο μερια σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 ημερες πηρα ενα wifi HP εκτυπωτη. Δυσκολευτηκα στην εγκατασταση να τον δουν τα σταθερα win7 , αλλα τα καταφερα.

Μετα απο κανα 2 μερες τον ειχαν χασει. Εκατσα τον ξανασεταρα , χαρηκα που τα ξανακαταφερα. Μετα απο 2 μερες παλι το ιδιο. Παλι ολα απο την αρχη ,ενταξει.

 

Προχθες πριν φυγω για τη δουλεια επρεπε να εκτυπωσω κατι εγγραφα που ειχα ξεχασει. Παω βιαστικα να τα εκτυπωσω , παλι τα windows να μην βλεπουν τον εκτυπωτη. Αφου εφαγα 15+ λεπτα καθυστερωντας απο την δουλεια μου, προσπαθωντας να τον ξανασεταρω , σιχτιρισα και εστειλα το pdf με τα εγγραφα στο iPhone μου και τα εκτυπωσα απο αυτο πατωντας απλα το κουμπακι print στο iOs και ενω 10 ημερες το iphone δεν ειχε "χασει" ποτε τον εκτυπωτη , χωρις να κανω καποια ιδιαιτερη ρυθμιση ή σεταρισμα.

 

Δεν εχω καποιο "μισος" με τα windows, αλλα μετα απο καποια ηλικια και καποιες υποχρεωσεις στην ζωη σου, το να τρως 2 ωρες στο να σεταρεις μια συσκευη , την οποια την εχεις πληρωσει με σκοπο απλα να την βαλεις στη πριζα και να λειτουργει , δεν σου δινει χαρα.

 

Αυτο πουλαει η apple. Ομορφα, ποιοτικα και απλα προιοντα που το μονο που απαιτουν απο σενα ειναι να τα βαλεις στο ρευμα και θα λειτουργουν παντα οπως την day 1, χωρις καποια ασχολια απο μερια σου.

Αυτος ακριβως που περιγραφεις ειναι ενας λογος να παιρνεις windows και οχι mac os x.

Ειναι πολυ πιο πιθανο μια συσκευη να λειτουργει σε windows απο οτι σε mac os x.

Λογικο , μιας και οι εταιριες που πουλανε προιοντα-συσκευες ενδιαφερονται πρωτα να ειναι συμβατες με το 90% των υπολογιστων και μετα με το 10% ...

Παιρνεις πχ μια καρτα τηλεορασης κ ξερεις οτι θα υπαρχουν drivers για windows. Για mac os x δεν ξερεις.

Το ιδιο κ για μια καμερα, μια δορυφορικη καρτα κλπ κλπ. Ακομα και εναν ssd που αγοραζεις και θελεις να λειτουργει στο μεγιστο των δυνατοτητων του (με TRIM) στο mac os x θελει "χακιες" για να παιξει.

 

Μετα απο καποια ηλικια και καποιες υποχρεωσεις στην ζωη σου, το να τρως 2 ωρες στο να σεταρεις μια συσκευη και να ανακαλυπτεις οτι δεν λειτουργει με mac os x ή θελει "χακιες", την οποια την εχεις πληρωσει με σκοπο απλα να την βαλεις στη πριζα και να λειτουργει , δεν σου δινει χαρα. Ψαχνεις κατι που ειναι συμβατο με μεγαλυτερη ποικιλια συσκευων και αυτο ειναι τα windows. Θελεις την ηρεμια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 ημερες πηρα ενα wifi HP εκτυπωτη. Δυσκολευτηκα στην εγκατασταση να τον δουν τα σταθερα win7 , αλλα τα καταφερα.

Μετα απο κανα 2 μερες τον ειχαν χασει. Εκατσα τον ξανασεταρα , χαρηκα που τα ξανακαταφερα. Μετα απο 2 μερες παλι το ιδιο. Παλι ολα απο την αρχη ,ενταξει.

 

Με συγχωρείς αλλά έχεις λειτουργικό που βγήκε πριν 6 ολόκληρα χρόνια. Τότε που βγήκε το snow leopard δηλαδή.

 

Δεν νομίζω στο mac σου να κρατάς το snow leopard ακόμα... Εγώ τουλάχιστον στον mac air έχω την el capitan.

 

Μπορείτε να κάνετε ένα δωρεάν Update ώστε να μπει ένα λειτουργικό του 2015 (windows 10) με ένα click και ξανα-μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα δεν ειναι ιδια.

Αν θελεις σωνει και καλα ΑΙΟ περνεις iMac, αν αντεχει η τσεπη σου, αλλα με ssd.

Aν μπορεις και με ξεχωριστες συσκευες, φυσικα και χτιζεις ενα PC. Οποιος δεν βρισκει σταθερα τα Win απο 8.1 και μετα, ειναι ασχετος. Πιο πολλα κολημματα ειχα με OSX (τελευταια τα mavericks) παρα με 8.1. Να μην πω για το δραμα εδω και πολλααααα χρονια με το wifi/BT. To δε OSX πολυ απλοικο και περριορισμενο για τα γουστα μου.

Στα laptop απο hw ειναι απαιχτα σε πολους τομεις, εχουν και λιγα σπαστικα αλλα γενικως ειναι κορυφαια.

 

οποτε τι κανουμε:

 

Παιρνουμε ΜΒΑ/rMBP με haswell και μετα (βασικο), βαζουμε 8.1/10 σε bootcamp, και μπουταρουμε ΜΟΝΙΜΑ στα windows.

 

Ετσι θα εχετε το καλυτερο laptop σε λογικη τιμη για το ποιον του. Και φυσικα πολυ καλυτερες εφαρμογες και ταχυτατο. Εμενα πιο καλα πηγαινε στο bootcamp απο οτι στο OSX (MBA13). Χανεις απλα απο διαρκεια μπαταριας και λιγο παραπανω σε θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...